Komentarz giełdowy 22.03.2012

Zaangażowanie niedźwiedzi przybrało na sile. Indeks WIG20 stracił dzisiaj -1.6% i tym samym spadł do poziomu kolejnej strefy wsparcia wyznaczonej technikami Fibonacciego z całej ostatnie fali wzrostowej.

[fumpBegin]

Jak widać na powyższym wykresie dzisiejsza czarna świeca jest najdłuższą w tym kolorze od ponad dwóch miesięcy. Dolny cień powstał z powodu obrony kolejnej strefy wsparcia jednak „atak” popytu w końcowej części sesji nie uchronił nas przed naruszeniem linii trendu poprowadzonej od dołka z 11.01 przez dołek z 07.03.
Takie zachowanie indeksu wyraźnie wskazuje na małe przyspieszenie spadków. Niestety, dla posiadaczy akcji, nie mamy żadnego wyraźnego wzrostu obrotów co mogłoby sugerować próbę zakończenia obecnych spadków.
Tym samym oscylatory szybkie weszły w strefę wyprzedaży co może sugerować końcówkę obecnego spadku. Kiedy przeanalizujemy wygląd wykresu godzinowego to tutaj możemy dostrzec układ pięciofalowy co również może wskazywać na jakąś korektę wzrostową. Oczywiście to jest układ 1h, który w żaden sposób nie pozwala na okrzyknięcie końcówki spadku. Wykres dzienny nie daje ku temu żadnych podstaw.
Myślę, że to czy będzie u nas jakaś próba podniesienia rynku czy tez nie zadecyduje sytuacja za oceanem i to nie tylko dzisiejsza ale również ta jaką zastaniemy budząc się jutro rano (kontrakty amerykańskie).
Na drodze niedźwiedzi, po ewentualnym pokonaniu strefy wsparcia jest jeszcze jeden dość istotny poziom – dołek z 07.03. Patrząc na sytuacje w trakcie sesji jak i spływające dane z gospodarek Europy można chyba założyć, że tym razem dojdzie do testu dolnego ograniczenia trójkąta. Pytanie jakie może nas nurtować to raczej to czy będzie po drodze jakaś korekta czy też jednym ruchem dojdzie do tego testu.
Jutrzejsza sesja może być również ważna w kontekście nieco dłuższego okresu czasu. Jeśli dzisiejszy spadek byłby jutro kontynuowany, nawet w niewielkim stopniu, to na wykresie tygodniowym dojdzie do wybicia z formacji Insidebar (potwierdzenie harami z przed 6 tygodni). Ewentualne odbicie i korekta wzrostowa odsunie ten moment ponownie jednak taki wzrostowy ruch może mieć problem z pokonaniem poziomu ok. 2290.
Można podsumować w ten sposób. Jeśli rynek miałby dalej postępować w spokojny sposób to możemy mieć jutro oddech od spadków i nawet przez dwie sesje moglibyśmy iść nieco w górę jednak chyba nie więcej niż ok. 30 punktów. Jednak nie można odrzucić możliwości, że determinacja niedźwiedzi jest na tyle duża, iż żadnej korekty nie będzie a indeks prawie bez przerw dojdzie o ok. 80 punktów niżej.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

42
Dodaj komentarz

avatar
22 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
qasijazzmariuszp22kkzyzio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil K.
Gość
Kamil K.

Teraz najbliższy opór to połowa czarnej świecy czy linia trendu? Posiadam Ski od 2340 i 2305. Może mi Pan doradzić gdzie ustawić SL?

Borse
Gość
Borse

Ustaw tak aby nie stracić i sprawdź jutro rano kontrakty i waluty, to będziesz wiedział jakiego SL postawić. A tak w ogóle to już powinieneś go mieć i go odpowiednio przesuwać.

