Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 12.03.2020

Środa była ponownie dniem podczas którego indeksy zdominowane zostały przez niedźwiedzie. Indeks WIG 20 stracił -5.87%. Inaczej wygląda to w przypadku indeksu DAX, który stracił zaledwie -0.35% ale kształtami świec z ostatnich 3 sesji zdaje się podpowiadać jakieś uderzenie w dół.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała kolejna duża świeca spadkowa , która doszła do najbliższych okolic tzw. strefy na koronę utworzonej przez przedostatni dołek z bessy 2007-2009. Niestety jej kształt nie zapowiada , że to koniec albo ze miałaby nastąpić jakaś przerwa na wyraźniejszą korektę. W takim wypadku musimy już spoglądać na poziomy w okolicach kolejnych stref tj. ok. 1420 i dalej 1330. Coraz mocniej do głosu dochodzi również scenariusz , który zapukał parę dni temu ale nie był brany w jakiś mocny sposób pod uwagę. Mianowicie atak na dołek z 2009.

Na wykresie intra cały czas znajdujemy się w trendzie spadkowym w którym obowiązuje jedna wielkość „korekty”. Na tę chwile widać wyraźnie , ze obecny swing raczej nie jest wykończony a to oznacza kolejne spadki od początku sesji zwłaszcza że na rynku kontraktów , na fixingu poziom zamknięcia został dość znacznie podciągnięty na 1505. Ta ostatnia kwestia przy stale rosnącym LOP zachęca do otwarcia luka cenową i ukarania wszystkich tych , którzy namiętnie chcą złapać dołek.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy kolejną , trzecia świecę spadkową tylko z delikatnie niższym zamknięciem. To statystycznie zapowiedź mocniejszego uderzenia w dół. Zatem możemy spodziewać się ataku na 10000 a to już jest poważne wskazanie na zejście ceny w rejony 9300 na co wskazywałoby działające od dziesiątek lat zachowanie ceny w trendzie a także geometria dla korekt nieregularnych.

Na wykresie intra kontraktów na DAX po zejściu wczoraj na nowy dołek mamy nocne przyspieszenie i tym samym kolejny impuls spadkowy wykonał ruchy w falach 1,2,3 impulsu. Obecnie po korekcie można spodziewać się kolejnego uderzenia w dół a tym samym strefa i geometria z dziennego staje się jeszcze bardziej realna.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

38
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
28 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
rubikDariusz BartłomiejczakŁiktornowyLingwista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tego, że jeszcze za życia zobaczę tak niskie poziomy na naszym rynku. Kiedy jednak uda opanować się sytuację, to na niejednej spółce 100% zysku w bardzo krótkim okresie czasu będzie czymś normalnym.
pozdr

rubik
Gość
rubik

w 2009 kupowałem KGHM po chyba 20zł i sprzedawałem po 25 ciesząc się z łatwego 25%… A potem doleciało do 100zł

reeee
Gość
reeee

Uwaga ,minutowe oscylatory zawracają ,można brać L NA WIG 20

krzysztof
Gość
krzysztof

a co ma powiedzieć Jakubas jaki kupił cdred po 1 sprzedał po 7 zł i się cieszył że 700% zarobił

Łiktor
Gość
Łiktor

Pamiętam . I się ciesz ,bo ludzie trzymali akcje od 10 lat a teraz chcą oddać ze stratą .Dlatego moje motto brzmi „nigdy nie daj zyska rosnąć, bo gruby kiedyś po Ciebie wróci ” czujesz że zarobiles? Zamknij chociaż miał byś to przepić.

Filip
Gość
Filip

Kierunek jest jednoznaczny, ale przyznam, że boję się grać. Tak jak p.Darek mówił w weekendowej, za chwilę news o szczepionce czy leku na koranawirusa i wszystko się odwróci.

reeee
Gość
reeee

Klasyka, 3 luka wyczerpania,panika itd. No i mój wypracowany sygnał odwrotu,lecz ,przypominam, jak w życiu…. nic nie jest pewne.
Pozdrawiam i znikam na długo.

Lingwista
Gość
Lingwista

Kolego taki lek to co najmniej jeszcze rok jeśli nie dłużej. Poza tym wtedy przemówią wyniki spółek wynikami spółek…,a te lepiej nie mówić.

krzysztof
Gość
krzysztof

teraz na grę jest za późno , sygnał był po wybiciu wsparcia na 2030 pkt i ewentualnie po pierwszym reteście , wtedy każdy miał scenariusz zagrania , teraz to panika i nic tutaj nie rządzi i lepiej mieć pieniądze z dala bo kto wie czy nie zawieszą giełd

rubik
Gość
rubik

nawet jeśli zawieszą to potem odwieszą, ważne, żeby na czas zawieszenia mieć zajęty odpowiedni kierunek, a co do tego czy jest za późno na gre czy nie to nie wiadomo (rozumiem, że masz na myśli grę w dół), jeśli w20 wyłamie dołek z 2009, co chyba staje się coraz bardziej prawdopodobne, to jest jeszcze spokojnie kilkaset pkt do wyjęcia

krzysztof
Gość
krzysztof

Jak pisałem , jak Kowalski zacznie zlecać umorzenia to będą wywalać wszystko PKC bo tak to działa , kiedyś jeszcze OFE zbierały w dołkach ale teraz one same muszą sprzedawać w ramach suwaka 6 mld w pierwszym półroczu tak im Mateusz zrobił dobrze , ale to kasa emeryta czyli niczyja to nikogo nie boli

krzysztof
Gość
krzysztof

Wydaje się że to już koniec paniki , seria wygaśnie w przyszłym tygodniu i raczej na nową nie będą już brać S a raczej ustawią się już na L , ale teraz lepiej stać z boku bo mogą nawet zamknąc giełdy tak było w 2008 roku dla uspokojenia paniki.

