Komentarz po sesji 17.12.2013

Dzisiejsza sesja w znacznym stopniu zbliżyła niemal do zera szanse na powrót do „hossy” z jaką mieliśmy do czynienia od września. Spadek indeksu WIG20 o -1.69% spowodował zejście poniżej 2400 a dokładne zamknięcie wypadło na poziomie 2392. Tym samym spoglądając na wykres ….. [fumpBegin]

… intra można mieć coraz większe obawy o to czy jest jakaś szansa na znaczniejszą korektę wzrostową (bo teraz już chyba tylko o takim wzroście można myśleć) z obecnych poziomów.

wig20intraChoć wybicie dolnego ograniczenia klina, który jeszcze wczoraj zapowiadał się jako klin kończący pełną piątkę, nie jest niczym przekreślającym taki odbiór wykresu to już jednak dzisiejszy spadek sam w sobie czymś takim jest. Dlaczego? W obecnym układzie dzisiejszy spadek, który jeszcze wczoraj w weekendowej miał być falą piątą w klinie kończącym dzisiaj już nią nie może być bo długość sprawia że fala, którą uważałem za trzecią byłaby najkrótsza a to nie jest zgodne z teorią. Dlatego przy oznakowaniu „5” pojawił się wyraźny znak zapytania. Musze przyznać, że w obecnej sytuacji wychodzi na to że mamy znacznie poważniejsze rozbudowanie impulsu spadkowego i na pierwszy plan wysuwa się założenie, iż oznaczenia w kolorze czerwonym są raczej złe a od miejsca gdzie znajduje się czerwona „4” mamy rozpoczęty kolejny impuls mniejszego stopnia w którym dopiero zrobiliśmy 1,2 a fala 3 jest co najwyżej rozpoczęta. Idąc dalej tym tropem wydaje się, iż poziom ok. 2350 to minimum kary dla posiadaczy akcji i to tylko „na chwilę”.  Spójrzmy może na wykres dzienny bo to chyba teraz powinno być ważniejsze, w świetle już silnego trendu spadkowego mierzonego wskaźnikiem ADX.

wig20Jak widać, mimo kilku dolnych cieni na poprzednich świecach, dzisiejsza bez jakiegokolwiek problemu zdołała wybić nowy dołek, wyraźnie nowy, i przebić średnią 200 sesyjną. Tym samym zbliżyliśmy się „na włos” do luki cenowej z 10.10.13. Po takim czasie luka zapewne ma już mniejszą siłę wsparcia ale oczywiście może wywołać jakiś ruch w górę. Tym niemniej mamy już bardzo silny trend spadkowy na wykresie dziennym a na kolejnych dołkach brakuje podjęcia akcji przez silne ręce (nie ma wyraźnych wzrostów obrotu). Jeśli dodamy do tego nie malejący LOP na serii grudniowej, przypomnę że do jej wygaśnięcia pozostały zaledwie 3 sesje, oraz mocno rosnący LOP na serii marcowej (razem jest ponad 155 tys. szt. to wydaje się, iż kierunek do końca roku jest już chyba wykreowany. To może nieco przerażać bo taki spadek w końcówce roku tylko mało odpowiedzialni inwestorzy mogą tłumaczyć dobrymi miesiącami (wrzesień – listopad). Wystarczy spojrzeć na wskaźniki, które ja określam byki/niedźwiedzie aby się bać o wzrosty. Te cały czas pokazują ponad dwukrotną przewagę byków nad niedźwiedziami czyli przeważająca większość, obecne spadki, cały czas traktuje jako korektę przed kolejnymi szczytami (tak na marginesie nie inaczej wskazują wyniki ankiety jaką od kilku miesięcy przeprowadzam na stronach swojego bloga).
Można zakończyć dzisiejszy komentarz stwierdzeniem, iż nie wiadomo (nam szaraczkom) co jutro powie BB ale chyba wiadomo jaka będzie na to reakcja i to nie tylko u Nas (w USA po ukształtowaniu RGR i wybiciu linii szyi mieliśmy ruch powrotny i wydaje się, że już dzisiaj, po odbiciu od niej tamtejszy rynek dalej zamierza spadać. Zobaczymy a nuż BB czymś zaskoczy i rynki zdecydują się na wzrost, który w naszym wypadku (chyba nie tylko) będzie raczej tylko korektą, choć i to na obecną chwilę wydaje się mało prawdopodobne.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Tom63RynekPiotrDariusz BartłomiejczakWOK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Uważam, że Pana dzisiejsza analiza jest trafna i nawet dość wyważona. Mnie wygas na poziomie ok.2250 nie zaskoczy. Jak ktoś przypomni sobie sytuację w II kw. tego roku to wie dlaczego wskazuję na ten poziom.

Tom63
Gość
Tom63

Jednym słowem czarna masakra.
Panie Darku ja patrzę raczej na WIG bez żadnych dodatków typu 20, 30 itp. i tam widzę na razie skromny początek gwałtownej korekty całego wzrostu od 2011 roku, co może zaowocować zniesieniem całej pięciofalowej struktury na Wigu od kwietnia tego roku. Niestety dla naszego W20 wróżyłoby to pomacanie poziomu 2000, od którego coś nie możemy się odkleić. Tak to widzę. Przynajmniej na razie.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Po trochu masz rację ale widać że biorąc już tyle lat pod uwagę nie cofasz się jeszcze o dwa do 2009 i nie rozpatrujesz tej ewentualnej piątki jako „c” w korekcie po spadku z 2007.

Tom63
Gość
Tom63

Też tak może być, ale na potwierdzenie musimy trochę poczekać.

Romano
Gość
Romano

Czy hossa potrwa jeszcze ??Nasz parkiet wyjątkowo słaby. Wszystko w rękach B. Bernanke

kj
Gość
kj

No i co przyznasz sie ze pisałem w niedziele ze od zaraz wszedzie spadki a nie zapowiadane w weekendowej w co drugim zdaniu kilkudniowe wzrosty na wszystkim? Przyznasz sie ze gdybys nie zablokował moich wpisow to pare osob by dzieki mnie zarobiło a nie straciło ogladajac analize??

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No właśnie o to chodzi. Pisałeś bzdurę że wskazywałem w weekendowej możliwość wzrostów kilkutygodniowych (pomijam w jaki sposób to napisałeś) a to całkowicie mija się z prawdą. Mówiłem o możliwości wejścia w korektę a jedynie na indeksach mniejszych spółek widziałem szansę na wyjście na nowy szczyt ale i to jest tu najważniejsze pod warunkiem że zmiana kierunku będzie miała miejsce ponieważ wiele kwestii wskazuje na dużą słabość. Gdybyś nie pisał bzdur na temat moich wypowiedzi tylko odniósł się do prawdziwych słów to nie byłoby sprawy i jak najbardziej Twój wpis byłby zatwierdzony ale jeśli mi w usta coś o czym… Czytaj więcej »

22kk
Gość
22kk

Rzadko zabieram głos, ale tym razem przypomnę, że w kwietniu 2014 poziomem odniesienia jest dla mnie 2000. Cały ten wzrost na W20 musi być częścią większej korekty. Datą odniesienia jest 16 o4. Tylko tej składowej nie uwzględnia Szymon Marek ze stooq.pl, którego jak zwykle polecam – jesteśmy dziś w dniu pełni! Pozdrawiam wszystkich wolnomyślących cokolwiek to znaczy!

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Co do tej większej korekty to również tak uważam a co do poziomów i dat to może mamy trochę różne spojrzenia.

artur
Gość
artur

jeden z analityków u którego byłem na wykładzie powiedział:
„trend trwa dopóki nie zostanie odwrócony”. ostatnie dni to potwierdzają i obrazują całkowicie. Możemy przypuszczać, że niedługo korekta – większa czy mniejsza, ale nadal spadamy z taką samą siłą jak tydzień czy dwa temu. Miejsca na spadki pozostało niewiele bo wszystkie wskaźniki są wychłodzone więc wyglądam momentu zajęcia pozycji „L”, i mam nadzieję,że nie umrę ze strachu jak „L” zostanie zajęta.

peterd12
Gość
peterd12

Mam pytanie dotyczące strony technicznej rynku. Planuję manualnie ( bez angażowania testera strategii automatycznych) przeanalizować wykres kontraktów terminowych w ujęciu m 5 i h 1 dla całego roku ( na rachunku nie mam takiej możliwości, jak również na stronie stooq.pl w zakresie h 1 kontrakty są notowane od 08.07.2013). Może wśród czytelników jest osoba, która udzieli mi cennych wskazówek.
PS. Panie Darku wielki szacunek za czas poświęcony na analizy, jakość ich przedstawiania i sprawdzalność. Blog o wysokim poziomie profesjonalizmu i wiedzy merytorycznej.

Piotr
Gość
Piotr

Pytałem ANALITYKÓW wczoraj konkretnie, gdzie sięgnie ostatnia spadkowa? i cisza są tu analitycy techniczni a nie bajarze od wróżenia że będą na szczytach do końca roku; pozdrawiam wszystkich dobrze myślących ;

Rynek
Gość
Rynek

2230 03.2014

WOK
Gość
WOK

Darku troszkę źle oznaczyliśmy fale (mówię MY bo sam oznaczyłem je tak samo) Oznaczony u Ciebie szczyt fali 4 był szczytem fali 2 w 5, a piąta zaczęła się od tego wcześniejszego szczytu nieco wyżej Przy takim rozpisaniu długości fal w ostatniej piątce są niemal równe i to by się zgadzało

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Po analizie dzisiejszego zachowania wykresu mam zbliżone wnioski, ale czekam na koniec sesji.

Piotr
Gość
Piotr

co Panowie n/t luk na wigu20 brak trzeciej może być gdy na DIJA wystąpi 5 fala na D