Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 22.07.2020

Za nami bardzo ciekawa sesja, podczas której indeks WIG 20 zyskał 0.26% a indeks DAX wzrósł o 0.96%. Trzeba zaznaczyć, iż wyniki końcowe były znacząco mniejsze od tych jakie kształtowały się w połowie sesji.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała świeca Pin bar, spadkowa przy skokowo większym obrocie z swoim maksimum cenowym umieszczonym w dolnej granicy bardzo istotnej strefy oporu. Te wszystkie wymienione elementy dały mocny oręż niedźwiedziom do wywołania znaczącej przeceny. Jednak tu trzeba jasno określić, że aby w ogóle myśleć o ewentualnej zmianie trendu czy wejściu w silniejszą korektę , wczorajszy ewentualny początek musi zostać potwierdzony. Potwierdzeniem powinien być nie tylko ruch który zostawi na wykresie spadkową świecę wybijającą minimum wczorajszej sesji ale spadek , który pokona poziom 1763 bez tego możemy jedynie rozprawiać o zejściu do ok. 1805. Tym co stoi nie koniecznie po stronie niedźwiedzi jest fakt, iż szczyt wczorajszych notowań wypadł zaledwie na dolnym ograniczeniu strefy oporu i cena nie zdołała przetestować co najmniej połowy tej strefy jak i to , ze wielkość Pin bara pozostawia mimo wszystko trochę do życzenia. Warto również przy tym pamiętać o sytuacjach z okolic 19.03 jak i 30.04. Zatem niedźwiedź ma argument, mocny argument ale czy go wykorzysta?

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 po dojściu ceny do silnej strefy oporu wyższego rzędu jak do strefy geometrycznej gdzie mieliśmy koincydencje zniesień, widzimy silny spadek , który w niższym interwale ma już układ impulsu spadkowego. Minimum tego spadku wystąpiło na koniec sesji w obszarze strefy wsparcia. Obecnie dla ewentualnego wzrostu, najistotniejsze poziomy(strefy) oporu to 1852-1855, następnie ok. 1864 i dalej ok. 1870. Po zrealizowaniu korekty do któregoś z tych poziomów powinniśmy widzieć co najmniej jeszcze jeden swing spadkowy, którego zasięg oceniłbym na okolice 1805.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstał również spadkowy Pin bar i w tym wypadku usytuował się on po luce cenowej w dość bliskiej odległości od górnego ograniczenia kanału cenowego. Czyli innymi słowy, tutaj niedźwiedź też dostał mocniejszy pazur do ręki jednak jest pytanie czy go wykorzysta. pierwszym wskazaniem na realizację swojego zadania będzie miał po zejściu pod poziom 12810 ale znacznie ważniejsze będzie ewentualne wybicie dolnego ograniczenia kanału i pokonanie w dół 12415. Tu musimy uwzględniać to, że cały czas znajdujemy się w trendzie wzrostowym i byle jakie oznaki słabości nie można traktować jako zapowiedź , znaczącą zapowiedź zmiany kierunku.

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX mamy nieco inną sytuację. Mianowicie cena idealnie doszła i odbiła się od górnego ograniczenia kanału cenowego. Tym samym odbicie przekształcone w swing, który ma znamiona impulsu zdaje się wskazywać że to nie wszystko na co stać niedźwiedzia. Oczywiście presja byków na pewno dalej jest dość spora i dlatego można oczekiwać nieco większego odbicia w górę niż to obecne ale moim zdaniem po wyczerpaniu potencjału popytowego zobaczymy dalszy spadek w kierunku wybitego szczytu dziennego z czerwca czyli do okolic 12935. Jeśli korekta wzrostowa wczorajszego zejścia w dół miałaby być kontynuowana to tutaj istotnymi strefami oporu są okolice, kolejno: 13190, 13215 i 12250. Bez dojścia do któregoś z tych oporów , dalszy spadek zwiększa prawdopodobieństwo, iż będzie tylko korektą po której rynek ruszy dalej aby zdobywać nowe szczyty a tym samym, że okolice 12935 staną się barierą nie do przejścia. Wykonanie korekty do któregoś z wyznaczonych oporów zwiększy szanse niedźwiedzi na wykreowanie czegoś większego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RobertDariusz BartłomiejczakKonradandy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andy
Gość
andy

imo realizujemy rgr z zasięgiem 1820, gdzie również znajduje się linia górna tr /powrót do jej ramienia/oraz fibo 0.62. ,wcześniej jednak powinniśmy zaliczyć podejście do linii szyji.1855

Konrad
Gość
Konrad

Panie Darku, czy na CCC można mówić o korekcie pędzącej?
Co do Fw20, to po wczorajszej sesji numerologia pokazała szczyt (Arms ostrzegał już w poniedziałek), ale z kolei dzisiaj mamy także sygnał zmiany trendu, a przyciąga 1825, a i numerologia wczorajsza to data=LOP, więc jeżeli nie będzie luki w dół, tylko delikatniejsze otwarcie na plusie i potem cofnięcie, to szukałbym chociażby lokalnego dna.

Robert
Gość
Robert

przez 2,3 dni na bananie może być lekka męczarnia (małe zakresy wahań), następnie jest prawdopodobieństwo ruchu do góry wybijajacy wczorajszy szczyt 1887, do takiego wniosku skłania mnie analogia wczorajszej swieczki dziennej do świeczki z maja 9Obie są identyczne czarne z długimi cieniami od góry)

Robert
Gość
Robert

chodzi o świeczkę z 27.05.

Robert
Gość
Robert

no i cóż tu rzec, zgodnie z porannymi przewidywaniami marazm, zobaczymy czy clos bedzie wyżej od opena