Komentarz giełdowy 20.06.2012

Niestety, dzisiejsza sesja nie należała do tych ciekawych a wszystko za sprawą oczekiwania na to co powie Pan BB (specjalnie napisałem „Pan” aby przypadkiem ktoś nie pomylił z pewną dość znaną aktorką). W oczekiwaniu na „ogłoszenie dodruku” rynkom akcji trudno było dzisiaj dokonać wyboru kierunku. Jednak patrząc na wykresy możemy określić pewne sprawy dość konkretnie.

[fumpBegin]

Najpierw określmy co nam „mówi” wykres intra 1h. Jak dokładnie widać na nim, indeks WIG20, który jednak dzisiaj delikatnie spadł (-0.45%), w dalszym ciągu porusza się w klinie wzrostowym (być może kończącym). Dzisiejsza sesja utworzyła mniejszy klin spadkowy i tylko zbliżyła się do wsparcia w postaci połowy długiego białego korpusu. Zatem jeśli BB nic ciekawego nie powie to najprawdopodobniej będziemy jutro przebijać wspomniane wsparcie i kto wie czy też nie dolne ograniczenie klina (dużego). Jeśli stało by się inaczej i BB powiedziałby coś ciekawego to wówczas może dojść do wybicia małego klina i ruch w kierunku ok. 2290. Na obecną chwilę niestety znaleźliśmy się w takim miejscu, że trudno jest powiedzieć, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny. No może minimalnie więcej jest szans na test wsparć a nie oporów a to ze względu na fakt, iż część wykresu mieszcząca się w dużym klinie tworzy formację Three Drives.

Jak wskazuje wykres dzienny, w sytuacji technicznej nie zaszła żadna zmiana. Niby delikatnie przetestowaliśmy, naruszoną wczoraj, linię trendu ale z drugiej strony po dzisiejszej sesji powstała formacja harami. Faktem jest, że jest to harami wysokiej ceny, które najczęściej zapowiada okres konsolidacji, ale na chociażby naszym wykresie indeksu WIG20 możemy znaleźć przypadki w których był to jednak sygnał zmiany trendu.
Myślę jednak, że mamy „mały pat” i najprawdopodobniej dopiero jutro dojdzie do jakiś bardziej zdecydowanych rozwiązań.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

50
Dodaj komentarz

avatar
24 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
wojkon1jazzChudyKisielRynek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stasiek z zastodoły
Gość
stasiek z zastodoły

no ciekawie to wszystko wygląda w literaturze stoi ze takie powroty do wybitych formacji (do duzego trójkąta) wskazywałoby na mozliwość wybicia w przeciwnym kierunku moze (oby) wszystkie historie z budowlanką zostały juz zdyskontowane i obysmy poszli do góry, na fali inflacyjnego pieniądza który wcześniej czy pozniej wleje sie na rynki bo chyba droga amerykanska wychodzenia z kryzysu ostatecznie zatryumfuje pisze to jako obywatel tego kraiku, moze nawet uzyje tu mocnejszego określnika – patryiota (a co tam, nie tylko łyse łby mają pozwolenie na to od prezesa) natomiast jako drobny ciułacz to widze ze mamy 1-2 m-ce z głowy, zaczniemy sie… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Nie byłbym taki pewny z tym bujaniem. Według mnie szykuje się coś bardzo fajnego. Jeśli struktura fal na S&P jest taka jak myślę to bardzo prawdopodobne że kończy się tam pełna korekta. Teraz po pierwszej piątce i korekcie pora na kolejną piątkę. Bez względu na to czy miałaby to być 3 większego impulsu czy „c” dużej korekty to i tak czekałaby nas niezła jazda na S&P a to już na pewno przełożyłoby się na jeszcze większą jazdę u nas. Oczywiście w dół. A jeśli się mylę co do fal no to ……

marcin
Gość
marcin

no to może Darku byś lepiej wyjaśnił co tam dostrzegasz na S&P czuję się trochę malutki ze swoimi prostymi zasadami gry. A że lubię się uczyć to bym chętnie przeanalizował twoje spostrzerzenia.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Jeszcze tylko dwie sesje i będzie weekendowa a w niej jak zwykle głębsza analiza S&P.

Renata
Gość
Renata

Darku, a co znaczy w/g Ciebie ,,coś bardzo fajnego,,? Czy dla posiadacza akcji?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Fajny jest każdy znaczący ruch. Jednak w tym przypadku na akcjach nie da się zarobić no chyba że krótka sprzedaż. Jednak jeszcze zobaczymy jak będzie.

KamilJ
Gość
KamilJ

Witam, około dwa tygodnie temu zapisałem się na subskrypcję, by móc czytać analizy, ale nadal nie mam dostępu. Czy jest na to sposób? Pozdrawiam.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Wysłałem Ci maila.

Rafal
Gość
Rafal

http://biznes.onet.pl/fed-zwiekszy-operacje-twist-o-267-mld-dolarow-potr,18543,5166767,1,news-detal

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o wydłużeniu do końca 2012 roku operacji twist, a jej wartość zostanie zwiększona o 267 mld dolarów. Jednocześnie Fed oświadczył, że jest gotowy do dalszego działania, jeśli będzie ono „wskazane”.

marcin
Gość
marcin

no nie stety TWIST nie zwiększa ilości pieniądza w obiegu. Sprzedają obligi na krótki termin a za tą kasę skupują te na długi termin. Suma bilansowa równa się 0.

Technik
Gość
Technik

Pieniądza w obiegu jest mnóstwo do tego nie potrzeba Twista ani QE3. To kwestia sentymentu i psychologii rynków
A

janusz_
Gość
janusz_

Stanisławie niesty obawiam się że masz rację, jeszcze se okienka postroją troszku a potem… Dalej zamiatają pod dywan i będą chcieli nas skubać. Mało istotna dowolna analiza, fundamenty (hi, hi). Podziwiam Gospodarza, szacun.

Ben
Gość
Ben

a wy znowu fale i fale. Najpiękniejsze fale to fale Dunaju w Budapeszcie w lipcu!

zachary
Gość
zachary

koledzy ale się kopiecie ! jestem pewien moich L u nas i za oceanem.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

To tak delikatnie powiem Ci abyś sobie sprawdził jaki układ dwóch świec wystąpił na szczycie 2-3 kwietnia 2012 następnie 1-2 maja 2012 i jaki jest wczoraj i dzisiaj. Może to na coś Ci się przydać.

Łukasz
Gość
Łukasz
Technik
Gość
Technik

Witam Panie Darku w jednym komentarzu pisze Pan, że nie zbyt dobrze zna się na Elliocie a teraz widzi Pan 5 spadkową na S@P500. A co Pan widzi na średniej przemysłowej? Też piątkę? Czy tylko 3 zakończoną objęciem i narysowaną na byczych dywergencjach? A jak Pan falowo rozpisze ” impuls” luty-maj na WIG20 lub na WIG? Tam wszystkie fale na siebie zachodzą!! No i trójkąta przez Pana podkreślanego brak na WIG oraz na WIG20 USD. Ponadto ceny już w trójkącie i to na obrocie a jak Pan pewnie wie ruch powrotny powinien charakteryzować się mniejszymi obrotami. Jak Pan odniesie się… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Zacznę od końca. Ja nigdy nie odnoszę się do żadnych dywergencji bo jako sygnał są mało wartościowe (może być podwójna , potrójna). Co do mojej znajomości Elliota to oczywiście nie jest ona ekspercka ale zapewniam Cię że nie jest też słaba. No i na koniec – przeczytaj swój wpis, jak na jednym wydechu wymieniłeś wiele elementów przemawiających według Ciebie za wzrostami. Następnie zadaj sobie pytanie – jeśli ma spadać to kogo trzeba przekonać że będzie inaczej? Wielkie łapy? Czy może raczej Nas drobnych graczy? Na S&P z dużym prawdopodobieństwem jest pełna piątka i teraz trójka w górę, jeśli ten ruch… Czytaj więcej »

Technik
Gość
Technik

To już Pan sobie dopowiedział, że trojkąt symteryczny ( nie równoboczny) zmienia się często w prostkątny. Proszę o przykład! Teraz próbuje Pan dorobić teorię, że jak nie symetryczny to prostokątkny:) A co z 3 na DJIA? Dziwne, że Pan jako technik ignoruje jedne z najsilnieszych sygnałów płynących z oscylatorów Zawsze Pan pisze o obrotach na WIG20 i o tym, że to duzi ubierają nas małych w akcje z WIG20. Tam jak już to trwa kanibalizm pomiedzy traderami ( duzi gracze) ( brak świeżego kapitału do FI i OFE) Chyba Pan nie sądzi że maluchy rzucają co chwilę batnami po kilka… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym DJ bo układ fal jest taki sam jak na S&P czyli pełen impuls w dół.

Ben
Gość
Ben

widać za mało frajerów na pokładzie, jedziemy dalej do góry!:)

Ariel_Zach.
Gość
Ariel_Zach.

tak bessa skończona pozostaje czekać na szczyty i tam oddać akcje zakupione w promocyjnych cenach ostatnimi czasy. Pozdrawiam byczy obóz i cierpliwie czekamy na swoje.
Dariuszu nie załamuj się ale spadki to już przeszłość.

Howgh
Gość
Howgh

jeśli mieli spadać, to dziś była dobra okazja. Jak cos może spadac a nie spada, to znaczy że będzie rosło 🙂

Judas
Gość
Judas

Hehe, znowu spadki????

Wielki Pan Analityk Darek od kilku miesięcy pisze o spadkach. Nie zauważył chyba, że w czerwcu W20 urósł z 2050 na 2270…. Proponuję odwrócić monitor – będzie wykres jak znalazł to Pana naciąganej teorii o spadkach. Współczuję tym którzy zapłacili Panu za te wspaniałe „systemy gry”. Niech Pan w końcu poczyta co o Panu wypisują na forach inwestycyjnych.

Śnijcie o spadkach, ja wolę zarabiać….

Oczywiście nie spodziewam się że Pan ten komentarz puści, ale przynajmniej Pan to przeczyta. Swoją drogą dlaczego moderuje Pan komentarze? Boi się Pan czegoś?

Mimo wszystko pozdrawiam
Krzysztof

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Po charakterze wpisu widać, żeś wychowany na bankierze. Nie wiem skąd bierzesz takie bzdury jak „sprzedaż systemów” ale najwyraźniej masz sporo mleka pod nosem i trudno jest Ci napisać coś zgodnego z prawdą. Komentarze moderuje aby nie było tu „bankiera” a jak sam po sobie wiesz takich bzdurnych wpisów jak chociażby ten Twój ludzie próbują zamieszczać sporo i gdzie tylko popadnie.

Rynek
Gość
Rynek

klin zniżkujący od 19.06 jeden dzień pomyłki.

memory
Gość
memory

Jezeli ktos chce zobaczyc zrozpaczonego misia chwytającego sie brzytwy to prosze spojrzec na Dariusza B. – porownywac 1-2.04 do teraz ? Czarna rozpacz…

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Gdybyś miał chociażby odrobinę obiektywizmu to byś zaznaczył, że chodzi o układ świec na S&P i nie zapomniałbyś dodać jeszcze o 1-2 maja. Najwyraźniej należysz do tych którzy „modlą” się nocami i dniami aby rosło bo inaczej w plecy.

Technik
Gość
Technik

Panie Darku układ fal na DJIA jest inny niż na SP500 i Nasdaq. Szczyt na SP500 był 02.04 ale na DJIA był 01.05 i od tego dnia średnia przemysłowa spadła ruchem trzyfalowym. Chyba, że Pan ma jakieś inne wykresy, albo nie chce widzieć tego co jest na kresce dopasowując rynek do swojego scenariusza. Graj to co widzisz a nie to co chcesz widzieć.
Pozdrawiam
A

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No i tu odkrywasz sedno. Na S&P ostatnia wzrostowa była skrócona i nie przebiła poprzedniego szczytu. Jak spojrzysz na dzienny DJ to zauważysz, że 10 maja była biała świeca czyli korekta po pierwszej spadkowej.

Technik
Gość
Technik

Teraz to Pan zaprzeczył sam sobie. Jeśli na Sp500 ostatnia skrócona ( załamana) to szczyt właściwy był 01.05 i tu się mogę zgodzić. Ale od 01.05 do 04.06 poszła tylko 3 a nie 5 jak Pan to pisze, że wszedzie impulsy spadkowe ( patrz DJIA) gdzie ich nie widać. Trochę obiektywizmu
Pozdrwiam
A

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Nic nie zaprzeczyłem. Pisałem, zwróć uwagę na 10 maja! Zobaczysz całą piątkę.

Rynek
Gość
Rynek

w lipcu 2011 też Dow wyszedł wyżej jak w maju 2011 a sp 500 tego nie zrobiło.

Qba
Gość
Qba

WIG 20 zaraz zaneguje wybicie lini trendu spadkowego , surowce pokazują że będzie mocna recesja , a pewnie koniec półrocza to trzymają rynek na dobrym zysku , UWAGA WSLAZANA

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Tego nie przekreślam.

