Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 28.06.2019

Podczas wczorajszej sesji, na omawianych, indeksie WIG 20 i indeksie DAX, zazieleniło się. Ten pierwszy zyskał 0.78% a ten drugi 0.21%. Choć oba indeksy skończyły „na plusie” to jednak kolory świec są odwrotne.

Indeks WIG 20

Na indeksie WIG 20 powstała wyraźna świeca wzrostowa z mocno widocznym górnym cieniem ponownie odbijającym od strefy oporu. Utrzymany OB zaowocował więc nowym szczytem choć podaż ciągle czuwa i nie chce dopuścić do wyjścia nad strefę oporu. Nie możemy przekreślić tego, iż indeks pójdzie dalej na północ chociaż kupowanie go na dłużej teraz nie ma najmniejszego sensu. Nawet jeśli cena miałaby ustanawiać szczyty wyższe od tych z lutego i kwietnia to raczej i tak prędzej doświadczymy jakieś większej korekty. Proste , praktyczne spojrzenie na cały swing wzrostowy uwzględniające podstawowe zasady „elliotowskie” pokazuje , że ten swing jest raczej w fazie wykończenia.

Patrząc na wykres intra kontraktów na WIG 20 widać wyraźnie jak bardzo pomyliłem się co do zachowania w środę. Oceniłem jakość wzrostu na dużą słabość co miało się przełożyć na jego charakter korekcyjny jednak wczoraj kurs wystrzelił i zrealizował to o czym mówiłem przez kilka dni oceniając wykres dzienny. To tylko przypomina , ze zawsze , bez względu na to z jakiego interwału korzystamy w naszym tradingu, musimy mieć w zasięgu wzroku interwał wyższy. Co do sytuacji na powyższym wykresie , mamy silne dojście do dolnego ograniczenia strefy oporu i powolne osuwanie się , które ma znamiona korekty. Najbardziej prawdopodobne wydaje się , iż cena kontraktów jeszcze raz będzie starała się wyjść na nowy szczyt. Sprzyja temu również dzisiejszy dzień jako kończący tydzień , miesiąc i kwartał. Na tę chwilę spadek powstrzymała pierwsza strefa wsparcia jednak zarówno struktura spadku jak i geometria zostawiają otwarta furtkę dla niedźwiedzi do okolic 2289.

Indeks DAX

Choć na wykresie dziennym indeksu DAX powstała czarna świeczka to jednak wartościowo indeks wzrósł. Tym samym cały czas utrzymany jest OB i tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie aby cena wyszła na nowy szczyt. Nie wiem jak będzie ale gdyby doszło do wyjścia na nowy szczyt i byłoby ono dynamiczne to będziemy mieli sytuację z wybicie podwójnego szczytu i duże prawdopodobieństwo silniejszego ruchu w kierunku 12900. Jeśli jednak byki nie dadzą rady i wybiją ostatni dołek to będzie można mówić o bardzo prawdopodobnym rozpoczęciu ruchu w kierunku 11650 i dalej na 11350 a jedyną obroną przed takim spadkiem będzie jeszcze wsparcie na ok. 12000 jako ostatnia szansa.

Niestety na tę chwilę nie ułatwia nam oszacowania tego co stanie się w wymiarze dziennym nawet sytuacja na wykresie intra. O walce dwóch OB pisałem wczoraj, Zejście do strefy niebieskiej było wybiciem ostatniego potwierdzonego dołka i wskazaniem na możliwość zakończenia korekty wzrostowej i rozpoczęcia swingu w kierunku 12060. Jednak wyraźny duży Pin bar powstały na strefie , wpisuje się w układ Korony na wzrost. W dalszej części wykresu mamy podejście pod strefę na koronę (tym razem na spadki) podejście które jest wyraźną 3-ką i odpadnięcie od strefy . Naprawdę sytuacja jest mocno zakręcona, każda ze stron ma za sobą silne argumenty i dlatego najlepszym wydaje się przeczekanie. Osobiście , patrząc szerzej czasowo jestem skłonny dać przewagę spadkom ale tu potrzeba co najmniej wyraźnego wybicia 12244 . Dlatego powtórzę jeszcze raz, najlepiej chyba wstrzymać się z decyzjami zwłaszcza w takim dniu jak koniec tygodnia, miesiąca i kwartału.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o