No i męczarni ciąg dalszy! Indeks WIG20 w dniu dzisiejszym wyrwał rzutem na taśmę kolejne 0.12% wzrostu. Całe 3 punkty jakie zdobył indeks na zamknięciu w stosunku do dnia wczorajszego może i nie spowodowały jakiś większych zmian w sytuacji jednak wydaje się, że jest pewna kwestia, która w znaczący sposób wskazuje, który „biegun” ma najbardziej prawdopodobne szanse na przyciągnięcie indeksu w znacznie większym wymiarze niż dzisiejsza zdobycz popytu.
[fumpBegin]
Wykres intra 1h „dorobił się” kolejnego ruchu wzrostowego jednak miał on miejsce po otwarciu luką w dół i nie zdołał pokonać maksimum wyznaczonego dwa dni prędzej. Cały czas opory w postaci zniesień, o których pisałem w poniedziałek, są skuteczną zaporą przed dalszym wzrostem. Na wykresie można co prawda dopatrzeć się małego trójkąta, który powstaje na bazie notowań z ostatnich dwóch sesji i można założyć, iż powstaje formacja chorągiewki jednak kwestia o której wspomniałem na wstępie zdaje się zakładać, że z tej chorągiewki „chleba” nie będzie dla byków. Oczywiście mam na myśli mocno rosnący LOP na kontraktach przy stosunkowo niewielkich obrotach co przy poziomach oporów z reguły oznacza nadchodzącą zmianę kierunku na rynku.
Oczywiście chorągiewki nie można całkowicie zlekceważyć i jeśli wyraźnemu wybiciu, co najmniej w początkowej fazie, towarzyszyłby spadek LOP to wówczas ruch w górę, nawet o ok. 80 punktów, byłby mocno prawdopodobny.
Oczywiście duże ułatwienie daje nam obserwacja tego co dzieje się w USA ponieważ bez wyraźnego wzrostu w trakcie sesji za oceanem raczej niemożliwe jest realizowanie „chorągiewki”.
Patrząc na wykres w ujęciu dziennym widać dokładnie jak to dzisiejsza sesja nie wniosła żadnej zmiany w sytuacji. Mocno „wygrzany” rynek, którego „temperaturę” wskazują oscylatory, zdaje się prosić o jakąś chociażby korektę. Myślę, że ciekawe spostrzeżenia można otrzymać kiedy spojrzy się na wykres z okresu grudzień – luty, zwłaszcza kiedy weźmiemy wykres indeksu WIG, tam pewne podobieństwa są niemal kopią. To oczywiście tak na marginesie.
Zatem wszelkie znaki na niebie zdają się zapowiadać korektę z wyjątkiem tych płynących z samej ceny, choć i tu układ dwóch ostatnich świec zdaje się powoli przemawiać również za takim scenariuszem. Nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na coś bardziej konkretnego.
[fumpEnd]
A ja proponuje rzecz wazniejsza niz cierpliwe czekanie. Szukajmy fal. Wydawało sie, ze bedzie korekta abcde zeszłorocznego krachu. No i co? Zaczyna uciekac w górę, pozostawiając podwójne dno na 2000. A więc??? Wstawiajcie wykresy! Nie warto w tym momencie byc juz zatwardziałym niedzwiedziem, chyba, ze ktos mi pokaze jakąś nieznaną opcję wydłuzonej korekty.
Trójkat to nie wszystko, jeszcze liczmy fale!
Istnieje opcja spadkowa ale dla jej realizacji to niedługo rynek powinien kończyć zwyżkę. Mianowicie 24xx-1993 fala iwC a obecnie trwająca fala iiwC dokładniej jej podfala c czyli cwiiwC ale to musi się słabość pokazać by brać ten scenariusz mocniej pod uwagę.
A jak się zachowa dalej (w ciągu miesiąca) para USD/PLN co państwo myślą???
