Komentarz giełdowy 11.09.2012

Choć rozpoczęliśmy dzisiaj ok. 10 pkt niżej od wczorajszego zamknięcia to jednak byki do końca sesji zdołały wynieść indeks WIG20 o 0.75% i tym samym zamknąć dzień na poziomie 2353. To oznacza ustanowienie nowego szczytu w cenach maksymalnych i zamknięcia. Różnica poziomów szczytu z sierpnia i tego z dnia dzisiejszego nie powala na kolana ale zawsze jest to jakieś osiągnięcie strony popytowej.

[fumpBegin]

Zanegowanie formacji przenikania na wykresie intra 1h zaowocowało, dokładnie tak jak napisałem wczoraj, wzrostem do poziomu ostatniego szczytu. Choć sam wariant z negacją formacji uważałem mimo wszystko za mniej prawdopodobny to jednak w tradingu najważniejsze jest aby być gotowym na odpowiednie reagowanie w stosunku do rzeczywistości. Jak widać wyciskanie kolejnych punktów na indeksie (i kontraktach) trwa dalej jednak to w jaki sposób się tak dzieje może być dokładnie tym samym co kilka dni prędzej wyciskanie punktów w drugą stronę. Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób były kształtowane poszczególne szczyty od maja na wykresie intra 1h. Wszystkie były w postaci lekko uniesionych w górę kanałów cenowych. Nie inaczej jest obecnie. Zatem taki ruch jak obecnie może potrwać jeszcze sesje może dwie a może i trzy jednak ….. No właśnie, czyżby jakaś informacja w najbliższych dniach miała być jednak nie po myśli zwolenników hossy?
W obecnej sytuacji najrozsądniejszym jest chyba przyglądanie się z boku chociaż gdybym miał celować w dużą ilość „krótkich” to chyba bym zbierał przy poziomach obecnego szczytu. W końcu wykres intra 1h kontraktów na WIG20 cechuje się tym że wspomniane szczyty (łącznie z obecnym) kształtowały kliny wzrostowe, które idealnie pasują do końcowych fal „piątych”.
Kiedy spojrzymy na wykres dzienny indeksu WIG20 to widzimy, że taka męczarnia może jeszcze potrwać, aż indeks osiągnie poziom ok. 2385 (na kontraktach ok. 2370). Gdyby byki miały siłę to mogłoby to być nawet i jutro chociaż patrząc na wykres intra to raczej czwartek mógłby być najprędzej.
Oczywiście nie możemy przejść obok tego, że dzisiejsza biała świeca wyraźnie wyszła nad ograniczenie trójkąta chociaż jeśli linię „uaktualnilibyśmy” o szczyt z 16,17 sierpnia to dzisiejsze zamknięcie jest tylko delikatnym naruszeniem co zdaje się, że potwierdza obrót nie odpowiadający znaczącemu wybiciu tak istotnego poziomu.
Oczywiście w dalszym ciągu mamy brak sygnałów zmiany trendu dziennego a jedynie coraz więcej przesłanek mogących przeszkadzać w kontynuacji tego ruchu (opory, oscylatory, formacje intra jak i sam sposób w jaki się porusza rynek). Czyż jednak nie podobnie wyglądała sytuacja w ostatnich dniach sierpnia gdy rynek poruszał się w drugą stronę?

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

38
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
PrzemekBorseKamil K.MaciejQba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kj
Gość
kj

Powiem krótko: Od września 2011 do dziś mamy kompletny rysuneczek, na którym już niczego nie brakuje. Maxymalnie wykończona laurka. Spotyamy się jutro o tej porze 5% niżej. Do zobaczenia.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

kj – zatwierdzam te Twoje wpisy ale to już ostatni raz. Albo zapodasz coś konkretnego albo zwolnij i weź wolne od pisania ciągle tego samego.

gizmo
Gość
gizmo

chłopie jak FED będzie drukować a tak czuje to będzie +5% na wig20. W dodatku prezesik nie kazał ostatnio grać małym na gpw to wzrosty murowane ! to ostatnia szansa na spore L Panowie!

gladiator
Gość
gladiator

kj znam z innego bloga. Dał się tam poznać jako osoba niesamowicie czująca rynek. Obyście wszyscy za kilka chwil nie wychwalali go pod niebiosa.

sylo
Gość
sylo

Darek ten kj to prawdopodobnie osobnik z witryny bid ask ktory od 2 tygodni sprzedawal wszystko co mozliwe a szczegolnie euro oraz surowce ….tam sie przestal udzielac bo głupio to tu pisze brednie bez zadnych przesłanek

stasiek z zastodoły
Gość
Mariusz
Gość
Mariusz

o iile dobrze pamietam, to autor ww analizy w swojej ostatniej wekendowej nie dawal szans na wzrosty powyzej 2350 a dzis pisze o 2385 czy 2375 ?

jak to rozumiec ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

O górnym ograniczeniu kanału mówiłem a że on do dzisiaj zmienił swoje poziomy do takich wartości to już inna sprawa. Rozumieć powinieneś tak – hossy nie będzie!

Chudy
Gość
Chudy

To nędzne wyciągnięcie na koniec sesji miałoby być początkiem hossy ? Naruszenie górnej bandy może być, o czym mówi AT, zwiastunem przebicia w perspektywie kilku tygodni/miesięcy bandy dolnej .

wezyr
Gość
wezyr

Darek już czułeś ,że to prześmiewcy a to jak widać laicy na długich i zarabiają. Ty wielki analityk i ciągle shorty. Nie wiem co powiedzieć skoro kasują tutaj takie rzadkie nicki i piszą zgodnie ,że mamy trend wzrostowy bo mamy. Nie wierze w to ,że masz tak słabe rynkowe czucie ale chyba jednak masz:-)

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

A Ty następny, któremu nie chce się spojrzeć co gram i jak ale pitolić głupoty to jak najbardziej.

Chudy
Gość
Chudy

http://www.bankfotek.pl/view/1324050
A to ładna dywergencja RSI na S&P500

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Do takich spraw trzeba patrzeć na wykres w szerszym ujęciu a tu jest mało takich osób które poza kilkoma dziennymi świecami widzą coś więcej. Każdy kto spojrzy na szerszy obraz rynku miałby co najmniej dużą niepewność w kwestii wzrostów na poziomy coraz częściej wskazywane czyli 2700, 2900 a ostatnio nawet 3000.

piotr
Gość
piotr

A ja mam pytanie do Pana Darka, mowi Pan o odwrocie od kilku sesji tylko ja nie wiem czy uwaza Pan ze bedzie zmiana dlugoterminowa i spadek na nowe minima, czy poprostu pisze Pan o korekcie przed kolejnym ruchem w gore? Bo jezeli ma Pan na mysli mocny zjazd w dol to powi em szczerze ze nie rozumie tego. Moim zdaniem nie mozna patrzyc tylko na kreski bo one moga sie zmienic w kazdej chwili wydaje mi sie ze bardziej robi Pan blad ze nie patrzy Pan na otoczenie na WIG rynek szeroki, niech Pan wezmie pod uwage na jakim… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

„Kreski” pokazują z wyprzedzeniem co się stanie w gospodarce itp. To po pierwsze. Po drugie nie rozumiem co takiego miałbym zobaczyć na WIG co mogłoby zmienić moje spojrzenie. Czy może ten indeks jest w hossie? I odpowiedź na Twoje podstawowe pytanie. W tym co od kilku dni wypisuje „kj” nie widzę wielkiej przesady i nie mam na myśli odwrotu na korektę po której będziemy osiągali coraz to wyższe szczyty tylko na zakończenie wszystkiego co można było nazywać wzrostami. W cenach (zwłaszcza w USA) moim zdaniem jest już uwzględniony nie jeden a więcej dodruków.

Seablade
Gość
Seablade

Jak hossy nie będzie a co mamy – wszystkie indeksy połamały opory- DAX 7300. Teraz żadne AT nie działa, jutro po orzeczeniu trybunału Niemiec mamy 7600 a po ogłoszeniu QE 3 – 7800-8000 czy to nie jest hossa??? Zapewne nasza GPW ostrożnie podążać będzie za Niemcami -2400 jutro, 2500 po Qe3.
To będzie taka euforia jakiej nigdy nie było, a ktoś tu mówi o kryzysie i o spowolnieniu, moze i tak , ale nie na giełdach.

Chudy
Gość
Chudy

O jakich połamanych oporach na DAX-ie kolega pisze ?
http://www.bankfotek.pl/view/1324126

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Właśnie to jest to o czym często powtarzam. Większość tych co trąbią o nadchodzącej hossie w ogóle nie patrzy na wykresy w znacznie większym horyzoncie czasowym.

tomon20
Gość
tomon20

@Chudy tylko na daxie musimy krótkoterminowo patrzeć w stronę wsparć bo ruch idzie w górę. Na długi/średni termin masz zupełną rację. Tylko uważam, że mało kto tutaj gra na tak duże interwały.

Chudy
Gość
Chudy

Tylko, że ta linia dzisiaj gra i warto to mieć na uwadze pisząc o połamanych oporach i o hossie .

tomon20
Gość
tomon20

Oczywiście, że tak. tylko po odbiciu od niej patrzymy w stronę wsparć i zobaczymy co będzie dalej. Pierwsze 7310 dalej 7200 około to te pierwsze dla indexu.

kisiel
Gość
kisiel

No cóż każdy widzi co chce, na spadkach zarobek jest szybki ale instrument nie spadnie poniżej zera, na północ nic się nigdy nie skończy. Amerykanie to całkiem łebski naród, gotówka z kredytu to nie gotówka… więc drukujmy ją więcej.
Pytanie czy są za duzi by upaść ???
Oczywiście że jest to nie możliwe.
A dla Was tylko SSSS-mani interesują.
Panie Darku, za chwilkę rajd mikolaja, efekt stycznia, windows dresing … więc MUSI zlecieć do zera 🙂

Adam
Gość
Adam

Mój mentor starszy człowiek przedstawil mi taki oto obraz sytuacyjny:

Istnieje pewna cykliczność na giełdach i dotyczy ona bess. Jeżeli spojrzymy na dotychczasowe otrzymujemy następujący obraz:
2000 ostro
2004 flat
2008 ostro
2012 flat
Liczba dni sesyjnych bessy 2008 odłożona dla 2012 to okolice 31 sierpnia, dziwnym trafem od tego dnia rozpoczął się odpał na daxie i usa, nawet u nas cos tam urosło.
Czy bedzie hossa czy bessa tego nie wiemy nie mamy szklanej kuli a moze bedzie bok … Wystarczy czekać na sygnały kupna i sprzedaży a nie wołać na siłę.
Więcej wskazówek juz nie będzie ale może tyle wystarczy ?
Delete z ulubionych…

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Skoro porównania typu „ostro” „flat” to skąd porównanie okresu jednego rodzaju do drugiego, dlaczego w jednym ma być taka zależność a w drugim inna?

Tom63
Gość
Tom63

Moim zdaniem w USA na oko nie widać w 2012 żadnego flat, tam cały rok jest up.

kj
Gość
kj

Cały rok, aż do wczoraj.

Maciej
Gość
Maciej

Przedwczoraj pisałeś, że wczoraj, że za dwie godziny itp. Czasami myślę że twoje histeryczne komentarze to podpucha i robisz sobie po prostu jaja irytując innych, a może jesteś jednak taki głupi.

Rynek
Gość
Rynek

jeżeli liczyć od dołków jakie mieli w ciągu ostatnich dołków to zawsze wychodzą z nich ciut powyżej szczytów sprzed dołków. W zasadzie od 2011 są pare % wyżej. Przez 16 miesięcy tylko parę % ? no tak hossa po byku 🙂 w tym czasie tyle było walorów co na L dało zarobić ale wszyscy zawsze ładują się tylko w akcje. Parę marnych % na szerokim. Gratuluje tak długiego czasu inwestycji tylko na rynku USA bo gdzie jeszcze dali te parę procent nad kreskę na szerokości ? Żałosne się to robi.

Qba
Gość
Qba

DAX zrobił 44 % wzrostu w rok , to tak dla obrazu sytuacji BYKÓW

Jacek Borawski widzi koniec tego ruchu 2360-2390

zobaczcie jaki duży wolumen na FW 20 dzisiaj , czekamy na FED do piątku i zacznie się rzoliczanie serii bo na razie to LOP 105 000 na obu seriach ,

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Na EUR/USD dochodzą do przebitej linii trendu z maja 2010r. Jutro FED… Moim zdaniem to byłby koniec wzrostów na tej parze.
Tak sobie głośno myślę – gospodarki się kurczą, perspektyw nie widać, robi się bieda, a giełdy robią kilkuletnie szczyty. Coś mi tu śmierdzi…

tomon20
Gość
tomon20

@Kamil giełdy robią szczyty paradoksalnie nawet jak gospodarki mają się źle. Powodów upatruj w dostępie do pieniądza i płynności na rynkach (dostęp do pieniądza – niskie stopy procentowe, pakiety stymulacyjne, pożyczki dla banków na niski procent) to są zabiegi które niby mają uzdrowić gospodarki a na pewno uzdrowiły giełdy na rynkach rozwiniętych 😉

Borse
Gość
Borse

KGH domknie lukę na 144,9zł. w cenach zamknięcia, chwilę pobujamy w rejonach 145-149zł, co by oddać akcji napaleńcom i obierzemy właściwy kierunek.
To samo dotyczy PKO.

Qba
Gość
Qba

to samo dotyczy PZU tutaj też luke zamykamy po dywidendzie

Borse
Gość
Borse

Na razie są podomykane, a nie zamknięte.

Borse
Gość
Borse

@kj
A może Tobie chodziło o -5pkt. na indeksie i przez pomyłkę umieściłeś procenty 😉

tomon20
Gość
tomon20

Jeśli kolega KJ chce pisać to co pisze nie ma problemu. Dużo bardziej wartościowe byłoby gdyby podawał jakieś konkrety np dlaczego tak uważa albo co ku temu przemawia. A tak to są tylko słowa typu „kupować taniej już nie będzie” lub „kto nie ma S ten przegrał życie”. Ja bardzo sobie cenię dyskusję na tematy giełdowe bo z każdej coś nowego można wynieść poznać inne spojrzenie, ale nie wyrażane w ten sposób. A pisząc tak jak on to zawsze kiedyś się trafi czy to z 2300 czy 2400 czy z 2600 😉 @KJ prośba do Ciebie jeśli coś podajesz to… Czytaj więcej »

Przemek
Gość
Przemek

Pierwszy raz indeks cenowy nie reaguje na wzrost Wigu.OBW na wig spada no kuźwa tak nie wyglada hossa. http://stooq.pl/q/a/?s=swig80

Przemek
Gość
Przemek