Lingwista
Gość
Lingwista

Tego nie pamiętam. Stany chyba zamknęły na kilka sesji po 11 września 2001 r.

rubik
Gość
rubik

Masz rację Krzysztof – wydaje Ci się

krzysztof
Gość
krzysztof

A teraz prosze o szczerą odpowiedź , kto zarobił DUŻE pieniądze na tym 3 tygodniowym krachu ? ja NIE

nowy
Gość
nowy

Czy dużo, to rzecz względna. Ale ja zarobiłem. Dzisiaj mam lekki minusik, ale mam zamiar to naprawić 🙂

rubik
Gość
rubik

Ja tam nie narzekam

Filip
Gość
Filip

Panie Darku co Pan tak dzisiaj nieobecny?Znowu Pan Niemca skalpuje?

nowy
Gość
nowy

A może jeszcze dzisiaj 1332?

Konrad
Gość
Konrad

Pamięć mięśniowa wciąż szuka „2” przy chęci wpisania wartości dla Fw 😉 a tu już 13-ka z przodu – może szczęśliwa?
Jest tanio, ale przecież zawsze może być taniej…
Niektóre spółki są już przecież groszowe – choćby taki Tauron. JSW dycha, a to przecież żadne wyjątki tylko w tej chwili norma. Wciąż jednak nie widać obrotów, ani zmiany „aury zewnętrznej”. W życiu bym nie przypuszczał, że coś takiego doświadczę. Jednak, to może być jedna jedyna szansa na otwarcie „rachunku emerytalnego” w życiu.

Łiktor
Gość
Łiktor

Dax wzięty 9520 nie stawiam Sl

Łiktor
Gość
Łiktor

Pozycję zamkae od ręki dopiero jak mi konsumuje cały zysk , który wypracowalem do tej pory na spadku i korektach . Nie pora teraz na podłączanie . Założenie 4 fala korekcyjna .

Łiktor
Gość
Łiktor

Podliczanie

rubik
Gość
rubik

panika to się chyba zaczyna dopiero, mam wrażenie, że dax chce pod 9000 jeszcze dzisiaj zejść

krzysztof
Gość
krzysztof

pisałeś że swietnie zarabiasz , to nie pisz nam o swoim wrażeniu a podawaj poziomy zajętej pozycji i najważniejsze SL gdzie obrona

Dax wybił podwójny szczyt więc kierunek 3000 pkt niżej powinno być

rubik
Gość
rubik

Krzysztof, pytałeś, kto zarobił na spadku więc zgodnie z prawdą napisałem, że niemam powodów do narzekań. Nie rozumiem dlaczego mam Ci podawać kiedy zajmuję jaką pozycję. Ale skoro piszę, że wyleczyli mnie z myślenia o eL i oczekuję zejścia pod 9000 to chyba logiczne, że gram spadek. Co do SL to zależy już od strategii i Twojego MM. Na noc zostaję bez pozycji, poziom pod 9000 uznałem za wystarczająco zadowalający.

rubik
Gość
rubik

Chciwość wzięła jednak górę i ponowiłem eS na noc ale raptem 20% swojej standardowej pozycji, po spadkach 13,5% możliwe, że będą chcieli coś odreagować, chociaż w dobie epidemi to wcale nie jest takie oczywiste.

Łiktor
Gość
Łiktor

Teraz najważniejsze czy usd pln wymarze objecie hossy na tyg. Jeśli tak to znaczy że red ma wszystko pod kontrolą. Podbijają i na nowe szczyty . Jeśli to się nie stanie to już później nie da rady zatrzymać rynków.

Łiktor
Gość
Łiktor

Pozycję wciąż istnieje zamknę dopiero 100pkt pod dzisiejszą świecą ,ale wtedy już nie da się rozpierduche zatrzymać i faktycznie może być 1200wig . Ja zawsze uważałem, że ten poziom może być tylko osiągnięty po silnej hosse na surowca zobaczymy . Myślałem w południe że podbija na falę 4 i dopiero 9300 , ale zaszli za daleko z tą trójką .

Łiktor
Gość
Łiktor

W innym przypadku załamie się rynek długu w Europie. Jeśli ja to wiem.to Fed też zobaczymy co zrobi.

Łiktor
Gość
Łiktor

I nie chodzi mi o konkretnie o Pln tylko wszystkie waluty EM , a Pln jest lustrzanym odbiciem.