Komentarz po sesji 20.04.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia, wbrew temu jak zazwyczaj zachowuje się w poniedziałki, przyniosła nam spory wzrost wartości indeksu WIG20 niwelując „do zera” straty z piątku. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2505 co prawda nie zdołało „wypaść” nad maksimum ostatniej sesji poprzedniego tygodnia ale w końcu mamy kolejne sesje i nic nie stoi na drodze takiej kontynuacji trendu. 

[fumpBegin]

W weekendowej zwracałem uwagę na świece jakie powstały w piątek i sam jestem bardzo ciekaw jak zachowa się rynek w dniu dzisiejszym.

wig20

Kontynuacja wzrostu będzie równoznaczna z wybiciem linii trendu spadkowego i następnym „sygnałem” dającym możliwość rozwinięcia pełnego impulsu wzrostowego od dołka utworzonego w styczniu. Oczywiście nawet wybicie linii trendu nie będzie tożsame z takim scenariuszem ale zapewne wzrośnie prawdopodobieństwo.
Na obecną chwilę takie wybicie linii trendu będzie najprawdopodobniej ruchem mogącym kończyć falę 3 lub c (licząc od styczniowego dołka). A gdzie ewentualnie można upatrywać poziomu docelowego? Dalej w grze jest często wymieniane w moich komentarzach 2520 ale patrząc na układ kontraktów o których za chwilę, wzrosła w moich oczach możliwość ataku na indeksie poziomu szczytu z września 2014. Jeśli zaś chodzi o kontrakty to tu w dalszym ciągu nie ma mowy o sygnale na S a posiadacze L mogą co najwyżej  pomyśleć o zacieśnieniu (odpowiednim) poziomu SL. No dobrze spójrzmy na wykres tychże kontraktów w ujęciu intra 1H.

fw20intra

Przypatrując się strukturze całego ruchu od marca 2015 a więc od dołka oznaczonego na wykresie „zielonym 2 lub b” dostrzegam w nim układ w którym z dużym prawdopodobieństwem wykonaliśmy fale od 1-4 a wczorajszy dzień, po wyraźnej korekcie prostej był początkiem fali 5-tej. Osobiście oceniam że w tej fali 5-tej znajdujemy się w pod fali 3 i stąd moje założenie o realizacji ruchu do poziomów oznaczonych zielonymi prostokątami, wynikających z geometrii co przy uwzględnieniu bazy jaką mamy w stosunku do indeksu kazałoby oczekiwać na wspomniany wcześniej atak WIG20 w okolice szczytu z września 2014.
Oznaczone strefy docelowe wypadają na poziomach na których stosunek fali 5 do pierwszej jest mniejszy od 1 tzn. wynosi 0,5 i 0,618 czyli pozostawia jeszcze możliwość związaną z teorią fal a mianowicie ruchu do poziomów na którym ten stosunek się wyrówna. Zatem dalsze zaangażowanie byków tak na prawdę może spowodować, że kontrakty jak i indeks zobaczymy jeszcze znacząco wyżej.
Wydaje mi się jednak, że tylko super sprzyjające okoliczności na innych rynkach mogą wspomóc nasz rynek tak aby kontrakty zdołały wybić 2520 gdzie nachodzą się opory wynikające nie tylko z geometrii.
Na obecną chwilę pierwszym poziomem mogącym świadczyć o zmianie kierunku w tym interwale to oczywiście poziom dołka fali 4 czyli ok. 2450.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

43 Replies to “Komentarz po sesji 20.04.2015

  1. Cwany jesteś – jeszcze przez kolejne 50-100 pkt będziesz mówił, że już prawie, już zwała już już, no i oczywiście będziesz mieć rację, bo kiedyś spanie:)

   1. chłopie na tym polega czekanie na włąsciwy moment , ja już miesiąc temu pisałem że jeszcze w górę bo wskaźniki maja miejsce ,

    a co ty myślisz że na rynku zwrot następuje jednego dnia , ten proces trwa i trzeba czekać kiedy się narysuje ,

