Wieczorna „tragedia” pokrzyżuje plany?

Za nami sesja, która miała różne zakończenia w zależności od rynku. Doniesienia o podwyższeniu podatku giełdowego o niemal 100% (za oceanem) przyczyniły się do super zjazdu na tamtejszym rynku. Jak to zatem wygląda teraz na naszych wykresach?

Indeks WIG 20

Wzrost indeksu WIG 20 o 0.37% na zamknięciu sesji wyrysował na wykresie dziennym Pin bara z górnym cieniem i białym korpusem. Dokładne lustrzane odbicie świecy z dnia poprzedniego. Obroty znacznie mniejsze i …. . Patrząc na ten wykres trzeba mocno się bać o przyszłość portfeli akcyjnych. Jest on przygotowany do dalszego spadku , wybicia definitywnego OB i poziomu 1957. Analizując tylko i wyłącznie ten jeden wykres możemy mieć właściwie tylko niedźwiedzie nastawienie. Jednak profesjonaliści muszą analizować co najmniej 3 ramy czasowe z których w tym wypadku, jedna – tygodniowa, dzisiaj nie ma sensu. Zatem zajmijmy się drugą czyli intra.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 , który dzisiaj w interwale M15 dla lepszej czytelności, widzimy: po pierwsze zatrzymanie wyraźnie nad poziomem 1957, po drugie ruch w górę do poziomu 2006 który wyrysował impuls a następnie rozpoczęty spadek . Ten ostatni zdołał już utworzyć korektę pędzącą a z racji tego co miało miejsce wieczorem w USA, zakładam że już samo otwarcie na naszym rynku odbędzie się jakąś luka w dół. Jak wiemy statystycznie najczęściej układ 1:1 tworzy się mniej więcej po środku oczywiście jeśli mamy do czynienia z korektą. W naszym przypadku tak właśnie podchodzę ze względu na to co podałem na początku. Czyli obecna korekta która nie powinna zejść poniżej 1967 ale powinna jeszcze dać zarobek niedźwiedziom. Mierząc poszczególne ruchy i robiąc projekcję cenową należałoby spojrzeć na poziom 1975 jako na równość fal a na poziomie 1970 mamy poziom odpowiadający układowi harmonicznemu 38.6/88.6. Zatem przyjmuję strefę 1970-1975 jako docelową dla spadku a następnie kolejny swing wzrostowy , który powinien dojść co najmniej do okolic 2025 w scenariuszu z większą korektą wzrostową (dalej podstawowym założeniem jest wyjście nad poziom 2040). Jeśli jednak niedźwiedzie się rozpędzą i nie zostaną powstrzymane nad 1967 to jak to często pisze jeden z czytelników bloga, scenariusz do kosza i wówczas spodziewamy się ataku na 1957 co już całkowicie może zmienić sytuację.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX po wzroście o 0.82% powstała biała świeca i luka cenowa. Mamy zatem układ 3 świec który odpowiada formacji Gwiazdy porannej choć oczywiście nie można tu o niej mówić bo nie było żadnego trendu spadkowego. Układ wspomnianych świec preferuje wyjście na nowy szczyt jednak z racji tego co miało miejsce w USA i jak reagowały na to kontrakty na DAX możemy spodziewać się dzisiaj niższego otwarcia i co najmniej próby zanegowania wspomnianego układu. Jeśli to się powiedzie to mamy dwa poziomy na których popyt powinien powalczyć o swoje. Mianowicie są to okolice 15000 i następnie 14800. Jeśli jednak minimum z środy nie zostanie pokonane to tak jak już wspomniałem realizowany będzie podstawowy scenariusz z nowym szczytem.

Na wykresie intra kontraktów na DAX , które „chodzą” do godzin wieczornych mamy silną świecę spadkową po utworzeniu pełnego, moim zdaniem, impulsu wzrostowego. Można zatem powiedzieć, że informacja zza oceanu przyczyniła się do realizacji naszych założeń z poprzedniego komentarza. Mam tu na myśli to, iż po wykończeniu impulsu powinniśmy mieć korektę do okolic 15200 albo do rejonu 15120 (strefa na koronę). Jeśli obecna korekta spadkowa nie wybije minimum na 15088 i nie przekształci się w impuls to po jej zakończeniu czaka nas kolejny impuls wzrostowy i atak na ostatni szczyt.

Indeks S&P

Spadek wartości indeksu S&P o -0.92% wyrysował na wykresie dziennym czarną świecę z delikatnym dolnym cieniem, niewybijającą minimum formacji Objęcia hossy. Jeśli wiemy, ze wczorajszy efekt końcowy jest reakcją na info o podatku od zysków giełdowych , która po pierwsze nie jest super wielkim zaskoczeniem bo wybierając obecnego Prezydenta wybierano to rozwiązanie (tu jedynie wielkość mogłaby być zaskoczeniem ale tego nie wiem). Po drugie była to informacja z gazet a z bezpośredniego źródła może zostać ogłoszona co najwyżej dopiero w przyszłym tygodniu. A po trzecie ewentualne wprowadzenie znacznie większego podatku będzie mogło dopiero obowiązywać od następnego roku. Te wspomniane tu kwestie idealnie pasują do strzepnięcia drobnych inwestorów „z drzewa ” przed kolejnym ruchem w górę. I tak właśnie na tę chwilę prezentuje się wykres w którym formacja Objęcia nie została wybita dołem.

Nie inaczej jest na wykresie intra na którym dokładnie widać jak przed informacją został ukończony impuls, który wypełnił w 100% nasze wczorajsze założenie a sam spadek na tę chwilę nie wybił dołka a jedyne co może to zmienić to ewentualna fala c korekty. Wówczas trzeba będzie zmienić ocenę i dalsze postrzeganie rynku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

60
Dodaj komentarz

avatar
19 Comment threads
41 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
J23KazimierzDariusz BartłomiejczakDominoTsG Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
J23
Gość
J23

Mogą jeszcze nowy szczyt w US zrobić, któregoś dnia z wyliczenia proporcji, wyszło mi nawet ok. 4266, co nie zmienia faktu, wg mnie, że u nas raczej poniedziałkowej górki już nie naruszą.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 2026 odwrócić na S – 15 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade’ów.

Konrad
Gość
Konrad

Systemowo po wczorajszej luce ramy do wejścia się zawęziły – mamy 2067 od góry i 1913 od dołu. Silniejsze po drodze to 2056 i 1924. Do wyliczanki służą
1990—[11]–10–12–44. Kolejna luka oczywiście to zmieni.
Krok systemu: 17.
Numerologicznie” 1994, 2000, 2004
Lotto: 1953, 2027.
Dzisiaj także bardzo silne wskazania na zmianę kierunku. Tylko jaki ten kierunek jest? Wyjdziemy poniżej wczorajszych minimów to należałoby szukać jakiegoś dołka. Wyjście na maxy to poszukiwanie chociażby lokalnego szczytu.

Domino
Gość
Domino

Ja czekam z L na 1981, powinno wejść na otwarciu, oczywiście z ręką na Enter.

Jaro
Gość
Jaro

Pozycja L od 2005 , S – 16 pkt. od kursu otwarcia.
Pozdrawiam,

Wasco
Gość
Wasco

Superzjazd w USA o 0 9% wolne zarty

TsG
Gość
TsG

luka w dół ..ja gram na dół…i zanim wejdzie komentarz to ja juz wziołem TP 11pkt….

andy
Gość
andy

jestem na S ,zrobiony impuls ,zrobiona korekta nieregularna ,czas na drugą nogę z zasięgiem 1936 /najczęściej spotykany/. nie wykluczam że robią 3/C ,więc mogą zawędrować znacznie nizej

Domino
Gość
Domino

Ja też na S. Do jakiego poziomu trzymasz Andy S? Dzisiaj powinni chyba wybić 1967 w dół?

andy
Gość
andy

Domino jeszcze trzymam ,ale ostrożność konieczna, bowiem nie tak się porusza cena w fali 3 ,będzie łatwiej jak przebijemy dołek aby dojsć do podanego zasięgu.

BttF
Gość
BttF

Biden nie Biden wczorajsze zachowanie rynku w PL zwiastowało kontynuację spadku dziś – close w low mówił dobitnie że ten wzrost był korektą : https://invst.ly/uk9wg a LUKA nie mogła się „uchować”.

Zatem strategia dla misia na dziś : SIT tight !

Udanych zagrań 🙂

Filip
Gość
Filip

Akurat w tych Twoich analizach pro spadkowych „Sleepy” Joe Biden jest gwarantem rozwoju sytuacji po Twojej myśli.

TsG
Gość
TsG

scenariusze..poprawka to nie było 11pkt lecz 10..z rozpedu żle policzyłem….pozycje S odnowiłem SL na ochorę 2 pkt jakby poszli w górę czyli scenariusz że to abc i teraz na 2010…wiec trzeba zamiemnić pozycję… inta orgr L pod rozwage…

comment image

Domino
Gość
Domino

Oddałem L po 1983 i przekrecilem sie na S. Nie ma sił na wzrosty, lecimy w dół, SL na 1993

TsG
Gość
TsG

szanasa na górę nadal istnieje dopóki nie padnie 1967…. warunek musza przejśc 1977 lekko cofnac bez wybicia i hajda do góry…dlateg tu SL dla S 1978 ustawim…

BttF
Gość
BttF

Frankowe tsunami dla polskich banków nadchodzi : https://stooq.pl/n/?f=1417813

jerzy
Gość
jerzy

https://ibb.co/ZdFr5yB obserwuję możliwość grania L po utworzeniu klina

BttF
Gość
BttF
BttF
Gość
BttF
BttF
Gość
BttF

Tymczasem na lotnisku Chopina … „naród wybrany” https://twitter.com/PatrykSykut/status/1385268822945452035

Filip
Gość
Filip

A najzabawniejsze jest, to że w Izraelu chasydów policja ich pacyfikowała za nie przestrzeganie zasad czasów koronaświrusa.
https://www.youtube.com/watch?v=1plwmi770sY
W Polsce jak widać…

Domino
Gość
Domino

Dzisiaj różnica 5 pkt między W20 a Fw20 na minus. Czy to nie podpowiedź, że zamierzają dziś wybić 1967 czy wręcz przeciwnie zbierają nisko L-ki? Jak to interpretujecie?

Konrad
Gość
Konrad

Ja tam mam L po 1969

andy
Gość
andy

fajne ,ale najbardziej w komentarzach scenka rozmawiających żydów o tym kiedy skończy się pandemia.

Domino
Gość
Domino

Tak jak przypuszczałem – ta różnica sugerowała wyjście dołem. Jest lux ale skurczybyki chcieli odebrać S wychodząc na 1977

Domino
Gość
Domino

I od razu LOP w górę, teraz tylko umiejętnie wysiedzieć na tym S. Czekam na poziomy 1930

Domino
Gość
Domino

Jedyna dziwna rzecz to wzrost Euro do dolara, coś mi tu śmierdzi. W razie czego oddaje teraz S – po 1957, najwyżej będę żałował. Lepszy wróbel w garści…

Domino
Gość
Domino

Jeśli podejdą wyżej to ponownie biorę S w okolicach 1963 – 1967

Domino
Gość
Domino

Andy trzymasz dalej S ?

andy
Gość
andy

tak do kolejnej strefy

Domino
Gość
Domino

dzięki, z tego co pamiętam potrafisz fajnie rozgrywać długie swingi. Gratki za cierpliwość.

TsG
Gość
TsG

Też podziwiam Andy za jego konsekwencję i cierpliwość oraz wystawianiem na ryzyko swoich pozycji d łużej niż 1 dzień….bo aby ugrać coś więcej to imo potrzeba posiedzieć na rynku a nie skakać jak zajac z kwiatka na kwiatek….hahahaha..no i pytanie zasadnicze ile grać intra aby sie nie wypalić..2-5 udanych wejść czy może jedno ??? ma ktoś jakąś dobra radę???

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S od 1966 pkt. FW20M2120.

J23
Gość
J23

Mogą jeszcze systemowców powieźć z raz/dwa, zanim większy ruch pójdzie za sygnałem.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

TPP na 10 pkt. dla tego sposobu gry systemem zaliczone. a co się będzie działo dalej to zobaczymy.

Jaro
Gość
Jaro

Pozycja S od 1965.

Domino
Gość
Domino

Oba systemy na S, to już powinno się zawalić, innego wyjścia nie widzę. Chociaż mogą jeszcze podejść pod 1970, żeby postraszyć negacją sygnału.

J23
Gość
J23

Jak patrzę na DAX, to całkiem dobrze wyglądałaby druga noga korekty spadku w okolice 154xx od dzisiejszego dołka, a później, lecimy.

Domino
Gość
Domino

Ustawiam SL na 1977, na wypadek gdyby przeszli jednak 1970.

jerzy
Gość
jerzy

dzisiaj przed wolnymi dniami ostatnie ruchy są małó wiarygodne-gruby pobawi się z nami

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Podejrzewam , że z systemu korzysta bardzo mało traderów większość gra po swojemu.

Domino
Gość
Domino

Szok… ale jazda… już mnie wywalili z S. Czyżby chcieli postawić dzisiaj białą świecę na dziennym ???