Po wczorajszej wyprzedaży, dzisiaj byki wzięły się nieco do pracy i podniosły indeks WIG20 o 0.56% do poziomu 2334. Może nie jest to imponujący wynik ale w świetle dotychczasowego przebiegu indeksu na wykresach zapaliła sie iskierka dla inwestorów.
[fumpBegin]
Wyraźne odbicie niemal w punkt od wyznaczonej strefy wsparcia i w efekcie biała świeca z dolnym cieniem. Niestety do pełni szczęścia zabrakło dosłownie kilku punktów aby móc mówić o formacji przenikania. Zatem mamy w tej chwili ruch który ma możliwość okazania się tylko korektą wczorajszego spadku ale mamy również sytuację na innych rynkach, która to może „zamienić” w śmiały, dalszy atak popytu a co za tym idzie w korektę całego impulsu spadkowego.
Na wykresach dziennych niektórych „gigantów” z WIG20 (np. PEKAO czy KGHM) mamy poważne podwaliny do dalszych ruchów wzrostowych.
Również na kontraktach, wytypowana strefa wsparcia w oparciu o geometrię zadziałała „w punkt” po czym rynek ruszył w górę i jak na tę chwilę, wzrostom nie towarzyszył jakiś skokowy wzrost obrotów. Mówię to dlatego, że jest to wskazówka sugerująca, że w dniu jutrzejszym powinniśmy mieć do czynienia z kontynuacją tego odbicia.
W dalszym ciągu najważniejszą strefą oporu, której wybicie da podstawy do określenia, iż wzrost może być znacząco większy, jest przedział 2360- 2380. Jednak już po drodze ważnym z punktu widzenia technicznego będą okolice 2345 gdzie obecnie zbiegają się linia trendu z linią dolnego ograniczenia trójkąta z którego wybiliśmy się wczoraj.
Sam fakt powstania świec z dolnymi cieniami na strefie wsparcia był dzisiaj dobrym momentem do wejścia w co najmniej spekulacyjne L.
Musimy jednak pamiętać, że rynek jest w trendzie spadkowym i to nie słabym, dlatego też dzisiejsze odbicie na razie trzeba traktować jako korektę i to nie jako początek całego spadku z ostatnich 5 tygodni tylko jako coś znacznie mniejszego. Oczywiście „to coś” ma możliwość przerodzenia się w duże „to coś”.
Jak to często ma miejsce, kiedy nasz rynek rośnie o 0.5% to na DAX mamy zwyżki powyżej 1%. Właśnie tak było w dniu wczorajszym. Tym samym DAX ponownie odbił się od strefy wsparcia i wyrysował biała świecę, która tym razem połknęła niemal w całości poprzednią w kolorze czarnym.
Zatem ponownie możemy zastanawiać się czy mamy start do kolejnej fali wzrostowej w trendzie trwającym już od wielu miesięcy (a nawet lat) czy niestety ale będzie to tylko korekta przed kolejnym tąpnięciem w dół. Dla rozwiązania tej zagadki ważnym będzie poziom ok. 11350 i dalej cała strefa do ok. 11500. Dopiero wybicie tego pierwszego poziomu i kontynuacja wzrostu przez wspomnianą strefę da podwaliny aby uznać, iż spadek, który miał charakter korekcyjny dobiegł końca.
Schodząc na niższy interwał 1H możemy przyjąć że od dołka jaki powstał po ostatniej mocniejszej fali wyprzedaży, znajdujemy się w fali 3/c. Pierwszym ważnym oporem jest oczywiście szczyt fali 1/a który zbiega się z układem 1:1. Jeśli zostanie wybity to następnym poziomem oporu jest moim zdaniem 11200 – 11230 gdzie nakładają się geometrie wewnętrzne z wydłużeniem obecnej fali wzrostowej o 1.272 i wyraźną strefą oporu cenowego. Wybicie tego poziomu byłoby niemal tożsame z wybiciem przyspieszonej linii trendu i zapowiedzią ataku na okolice 11350. Ta strefa ma chyba największą wagę jeśli chodzi o możliwość budowania dużego impulsu wzrostowego mogącego wyjść na nowe szczyty indeksu. Tam wypada 1:1 w stosunku do dotychczasowo ostatniej korekcie w ruchu spadkowym (początek oznaczony „byczkiem”) i nakłada się to również z strefą geometryczną – skupisko ważnych geometrii. Oczywiście jest to poziom gdzie wypada wydłużenie 1.618 względem oznaczonej fali 1/a .O strefie oporu cenowego nie będę już wspominał. Dla byków, najlepsze byłoby chyba rozwiązanie w którym dojdzie do testu tej ostatniej strefy i ewentualnie po korekcie z tamtego poziomu nastąpiłoby wybicie tworzące pełen impuls wzrostowy i stwarzające szansę na pokonanie 11550 bez którego nie ma mowy o nowym impulsie hossy.
Obecne wsparcie to tak naprawdę ostatni dołek ale warto odmierzać korekty (chodzi o falę 2 w 3/c) bo to w ruchu wzrostowym mogą być ciekawe wsparcia.
[fumpEnd]




Widzisz Qba wywołałeś dzisiaj temat krachu, a tu świece jak talala. Nie rezygnuj z tego bloga bo ktoś taki jak Ty to skarb : )
marcin pisał że Grecja nie ma znaczenia , jakoś jak się dzisiaj plotka pojawiłą to DAX zrobił 500 kt w 4 godziny , jak ja zdementowali już 200 pkt oddał ,
taki mamy teraz nerwowy rynek i jak Grecja upadnie to może nie być za wesoło ,
S&P też 2126 dotknał i nawrót , tak jak dzisiaj podał analize Goldman , kuźwa ci to wszystko wiedzą jak grać , 100 na 100 trafien mają
http://bankfotek.pl/view/1904504
to dla Rubika żeby nie mówił że w biurach nic ciekawego nie podają przed czasem
bo Grecja jest bankrutem i wszyscy to wiedzą, ale przez całą tę hossę to zawsze był idealny pretekst do KOREKT, stąd rynek udaje, że się tym przejmuje, ale już np. USA się tym w ogole nie przejmują, bo trudno żeby to miało na nich w jakikolwiek sposób wpłynąć, jak Grecja wyjdzie ze strefy euro to będziemy mieć reakcje jednosesyjną co najwyżej i sprzedawanie faktów – bo ta korekta właśnie to jest pod to
Darek trzeba przyznać że masz BYCZE nastawienie , 6 czarnych tygodniowych świec pod rząd na wszystkich naszych indeksach a ty już idealanie dołki wyznaczasz , szacun
ja tam poczekam jak wszystkie średnie od 5 do 60 dniowej się do siebie zbliżą i wtedy zagram na wybicie ale to jeszcze potrwa z 3-4 tygodnie , no ale bezpieczenstwo jest najważniejsze ,
Qba czy Ty czytasz w całości komentarz? Chyba nie. Przeczytaj dokładnie co napisałem w części dotyczącej kontraktów i nie będziesz takich mało prawdziwych komentarzy pisał.
Darek,
Seria „U” kontraktów zamknęła się na poziomie 2330, czy to nie jest te kilka punktów które Ci zabrakło? Mam teraz taki problem, że dzisiaj na serii „U” mam sygnał kupna a na serii „M” brakuje mi 5 punktów (oczywiście według metody, którą stosuję).
Według mnie idealny byłby powrót do testowania minimów z fałszywym wybiciem w dół i wtedy silny impuls w górę.
