Komentarz przed sesją 20.07.2017

Środa zakończyła się wzrostem indeksu WIG 20 o 0.57% co dało poziom 2374. Taki „wyczyn byków” możemy uznać za połowiczny sukces. Dlaczego? Odpowiedź znajdujemy na wykresie.

wig20

Z jednej strony po poprzedniej czarnej świecy testującej od góry strefę wsparcia mamy białą, która potwierdza ważność strefy i daje kolejne podstawy do tego aby oczekiwać nowych szczytów na indeksie, z drugiej strony „tylko” i „aż” cena zamknięcia wypadła minimalnie wyżej od tożsamej z poniedziałku ale cena maksymalna już nie i tym samym na wykresie brakuje nam pełnego nowego szczytu który jest konieczny do kontynuacji trendu. Oczywiście to co nie wydarzyło się wczoraj może nastąpić dzisiaj. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wzrost, który trwa od 07.07 ma już postać impulsu a odległość jaka dzieli nas od wspominanej strefy nie jest satysfakcjonująca. Każda niemal najmniejsza korekta w tym ujęciu czasowym doprowadzi zatem do ponownego powrotu pod strefę wsparci czyli do obszaru konsolidacji a układ jaki wówczas by powstał będzie niósł znamiona korekty wzrostowej. Innymi słowy można powiedzieć, że chociaż w nieco szerszej perspektywie mamy ewidentne wskazania na trwający trend wzrostowy to jednak inwestorzy o dość krótkim horyzoncie czasowym swoich inwestycji powinni cały czas trzymać palec na spuście i śledzić to co się dzieje z baczną uwagą. Dla mnie osobiście nie jest to czas do zajmowania pozycji w horyzoncie kilku czy kilkunastu sesji właśnie za sprawą zbyt dużego ryzyka.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów mamy obecnie układ , który może wypełnić znamiona formacji harmonicznej Gartleya. Równocześnie po dojściu do strefy oporu wyrysował się mniejszy układ ewentualnej Korony na spadki. Ten drugi układ może zostać zanegowany przy niewielkim zaangażowaniu popytu i ustanowieniu nowego szczytu intra. Ten duży układ ma jednak sporą szansę chociażby na częściową realizację. Oczywiście osobiście uważam, iż najważniejszym rejonem jest cały czas strefa w okolicy 2360, która przy pierwszej próbie została obroniona. Jeśli jednak cena nie osiągnie nowego szczytu intra tylko ponownie zaatakuje strefę to będzie znacznie bardziej prawdopodobne jej wybicie dołem a wówczas re-test od strony południowej stanie się dobrą okazją do zajęcia pozycji S i to nie tylko w DayTr ale i również w SwingTr. Ustanowienie nowego szczytu i dopiero wówczas ewentualne zejście poniżej strefy wsparcia na 2360 nie będzie już takim mocnym wskazaniem na S choć w przypadku DayTr na pewno stworzy dobrą okazję, która będzie mogła się rozwinąć. Gdybym sam zajmował pozycję L na re-teście strefy wsparcia jaki miał miejsce to obecnie taką pozycję zabezpieczałbym tuż pod poziomem 2367. Gdybym miał ją zajętą wcześniej to zabezpieczałbym ją pod strefę ale w przypadku braku wyjścia na nowy szczyt intra też przesunąłbym na wspomniany w poprzednim zdaniu poziom. O pozycjach S tych w najkrótszym wydaniu pomyślałbym albo po zejściu poniżej strefy w przypadku osiągnięcia wcześniej nowego szczytu albo po pierwszej korekcie wzrostowej gdyby nowy szczyt nie był osiągnięty a rynek rozpocząłby dzień od ruchu w dół.

dax

Na DAX czarna szpulka, testująca wybitą strefę wsparcia zamienioną obecnie w strefę oporu, wskazuje, iż rynek najprawdopodobniej będzie chciał testować ostatnie dołki albo co najmniej się do nich mocno zbliżyć. Efekt takiego ataku powinien nam wskazać ewentualną przyszłość na kolejne kilka czy kilkanaście sesji. Tzn. wybicie dołków to najprawdopodobniej kontynuacja korekty w kierunku 11900. Utrzymanie dołków a następnie wybicie strefy, która wczoraj nie dała się pokonać powinno oznaczać ruch w kierunku co najmniej 12800.

