Komentarz przed sesją 25.05.2017

Za nami kolejna sesja tego tygodnia. Środa przyniosła wzrost indeksu WIG 20 o 0.74% co dało jego zamknięcie na poziomie 2325. Choć trudno doszukać się konkretnych rozstrzygnięć co do dalszego kierunku poruszania się indeksu, to jednak mamy pewny element, który może cieszyć jedną stronę rynku.

wig20

Mam tu na myśli ponowną obronę poziomu strefy wsparcia na ok. 2300. Wyraźna biała świeca daje nadzieję, ze walka o szczyty nie została jeszcze przegrana. Przed nami strefa oporu w rejonie 2350-2360. Jej wybicie dałoby potwierdzenie, że trend wzrostowy powinien trwać dalej a nowe szczyty byłyby w zasięgu ręki.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów widać dalej nie rozstrzygnięta walkę o kierunek. Zatrzymanie na strefie 2300 i reakcja popytowa dają możliwość ponownego zaatakowania strefy oporu na 2340 i dalej na ok. 2360. Wybicie tej pierwszej i jej skuteczny re-test to zaproszenie do dalszych wzrostów w w kierunku nowych szczytów choć nie bez zagrożeń wynikających z możliwości realizowania większej korekty spadkowej.  Można powiedzieć, że w tej chwili byki, co ok. 20 pkt maja kolejne ważne rejony, które mogą stanowić skuteczną barykadę. Muszę w tym miejscu przyznać, że coraz bardziej jestem przekonany, iż moja decyzja o zamknięciu L na 2340 była chyba zbyt pochopna, chociaż z drugiej strony na pewno się tym nie przejmuje a pozbycie się „balastu” daje lepsze i bardziej obiektywne spojrzenie na rynek. Jeśli cena wybije 2340 i da powód to zawsze można ponownie zająć pozycję.

dax

Na DAX w dalszym ciągu bez rozstrzygnięć czyli potwierdzony Pin Bar dalej w grze.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX również trzymają nas w niepewności. Z jednej strony strefa która skutecznie blokuje wzrosty z drugiej strony brak złamania wzorca na wzrosty od dołka. W tej chwili chyba tylko skalperzy mają co robić na tym rynku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29 Replies to “Komentarz przed sesją 25.05.2017

  1. DAX patrzy chyba na eur/usd bo tutaj dzisiaj piękny układ pod zmiane trendu na 1,1250 , ale bezpieczniej dopiero pod 1,1160

 1. u nas wygląda jak tylko abc korekta pod opór ale do konca dnia mają czas na utrzymanie luki , chociaż patrząc na Dax chyba aż tyle nie będą się ociągać ,

 2. Seweryn OFE PZU ma ponad 90% w akcjach , to największy fundusz a inni mają podobnie , oni teraz nawet już nie muszą kupować a każdy wzrost indeksu będzie im podnosił udział w akcjach , także dużego popisu tutaj już na polskim rynku nie będzie , boczniak jak w Japonii do konca swiata ,

 3. Tu miałeś Tomas ładny przykład . Wspinaliśmy się na Daxie od 12540 do 12700 kilkadziesiąt godzin i oddaliśmy wszystko w 1 godzinę.

  1. ja nie wiedziałem że ty taki strachliwy jesteś , powiem Ci tak ja gram na reakcje na strefy i nie patrzę na wykres czasowo – interesuje mnie gdzie będzie reakcja a nie jaka.
   dodam tylko że im ważniejsza strefa tym mocniejsza reakcja – a gram tylko i wyłącznie zgodnie z trendem z D1
   http://fotodyl.pl/63a3025b6a/

 4. Walczymy o pokonanie 2340 na WIG20.
  Korci, żeby dorzucić akcji do wora, a tu wypada poczekać na potwierdzenie na zamknięciu.