    USA i DAX już nie mają siły jak dawniej a MAJ się zbliża ,

    nawet u Darka wczoraj rekord wpisów chyba nie notowany od dawna ,

    Marcin dla mnie sprawa prosta do 2450 rynek gra L , jak to padnie i nie wybiją szczytu to S i zmiana kierunku na dłuzej , ale to USA i DAx pokaże kierunek nie my ,

    a poza tym wszędzie artykuły o hossie , przypomnij sobie co pisali 4 miesiace temu

    1. Mogę poprosić o jakieś linki do tych artykułów o hossie? Pytam o to bo śledzę 6 blogów giełdowych i po piątkowej sesji wysyp misiów jak grzybów po deszczu.

     1. A wczoraj chociażby sam wkleiłem tu link do tak „niedźwiedziego” materiału video że ciarki po plecach latają w górę i w dół i zatrzymać się nie mogą.

 1. Potem dodał jeszcze jeden mini wzrost i sesję zakończyliśmy z nadmiarem odrabiając piątkowy spadek. Rynek wydaje się być na początku hossy, ale pamiętać ciągle trzeba, że najważniejszym oporem jest poziom 2.650 pkt., a do niego jeszcze daleko.

  (Piotr Kuczyński – Xelion)

 2. Panowie mocne wzrosty to mamy już w większości za sobą, teraz to ewentualnie czas na mocne spadki . To nie ma znaczenie czy podejdziemy jeszcze procent czy dwa, skoro potencjał korekty to przynajmniej 50% całego ruchu od grudnia.

 3. Marcin ale chcę cię pocieszyć , jezeli na WIG 20 przejdziemy tą 3 letnią konsolę to będzie DŁUGI RRAJD W JEDNĄ STRONĘ , każdy się załapie , a na razie większe prawdopodobienstwo boczniaka jest skoro 3 lata tak siedzimy ,

 4. S&P standard 2112 pkt i w dół , DAx już też nie robi nowych szczytów na razie ,

  a my ich będziemy naśladować z nie żadne polskie dane

  DAREK a tak między nami to na czym ty głównie grasz , na walutach , na indeksach czy na surowcach , jak na walutach to jakie godziny handlu preferujesz ,

  na eur/usd to chyba czas pójśc na parytet

  1. Waluty, indeksy to podstawa. Edek akurat najmniej. Godziny to 8-12, 14-18 oczywiście są od tego wyjątki.

 5. Qba – odpowiadam an Twoje wczorajsze posty do mnie:

  1. „jedyne na giełdzie to JEST TWOJA STRATA od razu na wejściu…”
  Moja odpowiedź:
  Świeca japońska zbudowana jest z korpusu oraz dolnego i górnego cienia. Wielkość korpusu to różnica pomiędzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia. Jeżeli jest ona dodatnia, korpus jest biały, jeżeli ujemna – czarny. Ekstrema cenowe decydują o długości górnego i dolnego cienia. W specyficznych przypadkach świeca może nie posiadać korpusu, cieni lub składać się wyłącznie z poziomej kreski.
  Mam nadzieję, że jasno wyjaśniłem. 🙂

  3. „a ropa idzie tam gdzie powiedziałem 65-70$ ale to tylko chyba 4 fala…” – w pełni się zgadzam z Tobą i też pod gram na ropie, licze nawet na 80$ (zależy czy patrzymy na wykres uwzględniający zmiany serii czy nie), choć nie wykluczam jeszcze jednego zejścia, na którym chętnie dobiorę. Jednak zupełnie mnie nie obchodzi, czy to będzie fala czwarta, C w ABC, czy może największy wydziw w EWT- ostatnia deska ratunku w ponownym rozpisaniu fal, czyli Y w WXY 🙂
  Cieszę się, że dwie metody potwierdzają to samo na wykresie tego instrumentu.

