Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 05.06.2019

Za nami druga sesja tygodnia podczas której indeks WIG 20 stracił nieco na wartości (-0.18%) natomiast DAX miał imponujący wzrost w postaci 1.51%. Trzeba jednak pamiętać o tym , że wcześniej kiedy nasz rynek odreagowywał spadki to index DAX kontynuował je w najlepsze.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstał mały młotek z czarnym korpusem, który wraz z poprzednią świecą tworzą idealny układ korekty. Zatem na te chwile należałoby się spodziewać , że wkrótce czeka nas sesja podczas której byki ponownie powinny przystąpić do akcji. W przypadku udanego ataku popytu zapewne wybita zostanie strefa oporu pod którą obecnie przebywamy a indeks będzie starał się dojść w okolice 2280-2300 do najbliższej głównej strefy oporu. Pytanie czy nastąpi to już dzisiaj czy może jednak przed nami jeszcze jedna „nudna” sesja. Scenariuszem rezerwowym jest nacisk podaży i ruch w kierunku wybicia 2215 co mogłoby już oznaczać zakończenie korekty wzrostowej bo raczej o tym tylko w tej chwili można mówić.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy odbicie od strefy oporu i duże prawdopodobieństwo jego kontynuacji do okolic 2215. Bez względu na to czy rynek wykona dokładnie taki ruch czy jednak po silnym zakończeniu sesji na innych rynkach ruszy dzisiaj od początku w górę , wybicie strefy na ok. 2250 to ruch w kierunku 2280. Takiemu rozegraniu sprzeciwić się może tylko zejście na znacznie niższy poziom i wybicie 2199.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy ogromną jak na ostatnie czasy, świecę wzrostową. Odreagowanie po spadkach udało się pełna para. Jak widać, najbliższy opór o wielkim znaczeniu to okolice 12100-12150. Zatrzymanie odbicia w tych rejonach i zmiana kierunku na spadkowy to pierwszy istotny sygnał na rzecz silnego spadku i możliwości rozpoczęcia ruchu , który powinien sprowadzić indeks na poziomy ok. 11300 a bez problemu mógłby to być rejon 10900. Zatem łakomy kąsek dla niedźwiedzi. O tym , że cały spadek był tylko korekt ą może przesądzić tylko kontynuacja odbicia do wybicia poziomu 12350 co osobiście uważam za mało prawdopodobne.

Na wykresie intra 1H po utworzeniu Korony w wersji 2 mamy trend wzrostowy , który zbliża się do wspominanych wcześniej ważnych poziomów oporu. W tej chwili wydaje się że cofnięcia mają szansę być zatrzymane na żółtych strefach wsparcia a docelowo cena powinna zmierzać w kierunku 12080-12130. Niższa z dwóch ostatnich żółtych stref wsparcia stanowi na obecną chwilę wyznacznik poziomu po wybiciu którego można uznać możliwość zmiany trendu. Pytanie czy po takiej zmianie będziemy mieli korektę ? Moim zdaniem raczej nie. Zmiana kierunku na spadkowy będzie najprawdopodobniej powrotem do tendencji spadkowej z wyższego wymiaru czasowego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o