Mikro ruchy na koniec kwartału.

Na wszystkich omawianych parkietach, ostatni dzień miesiąca i kwartału przebiegał spokojnie z niewielkimi zmianami wartości indeksów. Co by jednak nie powiedzieć to na wykresach miesięcznych trudno jest dostrzec zagrożenia o jakich znaczna liczba inwestorów wieszczy już od dłuższego czasu. Czy to zmieni się w kwietniu? Na ten temat może w weekendowej, choć nie jestem jeszcze do końca pewien czy w ten świąteczny weekend zbiorę siły na nią.

Indeks WIG 20

Mini spadek indeksu WIG 20 o -0.18% spowodował, iż na wykresie dziennym pojawiła się czarna szpulka. Na dwa aspekty zwróciłbym uwagę. Pierwszy to wyraźny dolny cień tej świecy a drugi to skokowo większy obrót jaki miał wczoraj miejsce. Te dwa elementy w połączeniu są raczej zwiastunem ponownego dojścia do głosu popytu i zapowiadają dalszą próbę wyniesienia indeksu na wyższe poziomy. Na początek sugerowałbym okolice 2000. Jednak zwrócę również uwagę na fakt o którym już wspominałem, mianowicie od szczytu na 2100 mamy trójkę korekcyjną a ostatni swing spadkowy jest układem również korekcyjnym „z pędzącą po środku”. To daje jak najbardziej paszport do wzrostów, które mogą osiągnąć nowy szczyt , wyższy niż ten z stycznia.

Na wykresie intra w dalszym ciągu nie mamy pełnej jasności. Tu można dostrzec zarówno koniec korekty i rozpoczęcie swingu wzrostowego jak i budowanie nieco większej korekty, w której bylibyśmy na początku fali c. Sygnałami do poszczególnych scenariuszy będą zatem wybicia. I tak w przypadku zakończonej korekty pierwszym wskazaniem będzie wybicie 1947 a potwierdzeniem pokonanie 1957. Jeśli natomiast obowiązuje scenariusz z większą korektą to tu sygnałem będzie wybicie w dół 1936 a następnie 1930. W takim przypadku spodziewałbym się zejścia nawet do okolic ok. 1905. W tym pierwszym scenariuszu powinniśmy zobaczyć wybicie 1970 i ruch co najmniej w kierunku ok. 1990 mając wówczas na uwadze fakt powstania ORGR z zakresem ok. 100 pkt.

Indeks DAX

Całkowity brak zmiany wartości indeks DAX spowodował, iż na wykresie dziennym powstała mała szpulka. Choć nie jest to idealny przykład to jednak ta jak i poprzednia świeca w połączeniu z poprzedzającą je luką cenową daje wskazanie na układ kontynuacji ruchu co wiąże się z założeniem zmierzania w kierunku 15400-15500.

Na wykresie intra cały czas znajdujemy się w silnym trendzie wzrostowym i nie mamy najmniejszych podstaw do tego aby wspominać coś o jego końcu. W obecnej sytuacji można spodziewać się cofnięcia do okolic 14990 jednak w dobie tak silnego ruchu cała radość niedźwiedzi może się już skończyć w okolicy 15025. W tym drugim wypadku oznaczałoby to, że kolejny swing wzrostowy miałby możliwość być dłuższy aniżeli w przypadku zejścia do OB. Pierwszym zagrożeniem dla trendu byłoby wybicie w dół poziomu ok. 14960 choć w takim przypadku zejście nawet do 14930 nie byłoby jeszcze znaczącym wskazaniem na taką zmianę trendu. Innymi słowy w obecnej sytuacji nie widzę miejsca dla niedźwiedzi no chyba że w jakiś ruchach scalpingowych.

Indeks S&P

Wzrost indeksu S&P o 0.36% spowodował, iż na wykresie dziennym pojawiła się biała szpulka z wyraźnym górnym cieniem. Mamy zatem małego Pin bara z penetracją nowych rekordów ale bez ich utrzymania. To w jakimś sensie stanowi zagrożenie dla byków jednak w obecnym trendzie warto wziąć pod uwagę to, że jednak kolor korpusu jest wzrostowy i bez wyraźnego potwierdzenia, niedźwiedzie nie powinny wyciągać łapsk po swoje a jak dobrze wiemy jest ich sporo i od dłuższego czasu to robią a rynek obcina im te pazurki i obcina. No ale tak to jest jak się chce chwycić szczyt dla poklasku.

Na wykresie intra kontraktów na S&P mieliśmy wczoraj dokładnie to co zaplanowaliśmy. Rynek po minimalnym naruszeniu ostatniego szczytu cofnął jednak i tym samym wprowadził zagrożenie. Jednak w takich trendach nie jest to zagrożenie na które powinniśmy jakoś natychmiastowo reagować. Zwłaszcza że układ jaki rysuje się za sprawą korekty od szczytu może dać kopa popytowi i wówczas kolejna próba wyjścia na szczyt będzie raczej niszcząca dla niedźwiedzi a poziom 4000 zostanie wreszcie osiągnięty.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
andyJaroŁiktorkwotSkorpion Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 1915 odwrócić na S – 18 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade’ów.

Konrad
Gość
Konrad

System zdaje się przeskoczył na S.
U mnie będzie tam po 1934

Konrad
Gość
Konrad

Systemowo bez zmian.
Numerologicznie: 1943,1957,1950.
Lotto: 1974, 1909,
Skok systemu: 23
WESOŁEGO ALLELUJA.

BttF
Gość
BttF

Koniec miesiąca oraz kwartału za nami … z przytupem chciał Biden więc ogłosił kolejny stymulus plan po US close : „What I’m proposing is a one-time capital investment of roughly $2 trillion…that will be spread over 8 years.” USD 180bln for research and development USD 115bln for roads and bridges USD 85bln for public transit USD 80bln for Amtrak and freight rail USD 174bln to encourage EVs via tax credits and other incentives to companies that make EV batteries in the US instead of China USD 42bln for ports and airports USD 100bln for broadband USD 111bln for water infrastructure… Czytaj więcej »

Nowy
Gość
Nowy

Dzięki Bttf za kolejony długi wpis + Twoje rysunki i wzajemnie 🙂

Łiktor
Gość
Łiktor

Mówiłem brać akcje , bo waluta jest za droga , to Un nie, bo wychodzą.

jerzy
Gość
jerzy

Darku Tobie oraz Wszystkim na blogu zdrowych i spokojnych świąt życzę

Skorpion
Gość
Skorpion

Wszystkim wesołych Świąt . Piszącym wielkie dzięki

kwot
Gość
kwot

Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,
dla wszystkich na blogu a szczególnie dla piszących swoje komentarze i prognozy.

Nowy
Gość
Nowy

Wesołych Swiąt Darku dla Ciebie w szczególności, a także dla innych uczestników aktywnych (piszących) jak i mniej aktywnych (czytających) tego bloga.

jerzy
Gość
jerzy

rynek podpowiada ? comment image

Jaro
Gość
Jaro

Z uwagi że Kazimierz już świętuje a system już informuje.
Pozycja S od 1939.
Niech te Święta Wielkanocne
wniosą pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.
Serdeczne życzenia wszystkim uczestnikom tego forum przesyła
Jarosław

andy
Gość
andy

ZDROWYCH po trzykroć ZDROWYCH ŚWIĄT ,w gronie rodzinnym lub prawdziwych przyjaciół wszystkim INWESTOROM ZYCZĘ.