Komentarz giełdowy 23.08.2012

Dzisiaj indeks WIG20 nie zmienił na zamknięciu swojej wartości wobec wczorajszego zakończenia sesji. Chyba spadek o -0.05% można tak uznać. Jak widać „zamarliśmy” w bezruchu i niedźwiedzie nie wykazują ochoty do ataków na niższe poziomy. Przy takim obrocie sprawy warto chyba dokładnie przeanalizować wykresy aby być gotowym na każde rozwiązanie. Można się domyślać, iż bierna postawa podaży wynika z zachowania pary EUR/USD a popytu z powodu osłabienia rynku akcji za oceanem.

[fumpBegin]

To co powstrzymuje niedźwiedzie, czyli para EUR/USD ma zapewne znaczenie i może warto zwrócić uwagę, że notowania tej pary zbliżyły się do dość istotnych poziomów. Mam tu na myśli poziom ok. 1.2620- 1.2640, który powinien powstrzymać wzrost jeśli dolar miałby wrócić do umacniania co mogłoby wyzwolić większą ochotę do spadków na rynku akcji. Oczywiście mówię o naszej giełdzie bo inne jakby na ten fakt nie zważały dzisiaj. Na dokładniejszą analizę tej pary postaram się znaleźć czas w weekend a teraz przejdźmy już do naszego WIG20, na początek jak zwykle intra 1h.

Jak widać na powyższym wykresie indeks WIG20 zdołał dzisiaj przebić w dół wsparcie cenowe na poziomie ok. 2275 jednak ostatnie dwie godziny notowań wyniosły go ponownie nad ten poziom. Niestety układ całego spadku od porannego szczytu z 21.08 nie jest taka klarowna aby wypatrzeć jaki mamy układ fal. Pomocny w tym może być wykres intra 1h kontraktów ale ten za chwilę. Jednak wspomagając się „kontraktami” wynikałoby, iż dzisiejsza sesja z wyższym otwarciem przypomina korektę pędzącą i może zapowiadać dalszą kontynuację spadku na sesji jutrzejszej. Trzeba zauważyć, że mimo wzrostu w ostatnich dwóch godzinach sesji, bykom nie udało się przebić linii trendu spadkowego.
Jeśli będziemy jednak kontynuować spadki to kolejna przeszkoda znajduje się już na poziomie ok. 2250 a zatrzymanie na takim poziomie będzie mogło oznaczać utworzenie harmonicznej ABCD i rozpocząć ruch, którego zadaniem będzie atak na ostatnie szczyty. Wyraźne przebicie tego poziomu to najprawdopodobniej kolejne 30 punktów spadku.
Spójrzmy teraz na wykres intra 1h futures aby móc potwierdzić to co pisałem kilka linijek wyżej.

Jak widać na powyższym wykresie, po utworzeniu szczytu, który zakładam jako prawe ramię formacji RGR można dopatrzeć się wyraźnej piątki spadkowej do zielonej linii trendu wzrostowego. Cała dzisiejsza sesja to tak jak już wspomniałem przy indeksie, najprawdopodobniej korekta pędząca, która przebiła linię trendu poprowadzoną po minimach cenowych a następnie w końcowej części sesji wykonała ruch powrotny. Jeśli w tym założeniu nie ma błędu to jutro powinniśmy mieć odbicie od linii trendu i kontynuację spadku.
W przypadku kontraktów poziom ok. 2240 jest równie ważny jak na indeksie 2250 ponieważ zatrzymanie na tym poziomie i ewentualne utworzenie formacji świecowej odwracającej trend otrzymalibyśmy harmoniczną XABCD – Nietoperz. Punktem X tej formacji to początek ostatniej fazy wzrostowej z której na wykresie poprowadzone jest zniesienie Fibonacciego. Ta zależność poziomów jest mocno realna bo w trakcie sesji baza na kontraktach często oscyluje w okolicach 10 punktów (na minusie).
Oczywiście przebicie tego poziomu to duże prawdopodobieństwo ruchu w okolice 2200 gdzie znajduje się kolejna silna strefa wsparcia wykreślona technikami Fibonacciego.
Na koniec jeszcze wykres dzienny indeksu WIG20.

