Komentarz po sesji 19.06.2015

Po wczorajszej wyprzedaży, dzisiaj byki wzięły się nieco do pracy i podniosły indeks WIG20 o 0.56% do poziomu 2334. Może nie jest to imponujący wynik ale w świetle dotychczasowego przebiegu indeksu na wykresach zapaliła sie iskierka dla inwestorów.

[fumpBegin]

wig20

Wyraźne odbicie niemal w punkt od wyznaczonej strefy wsparcia i w efekcie biała świeca z dolnym cieniem. Niestety do pełni szczęścia zabrakło dosłownie kilku punktów aby móc mówić o formacji przenikania. Zatem mamy w tej chwili ruch który ma możliwość okazania się tylko korektą wczorajszego spadku ale mamy również sytuację na innych rynkach, która to może „zamienić” w śmiały, dalszy atak popytu a co za tym idzie w korektę całego impulsu spadkowego.
Na wykresach dziennych niektórych „gigantów” z WIG20 (np. PEKAO czy KGHM) mamy poważne podwaliny do dalszych ruchów wzrostowych.

fw20intra

Również na kontraktach, wytypowana strefa wsparcia w oparciu o geometrię zadziałała „w punkt” po czym rynek ruszył w górę i jak na tę chwilę, wzrostom nie towarzyszył jakiś skokowy wzrost obrotów. Mówię to dlatego, że jest to wskazówka sugerująca, że w dniu jutrzejszym powinniśmy mieć do czynienia z kontynuacją tego odbicia.
W dalszym ciągu najważniejszą strefą oporu, której wybicie da podstawy do określenia, iż wzrost może być znacząco większy, jest przedział 2360- 2380. Jednak już po drodze ważnym z punktu widzenia technicznego będą okolice 2345 gdzie obecnie zbiegają się linia trendu z linią dolnego ograniczenia trójkąta z którego wybiliśmy się wczoraj.
Sam fakt powstania świec z dolnymi cieniami na strefie wsparcia był dzisiaj dobrym momentem do wejścia w co najmniej spekulacyjne L.
Musimy jednak pamiętać, że rynek jest w trendzie spadkowym i to nie słabym, dlatego też dzisiejsze odbicie na razie trzeba traktować jako korektę i to nie jako początek całego spadku z ostatnich 5 tygodni tylko jako coś znacznie mniejszego. Oczywiście „to coś” ma możliwość przerodzenia się w duże „to coś”.

Jak to często ma miejsce, kiedy nasz rynek rośnie o 0.5% to na DAX mamy zwyżki powyżej 1%. Właśnie tak było w dniu wczorajszym. Tym samym DAX ponownie odbił się od strefy wsparcia i wyrysował biała świecę, która tym razem połknęła niemal w całości poprzednią w kolorze czarnym.

dax

Zatem ponownie możemy zastanawiać się czy mamy start do kolejnej fali wzrostowej w trendzie trwającym już od wielu miesięcy (a nawet lat) czy niestety ale będzie to tylko korekta przed kolejnym tąpnięciem w dół. Dla rozwiązania tej zagadki ważnym będzie poziom ok. 11350 i dalej cała strefa do ok. 11500. Dopiero wybicie tego pierwszego poziomu i kontynuacja wzrostu przez wspomnianą strefę da podwaliny aby uznać, iż spadek, który miał charakter korekcyjny dobiegł końca.

daxintra

Schodząc na niższy interwał 1H możemy przyjąć że od dołka jaki powstał po ostatniej mocniejszej fali wyprzedaży, znajdujemy się w fali 3/c. Pierwszym ważnym oporem jest oczywiście szczyt fali 1/a który zbiega się z układem 1:1. Jeśli zostanie wybity to następnym poziomem oporu jest moim zdaniem 11200 – 11230 gdzie nakładają się geometrie wewnętrzne z wydłużeniem obecnej fali wzrostowej o 1.272 i wyraźną strefą oporu cenowego. Wybicie tego poziomu byłoby niemal tożsame z wybiciem przyspieszonej linii trendu i zapowiedzią ataku na okolice 11350. Ta strefa ma chyba największą wagę jeśli chodzi o możliwość budowania dużego impulsu wzrostowego mogącego wyjść na nowe szczyty indeksu. Tam wypada 1:1 w stosunku do dotychczasowo ostatniej korekcie w ruchu spadkowym (początek oznaczony „byczkiem”) i nakłada się to również z strefą geometryczną – skupisko ważnych geometrii. Oczywiście jest to poziom gdzie wypada wydłużenie 1.618 względem oznaczonej fali 1/a .O strefie oporu cenowego nie będę już wspominał. Dla byków, najlepsze byłoby chyba rozwiązanie w którym dojdzie do testu tej ostatniej strefy i ewentualnie po korekcie z tamtego poziomu nastąpiłoby wybicie tworzące pełen impuls wzrostowy i stwarzające szansę na pokonanie 11550 bez którego nie ma mowy o nowym impulsie hossy.
Obecne wsparcie to tak naprawdę ostatni dołek ale warto odmierzać korekty (chodzi o falę 2 w 3/c) bo to w ruchu wzrostowym mogą być ciekawe wsparcia.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

