Komentarz przed sesją 25.07.2017

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia, która przyniosła kontynuację spadku. Indeks WIG 20, przy zbliżonych obrotach do piątkowych, stracił na wartości -0.36% i zamknął dzień na poziomie 2335. Zatem co nie do końca było jasne na koniec poprzedniego tygodnia, wczoraj stało się już niezaprzeczalnym faktem.

wig20

Mam tu na myśli wybicie dołem przez strefę wsparcia. Na wykresie dziennym powstała czarna , już trzecia z rzędu, świeca co zapewne nie może napawać optymizmem zakupowej części rynku. W tej chwili głównym założeniem powinno być zejście indeksu co najmniej do kolejnej strefy opartej o poziom ok. 2300. Oczywiście w każdej chwili może nastąpić próba zanegowania tego ruchu jednak aby tak się stało koniecznym byłoby wyjście nad przebitą własnie strefę a obawiam się, że w tej chwili to jest mało prawdopodobne.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, cena wybiła kolejną strefę wsparcia po uprzednim reteście wybitej głównej strefy. Jak pokazuje wykres zakres obowiązującej obecnie korekty nie jest zbyt duży a rozwijający się ruch spadkowy zapowiada raczej kontynuację tego kierunku do strefy w okolicach 2315 czy nawet do poziomu zakresu OB w ruchu wzrostowym czyli okolic 2310. W tej chwili, wszelkie próby inicjowania transakcji, powinny być raczej nastawione na pozycje S.

dax

Na wykresie DAX powstał Pin Bar, który zapewne wzbudza poruszenie wśród byków. Jednak osobiście uważam, że jest to raczej swoista pułapka na tę grupę graczy. Dlaczego? Jego umiejscowienie nie wskazuje na udany test jakieś ważnej strefy wsparcia czyli innymi słowy, ta formacja świecowa wisi w powietrzu, zawieszona w próżni. Oczywiście po takiej świecy zawsze należy zakładać możliwość ruchu w górę ale obecnie widzę tu jedynie możliwość próby re-testu strefy oporu na poziomie ok. 12340-12350 i nic ponad to. Moim zdaniem minimum tej formacji świecowej zostanie w dość krótkim czasie wybite w dół gdyż rynek wyraźnie wskazuje na chęć testu poziomu 12100 co nie koniecznie musi okazać się końcem spadku.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na indeks DAX, w dniu wczorajszym powstał wyraźny ruch w górę, który zawędrował do poziomu szczytu ostatniej korekty w impulsie spadkowym. Tu jednak chciałbym zwrócić uwagę na fakt, iż ostatni ruch spadkowy jaki miał miejsce po wspomnianej korekcie, na wykresie jeszcze niższym był wyraźną 3-ką a w takich wypadkach zawsze istnieje duże prawdopodobieństwo że był on częścią a konkretniej falą b, w większej korekcie pędzącej bądź nieregularnej. Dlatego też nawet w przypadku wybicia poziomu do którego wczoraj dotarła cena podchodziłbym bardzo ostrożnie w odniesieniu do zmiany kierunku. Tu moim zdaniem dopóki cena nie wybije zielonej strefy oporu i równocześnie zakresu OB, nie powinniśmy myśleć o niczym innym jak tylko o pozycjach S. Warto w tej kwestii zwrócić uwagę na okolice 12280 bo tam mamy poziom który idealnie pasuje do korekty nieregularnej i który zbiega się z wewnętrzną linią trendu. Gdybym miał zakładać co stanie się dalej to moim zdaniem po wykończeniu korekty nieregularnej cena zejdzie w okolice 12100 i tam być może zakończy spadek na nieco dłużej z racji domknięcia luki cenowej. Taki przebieg wydarzeń dawałby nawet szanse na powrót do głównej tendencji jaka panuje na tym rynku i wykreowanie kolejnego impulsu wzrostowego na nowe szczyty. Jednak o tym w tej chwili zbyt wcześnie mówić.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

33 Replies to “Komentarz przed sesją 25.07.2017

 1. Jak wygląda według Pana sytuacja na JSW? Taki trend boczny sie tam uformował. Dokąd ten boczniak zmierza?

  1. Jeśli dzisiaj pójdą choć trochę wyżej to najprawdopodobniej celem jest 85 ale jakiekolwiek osunięcie w dół to raczej wskazanie na kolejną falę spadkową w większej korekcie do ok. 50.

 2. Pytanie dot. indeksu (na stronie stooq.pl)
  PL STOCKS PRICE (^_PL)
  Czy ten indeks cenowy kwotowany jest w PLN czy USD?

   1. Qba,
    rozumiem oznaczenie PL,
    w/w indeks jest często wykorzystywany przez zagranice i jego wycena może być w USD, mimo że uwzględnia ceny polskich komponentów,

 3. Na fw20 (wykres – seria U !) te 3 świeczki dzienne idealnie testują strefę poprowadzoną po świecy z 25.05 i nie wchodzą w zakres konsoli
  Wygląda że to może być fajny rejon do L z sl-em 15 pkt . 😉
  Pozdro

   1. Moim zdaniem naciągnąłeś to na swoje potrzeby. Strefa jest nieco wyżej i wczoraj została przebita a dzisiejsza świeca ma znamiona re-testu strefy od dołu. Jeśli przejdziesz na wykres intra 1H to zobaczysz idealne układy OB i to w takim wariancie, że moim zdaniem druga część tygodnia będzie raczej bardzo niemiła dla byków.

     1. Tom’as spójrz na mój wykres dzienny indeksu gdzie dokładnie narysowałem strefę. Ona jest naprawdę dokładna. Wczoraj została wybita a dzisiaj była testowana ale tylko od dołu. Tak samo wygląda to na dziennym kontraktów. Jeśli o kontraktach mowa to zobacz sobie na interwale 1H jakie korekty powstają w tym spadku? Równe co do punktu. Sam układ korekt podpowiada mi na bazie doświadczeń z tysiącami wykresów, że jest duże prawdopodobieństwo tego, iż powstała korekta pędząca i zapewne jeszcze ruch w dół co najmniej do w okolice 2315. Wypełnienie tego scenariusza to w najlepszym wypadku następny wzrost ale juz tylko w ramach korekty. Tak to widzę na chwilę a jutro rano to potwierdzę w komentarzu porannym.

     2. chyba załapałem… to ja nie kwestionuję tego że na index-ie i kontraktach cena weszła w konsole a bardziej mi chodziło o to że jest różnica między nimi a wykresem samej serii „U” ( myśląc że to może być jakiś trop 😉 ) …. ale dzięki temu dowiedziałem się czegoś co mi umknęło …
      pozdro

 4. W weekendowej mówił Pan, że patrząc na wykres miedzi to obecny wzrost na KGHM jest bardziej korekta spadku. Czy obecną szarża na miedzi zmienia coś? Mam nadzieję, że nie przeznaczyłem nic 🙂

  1. No na miedzi mamy jednak wyjście na nowy szczyt i ok. 180$ luzu do wzrostu, to powinno się przełożyć na wzrost KGHM ale może to być ruch tylko do właśnie 129 choć oczywiście dalsza droga w takim wypadku jest otwarta.

   1. trzeba uważać bo eur/usd i usd/cad w nieprzypadkowch miejscach zawracają , moim zdaniem w USA świetne dane i FED może nagle stać się JASTRZĘBI

 5. Na nas100 najpierw dobre dane podejście jeszcze raz pod wybity kanał i mocna strzała w dół . Mogą być z tego spadki .

 6. Niemniej sytuacja jest dość ciekawa przy odejściu od kanału powstała luka i jak się spojrzy na 30 i 15 min to jest niedomknięta i na tą chwilę są poważne z tym problemy .

   1. Seweryn na tę chwilę, od kilku dobrych tygodni można Ciebie traktować jako anty wskaźnik. Zatem wydaje mnie się, że takie wpisy są tak lakoniczne że nie powinny mieć tu miejsca. Normalnym jest że po hossie która trwa kilka dobrych lat przyjdzie spadek który da szybko i dużo zarobić. Problem jednak w tym aby wiedzieć kiedy wejść. Osobiście widzę że od jakiegoś czasu wchodzisz zupełnie odwrotnie do tego co robi rynek. Pytanie zatem. Czy nie lepiej zastanowić się niż pisać o zarobkach i wielkich statkach które zatonęły?

    1. Przedwczesne wejście w S na długi termin wiąże się z klęską dlatego ciągle czekam nawet jeśli spadek już się zaczął. Spóźnić się o kilka tygodni to nie będzie problem bo spadek potrwa długo. Problemem może być wejście o miesiąc albo nawet tydzień za wcześnie.
     Żeby dobrze wejść w S trzeba myśleć jak byk, żeby myśleć autentycznie trzeba zagrać L. Stając się na chwilę bykiem mogę wyszukać miejsca gdzie S-ki mogły by być zagrożone. Ciągle mogą zostać wybite SL niedźwiedzi które już grają na bessę.

     1. Próbujesz tłumaczyć coś czego nie da się wytłumaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *