Komentarz poranny przed sesją 23.05.2018

Za nami druga sesja tygodnia, podczas której indeks WIG 20 stracił na wartości -0.87% i tym samym zakończył dzień na poziomie 2249. W świetle dwóch poprzednich sesji możemy chyba mówić o tym, iż wczoraj doszło do pierwszej próby zanegowania Objęcia hossy.

Dolny cień testujący połowę białego korpusu z poniedziałku, świadczy o nieudanej próbie takiej negacji. W czasie 8 h notowań na rynku mieliśmy znacznie większe obroty niż dzień wcześniej co daje podstawy do tego aby mocno brać pod uwagę skuteczność formacji świecowej. Oczywiście nie oznacza to, że np. w dniu dzisiejszym nie zostanie ponowiona taka próba negacji i dlatego teoretycznie należałoby poczekać na potwierdzenie skuteczności formacji przez zamknięcie dnia powyżej ceny maksymalnej z sesji poniedziałkowej. Jeśli podaż skutecznie sprowadziła by indeks poniżej Objęcia to wówczas znacząco wzrośnie szansa na całkowicie nowy dołek. W tej chwili na rynku jest walka o kontynuację trendu spadkowego i jego zmianę.

FW20 -ujęcie intra

Patrząc na ostatnich kilka świec tego wykresu można założyć , iż dzisiaj niedźwiedzie będą jednak dalej próbowały odnieść zwycięstwo. Najpierw wyraźna czarna świeca wybiła strefę wsparcia a następnie reakcja byków doprowadziła jedynie do jej re-testu zakończonego Pin barem wskazującym na kontynuację spadku. Zakładając jednak, że wzrost jaki miał miejsce w poniedziałek mógł być impulsem należy obecnie bacznie obserwować rejony 2225-2230 gdzie mamy lukę cenową do zamknięcia której może właśnie dążyć niedźwiedzia strona rynku. W tych okolicach wypada również zniesienie 78.6 , które z zniesieniem 61.8 na jakim wypadł dołek pierwszego ruchu spadkowego, tworzy układ harmoniczny co może dodatkowo przyczynić się do powstania końca spadku jako korekty.

Indeks DAX – ujęcie dzienne

Na DAX dobrnęliśmy do poziomu jaki wskazywałem już wiele dni wcześniej. Rynek zaksięgował 13200 i z racji siły tego poziomu a właściwie strefy cenowej, możemy spodziewać się tutaj próby uaktywnienia podaży. Pamiętajmy jednak jaki mamy trend i nawet w przypadku cofnięcia nie traktujmy tego jako szczyt. Jak wskazują dotychczasowe zakresy OB miejsca do „spokojnego spadku” w ramach korekty jest trochę. Trzeba sobie powiedzieć również i to, że poziomem z którego ruszyła lawina sprzedażowa w lutym tego roku jest rejon o 100 pkt wyższy czyli ok. 13300. Zatem nawet korekta nie musi się już teraz rozpocząć. To wszystko daje nam wskazania aby nie łapać szczytu a wręcz przeciwnie, na obecną chwilę ewentualne korekty starać się wykorzystać jako okazję do podłączenie się do trendu wzrostowego.

Kontrakty na DAX – ujęcie intra 1H

Jak widać na wykresie, również i w tym niskim dość interwale nie ma zbyt wiele podstaw do zajmowania S no chyba że w jakimś scalpingu. Tu pierwszą strefą wsparcia jest okolica 13124-13135 a kolejna znajduje się w rejonie ok. 13050. To są rejony gdzie można szukać okazji na L. Dopiero wybicie tej ostatniej strefy mogłoby zmienić nieco patrzenie na kierunki naszych inwestycji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakMalatawarubikcarolllllllGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rubik
Gość
rubik

Widzisz Darek co sie stało jak ktoś Cie posłuchał I kupił daxa po 13130, wszak świeczka h1 dawała takie zagranie… I ty chcesz sprzedawać swoje analizy? Na całe szczęście wycofałeś się z tego pomysłu, bo chyba nie widzę tej oferty juz na blogu.

Jurkowski
Gość
Jurkowski

Witam, Panie Darku jak Pan widzi na obecną chwilę DAX ale tak intra?

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Nawiązując do pytania Jurkowskiego i Pana odpowiedzi, czy widzi Pan jeden ruch do tej strefy którą Pan podał?

carolllllll
Gość
carolllllll

DAX ma bardzo ciekawy układ – na liniowym: 11-3 – 11 . Aż strach się bać co to oznacza. Elliotowsko jeżeli to ja miałem rację w poprzednich dyskujach o wydłużonej fali piatej to mamy zejście na 12700 i tam będę szukał dopiero L. Jak Darek miał rację i to tylko 4w3 to mamy jeszcze trzy do góry.