Na koniec miesiąca GPW najsilniejsza.

Wczorajsza sesja była również ostatnią sesją miesiąca dlatego też dzisiaj mały rzut oka na wykresy w tym interwale czasowym.

Indeks WIG 20

Miesiąc sierpień zakończyliśmy na indeksie WIG 20 utworzeniem białej świecy , która naruszyła górne ograniczenie kanału cenowego. Jedyne do czego można mieć obawy to obrót , który był stosunkowo niski ze względu na sezon urlopowy. Jednak trudno tu mówić o zarysach końca wzrostowej hossy czy o rozpoczęciu jakieś korekty.

Wczorajszy wzrost indeksu WIG 20 o 0.76% przyczynił się do powstania białej świecy z delikatnym górnym cieniem jako reakcja na górne ograniczenie klina. Równocześnie naruszona została strefa oporu. Skokowo większy obrót w połączeniu z oporem i górnym cieniem może zwiastować bliskość zmiany kierunku tzw. markowanie popytu. Równocześnie mamy ostatni swing w postaci „trójki” co również wpisywałoby się w model figury klina. Jednak z drugiej strony mamy obrót przy wybijaniu oporu i w większym zakresie cenowym układ typowy dla fali 3. Dlatego też fakt samego oporu jest zbyt małą sprawą aby uznać, iż potencjał wzrostu został wyczerpany. Tu mamy „walkę” między scenariuszem wejścia w korektę czy nawet mocniejszego spadku a bardzo silnym ruchem w górę który w obecnej fazie byłby dopiero w połowie wyczerpany. Osobiście uznaję trend wzrostowy i podstawowym scenariuszem jest dla mnie dalszy wzrost w celu ataku na ok. 2430 . Taką ocenę będę mógł ewentualnie zmienić jeśli zamiast dalszego wzrostu nastąpi spadek który spokojnie upora się z poziomem 2300 a następnie 2240.

Na wykresie intra weszliśmy w fazę korekty dla której poziomami wsparcia przy ewentualnej dalszej jej kontynuacji są okolice 2328 a niżej ok. 2300. Bez wybicia jeszcze niższego poziomu tj. 2272 nie ma co myśleć o swingowej zmianie kierunku. Ewentualna kontynuacja ruchu korekcyjnego powinna mieć miejsce dopiero po wcześniejszym wybiciu 2344 z okolic ok. 2350.

Indeks DAX

Na indeksie DAX po całym miesiącu notowań mamy również białą świecę z wyraźniejszym górnym cieniem (dolny jest wyraźnie mniejszy) broniącym tak jak u Nas, górnego ograniczenia ale kanału a nie klina. Zwróciłbym jednak uwagę na fakt, iż dolne ograniczenie tego kanału było wyraźnie naruszone co statystycznie podpowiada o podobnym wyjściu nad górne ograniczenie.

Wczorajszy spadek wartości indeksu DAX o -0.33% wyrysował czarną szpilkę z wyraźnymi cieniami . Zatem ponownie został obroniony opór cenowy w okolicy 15930 ale równocześnie wsparcie na ok 15760 wynikające zarówno ze strefy jak i dolnego ograniczenia kanału (nie tego samego co na miesięcznym). Ewentualne wybicie wczorajszych minimów w cenach zamknięcia powinno skutkować wybiciem ok. 15700 i dążeniem w kierunku 15450-15500. Jednak pamiętajmy w jakim jesteśmy trendzie i tu podstawowym założeniem jest wybicie wczorajszego maksimum co wiązałoby się z pójściem w kierunku 16700 (kwestia dotycząca kanału z wykresu miesięcznego).

Na wykresie intra wczorajszy spadek idealnie wpisał się w zejście do zakresu dużego OB co w połączeniu z układem korekcyjnym a nie impulsowym między dwoma prostokątami wskazywałoby na utworzenie dość znacznej korekty ale pędzącej. Do realizacji scenariusza wynikającego z takiej korekty potrzebne jest wyjście nad poziom 15880. Na wykresie zaznaczyłem strefę na Koronę. Jeśli cena doszłaby tam i zmieniła kierunek to byłaby świetna okazja do wykonania korekty pędzącej na wzrosty w układzie 1:1 ale to traktowałbym jako taką ciekawostkę. W obecnej sytuacji, zejście poniżej 15800 postawiłoby w stan zagrożenia scenariusz z dużą korektą pędzącą jednak mimo wszystko dynamika wczorajszego spadku jak najbardziej sprzyja takiemu scenariuszowi bo zdecydowanie przyczyniła się do wyczyszczenia rynku z słabych byków.