Kiedyś pisałem o mocnym spadku (wtedy poziom był ok 3,55-3,60) Darek wietrzył okropne wzrosty, ja dalej widzę bardzo mocne umocnienie złotów wobec głównych walut, nadal podtrzymuję swoją prognozę na USD/PLN – 3,15 – 3,12 i tam konsolidacja, prawdopodobnie na tym poziomie Angole mają ustawione stopy drugiej linii a z nimi WBK i spółka, bo pierwsza im padła na 3,31, jeśli nie wytrzymają ciśnienia i wybijemy w dół poniżej 3,09 , kolejny przystanek 3,00 i to będzie punkt krytyczny dłuższego trendu, jeśli nie odbijemy się ze zdwojoną siłą, to mamy otwartą drogę na 2,70 i to jest między innymi mój poziom… Czytaj więcej »
Myślałem, że już dzisiaj polecimy, ale widać gruby postanowił jeszcze się dozbroić. Wydaje mi się jednak, że kwestia spadku to już jest kwestia praktycznie przesądzona, choć oczywiście głowy nie dam sobie za to uciąć 😉
Nie koniecznie Dariusz. Owa chorągiewka może być falką 4, gdzie często tworzą się trójkąty i lub konsolidacje o wąskim zakresie. Na tę chwilę trudno powiedzieć gdzie rynek podąży. W górę i w dół, choć istotnie przesilenia widać ale bez sygnałów, jak na razie.
Najlepiej szukać podpowiedzi na innych rynkach.
Wczoraj zamieszczałem analizę usd/pln, dla przypomnienia
http://galeriazyskow.pl/analiza-usdpln-1d/
dzisiaj było potwierdzenie sygnału. Co dalej? Zobaczymy ale stop loss musi być bezwzględnie, w tym przypadku pod dołkiem. Nie istotne jest kto ma racje na rynku a jak brać pozycje to tylko w miejscach dających szanse na zysk.
Pozdrawiam
Dzięki!
Z tym rosnącym LOPem jest tylko jeden problem. On rósł przy wzroście kursu. Zdecydowanie wyglądało to tak jakby gruby brał L, a nie S. Spadaliśmy wolniej niż DAX. Wydawało się raczej, że ten spadek DAXa jest właśnie wykorzystywany do podbierania długich. A końcówka sesji to już wyłącznie jazda w górę na kontrakcie i na LOPie. Czyżby gruby się pomylił licząc na jazdę S&P do góry?
No właśnie o to chodzi. Z reguły gdy LOP rośnie przed oporem albo wsparciem to oznacza rychłą zmianę kierunku a to że rosło dzisiaj i wczoraj w trakcie wzrostu to jak najbardziej normalne bo skoro „duży” zakłada zmianę kierunku to czeka na wyższych poziomach a nie atakuje i bierze krótkie na spadku.
a ja obserwowałem że LOP rośnie całą sesje a jak zobaczysz wykres to do 17 cała sesja była spadkowa ,
jeszcze jedno , KGHM dzisiaj największe obroty i -3,2% plus złotówka która odbiła od 4,03 do 4,10
obserwacja wskazana
Ulica w S zapakowana zatem L trzeba mieć. Panie Darku nie uważa Pan ,że to ten czas i będą drukować ? nie ma innej opcji jak druk i skup papierów.
Tutaj nawet druk nie pomoże bo on i tak jest juz w cenach. Oczywiście jak się zdecydują to może coś jeszcze wzrosnąć ale na żadną hossę „drukarską” to bym nie liczył.
na koncentracji kontraktow pojawil sie drugi „gruby” z pula 20-25%, co podwyższa prawdopodobienstwo krotkoterminowego spadku. Ten pierwszy niewatpliwie siedzi na L-kach.
Fala 4 nie powinna byc jednak zbyt dluga, porownywalna z fala 2, wiec podejrzewam ze zakonczy sie najpozniej w piatek. Przyszly tydzien powinna pojawic sie wykanczajaca 5-ta na gornym ograniczeniu rocznego trendu bocznego.