daxfutureintra

Na wykresie intra widzimy, iż wczorajsze męczarnie byków doprowadziły cenę w bliskie sąsiedztwo strefy oporu znajdującej się w rejonie poziomu 12500. Geometria daje potwierdzenie że zwłaszcza górna granica strefy może stanowić koniec obecnego ruchu wzrostowego będącego najprawdopodobniej tylko korektą po silniejszym spadku. Zatem strefa o której mówię stanowi obecnie doskonałe miejsce do poszukania swoich okazji na S w tym ujęciu czasowym. Takie pozycje powinny dać zarobić co najmniej ok. 150 pkt ponieważ strefę na ok 12350 uważam tą, która może ewentualnie powstrzymać cały spadek. Nie można jednak wykluczyć, że 12350 nie zatrzyma niedźwiedzi a rynek będzie dalej podążał na nowe minima.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Komentarz przed sesją 20.07.2017

 1. Darek pochwala kupowanie śmieciowych spółek groszowych w upadłości to codziennie postaram się o pokazanie ile jest tego typu wynalazków rosnących po kilkanaście -kilkadziesiąt % dziennie , jeżeli kogoś stać wkładać po 5% kapitału w takie wynalazki będzie w miesiąc milionerem bez szkolenia ,

  ALM ALMA 1.15 +29.21%
  FOT FOTA 0.58 +28.89%
  LRK LARK 0.47 +27.03%

  to tylko z wczoraj , nic tylko tankować do pełna śmieciuchy

  a co do pana Tomka który mówi ,że nie liczy się ile ktoś ma kapitału to nawet nie chce mi się rozwijać bo szkoda moich słów , jaka jest płynnośc na tych perełkach to widać , Hubstyle potrafił mieć kilka szt akcji obrotu , może jak ktoś ma 5000 zł kapitału to faktycznie dla niego płynnośc nie ma znaczenia ,

  1. Qba ale po co ten „ton”? Nie każdy tak jak Ty obraca milionami. Nie każdy tak jak Ty kieruje się wszystkim czyli fundamentami, ekonomią, wskazaniami maklerów techniką, falami, nastrojami itp.

 2. U mnie wybity SL na FW20
  Problem polega na tym że spółek śmieciowych jest dużo a tylko niektóre dają zysk reszta daje poważne straty . Nie pamiętam czy Tomas chwalił się zakup tej spółki wcześniej czy dopiero teraz kiedy ma zysk, równie dobrze mógł kupić szereg innych spółek na których nie było tak różowo. Ale jeżeli wcześniej sygnalizował zakup to gratulacje.

 3. Panie Darku, trochę apropos. Czy będzie obiecana, kolejna analiza spółki Hubstyle? Wczoraj mieliśmy duży spadek.

  1. Wczoraj w komentarzach pod poranną analizą zamieściłem kilka konkretnych zdań. Proszę odszukać tam jest wszystko wyjaśnione.

  1. Odpowiedź nie będzie zbyt konkretne. Zmierza do celu, którego my nie znamy. Postaram się dzisiaj nieco dokładniej spojrzeć na wykresy amerykańskie w dłuższej perspektywie i może wówczas coś bardziej konkretnego podam.

    1. Witam
     Duża strefa poziomów docelowych rysuje się w przedziale 2490-2510 – tu mowa o naprawdę dużych interwałach – i to jest pierwszy poziom docelowy dla obecnej fali. Niestety nie mogę zamieścić rysunku obecnie.

 4. Został wybity „nowy poziom”na wig20 2387, co prawda intra-day ale zawsze,
  teraz będą testować 2360-2370,
  może coś będzie z tych nowych szczytów na wig20

  1. 124 – 128 to przestrzeń w której może zakończyć się ten wzrost. Patrząc na zachowanie samej miedzi coraz bardziej wygląda na to, iż KGHM robi korektę spadku a po niej mimo wszystko kolejny impuls spadkowy.

 5. skoro Darek nie wie to ja podam , według Jacka Borawskiego 2520 na S&P w tym ruchu minimum , pewnie po wynikach , trend jest w górę a tutaj wszyscy myślą o spadkach ,

  podam jeszcze raz , jak mam 500 000zł i 5% włoże w śmiecia czyli 25 000 zł to jest to samo jak mam 5 000 zł i włoże 5% czyli 250 zł w spółke która ma nieraz 3 sztuki obrotu ba jeszcze jest w upadłości , jeżeli dla większości tutaj i gospodarza to nie ma różnicy ile ktoś ma kapitału to okay grajcie na śmieciach , tylko pamiętajcie że tak jak rośnie kilkadziesiąt % to podobnie spada , wartości fundamentalnej nie ma żadnej ,

  a taka ENERGa bardzo bliska wybicia po dobrych wynikach , silny papier , nowy trend , wejście w potencjalną 3 , obrót na tą chwilę 22 mln zł , fakt że ludzie są rózni jedni szukają skarbów na śmietnikach inni w galeriach handlowych ,

  albo przeciwnik Bankruta ALMY , DINO od wejścia na giełdę rosnie powolutku codziennie w góre , bez szarpania w dół po 50% kapitałem ,

  1. Qba Ty jak sobie coś do głowy wbijesz to zupełnie nie ma szans abyś choć chwilę się zastanowił kiedy słyszysz coś innego. Cały Twój wywód nie jest wart funta kłaków. Spółki groszowe nie koniecznie są bankrutami, to po pierwsze. Po drugie jest takie coś co niby Ty znasz czyli AT i tu nie ma znaczenia czy przyszły bankrut czy nie. Może pamiętasz Elektromis? A jeśli chodzi o Energe to jak przedstawiałem całą branżę energetyczną z indeksem włącznie i pokazywałem że spadki są już zakończone , a było to ładnych kilka miesięcy temu , to Ty byłej jednym z tych który to wyśmiewał. Możesz to sprawdzić szukając tego na tym blogu. Teraz powiem Ci że powinieneś mocno przysiąść do tego wykresu abyś się nie zawiódł. Zrób to jednak w ten sposób w jaki ja staram się WAS nauczyć czyli spójrz na wykres z ujęcia miesięcznego, wyciągnij wnioski. Następnie spójrz na tygodniowy (i ten tu ma specjalne znaczenie) a na koniec przejdź do dziennego.Być może zauważysz, że wcale nie musi to być wejście w 3 falę a w falę b korekty nieregularnej co spowodowałoby teraz spadek do ok. 8.5. Zatem podnoszenie teraz na szczycie takich kwestii jaka to niby dobra spółka jest co najmniej mocno spóźnione a do tego przesiąknięte efektem euforii.

  1. Zważywszy na kurs usdpln to sytuacja idealna dla zagranicznego inwestora do wyjścia z polskiej giełdy i tego prostego schematu trzeba się trzymać .

  1. Nie nazwałbym tego istotnym wsparciem bo tu jest strefa szersza ale na tym poziomie wypada równość 1:1

 6. Z całą pewnością polecą w dół DARKU,jeżeli ma ktoś chęć zobaczyć prawidłowe rozliczenie fal ….to wyłącznie na prywatne konto

 7. ALM ALMA 0.93 -19.13%
  FOT FOTA 0.48 -17.24%

  wklejam po dzisiejszej sesji wczorajsze śmieciuchy z tym że dzisiaj miały odwrotny kierunek , to dla tych co lubią buszować po śmietniku , żeby wiedzieli że co szybko rośnie to i szybko spada

 8. Darek a na koniec po dzisiejszym obrocie i wynikach na Energe jestem pewien że szybciej będzie po 25 zł niż po 8,5 zł , a pisze to nie tylko jako technik ale głównie na akcjach fundamentalista , a do branży energetycznej zmieniłem stosunek i tutaj pisałem jak zaczęla być silna i napewno nie była silna kilka miesięcy temu ,

  co do ALMY Darku to pisałem wtedy TOMKOWI że ALMA ogłosiła bankructwo i zwinęła działalnośc , wszędzie o tym pisali więc nie pisz mi że to firma groszowa bo to bankrut , który ogłosił bankructwo , chcesz namawiać na takie spółki twoja sprawa, ja na spółki patrze fundamentalnie plus tecchnika i nigdy nie wejde w żadnego śmiecia , takie mam zasady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *