Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 21.11.2019

Środa była dniem w którym zarówno indeks WIG 20 jak i indeks DAX oddały jakiś ułamek swojej wartości. WIG 20 stracił -0.57% a DAX -0.48%. Trzeba również dodać, iż oba indeksy w trakcie sesji znajdowały się na wyraźnie niższych poziomach co pokazuje, że byki nie kapitulują. Trudno się temu dziwić zwłaszcza u Nas skoro poziom „optymistów” ma rekordowe wartości.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstał spadkowy Pin bar broniący dwóch stref wsparć opartych na dołkach korekt czyli na poziomach ok. 2195 i 2172. Choć taki obraz zazwyczaj wprawia w uśmiech stronę popytową to jednak przypomnę, ze tak naprawdę jest to tylko reakcja na wsparcia czyli coś naturalnego. Nie musi natomiast oznaczać to zatrzymania spadków i przejścia do wzrostów. Powiem więcej, patrząc na to jak powstał ten Pin bar , zakładam że jego minimum będzie testowane. Nie muszę chyba pisać co się stanie jak jego minimum zostanie wybite? Gdyby jednak byki zdołały potwierdzić tę formację świecową i równocześnie wyjść nad poziom ok. 2220 to wówczas do gry mógłby wrócić poziom 2300.

Wykres intra 1H kontraktów na WIG 20 pokazuje wyraźnie to o czym wspominałem powyżej, mianowicie dzienna świeca jest wynikiem odbicia od strefy wsparcia , które moim zdaniem ma bardzo małe szanse aby nie zostać zniwelowane. Widać tu wyraźnie, iż zatrzymanie na strefie w okolicy 2180 pozwoliło na re-test wcześniej pokonanej strefy wsparcia na ok. 2200. Zatem dzisiaj mimo wszystko spodziewałbym się nowego dołka i dalszego ruchu w kierunku 2150.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała niżej położona szpulka wzrostowa. Innymi słowy można powiedzieć , iż w cenie zamknięcia dolne ograniczenie konsolidacji zostało obronione. Problem dla byków jest taki, że ta wczorajsza szpulka zdaje się potwierdzać formację świecową o znacznie większej wadze czyli Pin bara z wtorku. Dlatego też, mimo silnego trendu wzrostowego brałbym mocno pod uwagę to, iż spadek co najmniej w okolice 12800 jest bardziej prawdopodobny. Dużo też możemy wyczytać z wykresu intra.

Tu, na wykresie intra 1H kontraktów na DAX jesteśmy już drugi raz wyraźnie poniżej dolnego ograniczenia dziennej konsolidacji. Po pierwszym zejściu rynek próbował je zanegować ale wizyta w obszarze konsolidacji okazała się tylko krótkim epizodem. Technicznie najbardziej prawdopodobnym wydaje się być jeszcze jeden re-test strefy i jeśli oznaczony OB zadziała wraz z strefą to szczęśliwi będą tylko Ci , którzy są w obozie niedźwiedzi. Zwrócę uwagę że od szczytu mieliśmy impuls i jeśli teraz zadziała OB to będziemy mieli korektę pędzącą a to oznaczać będzie silny spadek , który swoim zasięgiem będzie najprawdopodobniej znacznie większy niż wspomniany pierwszy impuls od szczytu. Aby tego uniknąć popyt musiałby nie tylko wybić OB ale i również w jednym swingu pokonać 13180.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Panie Darku, jak sie sprawdza OB w wypadku naruszenia cieniem intra. Czy statystycznie nastepna fala przebijaja czesciej niz 50% przypadkow? Tak jak to mamy dzisiaj OB zostal naruszony.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Panie Darku jak ocenia Pan sytuacje na DAX-e. Mamy falszywe wybicie, ale cena dalej sie utrzymuje nad OB. Czy nalezy to inaczej interpretowac niz w poniedzialkowej analizie?