Indeks S&P

Jak widzimy na powyższym wykresie, miesiąc sierpień zakończył się utworzeniem białej świecy. Trzy ostatnie miesiące to trzy białe świece a każda kolejna jest nieco większa od poprzedniej. Zatem cenowo siła byka rośnie a nie maleje. Tu jedyna kwestia do jakiej można się przyczepić i należy na to spojrzeć z ostrożnością to są malejące obroty. Pamiętajmy jednak że okres „wakacyjny” rządzi się swoimi prawami. Trzeba również mieć w głowie to, że statystycznie miesiące wrześnie nie należą do byków. Jednak w długim terminie jedyne co może być brane pod uwagę to ewentualna korekta.

Na wykresie dziennym mamy po wczorajszym spadku o -0.13% malutką szpulkę w czarnym kolorze. To w żaden sposób nie zmienia naszego spojrzenia na sytuację tego rynku. Pierwsze z istotniejszych wsparć to 4468 a to teoretycznie najistotniejsze to ok. 4367.

Jak widać na wykresie intra, obecnie znajdujemy się w korekcie spadkowej podczas której ostatnie godziny to najprawdopodobniej korekta pierwszego małego swingu spadkowego. Tu z okolic strefy na koronę można spodziewać się kolejnej akcji podażowej, która będzie celowała w okolice 4500. Czy to rozwinie się jeszcze bardziej? Nie wiem ale nawet jeśli do dopóki nie zostanie wybite 4461 dopóty nie ma mowy o swingowej zmianie kierunku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

48
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
35 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
BttFLenaAndrzejJarekDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Banan zamienił się w Lwa 🙂

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2313 odwrócić na S – 26 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade,ów.

Jaro
Gość
Jaro

Zgodnie z testowanym systemem średnioterminowym.Kupno S na otwarciu 2355. Pierwsze wejście.Planuje 5 wejść.Co dalej….?
Pozdrawiam 🙂

Tomasz
Gość
Tomasz

no ten dax to w punkt 🙂

Jarek
Gość
Jarek

Generał hossy czyli miedź i KGHM pokazuje ,że hossa dobiega końca , nie kupuje się akcji w szczycie inflacji , oczywiście nie stanie się to już dzisiaj na jednej sesji .

Tomasz
Gość
Tomasz

a skąd wiesz że to szczyt inflacji ?

Jarek
Gość
Jarek

Glapiński mi powiedział ,że inflacja jest przejściowa to musi być szczyt

Konrad
Gość
Konrad

Poranne obowiązki wybiły mnie nieco z rytmu komentarza blogowego:
– po luce mamy bandy na 2396 i 2290 a najbliższe poziomy to 2339, 2335, 2324, 2321 oraz 2347, 2351, 2362, 2365.
Numerologicznie: 2337, 2353, 2369

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Panowie Traderzy byk nie odpuszcza położył w przeciągu godziny prawie 150 baniek zgarnął żetony ze stolika ale w jakim celu dowiemy się w niedługim czasie.

jerzy
Gość
jerzy
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Powoli rozpoczyna się czesanie górkołapaczy na S nie ignorować sygnału systemu.

Jarek
Gość
Jarek

nie wiem o czym mówisz , do wsparcia daleko więc branie L też staje się problematyczne dla myślących byków

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Jarek L trzeba było otworzyć na sygnale systemu i nie szukać gruszek w popiele.

Jarek
Gość
Jarek

Ja L to otwierałem po 2200 więc nie opowiadaj mi tutaj o swoim systemie bo można boki zrywać , straciłeś 40 pkt na S-kach a system do przekręcenia na S ma ile punktów zysku ?

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Trudno mi Ciebie zrozumieć.

Jarek
Gość
Jarek

Mam wrażenie że forum zrobiło się bardzo bycze

Jarek
Gość
Jarek

Średnia marża na sprzedaży oleju napędowego spadła o 49,5 proc. i wyniosła 0,10 zł. (PAP Biznes)

i właśnie tak wysoka inflacja zje zyski firm , inflacja jest tylko dobra na samym początku potem zaczyna być problemem .

Tomasz
Gość
Tomasz

popyt napędza wzrost cen ….wzrost cen wywołuje hamowanie popytu….słaby popyt powoduje spadek cen …..
to się kręci w kółko jak karuzela

Tomasz
Gość
Tomasz

skalpuje Pan na BTC?

BttF
Gość
BttF

Dyskusja widzę aż wrze … a tymczasem DAX nie daje rady : https://ibb.co/2k3P1ms

Byk rozochocony a rynki dają sygnały ostrzegawcze ( DAX / DJ / RUSSELL ) … czekamy aż spadnie sufit na głowy , VOL się kręci drugi dzień w PL

Udanych dywagacji forumowiczom 🙂