Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 04.02.2020

Pierwsza sesja nowego tygodnia ale i miesiąca upłynęła na lekkich wzrostach i to zarówno indeksu WIG 20 0.34% jak i indeksu DAX 0.49%.Zobaczmy w jaki sposób wyniki sesji zmieniły sytuację na omawianych indeksach.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała świeca wzrostowa , której zamknięcie wypadło poniżej połowy czarnego korpusu z poprzedniej sesji. Innymi słowy sytuacja nie uległa zmianie a wczorajszy wzrost jest na tę chwilę tylko korektą. Aby można było mówić o odsunięciu spadku na nowe dołki na dłuższy nieco okres, potrzeba wybicia, najpierw 2090 a następnie 2115. Jeśli tego popyt nie zdoła zrobić to czeka nas to co najbardziej prawdopodobne czyli zejście na nowe minima spadków od 2018.

Na wykresie intra, cały czas znajdujemy się w trendzie spadkowym a ostatnie odbicie zrealizowało zakres mniejszego OB. Świeca jaka to w głównej mierze uczyniła raczej nie zwiastuje skutecznej zmiany trendu a jedyne czego mógłbym się spodziewać to dojście do rozmiaru większego OB i powrotu do spadku. Jeśli w ogóle taki ruch dojdzie do skutku to poziomy w okolicach 2090 będą dobrymi do szukania okazji na S. Oczywiście równie dobrym rejonem jest poziom zbliżony do wczorajszego maksimum a więc kilka punktów niżej niż 2090.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj mała szpulka w dolnej części dużej czarnej świecy z piątku. Typowy obraz zatrzymania się po silnym ruchu. Na obecną chwilę jest to tylko i wyłącznie obraz korekty po której powinien nastąpić dalszy spadek. Aby móc myśleć o jego zakończeniu potrzeba znacznie większego wysiłku byków, na który obecnie trudno liczyć.

Na wykresie intra kontraktów na DAX znajdujemy się obecnie w korekcie w trendzie spadkowym. Jak widać na wykresie doszliśmy tu do ważnego oporu w postaci strefy jak i zakresu OB. Zwróciłbym tu jednak uwagę na fakt, iż w trakcie tworzenia korekty wzrostowej powstała formacją silnej Zasłony czarnej chmury (pierwszy niebieski prostokąt). Jej maksimum to 13038 a minimum to 12968. Moim zdaniem są to ważne poziomy a szczególnie ten wyższy. W przypadku odbicia od obecnych poziomów właśnie górne ograniczenie formacji może powstrzymać spadek co przełożyłoby się na wzrost do wyższej strefy oporu na poziomie ok. 13155-13175. Oczywiście będąc w wyraźnym trendzie spadkowym, sygnał sprzedaży na obecnych poziomach oporu jest dobrym wskazaniem na zajęcie S a wspomniana formacja i jej poziomy stanowią coś na co po zajęciu pozycji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mariuszwwl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariuszwwl
Gość
Mariuszwwl

Witam Panie Darku, czyżby padł właśnie sygnał sprzedaży o którym pisał Pan rano?