  3. „no to powiedz jak ją śledzisz…” – patrze na czysty wykres w kilku przedziałach czasowych

  4. „no to się dowiedzieliśmy newsa , patrzysz na kilka interwałów i to wszystko ?” – tak, to wszystko.
  Na przyszłość staraj się jednak pisać w pierwszej osobie jak na mężczyzne przystało, wiem że w liczbie mnogiej lepiej to brzmi marketingowo, podbudowuje, ale że tak powiem nie przystoi tak doświadczonemu traderowi jak Ty.

  1. jeszcze długa droga przed Tobą

   odnośnie pierwszego bo wczoraj się spieszyłem i chyba nie zrozumiałeś

   JEDYNE CO WIESZ NA RYNKU TO TO , ŻE OTWIERAJĄC POZYCJE MASZ OD RAZU STRATE NA PROWIZJI I MOŻESZ WSTAWIĆ STOP LOSA I WIESZ ILE STRACISZ wchodząc na rynek – TO WIESZ NA PEWNO ile stracisz jak źle zgadłeś , reszta to loteria i zgaduj zgadula , cos czuję że to będzie zbyt trudne dla zrozumienia dla ciebie i innych

   nie bardzo rozumiem co ma miec do tego świeca japońska

   1. Qba – zdanie zakończyłem uśmieszkiem, domyśl się 🙂
    przeczytaj jeszcze raz swoją i moją wypowiedź, poczekam jeszcze z godzinkę, może załapiesz o co mi chodziło

    co do tego – „jeszcze długa droga przed Tobą ” – ja już znalazłem tę droge i nie zamierzam z niej zbaczać, natomiast pomiętaj że pycha prędzej czy póżniej zabija czujność, profesjonalny trader nie może sobie na to pozwolić, tak że opóść troche nochala i będzie ok 🙂 – ot, taka mała porada skromnego małego tradera.

    1. gościu jak już piszesz o SKROMNOŚCI to chociaż tak się zachowuj , bo PYCHA BIJe z tego posta jak od dziecka w piaskownicy ,

     ja o Tobie wiem wszystko , obserwujesz na róznych interwałach i wiesz JAG GRUBAS zagra , lepszego żartu to dawno nie słyszałem,

     już z panem nie polemizuję , szkoda mojego czasu

     1. nie wiem jak zagra, tego nikt nie wie oprócz niego 🙂
      staram się natomiast odczytać z wykresu czy kupuje czy sprzedaje, a to już coś. Nie rozumiem, dlaczega tak Cię to drażni? Nie wszyscy muszą używać MACD i RSI, troche telerancji kolego.

      A teraz podaj choć jedno zdanie z moich wypowiedzi, gdzie „pycha bije”, bo ja akurat podałem wcześniej przykład, gdzie to zjawisko występuje w Ciebie.

     2. Koledzy zwolnijcie, takie przepychanki słowne nie wnoszą nic! Na dzisiaj musi wystarczyć tych wtyków.

 6. ZEW w niemczech też słaby , wygląda że i Chiny i Niemcy i USA są sabiutkie i gospodarki słabną pomimo rekordowego DODRUKU , 7 lat hossy na ujemnych stopach procentowych a gospodarki coraz gorzej , czekamy na zapalnik do BESSY , Grecja albo Chiny o Rosji nie wspomnę przez grzeczność

  1. Niemcy – Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych
   Obecny
   70,2
   Prognoza
   56,0
   Poprzedni
   55,1

   Jak dla mnie to nie az taki słaby

 7. Hmmmm
  Tak sobie czytam te Wasze wpisy i tak sobie myślę o co wam chodzi w tym pouczaniu, wymądrzaniu i przekomarzaniu. Na obecną chwilę to jeden mądrzejszy od drugiego, a chyba nie o to chodzi na tym blogu ( a może o to… sam nie wiem ) wydaje mi się że blog jest od przedstawiania swojego punktu widzenia a nie jakiegoś wymądrzania się. Czytając wypowiedzi poszczególnych osobników pragnących tak usilnie pokazać swoją mądrość drugiemu to można dojść do wniosku, że jesteście jakoś mało dojrzali lub nie dowartościowani, i wcale nie jesteście tacy mądrzy jak to próbujecie pokazać.
  Bez urazy – czysta i subiektywna uwaga

 8. Darek a jeśli można spytać , to ile transakcji dziennie wykonujesz na forexie i na jakim lewarze , bo oglądałem ostatnio szkolenie , gościu ma portfel 600 000 zł realne i gra kilkadziesiąt transakcji dziennie ale tylko na 0,1 lota , a ty co preferujesz , dużo wejśc na małym kapitale czy 1 wejście na duzym kapitale

  1. 1-3 transakcji od 0.8 do 3 LOT , lewar mam 1:500 ale to nie ma żadnego znaczenia, zarządzanie jest dokładnie takie samo na każdym lewarze.

 9. Adam , mam takie same odczucia jak TY kiedy czytam te wpisy, bo to takie typowe polskie, dowalić swojemu, bo co on ma być mądrzejszy odemnie, zamiast skorzystać z jego wiedzy , badz doświadczenia.Zamiast łączyć swoje doświadczenie przeciwko ,,grubemu ,,,aby wyrwać mu trochę kasy / ma jej w nadmiarze/ to zachowujemy się tak , jakbyśmy wyrywali ją sobie, ,a my jestesmy dla niego w 80%dawcami

 10. AT -ok – wiele mówi ale nad nami ciąży jeszcze POLITYKA. Po wygranych przez PiS wyborach 25 września 2005 wig20 w niecały miesiąc spadł o 12%. Owszem potem wzrósł ale obecnie ich poglądy (pomysły) są „chyba” trochę bardziej radykalne – czytaj NIEPRZEWIDYWALNE. Pytanie – kto będzie w takich warunkach inwestował?
  To tylko taka uwaga w tym całym zacietrzewieniu dyskutantów.

  1. Tak dobrze to nie jest, 3 zagrania najczęsciej są wówczas gdy pierwsze wybiło na SL , ogólnie po dwóch dobrych kończę dzień i idę na lody oraz dobrą kawę.

 11. Darek a co masz na myśli że zarządzanie jest dokładnie takie samo na każdym lewarze ,

  mógłbyś coś w wolnej chwili skrobnąć o co ci chodziło ,

  1. Zazwyczaj wszyscy ostrzegają przed większymi lewarami ale tak naprawdę to nie ma znaczenia bo jeśli wiesz gdzie ustawiasz SL i znasz wielkość swojego kapitału to poprzez wyliczenia wiesz jak dużą pozycję możesz zająć aby strata nie była większa niż zakładane „x”% kapitału. Różnica jest tylko w tym że im większy lewar tym mniejsza kwota schodzi na depo. Ryzykanci posiadający mały kapitał biorą duży lewar aby móc zająć jak największą pozycję ale to są zagrania amatorów a profesjonalista nigdy nie naraża więcej niż … można.

   1. No to ja to muszę być luzako-amator P. Darku, ale jak to się zachować skoro mój szwagier alarmuje ,że mój amatorski system wskazujący na przesilenie wyszedł na poziomy wszechczasów (sprawdziłem dwa razy :)) na wszelik wypadek dałem tolerancji 3% i myk do parku pobiegać z przyjaciółmi , a nie patrzeć w kompa jak sroka w gnat.

 12. Liktor wyciąga zaskorniaki co odebrał wczesniej pejsowi .S na sp 500 po 2102. . lewar max żadnych stopów i innych pierdol ,bo szkoda życia na giełde .Nalog czy niepowtarzalna okazja ? wykresu chyba nie trzeba ,każdy chyba wie gdzie znajduje się ten poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *