Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 25.06.2019

Nowy tydzień rozpoczął się od niwelowania strat po piątkowej sesji na indeksie WIG 20 i od kontynuowania spadku na Indeksie DAX. Nasz rodzimy indeks zyskał na wartości 0.99% a indeks DAX stracił -0.53%.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 pojawiła się świeca wzrostowa. Jej powstanie utrzymało w grze mały OB i tym samym zachowana została szansa na wybicie jeszcze jednego szczytu w dotychczasowym dziennym trendzie wzrostowym. Pamiętamy to o czym wspominałem w trakcie analizy weekendowej indeksu WIG 20, czyli o poziomie odbicia piątkowego rozpoczynającego spadek. Był nim poziom o kilka punktów niższy niż dolne ograniczenie strefy oporu a takie zachowanie statystycznie wypada jako korekta a nie już właściwa zmiana kierunku. To wzmacnia szansę na kolejny nowy poziom szczytowy indeksu. Oczywiście warto śledzić zachowanie indeksu na niższych interwałach aby wychwycić ewentualne przekreślenie szansy na ten nowy szczyt.

Na wykresie intra po utworzeniu pełnego impulsu spadkowego w piątek (tu uwzględniona jest już od piątku kolejna, wrześniowa seria kontraktów, wczoraj rynek ruszył w górę. W trakcie sesji mieliśmy dwa czytelne sygnały na L po czym w końcowej fazie notowań cena ruszyła mocniej na północ i na dzisiejszy poranek zostawiła nam do wykończenia impuls rozpoczęty na żółtej strefie wsparcia. Innymi słowy cena powinna dojść do okolic 2296-2298. Z wyznaczonej wcześniej strefy oporu na tych poziomach, najprawdopodobniej uaktywni się podaż. Jeśli tak to właśnie od tej aktywności i jej efektów zależeć będzie to czy nowy szczyt będzie dalej realny czy jednak wejdziemy w kolejną fazę spadku , który wówczas powinien pokonać piątkowy dołek i zejść co najmniej w okolice 2254.

I tu uwaga!!!! Kwestia nowego szczytu w układzie dziennym dotyczy indeksu, kontrakty są notowane ok. 40 pkt niżej (mają ujemną bazę wynikającą z przewidywanych dywidend) co najprawdopodobniej nie pozwoli osiągnąć takiego szczytu na tym instrumencie w ujęciu kontynuacyjnym.

Reakcja podażowa na strefie w okolicy 2296 , jeśli wystąpi , nie powinna zbytnio wyjść poza zakres większego OB jeśli indeks ma osiągnąć nowy szczyt.

Indeks DAX

Na indeksie DAX w ujęciu dziennym powstała kolejna mała świeca koloru czarnego. Jej zasięg spadkowy mieści się cały czas w obrębie strefy wsparcia a wielkość, co niżej zobaczymy na wykresie intra zbliża się do zasięgu OB gdzie może utworzyć się korekta pędząca 1:1. Obecne cofnięcie na tę chwile ma charakter korekcyjny i tym samym można spodziewać się, że po jego zakończeniu cena indeksu będzie dążyć aby uzyskać nowy szczyt i zmierzyć się z poziomem ok. 12600. Jeśli popyt zaangażuje się na wysokim poziomie to zgodnie z tym co mówiłem o indeksie DAX w weekendowej, będziemy mogli spodziewać się wzrostu nawet do okolic 12900. Na obecną chwilę, dopiero zejście ceny poniżej 12000 dawałoby pierwsze oznaki możliwości zmiany kierunku na spadkowy.

Na wykresie intra kontraktów na DAX jesteśmy obecnie w trendzie spadkowym w ujęciu Dt . Cena wyraźnie zeszła poniżej ostatniego potwierdzonego dołka jednak pierwsza największa korekta wzrostowa w tym spadku miała miejsce tuż nad poziomem tego dołka. To oznacza, iż statystycznie mamy największe prawdopodobieństwo tego, iż cały spadek choć jest już niewątpliwie trendem spadkowym stanowi jednak tylko korektę. Obecnie znajdujemy się na strefie wsparcia tuż nad poziomem zasięgu OB . Te rejony to idealne miejsce do zakończenia spadku i rozpoczęcia ruchu na północ z docelowym wybiciem szczytu. Wybicie tych rejonów w dół to wskazanie na ruch w kierunku ok. 12070 , dopiero wybicie ok. 11980 da wskazanie na możliwość wejścia w trend spadkowy w ujęciu swingowym. Mimo wszystko najbardziej prawdopodobnym jest dla mnie scenariusz z zakończeniem spadku w rejonie obecnego OB i strefy , zmiana kierunku i ruch na nowe szczyty.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tom'asDariusz Bartłomiejczakrubik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rubik
Gość
rubik

OB na f.dax zaliczone, ale jakoś ze sporą nieśmiałością podchodzę do pomysłu wspinania się na nowe szczyty ;/