Pozdrawiam
Maciej
Myślę, że spokojnie można już brać pod uwagę to co wychodzi na serii wrześniowej.
najważniejsza jest zawsze ta seria na której jest największy handel , czyli seria U , stara seria do lamusa już odeszła
Jankes po leciutkiej korekcie w mega hossie robi ponad 1% ,a „nasza” po mega spadku robi korektę 0,56 %….poważna sprawa…coś tego za rok będzie
acha bym zapomniał bo Darek wieści odpał na Pekao , jutro odcięcie dywidendy a to jedyny papier z WIG 5 który się dobrze trzyma , reszta wywaliła wsparcia a hukiem co do KGHM zobaczył bym raczej wykres miedzi bo dobrze nie wygląda , u mnie do 120 zł każa nie dotykać co do hossy na WIG 20 to patrzcie na złotówke , bo to raczej nasi biorą od tych dewizowych , obroty małe nikt mnie nie przekona że dzien odwrotu był , zresztą ja zawsze czekam na pierwszą falę w góę , potem korekt i dopiero wtedy mogę zająć L… Czytaj więcej »
na CFD na DAXie niezły knot od góry wyrysowali zobczymy co z tym zrobią jutro , podaż tam nieźle przycisnęła
Tak zgadza się jest to 38.2 fali 3 czyli normalka.
Darek jakiej fali 3 ?
Na wykresie intra kontraktów na DAX.
Powiem szczerze że jak patrzę na S&P to włos się jerzy na głowie, a zdarza się to u mnie rzadko.
Darek a na DAXie to na jakim interwale grasz ,
Darek na CFD na DAXa to ja widzę tylko abc bo niby ta 3 fala rano naszłą na 1 więc chyba to nie 3 fala o któej piszesz a korekta abc , świece z knotem trzeba obserwować
a co myślisz o S&P ja tam znó na górze biorę S bo tam od 5 miesiecy boczniak jak u nas ,
Darek a myślisz że DAXem rządzą amerykanscy inwestorzy bo ten wystrzał był dopiero jak oni zaczęli grać
Na DAX 4h i 1h to wykresy do złapania kontekstu sytuacji, wejścia na 15M i 5M. Nic nie naszło, dzisiaj zamieściłem wykres intra indeksu a na CDF na 1h zakładam 3 falę która cały czas jeszcze trwa, wczorajsze osunięcie wieczorem i dzisiejsze otwarcie to w najgorszym wypadku fala 4 w 3. Tu muszę zaznaczyć, że schodząc na 15M wygląda to nieco inaczej tzn. jakby ta ewentualna 3 rozbijała się na mniejsze impulsy i ten ostatni spadek z dzisiejszym otwarciem włącznie byłby 2 w 3. Na szczęście Elliott to tylko narzędzie pomocnicze więc tak jak pisałem wczoraj SL już z dużym… Czytaj więcej »
http://bankfotek.pl/image/1904760
Darek nie wiem u mnie rano zeszli poniżej szczytu 1 a dla mnie A
Darek a po ile zająłeś L tak z ciekawości pytam na jakie wybicie zagrałeś z jakim stopem jeżeli to nie tajemnica
Według mojej opinii, jeszcze raz to powtórzę, to w najgorszym wypadku to co nachodzi według Ciebie jest dla mnie 4 w 3 i może sobie nachodzić. Co do mojego wejścia to możesz mieć problem aby uwierzyć bo wchodziłem po 10824 z interwału 5M dokładnie na geometrii i z większego interwału 1h. Miałem jedno wejście prędzej z SL 27 pkt i to mi wybili.
Darek nie no spoko skoro złapałeś sam dołek to okay , rano pisałeś że jak 61 i 76% przejdą to zjadą na nowe dołki a łapałeś potem dołek , doszukuję się tutaj po prostu jakiegoś systemu i logiki ,
gratki , wymiatasz nieźle , ja byłem ustawiony dużo wyżej na L na ostatnim szczycie dlatego byłem ciekawy jak ty grasz ,
Tak pisałem ale to jest niestety kwestia tego, że piszę raz dziennie a sytuacja potrafi być dynamiczna. Ja swoją grę opieram głównie na geometrii i harmonii. Tam był układ XABCD 50/88.6 a elliott podpowiadał, że w górę najpierw był impuls a w dół szło trójkami czyli korekta. Uspokoję Cię też bo takich wejść niemal w samym dołku nie mam zbyt wielu.