pk
Gość
pk

to ja dzis byczy scenariusz 🙂 Od szczytu z lutego, uformowal sie podwojny zygzak. (ABCXABC) Jezeli wiec pojdziemy w gore to bedzie on tworzyl czwarta fale w pieciofalowym cyklu rozpoczetym od 19 grudnia. Myślałem wcześniej, że 4 fala skończyła się 7 marca, ale fakt że była to taka fałszywa 5-tka. 5 fala powinna nas wyniesc w okolice 2450-2500, Spojrzałbym też na wig20usd gdzie tworzy się coś na wzór – w zaleznosci które oko przymruzyc – flagi, co jednak wróżyłoby chyba wzrosty… Z drugiej strony można by się tam dopatrywac potrójnego szczytu, czy rgr, – z celem na 650 pkt (… Czytaj więcej »

hehe
Gość
hehe

…jedyny argument za jakąś korektą – navet chocby płaską jest wewnętrzna struktura fali spadkowej od szczytu z 16.03. – piata fala jest tu wydłużona co na bank musi dac odbicie…..tylko nie wiadomo czy jescze parę punków nie brakuje do jej zakończenia czy mamy koniec….. ….dziwi mnie noszalancja posiadaczy akcji…..czyżby wszyscy liczyli na obronę dołka z 07.03 lub na to, że nadal jesteśmy w czwórce czyli, że robimy c /w abc/ …niestety – dla byków : czwórkowy scenariusz odpada – na razie mamy 5-3-5 i jeżeli to jest abc to na 100% oznacza, że to nie koniec spadków tylko ich początek… Czytaj więcej »

mariuszp
Gość
mariuszp

fajnie by było gdybyś dał rysunek z rozpisaniem tych 5 fal, może chociaż podasz gdzie oznaczasz dołki fali 1 i 3

auć
Gość
auć

nie podoba mnie sie to, tzn analiza ok ale te przyszłe problemy naszej ekonomii, no nie wygląda to dobrze,

Rafal
Gość
Rafal

Odnośnie budowlanki i euro 2012. Warte do poczytania.

http://rafalhirsch.blogspot.com/2012/03/giedowa-katastrofa-budowlana.html

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Pozwolę sobie wstawić link do innego bloga, w którym autor umieścił wykresy kilku wykresów i widać na nich że w tamtym tygodniu był zrobiony szczyt na większym wolumenie. To samo było na S&P. Wnioski same się nasuwają…
http://na-plus.blogspot.com/2012/03/hossa-czy-recesja.html?showComment=1332444342912#c7582920626423797106

Co Pan na to ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Mocno się z tym zgadzam.

Tomek
Gość

Czyli Panowie to zwiastun wzrostów czy spadków?

W
Gość
W

Oczywiście ,że wzrostu bo trend wzrostowy nie został powalony na łopatki a apple będzie ciągnąć.

W
Gość
W

no i poszło do góry jak trzeba

slow2006
Gość
slow2006

nie bralbym tego pod uwage, gdyz byl to dzien wygasania u nas i w USA chyba tez. … nie wiem do konca nie gram na na fut w usa. ameryka sie podnosi przed koncem, jtr moze byc odreagowanie tak jak Pan Darek pisal… atmosfera na rynku rozna, wiec … tylko Pan Bialek jak wyznacznik, latarnia morska swieci dla zagubionych statkow, tzn ze moga sie rozbic, tak to interpretuje… pozdrawiam

Michcios
Gość
Michcios

S&P nie pogłębiło już dołków z końca sesji europejskich a to może być dobry zwiastun. Wczoraj bardzo się pomyliłem w moim komentarzu. Bywa. W każdym razie ja jeszcze nie widzę ostrej jazdy w dół bez korekty w górę.

Kuba
Gość
Kuba

Rozumiem Darku, że jesteś praktycznie pewien spadków, ale korekta o około 0pkt, nie zbyt pesymistycznie? A tak serio to chodziło Ci o 40 pkt czy o jakąś inną wartość?
Pozdrawiam,
Kuba

irtek62
Gość
irtek62

Wig 20 znalazl się w dość fajnym miejscu od dołu przyspieszona wzrostowa od góry przespieszona przełamana spadkowa( kolor fioletowy) dla odważnych można zagrać bardzo szybko L(fw) na odbicie spadków ( L brałem od 2270) jak nadal spadki SL ustawiłem 2264 aby za dużo nie tracić lub odwrócić pozycję …..pozdr
http://www.bankfotek.pl/view/1213513

Borse
Gość
Borse

Zaczynamy na czerwono.