Czarna niewielka świeca i takiej samej wielkości dolny cień pokazuje istotę wsparcia na poziomie ok. 2275, którego przebicie mocno zniweluje możliwość kontynuacji wzrostów zapoczątkowanych w maju 2012. Strefa wsparcia na 2250 zbiegła się obecnie z wewnętrzną linią trendu co w pewien sposób wzmacnia tą przeszkodę dla niedźwiedzi.
Można zatem uznać, że pokonanie 2250 i kontynuacja w kierunku 2220 znacząco zwiększy możliwość utworzenia pełnej piątki spadkowej (nie mylić z pewnością) co byłoby raczej tożsame z rozpoczęciem nowego, dużego impulsu spadkowego.
Na koniec krótkie podsumowanie analizy. Jutrzejsza sesja, co najmniej w początkowych godzinach powinna mieć charakter spadkowy do wyznaczonych stref wsparć. Od tego co się na nich wydarzy zależeć będzie nie tylko dalsza część piątkowych notowań ale chyba również kilka kolejnych dni. Jeśli zatem nastąpi przebicie i „zanegowanie” możliwości powstania formacji harmonicznych będziemy zmierzać do obszaru 2200 – 2220 co wynikałoby z utworzonej na kontraktach formacji RGR. Tu mała dygresja. Dzisiaj kolejny raz w historii takich formacji na wykresie intra sprawdziła się zasada, iż dopuszczalny jest ruch przeciwny do 15 punktów co powinno stanowić o poziomie ustawienia SL. Innymi słowy, kto odrobił dobrze zadanie domowe podczas tworzenia swojego systemu dzisiaj nie został wyrzucony z rynku. Ale to tak na marginesie.
Kończąc zwrócę uwagę na rynek w USA oraz notowania EUR/USD. Te pierwsze pokonały wsparcie w ostatniej godzinie zatem dalej trwa zmiana kierunku na S&P a EUR/USD tworzy ważny wzór przy górnym ograniczeniu klina (wykres 1D lub 4H) co może stanowić o zakończeniu korekty i „usunięciu” przeszkody dla naszych niedźwiedzi. Warto zatem do wieczora obserwować te dwa rynki.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

49 Replies to “Komentarz giełdowy 23.08.2012

 1. Jak się zastanawiacie czemu wszystko spada a eur/$ rośnie to odpowiedź moja jest : Andzela z Montim montują spółdzielnie „ratujmy nasze tyłki i stołki”. Jest tylu biurokratów którzy chcą tylko szczytować i szczytować i co robić bez euro?

 2. Dzis linia szyji zatrzymala dwa razy zapedy bykow.
  Czekam co wydarzy sie na poziomie 2245-50. Mysle ze ten poziom bedzie kluczowym miejscem (wykres wkleje pozniej). Oczywiscie pisze o FW20.

 3. Panie Darku ,widzę że nie skumał Pan bazy,chodzi mi o to, że podczas umacniania euro do dolca , umacniała się też złotówka do euro, a to jest ewenement!!!

  1. Coś Ci się chyba pokręciło. Jeśli wykres EUR/PLN rośnie to oznacza że Złoty się osłabia i tak właśnie jest od 6.08

 4. Odnoście GBP/USD. Tutaj jest dokładnie rozrysowane i opisane.

  http://galeriazyskow.pl/analiza-gbpusd-1d-23-08-2012r/

  Dariusz masz racje. Ale czy Funt będzie korelował z indeksami?
  Obie wersje są w grze, mam podobne zdanie do Tomona 20. Możliwy jest zwrot z obecnych cen, jak również dokończenie 5 fali w impulsie (czyli gdzieś 2330-50 i nawet wyżej) a potem większy spadek. Na sp i dax sytuacja podobna. Dzisiaj indeksy mino spadku, którego tak wszyscy wyczekiwali, zrobiły zygzaki. Więc niewykluczone że z tych miejsc ruszą do góry. Zawsze na takich ruchach da się coś zarobić a jeśli połamią wsparcia to będzie jeszcze lepiej. Wystarczy przesuwać SL na profitujący w razie wybicia.
  Pozdrawiam

