Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 13.03.2020

„Rzeź niewiniątek”, tak chyba można powiedzieć o wczorajszej sesji podczas której na tablicach wyników zagościły dwucyfrowe wyniki. Niestety nie były to wyniki w plusie. I tak indeks WIG 20 stracił tylko podczas tej jednej sesji -13.28% a indeks DAX -12.24%. Takiej przeceny nie pamiętają już najstarsi górale.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 po sporej luce cenowej, która już na samym początku sesji doprowadziła do nokautu byki z rynku terminowego, mamy dużą spadkową świecę, która chyba nie pozostawia złudzeń co do nadchodzącego ataku na dołek z 2009. To może nastąpić już na samym otwarciu dzisiejszej sesji. Rozważni inwestorzy otrzymują od rynku szansę swojego życia, piszę tak dlatego, że już obecne poziomy są ciekawe do rozglądania się za dobrymi spółkami a z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż te ceny będą jeszcze lepsze. Indeks WIG 20 , który naprawdę może i powinien poradzić sobie z wspomnianym dołkiem, ma szansę na zejście do poziomów 1000-1100. Innymi słowy wracamy do początku 21 wieku.

Na wykresie intra w dalszym ciągu obowiązuje jeden OB a cena w żaden sposób nie sygnalizuje możliwości wejścia chociażby w większą korektę i krótkoterminową zmianę trendu. Jednak pamiętając o bliskości dołka z 2009 powinniśmy zacząć poważnie brać pod uwagę to, że takie odbicie jest już raczej na wyciągnięcie ręki a pierwszym tego objawem jest rozpoczęcie zamykania LOP jakie miało wczoraj miejsce. Może się zatem okazać, że sam początek sesji będzie tym obszarem odwrotu.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym DAX zapowiedź wynikająca z 3 poprzednich świec wypełniła się w pełnym wymiarze. Duża luka cenowa i jeszcze większa świeca spadkowa to efekt wczorajszego dnia jaki zagościł na wykresie dziennym. Tym samym mamy kolejny obszar w którym byki mają podstawy do tego aby spróbować swoich sił. Zasięg spadku z lat 2007-2009 a także geometria dają podstawy do próby powstrzymania tego kataklizmu. Inną sprawą jest to czy na długo? Na tę chwilę zaczynamy całkiem poważnie brać pod uwagę docelowe zejście w okolicę 8100 a więc do poziomów szczytu z 2007 roku. Oczywiście taki ruch , moim zdaniem powinien odbyć się dopiero po odbiciu w wymiarze nieco większej korekty wzrostowej. Jakiś procent szans zachowuje również całkowite wybronienie spadku w tych okolicach bo jakby nie patrzeć to panika i rzeź z wczorajszego dnia idealnie do tego by się nadawała.

Na wykresie intra kontraktów na DAX dostrzegam wypełnienie się całego impulsu spadkowego od szczytu środkowego prostokąta w kolorze czerwonym. Obecnie albo już mamy dołek albo rynek wyrysuje korektę pędzącą (niebieski prostokąt choć to wydaje mi się znacznie mniej prawdopodobne) i jeszcze raz zejdzie w dół po czym będziemy mieli…. No właśnie co? No tu w grę wchodzi korekta „czerwona albo koniec spadku. Wykres intra dokładnie pokazuje, że jeśli byki nie zdołają na dobre odwrócić trendu to czeka nas jeszcze ładnych kilkaset i więcej, pkt. spadku. To na podstawie praktycznych założeń teorii fal i jej głównego twierdzenie o niemożności bycia 3 fali jako najkrótszej(mam tu na myśli to co zadziało się na przestrzeni całego spadku a nie tylko oznaczonego impulsu).

