Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 13.08.2020

Za nami kolejna sesja podczas której przewagę „osiągnęły byki”. Indeks WIG 20 podczas środowej sesji zyskał na wartości 0.44% natomiast indeks DAX wzrósł o 0.86%. Wczorajszy przebieg notowań , zarówno na DAX jak i na naszym WIG 20 wskazuje że ostatnie dwie sesje tygodnia mogą mieć całkiem ciekawy przebieg i wnieść nieco więcej emocji niż przez 3 ostatnie sesje.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wczoraj mała wzrostowa świeczka. Sama w sobie nic ona nie zmienia w sytuacji technicznej, dalej jesteśmy w konsolidacji. Jednak jej położenie , układ swingowy a także bliskość szczytu utworzonego przez Pin bar spadkowy z przed ponad 3 tygodni daje podstawy aby ostatnie dwie sesje tygodnia okazały się bardziej emocjonalne i dające znacznie więcej podpowiedzi „co dalej?”. Strefa na Koronę i bliskość szczytu Pin bara to elementy , które powinny uaktywnić znacząco podaż , jeśli rynek miałby uznać, że szczyt jest już za nami od 3 tygodni. Równocześnie, cały wzrost od 1765 i utworzonej na tym dołku formacji Gwiazdy porannej, ma charakter pełnej korekty prostej. Zatem mamy podstawy aby sądzić że albo rynek załamie się w końcówce tygodnia nie pozwalając na wybicie Pin bara albo , to w ujęciu bardziej pozytywnym rozbuduje wzrosty w celu utworzenia pełnego impulsu. W tym drugim przypadku oznaczałoby to że rozwija nam się teraz fala 3 impulsu co powinno spowodować , że dzisiejsza i jutrzejsza sesja powinny przynieść znaczne przyspieszenie wzrostu po przez wyraźnie większy „zielony procent”. Wydaje się więc, że najbliższe dwie sesje, mimo wszystko, powinny być ciekawsze. Na pytanie, który z scenariuszy jest bardziej prawdopodobny trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tu nawet wykres intra kontraktów daje sprzeczne sygnały.

Na obecną chwilę, na wykresie intra kontraktów na WIG 20, mamy ORGR z zasięgiem ok. 80 pkt do poziomu ok. 1915-1920. Wczorajsza sesja idealnie wpisała się w re-test linii szyi tej formacji a to powinno zaowocować wyraźnym ruchem wzrostowym przez kolejnych kilka , kilkanaście godzin. Jednak tak naprawdę to ten fakt jest jedynym aczkolwiek ważnym elementem przemawiającym na korzyść byków. Niestety po wczorajszej sesji mamy nie jeden a kilka elementów, które preferują drugi scenariusz z zmianą kierunku na spadkowy bez wybicia szczytu na 1887. Po pierwsze, brak reakcji na to działo się wczoraj na innych parkietach , kiedy to S&P po korekcie ponownie tworzył impuls wzrostowy i osiągał kolejny nowy szczyt i gdzie nie inaczej było z indeksem DAX. Po drugie wczorajsza końcowa próba wybicia poziomu szczytu intra na 1857 , nieudana próba wiązała się również z wyraźnym spadkiem LOP co miało miejsce po raz pierwszy od kilku sesji. Do tej pory LOP rósł dość znacznie przez 3 ostatnie sesje a jak wiemy każdy ruch kierunkowy dobiega końca wraz z spadkiem LOP , który jest efektem poddania się jednej ze stron rynku. I po trzecie, to już taka mała szpilka w stronę ORGR a właściwie układu fal który ją tworzył, mianowicie dość płytkie prawe ramię w przekuciu na układ falowy oznacza, że po pierwszym wyraźnym impulsie wzrostowym od 1762 do 1843 mieliśmy płytka korektę znoszącą zaledwie 38.2% tego impulsu. A tu statystyka jest nieubłagana, po pierwszej fali mamy głębokie korekty znoszące od 50 do nawet 100% a po fali „a” mamy płytkie korekty własnie w okolicy 38.2%. I w naszym przypadku mamy to drugie. Zatem w związku z powyższym jest więcej kwestii które przemawiają na korzyść scenariusza z dość szybką zmianą kierunku bez wybicia 1887. Oczywiście jeśli tak się zadzieje to istotne będzie to z jakiego poziomu. Dla mnie poziomy do zwrotu są na ok. 1863-1867 a kolejny w okolicy 1880. Jeśli byłby to ten wyższy to wówczas byki do końca nie stracą swojej szansy ponieważ będzie to miejsce po którym ponowne zejście do linii szyi byłoby tylko wykonaniem zakresu OB i możliwością utworzenia pędzącej 1:1. No ale to już jest raczej kwestia małego wróżenia :).