 5. http://www.bankfotek.pl/view/1311747
  To możliwa kontynuacja na EUR/USD . Ponieważ fala 1 i 3 są w przybliżeniu równe , 5 powinna być wydłużona do ok. 1,000 . Druga możliwość to: zakończenie zygzaka miało już miejsce i obecnie tworzy się pięciofalowa sekwencja wzrostowa w ramach korekty płaskiej . Trzecia możliwość to potrójny zygzak z zasięgiem 1, 1,236 lub 1,382 , ale w tym wypadku powinien być poprzedzony wzrostem co najmniej do 1,350

 6. A gdzie się podziali wszyscy zwolennicy hossy pokoleniowej? Pytam serio, bo chciałbym poczytać wariant alternatywny.
  Darek banujesz ich? 😉

  1. Jakoś przycichli wszyscy. Nikogo nie banuje ale się niepokoje. Co to się stało, że wszystkim „język” odebrało.

     1. tak Panowie idziemy mocno w długie. Szybko również się zapakowałem w L bo czułem ,że usa dzisiaj pójdzie mocno w górę i się nie zawiodłem.

     2. ano, w tygodniowym sie nic nie zmienilo, w godzinowym wstepny sygnal kupna dlatego wzialem tylko 13 L od 2262 do 2272 i 3 na fixie, jak bedzie sredni sygnal kupna dokupie x3, czemu? brakuje ostatniej fali i ataku na 2350-2450, zobacz sobie na bre – sygnal sprzedazy na dziennym i co zrobil bre? stal w miejscu… (dlatego sygnal kupna lub w sprzedazy na dziennym jest gowno wart, ma opoznienie kilku sesji) grubas nie potrafi sie wycofac w kilka sesji, jak sobie wyobrazasz kogos kto jest na frutkach zapakowany za 60 baniek od czasow wzrostow i jakos pozycji nie zmienia? oni nie graja na krotkie ruchy bo za duze ryzyko straty, przewodnik stada na ta chwile to duzy BYK ktorych rucha male krowki i bierze wszystko co mu sie nalezy, pozdro
      ps. caly czas te spadki mi smierdza bo wig20usd jakos tych spadkow ni cholery nie chce wskazac, a ten wykres moim skromnym zdaniem jest najczytelniejszy do szukania sygnalow

     3. No ewidentnie nie było chęci do spadania i to nie tylko wczoraj zatem drastycznie wzrosły szanse z scenariuszem „piątej” fali w wzroście od lipca o czym zresztą napisałem kilka postów niżej.

 7. Dzisiaj jeśli po 15.30 rozkręcą się spadki do 12800-12850 to ja bym wchodził „technicznie” na L, na przyszły tydzień.

  1. Beniu nie za szybko chcesz spadać ? będą bujać albo ostatnia piątka w górę na mega ubranie ulicy. Ratio bycze jest naprawdę spore a reklamy funduszy na blokach już pojawiły się. Na wzrostach trzeba rozdystrybuować towar z końca maja.

