Komentarz poranny przed sesją 05.06.2018

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od wzrostu indeksu WIG 20. Wartość zdobyczy byków to 0.91% co pozwoliło na zamknięcie w okolicy poziomu 2210. Sesji nie towarzyszyły zbyt ciekawe obroty co jednak jest niemal normalne w poniedziałki. Wczorajszy wzrost ma swoje znaczenie co idealnie dojrzymy na wykresie dziennym do którego teraz przejdziemy.

Biała świeczka o niezbyt dużych rozmiarach stała się cenowym potwierdzeniem formacji Objęcia hossy jaka powstała na strefie wsparcia w końcówce poprzedniego tygodnia. Między formacją a wczorajszą świecą powstała również luka cenowa jednak brak wyraźnie większych obrotów minimalizuje niemal do zera szanse aby uznać ją za lukę startową, typową lukę startową. To moim zdaniem niesie za sobą konsekwencję w postaci dość szybkiego jej zamknięcia. Innymi słowy wydaje się, że ta luka podczas najbliższych kilku sesji powinna zostać zamknięta. Niedźwiedzie zapewne dostrzegą fakt, iż wczorajszy obraz sesji pozostawił górny cień , który jest reakcją na strefę oporu. To może wywołać dalsze schłodzenie (w celu domknięcia luki) jednak pamiętajmy o potwierdzeniu jednej z najsilniejszych formacji odwracających trend. Dopóki nie zostanie zanegowana formacja a właśnie tego się spodziewam, dopóty możemy śmiało patrzeć na cele usytuowane na wyższych poziomach. Tu najważniejszym obecnie zdaje się być rejon 2270-2290 i dalej 2340.

Na wykresie intra kontraktów widać wyraźnie, iż ostatni wzrost doprowadził do wybicia OB całego spadku od 2337 jak i ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym od poziomu 2276 co pozwala zakładać, iż została otwarta przestrzeń do dalszych wzrostów właśnie do okolic 2276. Oczywiście dopełnieniem takiego założenia byłaby korekta nie wybijająca ostatniego dołka a następnie wybicie najwyższego poziomu tej korekty. Wzrost jaki miał miejsce do wczoraj może być już pełnym impulsem a spadkowa druga część sesji początkiem korekty. Tu poziomami docelowymi dla tej ewentualnej korekty są rejony stref oznaczonych na wykresie czyli ok. 2190 a niżej ok. 2160. Pamiętajmy również o tym, iż pozostało niecałe dwa tygodnie do wygaśnięcia obecnej serii kontraktów. Dlaczego o tym wspominam? Ostatnia faza spadku jak i następujący po nim wzrost, który wczoraj osiągnął poziom 2220 był okresem, w którym mimo krótkiego terminu do wygaśnięcia serii czerwcowej, rósł LOP. To moim zdaniem może świadczyć o tym, że jednak znaleźli się „duzi chętni” do tego aby mimo wszystko zarobić jeszcze coś na L a co może przełożyć się na wzrosty z płytkimi korektami przez okres najbliższych sesji. To oczywiście taka mała dygresja ale uważam, że warta wzięcia pod uwagę.

Na DAX powstała czarna świeca z dolnym wyraźnym cieniem i choć kolor ten nie jest sprzymierzeńcem byków to jednak należy zauważyć, że sama świeca jest obrazem otwarcia dość znaczną luką cenową i jej domknięcia co mimo wszystko powinno przełożyć się na dalszy wzrost tego indeksu. Oczywiście nie lekceważę wewnętrznej strefy oporu cenowego, która był poziomem wczorajszych maksimów cenowych dnia jednak ewentualny negatywny wpływ tego faktu na dalszy wzrost wezmę pod uwagę w przypadku zejścia ceny poniżej 12660 w cenach zamknięcia dnia. Na podstawie wykresu oceniam, że rynek mimo wszystko powinien dążyć chociażby do osiągnięcia poziomu ok. 13040.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy wybicie OB i naruszenie ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym od okolic 13200. Schodząc na jeszcze niższe interwały czasowe dostrzegam możliwość ruchu w kierunku poziomu ok. 12735 i kolejnego impulsu wzrostowego. Jeśli jednak wspomniany poziom zostanie wyraźnie wybity to następna strefa wsparcia znajduje się w rejonie 12685. Kolejne istotne poziomy to 12660 (łączony z silnym zniesieniem) i rejony 12600. Podaje te poziomy bo zakładam iż po wybiciu OB i ostatniego potwierdzonego szczytu , mamy spore prawdopodobieństwo zmiany tendencji spadkowej na wzrostową i warto znać miejsca, w których może zakończyć się ewentualna korekta a rynek może wrócić do nowej tendencji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
harmonic78 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
harmonic78
Gość
harmonic78

luka wybroniona, to może teraz jakieś większe odbicie?