Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 18.06.2019

Za nami mało emocjonujący początek tygodnia. Bez wątpienia mają na to wpływ dwa wydarzenia. Pierwsze to środowa decyzja FED i drugie to wygasanie kontraktów czerwcowych. Na naszym rynku jest jeszcze jeden element mianowicie wolny czwartek. To wszystko, moim zdaniem, nie sprzyja jakimś mocno kierunkowym ruchom i mam obawy, że ten tydzień nie będzie zbytnio udany pod tym względem.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 mała czarna świeczka nie zmieniająca sytuacji dokładnie opisanej w „weekendowej„. Zatem szkoda czasu na jakieś analizy tego interwału i dlatego przejdźmy zaraz do układu intra.

Dzisiaj trochę nietypowo bo intra w układzie 15M , wrzuciłem taki wykres aby przy spodziewanej niskiej zmienności móc oszacować co się może wydarzyć pod pewnymi warunkami. Jak widać w szerszym spektrum czasowym, cały ruch spadkowy doszedł do strefy wsparcia w okolicy 2270 i jego wielkość odpowiada poprzedniej największej korekcie. Jeśli dołożymy do tego że wzrost między dwoma dużymi korektami jest wyraźną „trójką”, to trzeba założyć, iż obie korekty plus to co pomiędzy nimi tworzy razem większą korektę pędzącą. W takim przypadku powinniśmy mocno brać pod uwagę wzrost na nowy szczyt. Tu jednak do głosu dochodzi sam przebieg ostatnich spadków. Jak widać na wykresie po dojściu do wspomnianej wcześniej strefy , nastąpiło odbicie , którego zasięg wypadł na poziomie OB i strefy oporu. Równocześnie został pokonany ostatni potwierdzony szczyt co wpisuje się w pierwszy scenariusz czyli obecnie moglibyśmy się spodziewać ruchu wybijającego wczorajszy szczyt i kierującego się w okolice 2300. Jednak ze względu na oczekiwane wydarzenia trzeba wziąć pod uwagę złamanie tego scenariusza i tu najważniejsze poziomy to 2285 następnie okolice 2290 i jeszcze 2296. Zatrzymanie na którymś z tych poziomów i zwrot w dół mogą być początkiem ruchu spadkowego , który wybije wczorajszy dołek co wiązałoby się z atakiem na okolice 2250. Zatem szersze spektrum czasowe jest za wzrostem ale z krótszych okresów są dla tego zagrożenia , zwłaszcza to na 2285 gdzie zmiana potwierdziłaby skuteczność OB w ruchu spadkowym.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała kolejna mała czarna świeczka , która tak naprawdę nic nie zmienia w całym układzie. Zatem nie zwlekając przejdźmy do wykresu intra kontraktów na DAX.

Tu z jednej strony widzimy obronę wsparcia na ok. 12050 a więc na górnej granicy strefy. Jednak widać również i to bardzo dokładnie coraz niższe szczyty co zwiększa prawdopodobieństwo wybicia strefy wsparcia a to wiązałoby się z ostrym spadkiem , który docelowo atakowałby dołek na ok. 11600. Warto jednak zwrócić uwagę na to co już zaznaczyłem a mianowicie , że cena odbija od górnej granicy strefy, strefy której dolna granica wypada idealnie na zasięgu OB. Zatem ewentualne wybicie strefy musi być na tyle wyraźne aby definitywnie przekreślić zasięg OB. W innym przypadku czyli przy zachowaniu OB zmiana kierunku powinna prowadzić do powstania nowego szczytu. Zatem naruszenie dwóch ostatnich dołków w pobliżu strefy i powstanie wyraźnej formacji odwracającej na 1h można będzie potraktować jako sygnał na L natomiast wybicie strefy będzie oznaczało, iż przy jej ewentualnym re-teście od dołu warto będzie szukać sygnału na S.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o