   1. Wczoraj przegapiłem pin bara na ok. 2300 i teraz już nie pora na zastanawianie się nad L w ujęciu dłuższym niż kilka godzin. Cały czas jest wyraźne zagrożenie że nawet jeśli spadki to tylko korekta to i tak mogą zejść w okolice 2200. Teraz mogę co najwyżej szukać okazji do S w ujęciu typowo intra, które może przerodzić się w kilka dni własnie do rejonów 2200.

     1. „Jeśli cena wybije 2340 i da powód to zawsze można ponownie zająć pozycję.” oraz wcześniejszy opis związany z strefami oporu wskazuje wyraźnie, że samo wybicie 2340 nie jest elementem dający jednoznaczny powód do zajmowania pozycji L. Sytuacja jest już po kilku godzinach sesji i są dodatkowe wskazania. Nie wiem jak możesz określić to ” zupełnie odwrotnie”? Logicznym jest, że jeśli zamknąłem L to nie po to aby teraz podejmować kolejne pochopne decyzje. Trzymając się zasady „jak porusza się cena w trendzie” pozycje L na dziennym należało otwierać 19.05 teraz o takiej ewentualności musi zadecydować odpowiedni układ intra a tego nie ma. Dodatkowo intra dalej umożliwia kontynuację spadku z wybicie pin bara z 18.05.

  1. Nie dawno pisałem. No dobrze powtórzę. Głęboka korekta jest moim zdaniem bardzo dobrą informacją ponieważ daje perspektywę ogromnego wzrostu w świetle dużej formacji o której był raport. Po wybiciu 1.50 kolejną strefą było ok. 0.97 , najprawdopodobniej ta strefa jest już również przebita a zatem kolejne dwie to ok. 0.85 i 0.66. Z tych dwóch ta pierwsza ma dodatkowy atrybut w postaci zniesienia 88.6 i możliwości powstania formacji harmonicznej ponieważ największa korekta w ruchu spadkowym wystąpiła na poziomie 38.2%. Oczywiście pozostaje pytanie czy reakcja na strefę ma być w postaci formacji świecowej czy lepiej jest poczekać na zmianę kierunku reprezentowaną przez poziomy dołów i szczytów. To należy do wyboru bezpośrednio zainteresowanej osoby i jej strategii. I jeszcze jedna kwestia. Najprawdopodobniej wzrost do poziomu sygnalnego formacji cenowej o jakiej pisałem raczej nie będzie galopujący, przyspieszenie „rakietowe” powinno nastąpić dopiero po wybiciu linii sygnalnej formacji a ta znajduje się jakieś 400% wyżej. Zatem mówimy tu o inwestycji na długie miesiące albo czekamy na zmianę kierunku ale zadziałamy na krótki okres dopiero przy linii sygnalnej. Łączny potencjał „wyceniam na min. 700%.

 5. Hubstyle…..dużo nie wiadomych,wyniki kiepskie,rezygnacja członków rady nadzorczej,bliżej nie określone czym się zajmuje,jedyny pozytyw to niski free float,kolesiostwo może coś knuć….

  1. Na temat fundamentalny nie powiem nic bo mnie to nie interesuje. Widzę co rysują , widzę jak rysują i widzę co przede wszystkim narysowali oraz to jak wyglądał obrót w trakcie tego rysowania. Pamiętam jak tu zachęcałeś kilkukrotnie do podobno dobrego fundamentalnie Sfinksa ale jak spojrzę na wykres to wydaje mi się, że nic z tego nie wyszło. Moim zdaniem liczą się kreski i odpowiedni timing.

 6. ok. dobieram akcje.
  zakładam stop loss, zakładając ok 3% straty na każdej pozycji.
  obie strony walczą, korekta jak i szybkie wybicie będzie ciężkie do zrobienia.

 7. Fakt ….zachęcałem do obserwacji….jeszcze nie ma porządnego sygnału do kupna…jak widać żonglują akcjami,a kiedy im zbrzydnie ….ja czekam na bar o niskim spreadzie i dużym wolumenie….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *