Komentarz przed sesją 25.04.2018

Wczorajsza sesja nie należała do udanych dla byków. Indeks WIG 20 po nie udanej porannej próbie wybicia strefy na Koronę, zanurkował w dół tracąc w efekcie -0.98% i kończąc dzień na poziomie 2269. Innymi słowy można powiedzieć, że korekta całego wzrostu od dołka na 2193 nabrała realnego kształtu. Pytanie czy aby na pewno będzie to tylko korekta?

Wyraźne wybicie strefy wsparcia, która dzień wcześniej dawała jeszcze nadzieję na kontynuację wzrostu, każe oczekiwać, iż obecny spadek, w dość krótkim czasie powinien zawitać na poziomie ok. 2250. Ten poziom mimo wszystko powinien wywołać reakcję popytu ze względu na swoją wartość techniczną.  Patrząc na ruch wzrostowy można dostrzec układ impulsowy , który przypomnę wybił OB ale i również naruszył ostatni potwierdzony szczyt korekty w ruchu spadkowym. To daje dość poważne argumenty przemawiające za możliwością zmiany trendu spadkowego od szczytu na 2650. Jednak nadal jest to tylko możliwość. Teraz liczyć się będzie czy obecny spadek zostanie korektą czy jednak wyjdzie na nowy dołek. Najbliższy opór (strefa) to rejon ok. 2290, który mógłby być testowany w ramach sprawdzenia zarówno strefy jak i połowy wczorajszego czarnego korpusu. O zmianie obecnej tendencji , na ten moment można byłoby myśleć dopiero po wybiciu w cenie zamknięcia poziomu 2316 choć to akurat wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Na wykresie intra kontraktów terminowych na WIG 20, widzimy wyraźny Pin bar odbijający się od strefy na koronę , który zapoczątkował szybszą i mocniejszą wyprzedaż. Cena bez wahania wybiła strefę wsparcia w okolicach 2285 i zamieniła ją obecnie w strefę oporu na której przy ewentualnym reteście można byłoby szukać Dt okazji na S. W obecnej sytuacji trudno założyć coś innego niż dalszy spadek w rejon poziomu 2250 gdzie mamy kolejną bardzo silną strefę wsparcia. Jeśli dzisiaj za sprawą popołudniowo wieczornych notowań DAX i S&P nasz rynek otworzy się luką cenową w dół i znajdzie w okolicy 2255-2258 to może to być właśnie poziom z którego ruszy do re-testu wybitej wczoraj strefy wsparcia a obecnej strefy oporu na ok. 2285. Wówczas takie rozegranie dawałoby większe szanse dla niedźwiedzi na osiągnięcie jeszcze niższej strefy wparcia niż ta na 2250 czyli okolice 2220-2225. Ogólnie mówiąc w Dt mamy S a swingowo mimo możliwości zejścia na zupełnie nowy dołek w wymiarze dziennym, czekamy na ewentualną okazję na L w ramach korekty wzrostu.

DAX osiągnął wczoraj chwilowo wyższy poziom niż kilka dni wcześniej ale w efekcie całej sesji wyrysował mało ciekawą dla byków świecę. Mimo że strefa wsparcia dalej się obroniła to jednak trudno jest założyć, że na bazie wczorajszych notowań kontraktów które trwają znacznie dłużej niż indeks, dzisiaj nie znajdziemy się poniżej jej. Wybicie 12466 to wybicie linii szyi DT i ruch w kierunku 12300, który i tak najprawdopodobniej byłby tylko częścią spadku bo tu najbardziej przyciągającym poziomem jest strefa na ok 12150.  Z racji wybitych wcześniej OB i ostatniego potwierdzonego szczytu można zakładać, iż ewentualny spadek będzie „tylko” korektą. Czy jednak tak będzie , to czas pokaże. Trudno jest na pewno teraz myśleć o zakupach i w tej materii należy uzbroić się w cierpliwość.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy już do czynienia z pewnym trendem spadkowym a w wydaniu swingowym mamy wybity ostatni potwierdzony dołek i ewentualna nieco większa korekta w górę może być okazja do podłączenia się pod tendencję spadkową. Do tego idealnym miejscem byłyby okolice 12515 gdzie przebiega strefa będąca równocześnie linią szyi DT. Z zaznaczonych stref wsparć najbardziej kuszące są te znajdujące się na ok. 12280 (OB i zniesienie 38.2%) oraz na ok. 12150 i co najmniej do jednej z nich spodziewałbym się spadku nawet gdyby miał to być tylko spadek korekcyjny.

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dariusz Bartłomiejczakewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
Gość
ewa

Co tak mało komentarzy ostatnimi czasy…? Gdzie Pan Seweryn i cała reszta?