FED
Gość

Należy pamiętać, że głównym powodem tego że wig 20 jest taki słaby jest to, że Minister Skarbu nie wyklucza sprzedaży żadnej z 8 spółek z WIG 20,
Gdyby nie to ryzyko podaży, bylibyśmy wyżej

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

I znowu ta sama teoria. To co może sprzedać Rostowski to jest pikuś w stosunku do tego co może łyknąć zagranica i gdyby miało rosnąć to zapewniam żeby rosło. Problem polega w tym że wielu wierzy w „zieloną wyspę” a prawda jest zupełnie inna.

wino18
Gość
wino18

Prawda też nie musi wyglądać tak jak myśłi Pan. Gdzie nie spojrzę tam wszyscy sądzą że po euro faktycznie jesteśmy w czarnej dupie…. Z takim osądami ja wstrzymuję się silnie. Chociaż krótkoterminowo mam nastawienie podażowe to jeśli chodzi o horyzont długoterminowy sądzę że popyt ma szansę wejść w rynek byka…. To wszytko jednak przed nami. Teraz niewątpliwie czeka nas test poziomu 2240.

22kk
Gość
22kk

Panie Darku. Przed niemal każdą dużą ofertą Skarbu Państwa ceny spadały nie dlatego, że to pikuś tylko warto kupić jeszcze taniej. W powiązaniu do koncentracji otwartych pozycji Gruby na s-kach rządzi. Mamy nową serię i daleko jeszcze do 130 tys. LOP. Pora zacząć uzupełniać akcje. Przykład PKN. Jak skończy się skup PKN-u zacznie się skup innych z W7 lub z W9. Końcówka kwartału powinna być wzrostowa, początek kwietnia może znieść cała falę wzrostową, by do 20 kwietnia wzrosnąć nieco mocniej. Jeżeli dołek kwietniowy nie będzie poniżej wrześniowego to przyznaję, że 1950 na W20 nie dojdziemy. Trzeba będzie odtrąbić koniec bessy,… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Podaj merytoryczny dowód na to że od września 2011 jesteśmy w trendzie wzrostowym!

22kk
Gość
22kk

Rośniemy pół roku. Nie ma niższej sekwencji dołków. Spadaliśmy 5 miesięcy licząc od szczytu z kwietnia lub tak naprawdę nieco ponad 1,5 miesiąca licząc od początku sierpnia do wrześniowego dołka. Przecięcie linii prowadzonej po zamknięciach – wykres liniowy – czerwcowe szczyty, 2 lipcowe i z końca października połączone było z luką hossy w połowie stycznia. Linia od czerwca do stycznia jest wystarczająco długa jak i niezbyt silnie nachylona by nie brać jej poważnie, o czym pisałem wcześniej na Pana blogu. A teraz prawdziwa wróżba. Pierwsze notowanie po urodzinach Giełdy w dniu 18 kwietnia 2011 pokazało czarne marabuzu – predykcja na… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Zgadzam się z Darkiem odnośnie „zielonej wyspy” i wpływu akcji oferowanych przez SP na koniunkturę giełdową. Symptomatyczny jest ten marazm na naszej giełdzie i chyba nieprzypadkowy.

gracz
Gość
gracz

maraz ale nie jest powiedziane ze nie podgonimy troche .s&p przez kwiecien albo przynajmniej jego polowe powinien dojsc pod 1450 takze np na buxie sprawa wybicia została zalatwiona z 7-8 sesji .nie twierdze ze i u nas tak bedzie ale moze uda sie wyjsc nad 2400-2450

slow2006
Gość
slow2006

najlepsze w tym wszystkim jest tylko to ze kazdy doslownie, widzi punkty wsparcia… tzn punkty odbicia przed dalsza „hossa” w kierunku 3000… i to tez jest interesujace… nie czuć wogole zniechecenia do akcji… a to nie jest dobrym symptomem dla wzrostow … pozdrawiam

nie wiem czy wazne jest euro, czy to ze zachod bedzie sie kurczyl o 1-2% pkb… a polska nie jest zadna wyspa i tez zacznie sie w pewnym momencie spowolnienie…

Rynek
Gość
Rynek

Darku a co Ty na pomysł aby porównać AT naszej giełdy i SSE B-SHARE przestrzeni kwartalnej , rocznej i od 2001 ? Jak będziesz miał czas oczywiście.

Rafal
Gość
Rafal

Zobaczcie na nie udane oferty SP w zeszłym roku. JSW i BGŻ (szybko robiona sprzedaż), po za tym PKO BP (odwołane) – to moim zdaniem świadczyło o tym, że ktoś o czymś wcześniej wiedział, i dlatego to był ostatni moment na wyrwanie grosza przed spadkami. Takie odnoszę wrażenie z perspektywy czasu.

22kk
Gość
22kk

BINGO!. Jednym z powodów jazdy bez trzymanki w dół może być ręczne sterowanie (czyt. nacjonalizacja) OFE. Dlatego Gruby na S-kach może się czuć bezpiecznie. Polak Węgier dwa bratanki – 2010 – 2012?

zyzio
Gość
zyzio

Może Darku weźmiesz miedź pod uwagę przy weekendowej z wiadomych powodów 🙂

Kamil K.
Gość
Kamil K.

No i sprawdziła się teoria z 5 falami i indeks podszedł pod 2290. Czy w takim razie w nast tyg. pora na kolejny atak na wsparcie fibo? No i baza zmalała do 4pkt…

hehe
Gość
hehe

….odbicie było….najpierw dokończenie 5. i 3 fale w górę….s&p mamy raczej strukturę 4.falową niż abc i początek nowego impulsu….czyli jeszcze jedna fala na południe…a potem zwyżka do końca kwartału…..hehe.

gracz
Gość
gracz

popieram twoja teze tez mysle ze bedzie podobnie

jazz
Gość
jazz

Piszesz o falach TE ale jaka to skala czasowa ? Bez skali nic nie wiadomo.

mariuszp
Gość
mariuszp

Jeżeli ktoś widzi te 5 fal niech wrzuci rysunek z rozpiską, ja ich nie widzę.

jazz
Gość
jazz

Na parze eurusd widać tworzacy rgr Na usdpln tworzący się orgr. DJIA może dojść do 14000 (obecnie może miec wsparcie). Ale czy to świadczy że mamy tylko północ ? Piszę tak bowiem słychać wokół że teraz to tylko wzrost. Owszem może być wzrost ale uważam że tylko korekcyjny. Jeżeli przebijemy ważne opory to wtedy będziemy dywagować o wzroście w średnim terminie. Teraz niestety jesteśmy w objęciach niedźwiedzia. Tak jak napisałem usa może być do góry w najbliższych dniach ale my nie powinniśmy przebić 2360. Jeżeli nie przebijemy to dopowiedzieć każdy już sobie umie co dalej; dolna banda czeka z szeroko… Czytaj więcej »

W
Gość
W

a na sp 500 1470 zdecydowanie pewne. Wszystko co złe już za nami.

FED
Gość

Panie Dariuszu, tylko po co kupować coś drogo, skoro można poczekać i kupić tanio. Przecież Skarb Państwa musi zaoferować dyskonto minimum 5%. Im niższe ceny utrzyma kapitał zagraniczny na WIG 20. tym taniej będzie mógł kupić akcje. Na przykład PGE. Cena doszła do 21 zł, i nagle okazało się że pakiet akcji jest sprzedawany i cena spadła o 10%. Żaden normalny inwestor zagraniczny nie będzie kupował akcji, po to żeby w 4 dni stracić na nich 10%. Inwestorzy zagraniczny nie będą robić przyjemności skarbowi państwa podnosząc wyceny akcji przeznaczonych do zbycia. I sobie cierpliwie poczekają. Przecież nawet węgierski BUX zachowuje… Czytaj więcej »

hehe
Gość
hehe

….interwały działają na fale jak szkło powiększające…..jak czegoś nie widac – należy obniżyc interwał ..ot i wszystko…..przepraszam – ale jestem za leniwy lub za wygodny i nie chce mi się sporządzac wykresów …może Darek to pokaże na dzisiejszej video…..jakby nie było na H1 WIG20 mamy od 16.03 skończony mikro impuls w postaci 5 fal gdzie 5. wydłużona ….odbicie 3 fale – abc lub początek kolejnej fali wzrostowej ???? /do wyboru/ na s&p 4 fale na H1 – abc plus pierwsza lub 4 i oczekiwanie na 5 z zasięgiem około 1370. O ile 5. nie będzie wydłużona. Od razu uprzedzę, że… Czytaj więcej »

jazz
Gość
jazz

Zgadzam się.Dzięki. Wg mnie abc może nas zaskoczyć swoim wzrostem. 2350-2360 jest realne.

jazz
Gość
jazz

Mój komentarz dotyczy FW20. Stąd te poziomy.

qasi
Gość
qasi

Potwierdzam też mi wychodzi taki wzrost , sam obstawiłem ostatnio biorąc sporo L i akcjami.