Darek a ty grasz na DAX czy na CFD na DAX bo te wykresy trochę inaczej wyglądają ,
CFD
Darek a te wykresy DAX to wklejasz CFD bo jak CFD to tutaj o wolumenie chyba nie ma co mówić bo to nie jest wolumen tylko obrót na danej platformie przynajmniej tak mówią u mnie w biurze ,
Wykres jest intra DAX a nie CFD.
coś jednak u nas KGHM i Pekao nie wymiata , miedź 5 tydzien w dół , a Pekao odciął dywidendę ,
Darek technik w moim biurze pokazuje własnie takie świece jak na DAXie że sprzedający przejął władze , ja raczej koło 11 200 to spróbuje S zagrać , jak tam podejdą i odpadną , a na 11 300 to juz na pewno się na S ustawię na tym knocie
Ja nie wiem co zrobię bo to mi wykres pokaże.
to nie masz wcześniej przygotowanej strategii tylko walisz na zywioł PKC
Swoją strategię mam i nic nie wale PKC ale mając pozycję i widząc że jest na 1h trend wzrostowy to szykuję się do zwiększania pozycji a nie brania S. Jeśli rynek pokaże mi, że mój scenariusz może się załamać, wychodzę z pozycji i czekam co faktycznie rynek zrobi. Tu nie ma miejsca na działania bez strategii i systemu, kto tak gra to krótko gra i długo „liże rany”.
Darek a jak dobierasz pozycje , mógłbyś coś na przykładzie podac , co ile i jak to wygląda jakiś przykład ,
Dobieram połowę tej która na początku i oczywiście na układy geometryczne nie na wybiciu czy na oko.
http://bankfotek.pl/image/1904779
a ja według nauki mojego technika z biura zagram tak jak poprzednio, ja trendu wzrostowego na h1 nie widzę do 11450 ostatni swing
na miedzi może być dobre zagranie S poniżej 240 , wtedy to już dołki z 2008 roku czekają
http://bankfotek.pl/image/1904767
o tutaj wykres miedzi .
Tymczasem w Szanghaju…
pożegnali starą serię kontraktów z przytupem:
http://stooq.pl/q/?s=^shc
U nas mizeria w porównaniu z tym co tam się dzieje – kiedyś pokazywali że tam ludzie traktują giełdę jak Polacy wizytę w kolekturze:)
Gdyby i u nas było takie podejście zmienność 3 % na sesję to byłaby norma.
ale tam mają 3 bln dolarów nadwyżki , tam będa skakać z okien bo to mega balon bez pokrycia w gospodarce
swoja drogą ten wykres wygląda idelanie jak wykres niemieckich obligacji , może to ta sama kasa
http://bankfotek.pl/image/1904783
jeżeli by przyjąć że u nas kupowali chłopaki z Londynu to teraz chyba cały czas sprzedają , Polacy mogą sie cieszyć przysyłając rodzinom funty , kierunek może być poprzednie szczyty
Darek tak pytam z ciekawości bo np Jacek Borawski robi odwrotnie , wchodzi najpierw dużą kwotą gdzie sobie wyznacza poziom a potem jak rośnie połowę sprzedaje a reszta już sobie idzie z trendem bądź na STOPie wyleci a zysk już ma zrealizowany na tej połowie sprzedanej , ty widzę robisz odwrotnie dobierasz jak idzie w twoim kierunku ,
Tak dobieram ale pod pewnymi warunkami. Maks połowa wielkości pierwszej pozycji, zabezpieczony zysk musi pokrywać ewentualną stratę z tej kolejnej i pozostać na zysku. Dobieram też tylko do pewnego momentu i prowadzę a kiedy wydaje mi się że zbliża się większa korekta lub zmiana trendu to ewentualne dobranie jest tylko z sztywnym TP na poziomie poniżej ostatniego szczytu.
u nas 61 000 LOP na nowej serii , co oni znów nie chcą akcji kupować tylko zabezpieczają wysyp
Nie wiem czy tylko ja widzę tam na S&P koniec wzrostów?
wczoraj wkleiłem wykres Goldmana dokładnie przewidział wzrost tam gdzie indeks dotarł , a potem czekają na wybicie z klina na S&P
U nas po korekcie 42 pkt od dołka.
niemieckie 10 latki -6% i od razu DAX pikowanie przeprowadził,
Powinni znieść cały wczorajszy i dzisiejszy wzrost i przebić dołek.
Drugi wariant że zrobią C do góry ale to będzie mniej prawdopodobne.
Wracając jeszcze do wczorajszej rozmowy o krachu to była ciekawa sytuacja. Wieczorem oglądałem z żoną film Hitchcoka „okno na podwórze” z 56 roku . Na początku jest tam mowa o krachu 1929 który rzekomo przewidział pewna pielęgniarka. Wieczorem przeanalizowałem wykres S&P którego dawno nie oglądałem i widzę koniec korekty. Kto może to przebłysk intuicji . W krach nie wierzę ale może jakaś większa korekta.
nikt nie wierzy ale faktem jest że w 2011 bodajże było -11 % na DJonsie czy S&P nie pamiętam dokładnie na jednej sesji , dla mnie to krach ,
ty to jesteś dobry , widzisz koniec korekty a za chwilę piszesz że zacznie się korekta , czytasz czasami co piszesz
To rzeczywiście nieprecyzyjnie, koniec korekty wzrostowej po której powinien nastąpić większy spadek, który zresztą też będzie korektą tylko że wzrostu .
Jak zanegują te dwa młoty na Daxie to szybko się nie podniosą.
Darek faktycznie KGHM i Pekao dzisiaj wywindowąły WIG 20
Darek może ty zrezygnuj z tych analiz po sesji a podawaj nam pozycje na drugi dzien LIVE jaką zajmujesz , lepiej na tym skorzystamy
SEWERYN jak w poniedziałek GRECJA ogłosi bankructwo to KRACH możesz zobaczyć , chociaż Marcin twierdzi że to już w cenach , u nas zadziwiająco wysoki LOP po wygasaniu , na stary przelicznik to 130 000 kontraktów i to po wygasaniu , aż strach się bać patrząc na kierunek rynku
Qba nawet nie chce mi się odpowiadać na takie głupkowate stwierdzenie. Poczytaj co napisałem i przestań pisać bzdury.
16:42piątek 19.06.2015
Europa przygotowuje się na bankructwo Grecji?
Reuters podał, że na poniedziałkowym spotkaniu Eurogrupy jednym z tematów rozmów będzie sposób poradzenia sobie z ewentualnym bankructwem Grecji.
Na poniedziałek premier Ewa Kopacz zwołała również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych, ministrem finansów oraz prezesem NBP, którego tematem będą konsekwencje wyjścia Grecji ze strefy euro dla Polski.
DAX puka teraz od dołu w 11070 zobaczymy czy teraz to będzie OPOrEm ,
PGNiG i Orlen ktoś się nieźle nażarł , trzymaja ceny jakby miały te firmy wynaleźć dynamit
Dobrze jest mieć własną koncepcję i nie biec za stadem , które nie wiedzieć czemu kupuje kontrakty 10pkt nad indeksem . Mówię tu o serii U
Zapomnijcie o bessie/krachu przez minimum rok czasu. To pokazuje wig20usd tam wiem jak to pojdzie 🙂 Niestety usdpln moze pojsc dwojako więc wam na wig20 nie pomogę żeby rozrysować to na rok. Ale czekających na ciagle spadki czekają trudne chwile.
I znowu bla bla bla , kto ma Cię słuchać i w cokolwiek wierzyć?
Na podstawie tego co sie sprawdziło zupełnie wystarczy.
A co Ci się sprawdziło? Frank?
coś się chyba i za oceanem psuje