Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 29.01.2019

Wtorek był dniem, w którym inwestorzy próbowali podnieść się po dużych minusach z poniedziałku. Indeks WIG 20 zyskał wczoraj 0.68% a indeks DAX 0.9%. Można powiedzieć, że statystyka ponownie zadziałała.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wczoraj niewielka biała świeca, piszę niewielka bo na tle poprzedniej czarnej wygląda jak karzełek. Reakcja na poziom strefy wsparcia może być kontynuowana dalej w celu re-testu strefy oporu wynikającej z dołka jaki powstał 08.01. Na tę chwilę, wczorajsze odbicie trudno jest uznać za coś innego niż korektę po silnym spadku. Dlatego w dalszym ciągu podstawowym scenariuszem jest atak na dołek z 11.12.2019.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 nie doczekaliśmy się zejścia do strefy wsparcia na ok. 2180 a po utworzeniu dwóch Pin barów na poziomie minimalnie wyższym niż dołek z poniedziałku , kontrakty ruszyły w górę. Docelowe poziomy dla wzrostu, mając na uwadze silny trend spadkowy, to oznaczone zakresy OB. Z tych dwóch zakresów ten nieco wyższy pokrywa się również z wybitym dołkiem czyli z linią szyi DT i są to okolice 2122. Gdyby byki zdołały wybić ten poziom to tym samym powstała by możliwość pójścia dalej w kierunku ok. 2170 a i nowy szczyt nie byłby czymś niemożliwym. Jednak na dzisiaj jest to rozwiązanie drugoplanowe bo podstawowy scenariusz zakłada zakończenie korekty na jednym z wspomnianych poziomów i powrót do spadku.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstał biały Pin bar usytuowany po środku czarnej świecy z poniedziałku. Jeżeli dodamy do tego jego minimum , które wypadło niemal idealnie na zakresie niebieskiego OB to mamy układ Harami, który może zapoczątkować kolejny ruch na nowy szczyt. Oczywiście wspomniana formacja świecowa musi zostać potwierdzona bo pamiętamy, ze jeśli jest wsparcie to najczęściej jest reakcja ale reakcja nie koniecznie oznacza zmianę kierunku. Jeśli takie zadanie nie powiedzie się bykom a cena wybije minimum wczorajszego Pin bara , co byłoby równoznaczne z negacją formacji to wówczas możemy spodziewać się silnego spadku co najmniej do okolic 12950. To za sprawą innego układu , który w takim wypadku miałby miejsce. Trend jest wzrostowy więc należałoby uznać iż nowy szczyt ma pierwszeństwo.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy silną reakcję popytową, która swoim zasięgiem wybiła ostatni potwierdzony szczyt i tym samym dała pierwsze wskazanie możliwości zmiany trendu. Jednak patrząc z innej strony musimy brać pod uwagę to że spadek wygląda na układ 3 swingów a zatem obecny impuls wzrostowy może być tylko falą c większej korekty. Jak widać na wykresie , znajdujemy się na pierwszej z dwóch najważniejszych obecnie stref oporu a druga z nich wypada na zakresie OB. Zatem dla dalszej sytuacji na tym indeksie najistotniejszym będzie to czy jeśli rynek zawróci na południe, zdoła wybić ostatni dołek czy utworzy tylko korektę. Jeśli to pierwsze to witaj poziom 12950 jeśli to drugie to witaj nowy szczyt. Oczywiście zawsze rynek może spłatać nam psikusa i znaleźć jeszcze inne rozwiązanie ale to już jest coś co należy wkalkulować w ryzyko a grać trzeba to co pokazuje wykres.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o