Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 02.07.2019

Pierwsza sesja nowego tygodnia i miesiąca rozpoczęła się ” z wysokiego C” jednak nie zdołała się tak samo zakończyć. Luki jakie powstały na indeksach zachodnich może i przetrwały jednak nasza rodzima luka nie miała takiej szansy. Problem w tym , że wspomniane luki cenowe to efekt porozumień między USA a Chinami i to porozumienie , które od dłuższego czasu było bazowym scenariuszem na G20. Innymi słowy nie ma szans aby to porozumienie już nie było w cenach. A co to może oznaczać?

Indeks WIG 20

Na dziennym wykresie indeksu WIG 20 pojawiła się formacja spadkowego Pin bara, która przetestowała strefę oporu (a więc to czego brakowało do tej pory). Mówiąc najprościej jak można , w idealnym miejscu powstała idealna formacja na zmianę kierunku. Teraz należałoby ją potwierdzić. Jeśli takie potwierdzenie nastąpi i następnie indeks wybije 2300 to mamy ruch do poziomu co najmniej 2250-2220. Uwzględniając jednak od czego nastąpiło odbicie nie sposób pominąć to, iż cały wzrost z ostatnich kilku tygodni mógł być tylko korektą a to już nie byłyby dobre wieści dla inwestorów. Zatem można powiedzieć , że jeśli Pin bar nie zostanie wybity górą , co mogłoby nastąpić nawet po jakimś osunięciu w dół ale raczej nie przekraczającym zbyt mocno poziomu 2300, to będziemy uwzględniać spadek nawet taki który wybije 2153.

Na wykresie intra po osiągnięciu strefy oporu na ok. 2325 powstał Pin bar po którym rynek ruszył w dół nie wybijając jednak ostatniego potwierdzonego dołka. Zatem niedźwiedzie nie zakończyły jeszcze swojej pracy a dopóki to się nie stanie dopóty cały czas możliwy jest nowy szczyt. Faktem jednak jest , że do takiego wybicia brakuje naprawdę nie wiele.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym DAX mamy czarną świecę jednak po bardzo wysokim otwarciu. Reakcja podażowa po takim otwarciu wywołana jest zapewne strefą oporu z poziomu ok. 12600 i tak jak domknięcie luki wydaje się być mocno prawdopodobne tak już do zmiany trendu potrzeba znacznie więcej a pamiętamy , ze z dłuższego zakresu czasowego mamy możliwość dotarcia na tym indeksie nawet do 12900. Zatem zakładam, że ewentualne dojście do wybitej strefy , która obecnie jest wsparciem na poziomie ok. 12410-12450 ma duże szanse wywołać reakcje popytu i dać kolejną szansę na nowy szczyt. Zejście poniżej tej strefy i jej re-test od dołu będzie miał już swoje niedźwiedzie konsekwencje.

Jak widać na wykresie intra kontraktów na DAX , cofnięcie od szczytu nie wybiło nawet OB nie wspominając o strefie wsparcia. Pytanie jednak jest takie jak zachowa się cena na najbliższej strefie oporu? Jeśli nie zdoła jej wybić i zawróci to jeszcze dzisiaj będziemy świadkami ruchu domykającego lukę i schodzącego do strefy wsparcia na ok. 12415. Wyjście nad strefę oporu da podstawy aby liczyć na kolejny nowy szczyt co wynika z miejsca zatrzymania dotychczasowego spadku od szczytu. Cały czas mamy trend wzrostowy i ten ostatni scenariusz jest tym bazowym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
rubikDariusz BartłomiejczakTom'as Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
Na dax widzę jeszcze taką możliwość :comment image
co prawda jeszcze nie ma wyrysowanej świeczki tygodniowej ale może warto spróbować ? 🙂
pozdro

Tom'as
Gość
Tom'as

co Pan myśli o takiej H1 na dax ?comment image