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała kolejna świeca wzrostowa, która już dość wyraźnie wybiła strefę oporu i pokazuje realizację ruchu w trendzie wzrostowym , który powinien osiągnąć nowy szczyt po wcześniejszym utrzymaniu OB. Tu również mamy poziomy (związane w tym przypadku z luką cenową), które obecny układ 3 fal mogą zakończyć jako korektę co powinno przekuć się w zdecydowany odwrót. Jednak pamiętając o trendzie trzeba zakładać dalszy wzrost a dotychczasowy układ od ostatniego dołka wskazywałby na to że powstaje fala 3 w impulsie a to powinno zaowocować dzisiejszym przyspieszeniem wzrostu. Dlatego i na DAX również końcówka tygodnia powinna mieć bardziej emocjonujący charakter.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy wyraźny trend wzrostowy. Obecnie znajdujemy się w korekcie , która nie powinna zbyt mocno zejść poniżej poziomu ok. 13000 a w następstwie powinniśmy mieć jeszcze co najmniej jedno wyjście na nowy szczyt intra. Gdyby rynek był w fazie fali 4 impulsu to wyjście na nowy szczyt nie byłoby zbytnio spektakularne. Taki scenariusz byłby jednak bardziej odpowiadający zakończeniu korekty wyższego rzędu z Diamentem po środku. Jednak mamy trend wzrostowy w dużych interwałach czasowych i to co dzieje się od momentu zakończenia dynamicznej korekty spadkowej z wtorku ma idealny charakter do tego aby było dopiero pierwszą falą w znacznie większym impulsie. W takim przypadku czekałby nas bardzo dynamiczny i silny ruch wzrostowy podczas dzisiejszych notowań. Zatem bez względu na to z czym tak naprawdę mamy do czynienia pozycje S nie są na tę chwilę mile widziane. No i pamiętajmy jakby nie było to zarówno na DAX jak i na naszym WIG 20 mamy jednak trend wzrostowy, więc mimo wszystko to scenariusze bardziej optymistyczne powinny być tymi bazowymi a spostrzeżenia jakie stoją na drodze do takich rozwiązań , zwłaszcza na naszym rynku, powinny zapalać pomarańczowe światełko w naszych głowach.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

48
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
36 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
mirekFilipTom'asRobertandy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

dziś dla odmiany na dax gram S….

krzysztof
Gość
krzysztof

Fajnie a po ile ?

Konrad
Gość
Konrad

U mnie po wczorajszej sesji mamy dwie numerologiczne spółki do obserwacji w dniu dzisiejszym (tj. można szukać lokalnego przesilenia), a są nimi MLSYSTEM, JSW i HARPER, gdzie wykres może pokazywać, iż jesteśmy w fazie tzw.kapitulacji w myśl poniższej teorii https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/2Yj13u3uGJ~0eR1gnPh_iQG417FTu8 a dzisiaj być może nastąpi desperacja. Inna ciekawostka, co do trwającej konsolidacji. Wczorajsza sesja miała swoje ekstrema w ciekawych godzinach, tzn. min.wypadło w godz. 14-15, a max. po 16-ej. Może nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale w tym roku jest to dopiero druga sesja tego rodzaju. Pierwsza miała miejsce…02.06.2020, czyli niemal dokładnie na początku konsolidacji. Może zatem wczorajsza okaże… Czytaj więcej »

Rex
Gość
Rex

Wreszcie fw20 idzie jak wsciekle, otoczenie nie pomaga ciekawe na ile wystarczy pary

krzysztof
Gość
krzysztof

Darek dzisiaj to chyba musiał bardzo wcześnie wstać żeby tyle tekstu napisać , szczerze przyznam ,że aż sie pogubiłem co w końcu po tym tekście ma sie zadziać ?

krzysztof
Gość
krzysztof

Co sądzicie o Amrescie , ładnie zrobił podwójne dno , Darek co myślisz ?

Robert
Gość
Robert

Panowie, jeżeli podajemy pozycje to aby to było wiarygodne należy podać z wyprzedzeniem, wiem, że to wymaga odwagi.
Sam mam zajetą pozycję lecz nie bedę pisał o niej bo nie podałem z wypżedzeniem na blogu.

krzysztof
Gość
krzysztof

Dokładnie samo sedno , nie wierzę że ktoś regularnie zarabiający nie ma planu zagrania przed czasem tylko wali w ciemno z marszu na rympał , Darek pisze że trzeba było brac L na reteście orgra ale tego chyba w jego tekstach porannych nie było , i potem Darek się dziwi ,że wszyscy S-ki łapią po porannych wpisach .

Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
Na kontraktach mamy formacje kontynuacji ….biała dwójka hossycomment image

czyżbym się doczekał ataku na 2000

krzysztof
Gość
krzysztof

Tylko te malejące obroty , jutro PKB i inflacja , usd/pln już wrócił znów na 3,7 ,niby nudnego rynku się nie skraca ale coś mi się wydaje że za dużo to nie wybijemy nad 21 lipca o i le w ogóle , 240 mln o 13 :30 , kosze latają cały tydzień ale obroty żenujące jak na wybicie oporów.

Tom'as
Gość
Tom'as

obroty będą jak się wszyscy kapną jak było tanio comment image

krzysztof
Gość
krzysztof

Jedyny wykres który w maju dołki marcowe pogłębił , ja tutaj na razie nie widzę kupujących , KGHM tam było widać kupujących po obrotach tutaj tego nie ma .

Tom'as
Gość
Tom'as

jak twierdzisz że jest drogo to bierz kontrakty na szort 🙂

krzysztof
Gość
krzysztof

Ja nie twierdzę że jest drogo tylko że nie ma kupujących -sprzedających też nie widze ,

Filip
Gość
Filip

Przerwa czy już się wystrzelali?

Robert
Gość
Robert

i jak tu się szczepić jak oni już w ciemno chcą produkować szczepionkę
https://stooq.pl/n/?f=1369431

Rex
Gość
Rex

Andy dalej na skach? Ja caly czas trzymam, oddam po 1861 jak bd dane

mirek
Gość
mirek

krzysztof przestań zawracać głowę, jak nie rozumiesz co jest napisane to się przynajmniej nie ośmieszaj. Dziwie się Panu Darkowi, że toleruje takiego trolla.

Rex
Gość
Rex

Kazdy niech robi co do niego nalezy, czasem ten nie potrafie wyciagnac wnioskow co ma autor do przekazania bo przewaznie nie wiadomo jak bedzie na rynku pisac mozna sb jedno ze tak bd a jest inaczej, autor bloga sugeruje jak moze byc w te czy w tamte strone i sugugeruje na co zwrocic uwage. Niema przepisu na sukces. Malo takich blogow czy forum na internecie. Nikt ci nie napisze kup za tyle o tej godzinie potem sprzedaj po tyle o tamtej. Ale tez bardzo cenie wpisy ludzi ktorzy podejmuja takie proby tutaj i staraja sie tak pisac aby wskazywac kierunek… Czytaj więcej »

Rex
Gość
Rex

https://stooq.pl/mol/?id=13920 pozatum wazne dane o 14:30 one dzis zdecyduja w ktora strone ruszamy

Rex
Gość
Rex

Zmiana S na L po danych z usa cena 1870

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

wczoraj z wykresów renko pokazałem wejście w pozycję na wybicie ….dziś o scalpingu na renko W tym momencie skupmy się na tym, w jaki sposób możemy wykorzystać wykres renko, który cechuje fakt, że znajdziemy na nim jedynie zmienność. Przede wszystkim skupiamy się na powstających cegiełkach i jedynie im przypisujemy znaczenie. Strategia ta wykorzystuje 50 punktowe wielkości cegiełek, co odpowiada na DAX 5pkt. Strategia Scalping Renko opiera się na założeniu, że ruch, który został wygenerowany najprawdopodobniej będzie kontynuowany. W związku z powyższym, gdy pojawiają się dwie cegiełki, tego samego koloru, zajmujemy pozycję zgodną z ich kolorem.SL wiadomo pod tymi cegiełkami…jest to… Czytaj więcej »

Filip
Gość
Filip

Z polskich brokerów, to którzy mają renko?

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

np. plus500…..cTrader oraz JForex Dukascopy

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

na mt4 też można dodać renko…wystarczy wpisać w gooogle…. wskaźnik renko

Filip
Gość
Filip

Żaden z powyższych nie jest polskim dm( brokerem). Nie mniej jednak dziękuję za odpowiedź.

krzysztof
Gość
krzysztof

Darek czy teraz na reteście wybicia 1860 grałbys L ?