Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 12.08.2020

Za nami „bycza sesja”, która zakończyła się wzrostem indeksu WIG 20 o 1.35% a indeksu DAX o 2.04%. Zobaczmy zatem jak te zmiany wpłynęły na sytuację techniczną.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wzrostowa świeca na wyraźnie większym obrocie od poprzedniego. Delikatny górny cień jest efektem podażowym uaktywnionym w związku z dojściem do strefy „na Koronę”. Łącząc większy obrót i górny cień na wskazanym poziomie mamy jednoznaczną podpowiedź, mianowicie wzrost musi być dzisiaj kontynuowany i wybić strefę jeśli w ogóle miałaby być jakaś szansa na dalszy trend wzrostowy. Brak kontynuacji i wyraźne odbicie od strefy będzie silnym sygnałem ostrzegawczym przed kolejną próbą wybicia dołem z trwającej już ponad dwa miesiące konsolidacji. W szybszym wyłapaniu kierunku na kolejne dni będzie służyć obserwacja wykresu intra.

A tu najważniejszą informacją płynąca z tego wykresu jest fakt wybicia linii szyi ewentualnej formacji ORGR. Cena po osiągnięciu kolejnej strefy oporu w okolicy 1855 weszła w fazę korekty, która nie zagrażając bykom może zejść do okolic 1835. A więc do wybitej strefy linii szyi. Obrona tych rejonów przed dalszym spadkiem i wykreowanie powrotu do wzrostu da realną szansę na wykonanie ruchu o zakresie ok. 80 pkt zgodnego z teoretycznym zasięgiem formacji. Jednak wyraźne cofnięcie pod poziom ok. 1835 i w następstwie brak jego ponownego wybicia w górę, będzie złamaniem formacji z konsekwencją spadku do wybicia 1762 włącznie na bazie harmonicznej Leonardo, która wczoraj została utworzona. Na obecną chwilę większe prawdopodobieństwo realizacji ma scenariusz z ORGR i ruchem w kierunku 1915.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX wyrysowała się wzrostowa świeca z delikatnym ale wyraźnym górnym cieniem , który to jest efektem spotkania ceny z „wielką” strefą oporu. I tu znowu mamy pewna jasność, cena koniecznie musi kontynuować wzrost aby móc osiągnąć nowe szczyty zgodnie z trendem i prowadzącym zakresem OB. Odwrót na tych poziomach po utworzeniu układu wystarczającego aby uznać go za korektę prostą, byłby mocnym wskazaniem na rosnące prawdopodobieństwo kierowania się ceny na poziom 11600.

Na wykresie intra kontraktów na DAX po wybiciu z formacji Diamentu górą cena doszła do rejonów gdzie znajduje się strefa oporu połączona z dolnym ograniczeniem kanału cenowego jaki opuściliśmy 30.07. Z tego rejonu weszliśmy w fazę spadkową , która na obecną chwilę jest tylko korektą a jej zasięg ma prawo wypaść na poziomie ok. 12750 a więc na zakresie OB jak i na wybitej strefie oporu (obecnie strefie wsparcia). Przy obecnym układzie byki są „bezpieczne” jeśli można to tak określić, do poziomu ok. 12590. Mam tu na myśli oczywiście charakter swingowy bo w Dt bez wybicia ok 12960 mamy trend spadkowy i „dowodzą” tu pozycje S. Zwrócę uwagę, że ewentualne utworzenie korekty zakończonej na wspomnianej strefie wsparcia i na zasięgu OB ma duże szanse zaowocować bardzo silnym ruchem w górę, który powinien zaprowadzić nas na nowy szczyt dzienny co cały czas wynika z utrzymania OB na takim właśnie wykresie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

41
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
31 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
MarcinromanRobertkrzysztoftaki sobie gracz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rex
Gość
Rex

Otwarcie bd zapewne ostro na minusie srebro wodospad zloto ostro w dol kghm otworzy sie pewnie 2-3 % nizej ameryka troche spadla wiec u nas to sie odbije zapewne zobaczcie na dax jak jest ponizej 100 pkt od wczorajszego zamkniecia, ponizoj 1835 raczej zejdziemy pytanie inne gdzie lapac ewentualne L ki? Piszcie na bierzaco jak bd brac:)

Robert
Gość
Robert

Darek zauważyłem taką tendencję, że do pewnego momentu dobrze oceniasz rynek, natomiast w ostatnich fazach cyklu mylisz się tak było w ub. tygodniu jak wybili 1807 podawałeś że test dołka 1766 jest niemal pewny a najprawdopodobniej sprawdzenie 1735 no i się nie sprawdziło pojechali od 1806 do góry.
Teraz jak już coś ukończyli lub kończą moim zdaniem mogą jedynie symbolicznie nadbić 1857, Ty piszesz o jezdzie na 1915 – i tu tez się prawdopodobnie pomylisz bo tam nie dojadą prawdopodobnie.
No ale nie pamiętam abyś choć raz napisał że się pomyliłem.

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

na wykresie intraday mamy korektę pędzącą jako 2w3C teraz zrobione 4w3C
być może zrobimy 5w3C..i koniec jako ABC lub fala 4 np.płaska i start do fali 5 która zasięgiem może właśnie pociągnąć na 1915…trzeba obserwować co sie stanie gdy bedziemy mieli impuls 3C.. wsparcie dla fali 4 to 1843 ale w falach 5 czasami 4 nachodzi na 1-kę….

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

możliwe ruchy na fw20
https://invst.ly/rs0va

krzysztof
Gość
krzysztof

Na WIG 20 rysujesz fale a na Dax grasz renko ?

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

na fw20 zbyt mała zmienność aby skorzystać z renko a dax dzienne ruchy 100-300pkt dlatego dax renko a naszego banana nie ruszam…ten wykres to tylko pogladowy

Filip
Gość
Filip

PKN- gram w górę do oporu 57,54

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

od rana na daxie pozycjonujac sie po stronie L z wykresu renko dało fajne profity….

Robert
Gość
Robert

stan na godz. 12.00, jeżeli zerkniemy na interwały to z wszystkich wynika poziom 1852 – zobaczymy co tam się wydarzy

roman
Gość
roman

Robert gdy tak patrze na chimeryczność i słabość naszego rynku to mam wrażenie że 1852 większym impetem, kapitałem nie przejedziemy. W mojej opinii może nas uratować wysokie otwarcie u nas gdy USA zamkną się wysoko, wtedy chyba dopiero kasa się doklei i pociągnie rynek na bezpieczną odległość

Robert
Gość
Robert

nie wiem Roman, może Darek wie lepiej

Marcin
Gość
Marcin

Są różne metody gry na dax, Gospodarz gra renko, ja często stocha i pivoty, ktoś inny świece haiken ashi, jeszcze inny sekwencje a jeszcze kolejny bandy bollingera. Trudno powiedzieć która metoda jest lepsza. Na pewno warto je znać i popróbować aby dopasować do swojej osobowości i stylu. Natomiast najważniejsze jest aby wchodzić i wychodzić z transakcji na każdy dany poprawny sygnał. Nie wybierać sobie samemu. Wówczas to statystyka w długim terminie daje profity. No i trzeba zawsze stosować odpowiedni RR Dla mnie osobiście najtrudniej jest dołączyć do aktualnej tendencji dziennej. Na przykład – wczoraj w pierwszej połowie dnia handlowałem tylko… Czytaj więcej »

krzysztof
Gość
krzysztof

I wiem ,że piszesz prawdę bo znam ten ból , a reszta jak zwykle nigdy nic nie poda ale łatwo szybko i przyjemnie w trymiga na wszystkim zarobiona .

Robert
Gość
Robert

1838 wybronili, teraz podbitka up ale na jaki poziom?

Marcin
Gość
Marcin

Gospodarzu, pytanie w kontekście dax – wykres H4,
Wczoraj było wyjście górą z tygodniowej konsolidacji 12500-12800 a następnie retest tej strefy i dzisiaj ponowne wyjście w górę. Czy z punktu widzenia AT teraz jest droga otwarta do ostatniego szczytu 13200? Czy też wczorajsze 13040 może zatrzymać wykres i spowodować spadek?

Marcin
Gość
Marcin

Staram się dokładnie czytać jednak nie zawsze zrozumiem.
Chodzi mi o ten fragment:
„bo w Dt bez wybicia ok 12960 mamy trend spadkowy i „dowodzą” tu pozycje S. Zwrócę uwagę, że ewentualne utworzenie korekty zakończonej na wspomnianej strefie wsparcia i na zasięgu OB ma duże szanse zaowocować bardzo silnym ruchem w górę, który powinien zaprowadzić nas na nowy szczyt dzienny co cały czas wynika z utrzymania OB na takim właśnie wykresie.”

I teraz 12960 jest wybite więc?
zdarzyć się może wszystko to wiadomo. Ale handlujemy na największe prawdopodobieństwo a nie na pewność 🙂

Marcin
Gość
Marcin

Dax korekty jednak nie zrobił nie licząc tej z 13096 do 13030.
Jeżeli jankes się nie zwali wieczorem to chyba dax pójdzie jutro na test luki z dnia 23.02 na poziomie 13320 z wykresu W1 i wtedy albo korekta albo pójdzie na 13500