Qba
Gość
Qba

jak pisałem wczoraj że biorę S-ki po 2205 pkt to pan DARECZEK napisał że jestem psychicznie chory ,

pozdrawiam hossiarzy , na ropie jak pisałem wodospad

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Zastanawiam się czy Ty to Ty czy może jest Was dwóch? Czasami nawet potrafisz wypowiedzieć się do rzeczy ale za chwilę piszesz jak pokręcony. Co więcej kłamiesz na całego. Jak napisałeś o krótkich wczoraj to nic na ten temat nie odpowiedziałem więc tym bardziej nie mogłem Ci zarzucić z tego powodu, że jesteś psychicznie chory. Dzisiaj natomiast mogę Ci powiedzieć tyle, że nie masz tych krótkich! Dlaczego bo byłeś pewny i napisałeś że bierzesz po 2205 i SL dajesz na 2210. Niestety dla Ciebie, jak w ogóle wziąłeś to później było 2210 a nawet wyżej. Więc nie ciesz się tak… Czytaj więcej »

Technik
Gość
Technik

Co Pan tam widzi tego 10.05? Jestem bardzo ciekaw. Chyba Pan nie liczy tej szpulki z 10.05 jako 2 na DJIA?? Poniżej ma Pan S&P500 i DJIA?

http://www.bankfotek.pl/view/1273274
http://www.bankfotek.pl/view/1273276
Pozdrawiam
A

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Ty sądzisz tak a ktoś inny inaczej.

Chudy
Gość
Chudy

Myślę, że Gospodarz rzeczywiście bierze szpulkę za falę nr 2 . Jeśli chodzi o mnie to nic innego jak zygzak nie mogę się dopatrzyć .

Technik
Gość
Technik

Przepraszam tylko wykres drugi DJIA zamiast SP500 dałem Srebro

Kisiel
Gość
Kisiel

Panie Darku proponuje usuwać komentarze które nic nie wnoszą zamiast dyskutować.

jazz
Gość
jazz

A które nic nie wnoszą ? Wiele jest cennych. O to właśnie biega żeby była dyskusja.

Howgh
Gość
Howgh

Sp500 nie przetestował jeszcze oporu 1360 pkt. Mamy koniec kwartału, koniec półrocza, pod względem wydarzeń politycznych (spotkanie w ramach Strefy Euro) też jest pod co zagrać up. Raczej mała szansa dla misia żeby cos większego ugrać w tym i nadchodzącym tygodniu.

Technik
Gość
Technik

@Chudy Jeśli faktycznie tak robi to nie to nic wspólnego z TFE. Brak jakichkolwiek proporcji w cenie i czasie. Jak rozpisuje to jako 2 to takich 2 ( szpulek) mogę znaleźć setki w ostatnich kilku latach. Nic innego jak dorabianie teorii do swojego sposobu myślenia czytaj Short. Pamiętam jak gospodarz widział od grudnia cały czas same 5 spadkowe i 3 wzrostowe i co tydzień czekał na przesilenie. Trwało to 4 miesiące i 264 pkt na SP500. W końcu się doczekał. Ale nie tak zachowuje się wytrawny trader szukając na siłę fali 2 na szpulce dziennej tylko dlatego, że na SP500… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Miedzy innymi z powodów o których piszesz moje analizy opierają się na AT a nie TFE. TFE „stosuję” jako niepewny dodatek. Co do czasu od grudnia to pokaż że jest inaczej.

Qba
Gość
Qba

LOP jest bardzo mały 83 000 , 2 grubasów co mają 90% koncentracje a obroty to żenada , pewnie tak poczekamy do końca półrocza , a potem USA pochwalą się wynikami ,

albo mocno wzrośnie LOP albo jeden grubas musi zniknąć bo inaczej mooże nas czekać tragedia marazmu

marcin
Gość
marcin

84tyś loop to naprawdę mało. Ale to chyba dlatego, że w 2 ostatnie miesiące sporo graczy została przewieziona. Teraz bez kapitału zostało im tylko przyglądanie się.

Ben
Gość
Ben

Powiem tak mysie pysie, jest źle będzie gorzej ale tutaj pojawia sie podaż gotówki dla kolegów. Okroją trochę klasę średnią przynajmniej w euro grupie.De szykują sie na luzowanie EBC. US nie beda drukowac bo to polityczne samobojstwo i poprostu sie nie da. Dlatego ja osobiscie jak chcecie cos z tego wykminic przenosil zainteresowanie na rynek us.

wojkon1
Gość
wojkon1

Nie wiem p.Darku czy czasem nie rysuje nam się prawe ramię RGR-a na S&P i to ze sporym potencjałem.