64
Dodaj komentarz

avatar
30 Comment threads
34 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakSewerynkjpablo76marcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seweryn
Gość
Seweryn

Widzisz Qba wywołałeś dzisiaj temat krachu, a tu świece jak talala. Nie rezygnuj z tego bloga bo ktoś taki jak Ty to skarb : )

Qba
Gość
Qba

marcin pisał że Grecja nie ma znaczenia , jakoś jak się dzisiaj plotka pojawiłą to DAX zrobił 500 kt w 4 godziny , jak ja zdementowali już 200 pkt oddał ,

taki mamy teraz nerwowy rynek i jak Grecja upadnie to może nie być za wesoło ,

S&P też 2126 dotknał i nawrót , tak jak dzisiaj podał analize Goldman , kuźwa ci to wszystko wiedzą jak grać , 100 na 100 trafien mają

Qba
Gość
Qba

http://bankfotek.pl/view/1904504

to dla Rubika żeby nie mówił że w biurach nic ciekawego nie podają przed czasem

marcin
Gość
marcin

bo Grecja jest bankrutem i wszyscy to wiedzą, ale przez całą tę hossę to zawsze był idealny pretekst do KOREKT, stąd rynek udaje, że się tym przejmuje, ale już np. USA się tym w ogole nie przejmują, bo trudno żeby to miało na nich w jakikolwiek sposób wpłynąć, jak Grecja wyjdzie ze strefy euro to będziemy mieć reakcje jednosesyjną co najwyżej i sprzedawanie faktów – bo ta korekta właśnie to jest pod to

Qba
Gość
Qba

Darek trzeba przyznać że masz BYCZE nastawienie , 6 czarnych tygodniowych świec pod rząd na wszystkich naszych indeksach a ty już idealanie dołki wyznaczasz , szacun

ja tam poczekam jak wszystkie średnie od 5 do 60 dniowej się do siebie zbliżą i wtedy zagram na wybicie ale to jeszcze potrwa z 3-4 tygodnie , no ale bezpieczenstwo jest najważniejsze ,

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Qba czy Ty czytasz w całości komentarz? Chyba nie. Przeczytaj dokładnie co napisałem w części dotyczącej kontraktów i nie będziesz takich mało prawdziwych komentarzy pisał.

Maciej
Gość
Maciej

Darek,

Seria „U” kontraktów zamknęła się na poziomie 2330, czy to nie jest te kilka punktów które Ci zabrakło? Mam teraz taki problem, że dzisiaj na serii „U” mam sygnał kupna a na serii „M” brakuje mi 5 punktów (oczywiście według metody, którą stosuję).

Według mnie idealny byłby powrót do testowania minimów z fałszywym wybiciem w dół i wtedy silny impuls w górę.

Pozdrawiam
Maciej

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Myślę, że spokojnie można już brać pod uwagę to co wychodzi na serii wrześniowej.