Dziś czytałem wypowiedź jakiegoś analityka, który twierdził, że sytuacja przypomina tą z początku 2009 i warto kupować polskie akcje bo są bardzo niedowartościowane – uśmiałem się jak nie wiem. Czuje, że na spadki trzeba trochę poczekać a indeksy są sztucznie śrubowane do góry nie ma wątpliwości. Czym gorsze informacje tym wyżej w górę. DAX zaraz atakuje 7000, S&P 1410-20, czy to jest normalne??
ta sytuacja jest tak podobna że wtedy KGHM był po 20 zł i miał za kilka miliardów zł aktywów , teraz jest po 130 zł , wypłacił 6 mld ze sprzedaży aktywów i ma 70% podatek Tuska nałożony , to tylko jeden przykład
http://stooq.pl/q/a/?s=wig20usd&i=w&u=9492835
http://stooq.pl/q/a/?s=wig20&i=d&u=9492835
te 2 wykresy pokazują że wcale miś nie stoi na straconej pozycji , poza tym zobaczcie 3 tygodniowe białe świece to raczej kończąca seria niż dalsze wzrosty
ropa , miedź i złoto w dół , coś tut nie gra z akcjami
Poczekajcie cierpliwie do rana to się dowiecie jaki będzie kierunek. Jeśli to prawda, że w Szanghaju zalegają kontenery z miedzią i zaczyna brakować miejsca na składowanie no to będzie duży problem. Jak chcecie uniknąć strat wchodźcie w waluty peryferyjne albo dolara. Jak mówię peryferyjne to np. forint. Na Węgrzech są niskie ceny nieruchomości malejący deficyt na obrotach bieżących i przede wszystkim nie ma takiej bańki budowlanej jak w PL. Porównajcie sobie ceny do średnich krajowych tu i tam i zobaczycie gdzie jest dno bo pęknięciu tej bańki.
skąd wiesz ,że to koniec wzrostów ? ja widzę ,że będzie euro tak szmac..ne ,że pompa będzie trwać zatem dobrym wyjściem jest zakup towarów i akcji. No tak tanio nie było już dawno. Nastroje jak w 2009. Szansa się nie powtórzy już długo pod zakup aktywów.
Już nie bawem się wszystko wyjaśni. USD/PLN zpowrotem zawróciło w kierunku lini trendu od dolka w marcu 2011. Amerykanie się zachowują jak by mieli dojść do ostatnich szczytów i je przebić i chyba tak będzie może nawet dzisiaj. Scenariusz prospatkowy już odłożyłem na bok te poziomy które są obecnie na rynkach były dla mnie kluczowe to znaczy ich obrona odbicie dynamiczne od nich potwierdzało by moje zalożenie o dalszych spadkach. Tak się nie dzieje i dojście do górnego ograniczenia kanału jest chyba tylko kwestią czasu. Wydaje mi się że czegoś jescze my nie wiemy o rynkach i gospodarkach bo takim… Czytaj więcej »
http://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results
Według tego zestawienia to też jesteśmy w punkcie zwrotnym. Czwarty raz z rzędu przybyło byków, więc twierdzę, że niedługo zawrócimy. Taką zauważyłem zależność w tej ankiecie.
LOP rośnie ale może i jeszcze do 120k rosnąć zanim będzie większy spadek. Bandyta się nie rozpakował przecież. Jakaś mini korekta pewnie będzie.
No i po raz kolejny rynek Darka ćwiczy jak dzieciaka, na kogo tylko teraz winę zrzucić za wzrosty Ben już był, Dragi też. Może na brak obiektywizmu i doświadczenia ale to za banalne. Dobrze, że choć jakieś wnioski wyciągnięte na razie i nie szuka się spadków na 1000pkt tylko teraz jakiejś korekty. Jest postęp!
Nie rozumiem Twojego komentarza. Piszesz same głupoty. Zastanawiam się skąd biorą się tacy ludzie jak Ty? Chcesz czymś zabłysnąć a nie masz czym? Na pewno nie zabłyśniesz mijaniem się z prawdą w tak nieodpowiedzialnych komentarzach.
hossa pokoleniowa na was czeka !hahaha chyba zostanę prorokiem:) wig 20 już się zbliża do tego co mówiłem 2290, po oklepaniu 2 szczytu wchodzę w S, w $ już jestem na L od paru dni. Ale to jest fascynujące jak można podciągać indeksy po dramatycznych informacjach z china. Załamująca się inflacja i produkcja świadczy że rzeczywiście ich kontenery z miedzią śniedzieją w portach. Druk może by i pomógł na minutę ale go nie będzie;)
Ty wczoraj to ładowałeś grube S na fw20, prorok z Cibie niezły.
powiedziałem, że zaliczą 2 szczyt? czy nie? sprawdź jak tydzień temu pisałem o możliwości dojścia do 2300, 2 dni temu pisałem o poziomie 1.2444 na eur/usd jak odbije wchodzę i jaki poziom mamy? a co mam Ci podawać do paru pkt poziomy online? więcej pokory się naucz i ładuj te XXL bo czeka Ciebie i resztę przecież hossa pokoleniowa! pochwal się ile to pkt przewiduje od tego poziomu teraz do szczytu?:)
No i potwierdza się, iż te wszystkie fale, śmieszne japońskie nazwy po raz kolejny mają mało wspólnego z rynkiem. Bandyta rządzi i robi co chce szczególnie na małym obrocie. Nawet mini korekty nie robi. Szkoda, że ja oddałem ale niech inni też mają:)
Na KGH zamknęli lukę na 129,4. To co czas na 142?
To jest chyba euforia!
No to co ciasny SL i jedziemy L 🙂
LOP rośnie, obroty wysokie. Pakujemy L ze SL na wczorajszym maksimum, które staje się dolnym ograniczeniem luki hossy.
Co do obrotów to nie byłbym taki pewny tego stwierdzenia WIG20 – 307 mln (KGHM – 118 mln, PZU+PKO BP+PEKAO+PKN – 120 mln) to daje na pozostałe spółki raptem 60 mln.
Ale na kontrakcie już jest obrót na poziomie całej wczorajszej i przedwczorajszej sesji.
Taki podział obrotów jest już od kilku ładnych sesji. Dla mnie to nic innego jak ostra korekta, a nie jakaś hossa pokoleniowa. Wzrost robiony najbardziej płynnymi spółkami.
Tu się zgadzamy, tylko problem polega na tym, że na tak płytkim rynku w ten sposób można wlec się do góry ile się chce.
ale w czym problem, że rośnie na płytkim rynku? Dla takich leszczy jak my liczy sie przede wszystkim cena! Chyba, że ktoś tu minimum 1mld obraca.
Już tyle czasu mówią o wyjściu Grecji i ewentualnie-Hiszpanii ze strefy Euro,że giełdy już to uwzględniły,więc rzeczywiste wyjście tych Państw ze strefy Euro, nie powinno tąpnąć giełdami,a skoro tak,to nie ma powodów do strachu.”Pozbycie się” „czarnych owiec” ze stada UE,obciążających budżety wszystkich pozostałych Państw,powinno zwolnić „trochę’ gotówki,która zamiast na ratowanie bankrutów,przeznaczona by została na rozwój gospodarczy innych,do których w późniejszym czasie dołączyliby już-nie bankruci.
Tak więc wyjście zagrożonych państw ze strefy euro,nie powinno już wiązać się z większymi spadkami,a skoro już nie może być gorzej,to powinno już być tylko lepiej.
masz racje tak samo jak i jakieś dodruki są uwzględnione. Potrzebne są inne straszaki niż problemy grecji, włoch, cypru itd o których rynki już od dawna wiedzą i pod to spadały.
A pod co rosną?
Pod opór 🙂 i zapakowanie S.
LOP już 91k.
Skoro podeszli pod górne ograniczenie trendu bocznego, gdzie byczki jarają się wybiciem górą, to teraz czas zejść do jego dolnej linii i dać się popodniecać niedźwiadkom. Który to juz raz? Więc nie dajcie się nabrać.
zabawa od bandy do bandy? Ciekawe czy da się pod to sensownie zagrać…
http://stooq.pl/q/a/?s=wig20&i=w&u=9492835
jest jeszcze szansa dla misia
Plus do tego geometria fibo 2305-2312 mocne opory na FW20U12.
Do tego równość fal od dołka. Po prostu ciekawe miejsce.
Darek dzisiaj znów musisz koniecznie napisać o korekcie może w końcu uda się trafić.
No chorągiewka zadziałała na intra i rosną śmiesznym sposobem TOP5 ale jest to wystarczające do zwiększania swoich S.
Zwiększa Pan to S 🙂 ? jak Pan tak pisze. Cały czas szuka Pan dziury w całym a rynek ma to w nosie. Dalej widzę niedźwiedzie figury rysowane na siłę. Niech Pan zauważy, że jednym swingiem podeszli pod Pana mityczny trójkąt niemal. Korekta się pewnie pojawi, ale tydzień dwa i będzie Pan musiał zmazać te kreski. A LOP jak rośnie to potwierdza trend. W każdej książce to piszą. A czym mają ciągnąć Synthosem czy innym mało ważącym papierem. Zawsze kapitał skupiał i nadal się skupia na płynnych walorach i stąd uderzenie w WIG5. Ciężkie czasy dla misia tzn dla Pana… Czytaj więcej »
czyli cały czas walczysz z rynkiem ok. Jak to mówią, jedni z prądem, inni pod prąd:)
A dlaczego walczę z rynkiem? Pisałem wyraźnie, że cenowego sygnału zmiany nie ma. O chorągiewce też pisałem. Nikomu nie bronię wierzyć w hossę w którą trudno jest uwierzyć jeśli obiektywnie oceni się ruch wraz z obrotami.
ja nie piszę o hossie, tylko Ty non stop szukasz oporów, formacji odwracających, jakiś lini po ostatnich 20 górkach, fal i innych cudów, które by tylko zahamowały wzrosty. Nie ważne dla Ciebie czy wzrost będzie miał 50 czy 200 pkt. Żeby te min 100 pkt zarobić trzeba się podłączyć, a nie szukać miejsc dla S. Dla mnie więc walczysz z rynkiem w krótkim i średnim terminie.
Może Pan podać swoją definicję hossy. Często używa Pan tego słowa i chciałbym wiedzieć co ono dla Pana oznacza i jakie przesłanki muszą być spełnione by jakąś fazę rynku uznać za hossę lub bessę
A
a z tą chorągiewką to pisałeś, że tylko po większym wzroście usa, którego nie było bo oczywiście nie wierzysz, że nasi dadzą radę. Poza tym jak sie napiszę, że albo korekta albo chorągiewka to jak by nie patrzeć sie trafi:)
To niech pan pakuje esy
Nawet gdybym chciał to nie mogę bo nie mam sygnału.
to niech Pan napisze jak sie pojawi , tylko niech Pan nie pisze o rybach i wedkach tylko dowiedzie ze ma Pan ten system… bo na razie to jak zawsze piekne pinbary , mega poziomy , przegrzane oscylatory a prognoza zadna.
pozdrwiam serdecznie
Jakubie ale od grania to jesteś Ty a nie ja to czego oczekujesz po moich komentarzach? Mam Ci powiedzieć „teraz kup”, „teraz sprzedaj”? To jest niemożliwe! Ja staram się wskazać kierunek jednak najważniejszym jest abym wskazał różne warunki do spełnienia poszczególnego scenariusza.
Dzisiaj nie napiszę o korekcie ale końcu wzrostów i zmianie trendu jaka zacznie się jutro a najdalej w poniedziałek.
Takie pytanie, a czy przypadkiem nie gonimy środy 15 sierpnia?
gdzie jest Pan Lingwista i jego teorie ? heh do nauki !