   1. Jak dla mnie to bez znaczenia, ja czekam na wrzesień. Czułem od początku o czym pisałem, że będzie krwawy. Moim zdaniem US wydyma EU nie drukując kasy i dając pod stołem green light dla inwazji na Iran, jeszcze przed wyborami. To uderzy w gospodarkę EU jak … a oni ogłoszą wcześniej druk a tu kupa bo ceny ropy podskoczą, żywność idzie sama, $ poszybują i zostaną z ręką w nocniku. Chyba dlatego niejaki mały za to cwany inwestor Jim Rogers pisał jak to Rosja się zmienia i zamierza tam inwestować;) Bez tej wojny brygada Putina przejdzie do historii wraz ze swym 100 $ państwem. Podsumowując czekam przyczajony w okolicach szczytów ale dopiero we wrześniu liczę na zysk. Przy okazji ja wyjeżdżam na stałe na Węgry, ceny nieruchomości niskie i ludzie jacyś inni…

 8. zwracałem uwagę od czerwca ,że jedyny trend to pozycja L. Nie kopcie się z koniem jak gruby siedzi na długich. Nie ma innej opcji. Będzie chciał wysoko sprzedać zatem po szybkiej korekcie luka w górę i jazda po nowe high! misiaczki już przypalane futra mają 🙂

  1. Brakowało mi WAS ale wiadomo potraficie sie odezwać tylko wówczas gdy rynek drgnie do góry. Jazda pod ostatni szczyt jest jak najbardziej możliwa jednak warto sprawdzać wykresy kilku rynków i tu może się okazać, że od USA pójdzie „prikaz” w dół. Dzisiaj cofnęli się po spadku ale na tygodniowym piękne harami a na godzinowych wzór który niczym nie odbiega od „korekty w biegu”. Zatem nie byłbym tak pewny tego na co wyglądało pod koniec naszej sesji. Chociaż nawet u nas nie było tragedii dla niedźwiedzi jaka zdawała się jeszcze ok 1h przed końcem notowań. Uważam, że tak zamieszali, iż dzisiaj to nikt nie może być „pewny” jakiegokolwiek ruchu (w górę czy w dół).

   1. Tragedia dla niedźwiedzi około 1h przed końcem notowań?? Panie Darku chyba Pan żartuje. w okolicach minimów to było idealne miejsce do zajęcia długich dla grających intra. SL około 5-7 pkt gdzie jankesi spadali a u nas pokazywali siłę (przez brak podaży) a tp w rejonie 2277-80 bo na tyle odbicie się należało. Nie wiem co Panu wyglądało tak źle godzine przed końcem notowań ale ja u siebie na chacie pisałem, że ta siła nie jest przypadkowa. Technicznie mamy albo abc z góry albo 1,2 oraz iw3 a obecnie iiw3 wtedy na prawde mocne spadki. Trzecia opcja jest pewna koncepcja kolegi Hehe ale to już on sam musi napisać jeśli będzie chciał:) Szkoda, że wczoraj pod analizą nie puścił Pan mojego komentarza bo parę osób by mogło zarobić na zagraniu na daxie no ale trudno ja nie straciłem:)

    1. Tomon20 nie przekręcaj moich słów. Nie było tragedii dla S która jeszcze na 1h przed końcem wydawała się mocno możliwa. Rynek gwałtownie skoczył do góry w „kilka chwil” zrobili ponad 15 pkt. jednak później mimo rosnącego S&P schłodzili się i zamknęli na poziomie niższym. Oczywiście, Ci co grali na RGR to raczej przy ponownym przejściu w górę linii szyi powinni chyba zamknąć. Ci co wchodzili na S w poprzedni piątek zapewne mają odpowiednio przesuniętego SL i czkają. Ci natomiast którzy grają z trendem wzrostowym mieli wczoraj dobrą okazję na K. Ta okazja chyba w poniedziałek nie ucieknie bo jak sam zauważyłeś nie jest to w tym miejscu wszystko takie jasne. Jednak to co pokazały niedźwiedzie należy uznać za plus dla byków i najprawdopodobniej zaczynamy jednak „piątą” w ruchu wzrostowym od lipca zatem ok. 100 pkt do wyjęcia byłoby na K. Dodatkowym argumentem za K jest to, iż wczoraj był 24.08. Na tym skończę bo przecież jutro będzie weekendowa to wszystko pokażę.

     1. Nic nie przekręcam napisał Pan, że 1h przed końcem notowań zdawała się tragedia dla niedźwiedzi. Ja 1h przed końcem to widziałem okazję przynajmniej do zamykania S . Powody?? no podam je żeby nie było potem, że piszę bzdury:
      1) siła względna podczas kolejnych minimów daxa i sp (akurat dax zrobił je wcześniej i potem podobnie jak my pokazywał siłę intra)
      2) dywergencje na oscylatorach w skali h1 utworzone już w czwartek
      3) dywergencja między indexem a futami intra (index zrobił nowy dołek a fw nie)
      4) jak Pan wspomniał 24 ostatnio 24-25 mieliśmy serię pięknych dołków
      Myślę, że 4 argumenty są wystarczające:) Nie odniósł się Pan do tego wpisu który dałem w czwartek i który nie przeszedł moderacji (a na daxie można było 80-90 pkt wyjąc grając pod niego). Naprawdę dając link ewentualny do swojej strony nie traktuje tego jako reklamy a raczej jako pomoc dla ludzi którzy czytają Pana bloga. Ale obiecuję , że abc-rynku.pl już nie będę tu linkował jeśli Panu to przeszkadza. Pozdrawiam i powodzenia.

     2. Tomon20 po pierwsze nic Ci nie zarzucam i zgadzam się z większością tego co napisałeś. Może źle odebrałem twój poprzedni wpis ale przeczytaj uważnie swoje pierwsze zdanie dla mnie oznaczało to coś innego niż teraz piszesz. Jednak nie to jest najważniejsze. Wymieniasz kilka powodów i ok. nie każdy na wykresach ma 1000 wskaźników średnich itp. W końcu patrząc cenowo potwierdziłem to co napisałeś prawda? I na koniec najważniejsze!!!!!!! Nie moderowałem, żadnego Twojego wpisu z jakąkolwiek analizą czy też z jakimiś konkretnymi informacjami!!!!!! Za kogo Ty mnie bierzesz? Czy uważasz że jeśli ktoś nawet napisze coś totalnie odmiennego niż ja używając merytorycznej wypowiedzi to ja go usuwam? No to mnie teraz zawiodłeś i to mocno!!!!!

 9. No i jeszcze jedno co do sytuacji na krótki termin bo nie jest ona jasna. Jeśli ktoś grał L to sl kategorycznie pod ostatni dołek. A część pozycji można było już kasować pod potencjalne zagrożenie falą iiw3 w spadkach od 2334 licząc. Krótkoterminowe shorty tak jak napisałem wyżej. Natomiast jak kogoś metoda daje S na średni termin to sl nad 2310 już powinien wystarczyć a bezpieczniej nad maxami. Temat wyczerpałem i że tak powiem żegnam się bo zostałem potraktowany w czwartek lekko niepoważnie a jeśli gdzieś pisuje z kulturą i do tego per Pan z szacunku do gospodarza się zwracam to i sam też oczekuje choć odrobiny szacunku niestety pomijanie wpisów (uważam, że tamten był bardzo wartościowy) uważam za dziecinadę ze strony prowadzącego. Pozdrawiam

 10. @Panie Darku wpis przed chwilą dałem nie widząc jeszcze Pana odpowiedzi. W czwartek dałem około godziny 15 jak pamiętam wpis pod poprzednią analizą. U mnie dalej on wisi jako oczekujący na moderację nie wiem czemu jeśli Pan go nie widzi to przepraszam za poprzedniego posta. Do tej pory nie było z tym problemów dlatego uznałem, że celowo go Pan pominął jeśli tak nie było to z całym szacunkiem ZWRACAM HONOR i cofam wszystko co zostało w poprzednim poście napisane. Dla mnie konflikty na tle rynku są zupełnie zbędne to rynek rozstrzyga kto ma rację i kto traci a kto zarabia, a wszyscy jesteśmy na stronach/forach/blogach po to by razem próbować pokonać rozdających karty:). Także jeśli naprawdę nie miał Pan mojego wpisu z czwartku to przepraszam za nie słuszny atak z mojej strony.