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

36
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ŁiktorcoinKonradLingwistakrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rubik
Gość
rubik

to nocne low na f.dax należałoby przetestować razem z rynkiem kasowym, zatem dobieram eS (żeby mi potem ktoś nie zarzucił, że nie podaję pozycji…)

rubik
Gość
rubik

połowa wczorajszego korpusu – kolejne miejsce na dobranie eS

krzysztof
Gość
krzysztof

weź przestań dobieram S jak Dax rusza się po kilkaset pkt to każdy może napisać , po ile dobierasz S i gdzie masz SL ? takie teksty jak grube s-ki albo małe L-ki itd. to pierdy dla leszczy , bez urazy , albo chcesz coś podać albo nie pajacujmy na forum ,

rubik
Gość
rubik

Nie czuję się urażony, raczej rozbawiony, oprócz wczorajszej eski, tuż przed zamknięciem dobrałem dzisiaj 3 szt, średnia wejść 246, sl nad dzisiejszym high. Wystarczy? Czy potrzebna bardziej szczegółowa spowiedź?

krzysztof
Gość
krzysztof

nic nie rozumiem z twoich wpisów ale życze powodzenia na S , nie wiem na czym można wejść na S po 246 ale spoko na pewno zarobiłeś

rubik
Gość
rubik

f.dax średnia wejść 9246

rubik
Gość
rubik

gdzieś z obecnych poziomów 9950-10000 powinni zarwacać, jak padnie jakaś formacja to można odnawiać eS

krzysztof
Gość
krzysztof

ale ty chyba już po 9246 masz S-ki to co nam tutaj chcesz odnawiać ?

rubik
Gość
rubik

no wyleciały przecież na sl

Obserwator
Gość
Obserwator

Witam! Nawiązując do opinii p. Darka o możliwej próbie odbicia z poziomu dołka 2009 r. i dnie docelowym, pozwolę sobie zauważyć, że indeks WIG20 przełamał ważną wieloletnią linię trendu wzrostowego zaczepioną o dołki począwszy od 1995 r. W moim przekonaniu, i biorąc pod uwagę skutki pandemii koronowirusa dla gospodarki światowej, sugerowane poziomy wsparć mogą nie wytrzymać, dlatego zatrzymanie tego szaleństwa prognozuję w okolicy 600 pkt. Eksperci medycyny twierdzą, że nowy potężny szczyt zachorowań jest przed nami i oczekują, że w okresie zimy 2020/21 pandemia może uśmiercić kilka milionów ludzi. Na Fox Business czytałem opinię, że giełda US weszła w fazę… Czytaj więcej »

Julian
Gość
Julian

Tutaj tylko ci co po linii są publikowani

Filip
Gość
Filip
krzysztof
Gość
krzysztof

nie panikuj , już wiosną będzie po pandemii , wszystko zależy od umarzających jak dojdą do wniosku ze już nie ma sensu umarzać ogromnych strat to się skończy , ale fakt że w bessie to się szuka oporów a nie wsparć ,bo potem może być jak z Rafałem 15 mln straty i 300 $ na koncie

Filip
Gość
Filip

Po zakończeniu pandemii czeka nas szukanie winnego. Właściwie już to się zaczęło. https://www.scmp.com/news/china/society/article/3075051/chinese-foreign-ministry-spokesman-tweets-claim-us-military Oby to nie zakończyło się czymś złym.

rubik
Gość
rubik

nie sądzę, żeby było po pandemii, tak samo jak nie sądzę aby szkoły były zamknięte tylko na dwa tygodnie, wg mnie bardzo prawdopodobne jest, że taki stan (zamknięcia) utrzyma się aż do wakacji

Lingwista
Gość
Lingwista

Właśnie równoważą na górnych widełkach Comarcha i Assecose spółki które dziś o świcie kupiłem. Niestety także PKO BP. Ale to nie znaczy, że jestem taki geniusz, bo w plecy mam na akcjach parę pln. Z kontraktów wyleczyłem się dawno temu. Żeby uświadomić sobie co nas może czekać radzę spojrzeć na wykres didżeja.Te całe ostatnie spadki są na tle 11-letniej hossy wyglądają jak mały pryszczyk.

Filip
Gość
Filip

Ja próbuje sił na turbo.

rubik
Gość
rubik

Skąd wiesz, że to już całe spadki? Przecież dopiero się zaczęły, trwają zaledwie czwarty tydzień.

Lingwista
Gość
Lingwista

Całe, w sensie na tym etapie. A przed nami korekta całej11-letniej hossy. 61,8 % itp. Ale póki co wędrowiec przysiadł pod drzewem.

coin
Gość
coin

wyleczyłeś się z kontraktów – powiedz proszę czym dla Ciebie różni się spekulacja na nich od spekulacji intra na akcjach o których piszesz. Tu i tu potrzebujesz lewaru na intra, tu i tu wchodzisz pod sygnały /techniczne najprawdopodobniej/, tu i tu obserwujesz wolumen, pewnie swingi także. Pytam bo ja dla odróżnienia wyleczyłem się z akcji – kiedyś zdałem sobie sprawę że to co ciułam na FW zabierają mi akcje / głównym powodem była inna dynamika ruchów to co na FW realizuje sie lub nie w 1-2 sesje na akcjach powodowało u mnie niezrozumiałe ruchy albo grid, albo zupełny brak wyczucia… Czytaj więcej »

Lingwista
Gość
Lingwista

Na akcjach gram średnioterminowo. Nie muszę cały dzień ślęczeć przed kompem i nie potrzebuję tu żadnych lewarów co najwyżej u siebie.

Konrad
Gość
Konrad

Pandemia to nie jest ratowanie sztucznego tworu, jakim jest np. bank czy instytucja finansowa.
Panika trwa, a przed nami ogłaszanie bankructw pierwszych firm – zdaje się, że może być to nawet Boeing. Tak więc wiele chyba jeszcze przed nami. No chyba, że rządy zaczną ratować już nie tylko finansowe molochy, ale i poszczególne firmy. Tylko, czy w wyścigu nie przegrają z wrogimi przejęciami?
Ja wczoraj kupowałem JSW na poziomie dużej „korony”, jak to zwie p.Darek, ale już dzisiaj nie mam tych papierów.

krzysztof
Gość
krzysztof

strasznie MISIOWO zrobiło się na blogu a panikarzy pełno , S&P to jeszcze dołka z 2018 roku nie osiągnęło a FED wczoraj wpompował 1,5 biliona dolarów w rynek

krzysztof
Gość
krzysztof

usd/jpy strasznie Byczo się zrobiło i to na tygodniowym

coin
Gość
coin

wygląda na to że zasięg dzisiejszego ruchu to strefa 45-70 / pomiędzy 0,236 spadku od 1910 a zasięgiem ORGRa pokrywającego się z większym OB. Możliwe jest też domknięcie luki.

krzysztof
Gość
krzysztof

wczoraj wprowadzili duże zmiany w depozycie i wszyscy co nie mieli kasy musieli zamykać pozycje przymusowo , ale na luce to czekają pewnie pełne wywrotki do wywalania tych spóźnionych

Łiktor
Gość
Łiktor

Wyratowalem się, zamknąłem pozycję po 6991. Teraz muszę wytrzeźwiec. Tydzień nie podchodze do giełdy chcą poświęcić ten czas rodzinie. Wczoraj zawiodło na coś takiego nie można być przygotowanym . Nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek będę grał.

krzysztof
Gość
krzysztof

tak się wyratowałeś jak Rafał Zaorski

Łiktor
Gość
Łiktor

Dziś naprawdę jestem pełen pokory, ale jedno muszę z siebie wyrzucić. Ty Qba jesteś prawdziwym lajdakiem .Dopiero wczoraj pisałaś o podwójnym szczycie, którego nie ma i jego zasiegach. Dziś u ciebie już wielka chossa. Wczoraj naprawdę potrzebowałem wsparcia, a Ty dziadu tylko gnębi drugiego potrafisz .

krzysztof
Gość
krzysztof

Nie ma podwójnego szczytu na Dax ?10300 to linia szyji podwójnego szczytu a dzisiaj co najwyżej testują ją , przejdź na wykres tygodniowy to zobaczysz , ja o wielkiej hossie piszę , poważnie , ja pisałem tylko że zbyt misiowo dzisiaj było i 10% na WIg 20 poszła korekta również w związku z podwyższeniem depozytów bo wielu nie miało jak uzupełnić , ale też napisałem dokładnie że liczą się w bessie tylko opory , kto się szybko przestawi zarobi , kto wolniej wiadomo .

Łiktor
Gość
Łiktor

Mieliśmy trochę na pieńku ostatnim czasem Panie Darku , ale chcialem podziękować, że mnie Pan wsparł wczoraj swoją opinią. To było bardzo szlachetne i napewno pomogło przetrwać.

krzysztof
Gość
krzysztof

Goldman Sachs oczekuje cięcia stóp o 100 pb. przez Fed w marcu