Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 28.01.2019

Dawno nie było tak intensywnego poniedziałku na parkiecie. Wczorajszy dzień zapewne odbija się czkawką wśród byków. Indeks WIG 20 stracił na wartości -3.27% a indeks DAX niewiele mniej -2.74%. Przyczynę oczywiście „już znamy” bo ta pojawiła się błyskawicznie w wypowiedziach analityków, jest nią koronawirus z Chin.

Indeks WIG 20

Efektem wczorajszej sesji na wykresie dziennym indeksu WIG 20 jest sporych rozmiarów spadkowa świeca Marubozu, która definitywnie wybiła poziom wsparcia 2114, który obecnie stanowi istotny opór. Patrząc szerzej na indeks trudno byłoby zakładać coś innego jak to, że jesteśmy w swingu , który zmierza na nowy dołek. Statystycznie, po takim wyraźnym spadku najczęściej pojawia się zatrzymanie na 1-3 dni z lekką tendencją wzrostową. Czasami takie tąpnięcie jest również zakończeniem ruchu ale do tego rozwiązania brakuje tutaj skokowego wzrostu obrotu a i rosnący LOP wraz z obrotem na rynku terminowym też raczej przeczy takiej możliwości.Wczorajszy spadek sprawił, że błyskawicznie znaleźliśmy się blisko obszaru w którym mamy kilka wsparć i w którym to może nastąpić próba powstrzymania niedźwiedzi. Mam tu na myśli obecną strefę wsparcia jak i poziomy ok. 2070 i ok. 2050 z swoimi geometriami. Jednak tak jak mówiłem w weekendowej i pisałem powyżej , raczej trudno się spodziewać aby te wsparcia powstrzymały całkowicie spadek i odwróciły trend.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy silny trend spadkowy który łamał kolejne strefy wsparcia jak zapałki. Obecnie doszliśmy w bezpośrednie sąsiedztwo strefy na ok. 2080 i zniesienie 78.6% a więc obszar w którym byki mogą próbować coś odwrócić. W obecnym swingu spadkowym mniejszy OB to zakres ok. 27 pkt, większy to zakres 37 pkt. Są to zakresy , które w przypadku zatrzymania na najbliższej strefie wsparcia połączonej z zniesieniem 78.6 mogły dać odbicie kolejno do żółtej strefy oporu bądź do niebieskiej. Pytanie tylko czy najbliższe wsparcie powstrzyma spadek choć na chwile i ewentualnie jak zadziała bo docelowo nie spodziewałbym się całkowitego końca ataku podaży.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy lukę cenową i silną świecę spadkową. Taki układ jest raczej zapowiedzią dość szybkiego dojścia do strefy wsparcia w okolicy 12950 choć oczywiście po drodze i to już w bliskiej odległości mamy zakres OB , który mógłby co najmniej próbować powstrzymać podaż. Jakby nie było na DAX jesteśmy w wyraźnym trendzie wzrostowym i dopóki nie zostanie przełamane wspomniane 12950 dopóki teoretycznie to byki są górą. Osobiście, udana obrona 12950 wydaje mi się bardzo mało prawdopodobna.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy wyraźny trend spadkowy z jedną wielkością korekt jakie po drodze miały miejsce.Obecnie rynek tez wykonał zakres OB dochodząc do wybitej wcześniej strefy wsparcia. Wydaje się , że ewentualnych większych odbić czy może i odwrócenia trendu, spodziewać można byłoby się niżej. Pierwsze miejsce to widoczny zakres OB z układu dziennego a następne to geometria 88.6 łącząca się z linią trendu czyli odpowiednio poziomy ok. 13145 i 13015.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o