Qba
Gość
Qba

najważniejsza jest zawsze ta seria na której jest największy handel , czyli seria U , stara seria do lamusa już odeszła

gibon
Gość
gibon

Jankes po leciutkiej korekcie w mega hossie robi ponad 1% ,a „nasza” po mega spadku robi korektę 0,56 %….poważna sprawa…coś tego za rok będzie

Qba
Gość
Qba

acha bym zapomniał bo Darek wieści odpał na Pekao , jutro odcięcie dywidendy a to jedyny papier z WIG 5 który się dobrze trzyma , reszta wywaliła wsparcia a hukiem co do KGHM zobaczył bym raczej wykres miedzi bo dobrze nie wygląda , u mnie do 120 zł każa nie dotykać co do hossy na WIG 20 to patrzcie na złotówke , bo to raczej nasi biorą od tych dewizowych , obroty małe nikt mnie nie przekona że dzien odwrotu był , zresztą ja zawsze czekam na pierwszą falę w góę , potem korekt i dopiero wtedy mogę zająć L… Czytaj więcej »

Qba
Gość
Qba

na CFD na DAXie niezły knot od góry wyrysowali zobczymy co z tym zrobią jutro , podaż tam nieźle przycisnęła

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Tak zgadza się jest to 38.2 fali 3 czyli normalka.

Seweryn
Gość
Seweryn

Darek jakiej fali 3 ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Na wykresie intra kontraktów na DAX.

Seweryn
Gość
Seweryn

Powiem szczerze że jak patrzę na S&P to włos się jerzy na głowie, a zdarza się to u mnie rzadko.

Qba
Gość
Qba

Darek a na DAXie to na jakim interwale grasz ,

Darek na CFD na DAXa to ja widzę tylko abc bo niby ta 3 fala rano naszłą na 1 więc chyba to nie 3 fala o któej piszesz a korekta abc , świece z knotem trzeba obserwować

a co myślisz o S&P ja tam znó na górze biorę S bo tam od 5 miesiecy boczniak jak u nas ,

Darek a myślisz że DAXem rządzą amerykanscy inwestorzy bo ten wystrzał był dopiero jak oni zaczęli grać

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Na DAX 4h i 1h to wykresy do złapania kontekstu sytuacji, wejścia na 15M i 5M. Nic nie naszło, dzisiaj zamieściłem wykres intra indeksu a na CDF na 1h zakładam 3 falę która cały czas jeszcze trwa, wczorajsze osunięcie wieczorem i dzisiejsze otwarcie to w najgorszym wypadku fala 4 w 3. Tu muszę zaznaczyć, że schodząc na 15M wygląda to nieco inaczej tzn. jakby ta ewentualna 3 rozbijała się na mniejsze impulsy i ten ostatni spadek z dzisiejszym otwarciem włącznie byłby 2 w 3. Na szczęście Elliott to tylko narzędzie pomocnicze więc tak jak pisałem wczoraj SL już z dużym… Czytaj więcej »

Qba
Gość
Qba

http://bankfotek.pl/image/1904760

Darek nie wiem u mnie rano zeszli poniżej szczytu 1 a dla mnie A

Darek a po ile zająłeś L tak z ciekawości pytam na jakie wybicie zagrałeś z jakim stopem jeżeli to nie tajemnica

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Według mojej opinii, jeszcze raz to powtórzę, to w najgorszym wypadku to co nachodzi według Ciebie jest dla mnie 4 w 3 i może sobie nachodzić. Co do mojego wejścia to możesz mieć problem aby uwierzyć bo wchodziłem po 10824 z interwału 5M dokładnie na geometrii i z większego interwału 1h. Miałem jedno wejście prędzej z SL 27 pkt i to mi wybili.

Qba
Gość
Qba

Darek nie no spoko skoro złapałeś sam dołek to okay , rano pisałeś że jak 61 i 76% przejdą to zjadą na nowe dołki a łapałeś potem dołek , doszukuję się tutaj po prostu jakiegoś systemu i logiki ,

gratki , wymiatasz nieźle , ja byłem ustawiony dużo wyżej na L na ostatnim szczycie dlatego byłem ciekawy jak ty grasz ,

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Tak pisałem ale to jest niestety kwestia tego, że piszę raz dziennie a sytuacja potrafi być dynamiczna. Ja swoją grę opieram głównie na geometrii i harmonii. Tam był układ XABCD 50/88.6 a elliott podpowiadał, że w górę najpierw był impuls a w dół szło trójkami czyli korekta. Uspokoję Cię też bo takich wejść niemal w samym dołku nie mam zbyt wielu.

Qba
Gość
Qba

Darek a ty grasz na DAX czy na CFD na DAX bo te wykresy trochę inaczej wyglądają ,

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

CFD

Qba
Gość
Qba

Darek a te wykresy DAX to wklejasz CFD bo jak CFD to tutaj o wolumenie chyba nie ma co mówić bo to nie jest wolumen tylko obrót na danej platformie przynajmniej tak mówią u mnie w biurze ,

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Wykres jest intra DAX a nie CFD.

Qba
Gość
Qba

coś jednak u nas KGHM i Pekao nie wymiata , miedź 5 tydzien w dół , a Pekao odciął dywidendę ,

Qba
Gość
Qba

Darek technik w moim biurze pokazuje własnie takie świece jak na DAXie że sprzedający przejął władze , ja raczej koło 11 200 to spróbuje S zagrać , jak tam podejdą i odpadną , a na 11 300 to juz na pewno się na S ustawię na tym knocie

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Ja nie wiem co zrobię bo to mi wykres pokaże.

Qba
Gość
Qba

to nie masz wcześniej przygotowanej strategii tylko walisz na zywioł PKC

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Swoją strategię mam i nic nie wale PKC ale mając pozycję i widząc że jest na 1h trend wzrostowy to szykuję się do zwiększania pozycji a nie brania S. Jeśli rynek pokaże mi, że mój scenariusz może się załamać, wychodzę z pozycji i czekam co faktycznie rynek zrobi. Tu nie ma miejsca na działania bez strategii i systemu, kto tak gra to krótko gra i długo „liże rany”.

Qba
Gość
Qba

Darek a jak dobierasz pozycje , mógłbyś coś na przykładzie podac , co ile i jak to wygląda jakiś przykład ,

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Dobieram połowę tej która na początku i oczywiście na układy geometryczne nie na wybiciu czy na oko.

Qba
Gość
Qba

http://bankfotek.pl/image/1904779

a ja według nauki mojego technika z biura zagram tak jak poprzednio, ja trendu wzrostowego na h1 nie widzę do 11450 ostatni swing

Qba
Gość
Qba

na miedzi może być dobre zagranie S poniżej 240 , wtedy to już dołki z 2008 roku czekają

Qba
Gość
Qba

http://bankfotek.pl/image/1904767

o tutaj wykres miedzi .

pablo76
Gość
pablo76

Tymczasem w Szanghaju…
pożegnali starą serię kontraktów z przytupem:
http://stooq.pl/q/?s=^shc

U nas mizeria w porównaniu z tym co tam się dzieje – kiedyś pokazywali że tam ludzie traktują giełdę jak Polacy wizytę w kolekturze:)
Gdyby i u nas było takie podejście zmienność 3 % na sesję to byłaby norma.

Qba
Gość
Qba

ale tam mają 3 bln dolarów nadwyżki , tam będa skakać z okien bo to mega balon bez pokrycia w gospodarce

Qba
Gość
Qba

swoja drogą ten wykres wygląda idelanie jak wykres niemieckich obligacji , może to ta sama kasa

Qba
Gość
Qba

http://bankfotek.pl/image/1904783

jeżeli by przyjąć że u nas kupowali chłopaki z Londynu to teraz chyba cały czas sprzedają , Polacy mogą sie cieszyć przysyłając rodzinom funty , kierunek może być poprzednie szczyty

Qba
Gość
Qba

Darek tak pytam z ciekawości bo np Jacek Borawski robi odwrotnie , wchodzi najpierw dużą kwotą gdzie sobie wyznacza poziom a potem jak rośnie połowę sprzedaje a reszta już sobie idzie z trendem bądź na STOPie wyleci a zysk już ma zrealizowany na tej połowie sprzedanej , ty widzę robisz odwrotnie dobierasz jak idzie w twoim kierunku ,

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Tak dobieram ale pod pewnymi warunkami. Maks połowa wielkości pierwszej pozycji, zabezpieczony zysk musi pokrywać ewentualną stratę z tej kolejnej i pozostać na zysku. Dobieram też tylko do pewnego momentu i prowadzę a kiedy wydaje mi się że zbliża się większa korekta lub zmiana trendu to ewentualne dobranie jest tylko z sztywnym TP na poziomie poniżej ostatniego szczytu.

Qba
Gość
Qba

u nas 61 000 LOP na nowej serii , co oni znów nie chcą akcji kupować tylko zabezpieczają wysyp

Seweryn
Gość
Seweryn

Nie wiem czy tylko ja widzę tam na S&P koniec wzrostów?

Qba
Gość
Qba

wczoraj wkleiłem wykres Goldmana dokładnie przewidział wzrost tam gdzie indeks dotarł , a potem czekają na wybicie z klina na S&P

Seweryn
Gość
Seweryn

U nas po korekcie 42 pkt od dołka.

Qba
Gość
Qba

niemieckie 10 latki -6% i od razu DAX pikowanie przeprowadził,

Seweryn
Gość
Seweryn

Powinni znieść cały wczorajszy i dzisiejszy wzrost i przebić dołek.

Seweryn
Gość
Seweryn

Drugi wariant że zrobią C do góry ale to będzie mniej prawdopodobne.

Seweryn
Gość
Seweryn

Wracając jeszcze do wczorajszej rozmowy o krachu to była ciekawa sytuacja. Wieczorem oglądałem z żoną film Hitchcoka „okno na podwórze” z 56 roku . Na początku jest tam mowa o krachu 1929 który rzekomo przewidział pewna pielęgniarka. Wieczorem przeanalizowałem wykres S&P którego dawno nie oglądałem i widzę koniec korekty. Kto może to przebłysk intuicji . W krach nie wierzę ale może jakaś większa korekta.

Qba
Gość
Qba

nikt nie wierzy ale faktem jest że w 2011 bodajże było -11 % na DJonsie czy S&P nie pamiętam dokładnie na jednej sesji , dla mnie to krach ,

ty to jesteś dobry , widzisz koniec korekty a za chwilę piszesz że zacznie się korekta , czytasz czasami co piszesz

Seweryn
Gość
Seweryn

To rzeczywiście nieprecyzyjnie, koniec korekty wzrostowej po której powinien nastąpić większy spadek, który zresztą też będzie korektą tylko że wzrostu .

Seweryn
Gość
Seweryn

Jak zanegują te dwa młoty na Daxie to szybko się nie podniosą.

Qba
Gość
Qba

Darek faktycznie KGHM i Pekao dzisiaj wywindowąły WIG 20

Darek może ty zrezygnuj z tych analiz po sesji a podawaj nam pozycje na drugi dzien LIVE jaką zajmujesz , lepiej na tym skorzystamy

SEWERYN jak w poniedziałek GRECJA ogłosi bankructwo to KRACH możesz zobaczyć , chociaż Marcin twierdzi że to już w cenach , u nas zadziwiająco wysoki LOP po wygasaniu , na stary przelicznik to 130 000 kontraktów i to po wygasaniu , aż strach się bać patrząc na kierunek rynku

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Qba nawet nie chce mi się odpowiadać na takie głupkowate stwierdzenie. Poczytaj co napisałem i przestań pisać bzdury.

Qba
Gość
Qba

16:42piątek 19.06.2015

Europa przygotowuje się na bankructwo Grecji?

Reuters podał, że na poniedziałkowym spotkaniu Eurogrupy jednym z tematów rozmów będzie sposób poradzenia sobie z ewentualnym bankructwem Grecji.

Na poniedziałek premier Ewa Kopacz zwołała również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych, ministrem finansów oraz prezesem NBP, którego tematem będą konsekwencje wyjścia Grecji ze strefy euro dla Polski.

Qba
Gość
Qba

DAX puka teraz od dołu w 11070 zobaczymy czy teraz to będzie OPOrEm ,

Qba
Gość
Qba

PGNiG i Orlen ktoś się nieźle nażarł , trzymaja ceny jakby miały te firmy wynaleźć dynamit

Seweryn
Gość
Seweryn

Dobrze jest mieć własną koncepcję i nie biec za stadem , które nie wiedzieć czemu kupuje kontrakty 10pkt nad indeksem . Mówię tu o serii U

kj
Gość
kj

Zapomnijcie o bessie/krachu przez minimum rok czasu. To pokazuje wig20usd tam wiem jak to pojdzie 🙂 Niestety usdpln moze pojsc dwojako więc wam na wig20 nie pomogę żeby rozrysować to na rok. Ale czekających na ciagle spadki czekają trudne chwile.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

I znowu bla bla bla , kto ma Cię słuchać i w cokolwiek wierzyć?

kj
Gość
kj

Na podstawie tego co sie sprawdziło zupełnie wystarczy.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

A co Ci się sprawdziło? Frank?

gibon
Gość
gibon

coś się chyba i za oceanem psuje