Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 07.06.2019

Czwartek był dniem, w którym to indeks WIG 20 wykonał to czego oczekiwaliśmy od niego rosnąc o 1.69% a niemiecki indeks DAX potwierdził wskazywany wczoraj silny opór tracąc na wartości -0.23%. A jak ta realizacja podstawowych założeń wpłynęła na szersza sytuację indeksów?

Indeks WIG 20

Duża wzrostowa świeca z dość wyraźnym górnym cieniem na skokowo większych obrotach to obraz dzienny po wczorajszej sesji na indeksie WIG 20. Tym samym znaleźliśmy się w bezpośredniej bliskości zarówno OB jak i strefy oporu. Z wykresu można wysunąć wniosek, że przed nami jeszcze próba wyjścia ponad wspomniane opory a to oznacza , że wczorajszy szczyt sesyjny powinien być pokonany, chociażby chwilowo. Z szerszego obrazu wykresu cały czas jesteśmy w korekcie ale o jej ewentualnym końcu nie decydują opory a raczej wsparcia. Na tę chwilę widać wyraźne dwa takie zakresy cenowe jest to rejon 2210-2225 a następnie 2153-2162. Pierwszym ostrzeżeniem dla byków będzie już wybicie przestrzeni 2240-2250.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 po dojściu do poziomu 2271 rynek lekko cofnął co pokazuje możliwość testu okolic wybitego szczytu na 2249. Sposób wybicia strefy oporu z poziomem 2249 na czele wskazywałby na to , iż ewentualny jej pierwszy re-test powinien zakończyć się pomyślnie. Gdyby jednak tak się nie stało to byki mają jeszcze jeden poziom do ataku czyli ok. 2233. Trzeba jednak wziąć poważnie pod uwagę, iż podczas wczorajszej sesji mieliśmy siłę po stronie popytu i to może sprawić , iż dzisiaj zanim nastąpi próba ataku na 2249 najpierw cena osiągnie zamierzony cel czyli okolice 2280 z tamtejszą strefą oporu. Gdyby tak się stało to ze względu na wyższy interwał czasowy stanowcze i skuteczne zatrzymanie na 2249 przy ewentualnym spadku byłoby już mocno zagrożone. Bez względu na sposób w jaki zostanie to rozegrane, wykres dzienny i sytuacja w większym zakresie czasowym promuje scenariusz zakończenia niebawem ruchu wzrostowego i wejścia do akcji podaży, która będzie chciała zaatakować dołek na 2153.

Indeks DAX

Wczoraj rano pisałem, iż okolice 12100 są bardzo silną zaporą z konfluencją wielu rodzajów oporu i, że cena będzie miała problem z wybiciem tego poziomu. Dzisiaj widzimy wyraźnie że tak się stało i świeca przypominająca spadający Pin bar jest tego dowodem. Oczywiście sama reakcja jest naturalna i mimo wszystko nie jest dowodem na zmianę kierunku jednak bez wybicia tej całej strefy trzeba się nastawić na powrót do spadku a układ jaki wówczas by powstał wskazywałby na to , że spadki nie będą delikatne. Dzisiaj zatem będziemy czekali na potwierdzenie bądź negację wczorajszej świecy i tu chyba warto być cierpliwym bo możliwość dojścia na nieco wyższy poziom niż wczoraj istnieje chociażby dlatego, że maksimum świecy mimo wszystko wypadło minimalnie pod poziomem gdzie zbiegają się opory. Cierpliwość wcale nie musi oznaczać tego, że dzisiaj nic nie będzie się robiło. Tu pomocny może być wykres intra.

Wczoraj pisałem, ze podczas środowej sesji cena kontraktów na wykresie intra wybiła ostatni potwierdzony dołek i zaistniało prawdopodobieństwo zmiany trendu. Jednak do czegoś takiego nie doszło a cena wyszła na nowy szczyt. Jednak dzisiaj mamy ponownie układ z wybitym ostatnim potwierdzonym dołkiem i z racji , iż statystycznie dość sporadycznie dwa razy pod rząd wybicie ostatniego potwierdzonego dołka kończy się nowym szczytem , podstawowym scenariuszem na dzisiaj jest dojście w okolice strefy na koronę i powrót do spadku (kreski czerwone) . Linia w kolorze zielonym pokazuje drugi , według mojej oceny mniej prawdopodobny scenariusz z wyjściem na nowy szczyt i dotarciem do strefy w okolicach 12160.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakTom'asMarcusAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam, no i dojechali do prawego ramienia… shortuje Pan?

Anna
Gość
Anna

przy graniu na krotko teraz, moze mocno depo uszczuplic. lada chwila, powinni wyrwac mocno w gore.

Tom'as
Gość
Tom'as

sprzedaję pod wykres D1 liczę się z tym że mogą nadbić szczyt a nawet wybić SL
https://www.bankfotek.pl/view/2138257

Tom'as
Gość
Tom'as

nasi też w ciekawym miejscu comment image

Marcus
Gość
Marcus

Darku, pisząc o formacji „na koronę” masz na myśli formację głowy z ramionami?