  1. Tomon20 – nigdy nie banuje merytorycznych wpisów choćby nie wiem jak one były nie po mojej myśli. Tego możesz być całkiem pewien. Nie mam pojęcia dlaczego tak wyszło bo przez dwa lata nie przypominam sobie takiej sytuacji no chyba że nikt się nie upomniał. Jeszcze raz przejrzałem skrzynkę mailową oraz wpisy na blogu i nie ma tam nic od Ciebie co by wisiało bądź było w koszu czy spamie. A co do technicznych aspektów Twojego poprzedniego posta to całkowita zgoda łącznie z SL.

   1. Ciesze się, ze co do sytuacji technicznej się zgadzamy. Co do wpisu widocznie wynikło nieporozumienie o którym należy zapomnieć. Co do mojego „ataku” (choć na tamtą chwilę mógł być uzasadniony ze względu na to co Pan napisał, że to się do tej pory nie zdarzyło) to w takim wypadku był on nieuzasadniony i nie powinien mieć miejsca. A wracając do rynku to podobna sytuacja ma miejsce w tym momencie w stanach tylko tam średnioterminowy trend jest troszkę inny. Co do jeszcze daxa to tam znowu od wczoajszych maximów na kontraktach notowanych w Admiral Markets widzę impuls niestety sytuacja nie jest tak jasna na samym indexie. Podobnie jak za wielką wodą na es.f można doszukiwać się impulsu tak index nie potwierdza tego. Na naszym rynku nie do końca się z Panem zgadzam, że rządzi index a nie kontrakty bo jest to mocno problematyczne tak za wielką wodą rządzi zdecydowanie index i to jego tam analizuje. Dlatego jeśli chodzi o s@p to tak samo prawdopodobne jest cofnięcie do 1380-70 z tego miejsca jak i wzrost do np 1440. Rynek rozstrzygnie a naszym zadaniem jest szukanie ciekawych miejsc cenowych które dają szansę na sukces:) A teraz życzę udanego weekendu i sam także uciekam. Pozdrawiam

    1. Tylko małe wyjaśnienie, mianowicie zawsze powtarzam że tak powinno być , iż indeks rządzi kontraktami, niestety na naszym płytkim rynku (widać to ostatnio po obrotach) jest odwrotnie tzn. indeks ustawiany jest pod kontrakty i to dlatego dokładniejsze są różne formacje na fw20

 11. Z tym że to może byc ostatni ruch up, byłbym ostrożny. Nic nie zapowiada tego że po korekcie giełdy w USA nie wyjdą na nowe szczyty, nie należy też wykluczyć że dojdzie do zmiany średnioterminowego trendu na Eur/Usd. Indeks surowców CRB zaczyna się powoli wybijać ponad linię trendu spadkowego. We wrześniu po FED i ECB powinien być ruch do góry, po czym w październiku korekta, końcówka roku i początek następnego tradycyjnie wzrostowy. Hossa w USA jest juz stara i dojrzała, trend nie odwróci się w kilka dni, łapanie górek wbrew trendowi jest surowo zabronione 😉

   1. Śmię twierdzić, że o L możemy myśleć w wymiarze Hours. Formacje na powstałe na PEO, PKO, PZU w wymiarze Daily i Weekly są raczej spadkowe. Mam kłopot z KGH, ale tez wygląda prospadkowo.

  1. tak od roku mamy hosse w usa w oklicach pod i nad szczytowych z maja 2011. Pozostałe indeksy pną się w górę heh .Panowie jedynie co daje zarabiać od tamtego okresu do obligi w cenie zaden indeks akcyjny i surowiec tyle od maja 2011 nie dał zarobić. W okresach kwartalnych jak najbardziej dają zarobic takie walory ale patrząc od maja 2011 to tylko nieliczni stopniowo up. Nie piszcie bzdur ,że ktoś coś kontynuuje hossę bo taka skończyła się 14 miesięcy temu dla stałych i długoterminowych zarobków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *