Komentarz giełdowy 12.04.2012

Dzisiejsza sesja, zgodnie z oczekiwaniami, przyniosła dalszy wzrost indeksu WIG20. Niestety, poważnym mankamentem dwóch sesji wzrostowych jest mizerny obrót jaki im towarzyszy. Ten fakt na obecną chwilę nie zapowiada nic więcej jak tylko korektę wzrostową, która to w dodatku ma „szansę” ……

[fumpBegin]

na zakończenie się wraz z końcem bieżącego tygodnia.

Jak widać na powyższym wykresie, dzisiejsze starania byków pozwoliły naruszyć linię poprowadzoną po dołkach z miesiąca marca i przybliżyć nas do znacznie ważniejszego oporu jakim jest luka spadkowa z 4 kwietnia. Do jej zamknięcia indeks WIG20 musi zakończyć sesję na poziomie powyżej 2299. Dopiero zamknięcie tej luki i następnie wyjście ponad poziom lokalnego szczytu z 3 kwietnia stworzy szansę (tylko „stworzy szansę”) na zmianę trendu spadkowego z jakim mamy do czynienia od szczytu z miesiąca lutego, na wzrostowy i tym samym do ataku na górne ograniczenie trójkąta. Wszystko co dzieje się do 2313 jest tylko korektą w tym dwumiesięcznym trendzie spadkowym.
Przebicie omawianych poziomów oporu nie będzie raczej łatwą sztuką. Tak jak już wspomniałem mamy lukę mamy lokalny szczyt ale to nie wszystko. Na wykresie, który znajduje się powyżej zaznaczyłem nie silną ale bardzo silną strefę oporu opartą na 50% całego spadku od lutowego szczytu i na zniesieniach z wszystkich lokalnych szczytów jakie były po drodze (zaznaczone niebieskimi strzałkami). Dojście indeksu do tej strefy stworzy możliwość powstania na wykresie 1h najsilniejszej formacji ABCD czyli takiej w której AB=CD.
Jeśli wszystkie wymienione kwestie weźmiemy pod uwagę to widać że poziom ok. 2300- 2310 może okazać się decydujący. „Zadziałanie” oporów będzie najprawdopodobniej sygnałem do przeprowadzenia testu dolnego ograniczenia trójkąta zaś przebicie tych poziomów mogłoby świadczyć o dużej sile i spowodować atak na górne ograniczenie trójkąta. Patrząc na obroty jakie towarzyszą wzrostom oraz na rosnący LOP przy braku rosnącego obrotu na kontraktach każe mi powątpiewać w pozytywny scenariusz dla byków. Jeśli już „zahaczyliśmy” o kontrakty to nie sposób nie powiedzieć, iż uwzględniając dodatnia bazę, wszystkie powyższe elementy dotyczą również i tego rynku a dodatkowo jest jeszcze cały czas silnie powstrzymująca wzrosty linia trendu spadkowego od1.06.2011.
Kiedy spoglądam na notowania indeksu S&P to coraz bardziej realne wydaje się jutrzejsze otwarcie na WIG20 luką wzrostową, być może w okolicach wspominanych poziomów oporu.
Bez względu na to jak i gdzie jutro rozpoczniemy i tak najważniejszy jest poziom ok. 2310 na WIG20 od jego „przetrwania” bądź nie zależeć powinien kierunek ataku (dolne czy górne ograniczenie trójkąta)

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

36 Replies to “Komentarz giełdowy 12.04.2012

 1. Wszystko zależy od USA, jeśli już są po korekcie ta strefa oporu nie będzie żadną przeszkodą. Muszą to tylko zrobić na jakimś obrocie żeby ruch był wiarygodny.

 2. usa wyżej niż wszystkie indeksy w europie hahaha nawet taki spekulacyjnie chodzący eurostock 50 hahahaha – czarna magia by czarny pan.

 3. Miałem nadzieję, że idzie odbicie, ale niestety w tych wzrostach nie uczestniczą banki z wig20 a to nie wróży dobrze temu wzrostowi 🙁

  1. Jednak tym razem jestem też juppi – a mówiąc poważnie prosze przeanalizuj i pomyśl, tak na chłopski rozum, pozostawiając AT na boku, o zbliżającym się nieuchronnie DPN, czyli „Dniu Płaczu (bólu) Narodowego” 30.IV. – dzień rozliczeń podatkowych związanych z nim koniecznych płatnościach (pierwszy specyficzny, bo kryzysowy, a tu skądś trzeba wźośc forse dla fiskusa – najłatwiej z giełdy!). Dodajmy do tego NWN – czyli „Najdłuższy Weekend Nowocześnej Europy”. – Lubimy wyjeżdżać a i na to potrzeba kasy albo przynajmniej mieć inwestycje pod kontrolą i to pod palmami. To tak na razie, do końa pierwszej dekady maja. Potem ożywienie. Nie na długo bo piłka nożna i mistrzostwa -całe 3 tygodnie. Mieszać emocje futbolowe z giełdą? – Nie dziękuję!!! No i czas na wakacje. Sierpień – o ile nic w polityce się nie wydarzy – może jakieś ozywienie. Wrzesień korekta? A potem ? 🙂 dość już wróżenia z fusów, choć może coś w tym jest. Jeśli dodamy jeszcze Bazyleę III i współczynniki banków to …. Pozdrawiam. Wierzę w ekspertów ale swój rozum trzeba mieć.

 4. kupujcie ile wejdzie ostatnio na kupno dużo blogowiczów dawało znać i się nie mylili – pozdrawiam Pana co kupował Boryszew i Lotos ! wow co za wyczucie ! Darek ucz się 😉

 5. Darku, czy otwarcie luką i początkowy duży obrót spowoduje, że wskaźniki typu Stochastic mocno wejdą w fazę wykupienia?

 6. hmmm popatrzylem na wykres, i tak jakos zastanwiam sie czy to nie jest wzrost conajmniej na miesiac z wybiciem gornego ograniczenia ? a pozniej w dol ? sam nie wiem… no nic teraz wole postac z boku…

 7. …fizjologicznie ….struktura pięciofalowa na H1 u nas i trzyfalowa w USA zrobione…zasięgi na maxach fibo….po googlach euforii jakoś nie widac..to nie alcoa….czyli jeden dzień przerwy akurat na piątek trzynastego jak znalazł…..przedsesyjne wyniki w usa zadecydują…..

  …jakieś dziwne ruchy ze „znikającym” LOPem na dogrywkach od dwóch dni….niby podczas sesji LOP rośnie a po dogrywce okazuje się, że jest odwrotnie…..
  http://www.gpw.pl/kursy_transakcje_pakietowe

  hehe.

 8. luka jest teraz oporem , także ja na luce biore S ze stopem powyżej luki , po ile kto zajmie pozycje to jego sprawa bo nie będę pisał co 5 minut , obserwujcie H1 wykres kilka godzin wystarczy żeby zobaczyć czy luka pójdzie ,

  LOP wczoraj zjechał na koniec o 3000 podczas gdzy kontrakt zamknął się na szczycie , także BYK realizował zysk

  1. ALBO….? Ale o tym już w weekendowej. Warto zaglądać w weekend na bloga bo szykuję codziennie po bardzo ciekawej analizie (tak myślę) w sobotę pisany a w niedziele weekendowa z większą dawką analiz.

  1. I chyba dobrze pokazuje. Tam jest cos więcej niż zwykłe abc ale o tym w weekendowej a jutro coś na deser dla koneserów dłuższych inwestycji z potencjałem kilkudziesięciu procent.

 9. Wkurzają mnie te usiaki. Wczoraj słabsze (teoretycznie ważniejsze dane) z rynku pracy, a oni rosną ponad 1%. Dzisiaj słabsze dane o nastrojach konsumentów (mało istotne) a w europie i usa zjazd. A tak na marginesie to na S&P linia poprowadzona z dołka 04.10.2011 została przebita 10.04.2012, a ostatnie 2 sesje to powrót do niej i dzisiaj odbicie. Natomiast na Pana dziennym wykresie nawet nie doszło do niej ?

  1. No i zapewniam Cie, że na wykresie liniowym tak jest jak mam narysowane. Żadnego przebicia nie było tylko idealne zatrzymanie na dolnym ograniczeniu klina.

    1. Zwracam honor ale na danych z bossy mam tak jak przedstawiałem. Swoją drogą to pokazuje jakie niespodzianki czekają na inwestorów. Różnica delikatna ale znacząca. No nic sprawdziłem na wykresach pochodzących z USA i jest tak jak Ty mówisz i pokazujesz. Dane z parkietu są ok więc od jutra zmiana. Dzięki.

     1. Zwracałem na to uwagę we wtorkowej analizie ale nikt się do tego nie ustosunkował więc pomyślałem że nie potrafię kresek rysować 😉
      Wygląda na to że mamy teraz miejsce do spadków w USA. Podobnie jest na EUR/USD – nastąpiło wybicie z trójkąta dołem, powrót do dolnej linii i dzisiaj odbicie 😉 No nic, cieszę się że mogłem pomóc i miłego weekendu.

 10. Kunio ja wczoraj pisałem że tutaj nie chodzi o USA ale o PKB Chin , tam już chyba widać że będzie jednak twarde lądowanie , miedź na to zareagowała no i oczywiście znów rentowność obligacji Hiszpani i WŁoch

 11. Kunio pisze:
  Kwiecień 13, 2012 o 8:25 pm

  Ale my tu o AT mówimy Poza tym nasza giełda nie małpuje Chin ale USA A że Chiny hamują to inna sprawa…
  Odpowiedz

  jedno nie wyklucza drugiego , a jak nałożysz na siebie wykresy to akurat my gramy identycznie jak Chiny a nie jak USA , nasz WIG 20 jest prawie na dołku a USA wybili szczyt z 2008 roku , ty chyba nie potrafisz porównywać rynków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *