Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 24.05.2023

Za nami dzień , który zapewne wprowadził nieco zamieszania na parkietach. Dotychczasowe dobre nastroje mają prawo być nieco popsute.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym , pierwszy kontakt z strefa oporu docelową na która wskazywaliśmy już jakiś czas temu, zakończył się reakcją podażową która maiła wpływ na ukształtowanie Pin bara. Jak mówi przysłowie, ” jedna jaskółka wiosny nie czyni” ale na pewno pewien rodzaj niepokoju wkradł się w szeregi byków. Jakby nie było, na co wskazywałem już wcześniej, najprawdopodobniej jesteśmy w fali 5 impulsu od dołka z marca i koniec tego wzrostu jest najprawdopodobniej bardzo blisko. Zatem wczorajsza świeca ma szanse zostać tą która rozpocznie ruch w kierunku południowym. Jednak potrzeba co najmniej potwierdzenia aby móc faktycznie zacząć myśleć o wejściu w większy ruch spadkowy, który zejdzie co najmniej do okolic 1800. A nie jest powiedziane , że ten impuls jest falą c większej korekty spadkowej.

Wykres intra kontraktów na WIG 20 pokazuje wyraźnie, że wczorajsza sesja jeszcze nie zmieniła nic i w dalszym ciągu znajdujemy się w trendzie wzrostowym. Zejście z jakim mieliśmy do czynienia wczoraj wpisuje się w zakres OB. Jednak dzisiaj może się to zmienić. Dalszy spadek wiążący się z wybiciem OB może mieć daleko idące konsekwencje i to naprawdę „daleko”. Dlaczego? Biorę pod uwagę opcję w której to niedawna lekko wzrostowa konsolidacja była częścią swingowej korekty w fali 4 a to oznaczałoby, iż ostatni szczyt mógł być jak najbardziej nie tylko końcem impulsu od 1938 ale i końcem całego wzrostu od marca.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy mała spadkową świecę, która normalnie oznaczałaby tylko korektę w trendzie. Jednak tu istnieje inne poważne zagrożenia. Mianowicie indeks po delikatnym naruszeniu poprzedniego historycznego szczytu, cofnął się i dał tym samym powód aby poważnie wziąć pod uwagę wejście w bardziej znaczący spadek. Na ten moment miejscem zapalnym jest poziom 15754, którego wybicie da poważny sygnał do zmiany kierunku i wejścia w korektę co najmniej ostatniego swingu od marca. Dodatkowo dwie poprzednie świece tworzą coś w rodzaju wyspy odwrotu.

Na wykresie intra mamy tendencję spadkową, która dotarła do zakresu OB pozostawiając jeszcze szansę na kolejny ruch w górę z nowym szczytem w tle. Jednak zatrzymanie w obecnym miejscu to naturalna reakcja i tu samo odbicie jeszcze nie będzie odpowiedzią. Jeśli rynek ma powrócić do wzrostów w ujęciu swingowym to nie tylko powinien tu odbić ale i zdecydowanie wybić 16160 a następnie już nie powrócić na nowy dołek. Tu „elliotowcy” mogli by się wypowiedzieć czy wcześniejszy diament to w całości fala korekty czy tylko jego pierwsza połowa a druga była już początkiem nowego swingu wzrostowego. Jeśli cały diament był korektą bo np. może ona taki kształt wybrać to po wybiciu mamy pełen impuls i wówczas byki musiałyby się pożegnać z ich dobrym czasem.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P powstała wczoraj spadkowa świeca , która pokazała kolejny raz że strefa oporu na ok. 4200 ma naprawdę duży potencjał obronny. Ewentualny kolejny dzień spadkowy może doprowadzić do wybicia przyspieszonej linii trendu a to zaowocować zejściem poniżej 4050 co maiło by już swoje znacznie poważniejsze konsekwencje. Pierwszym sygnałem do takiego rozwiązania będzie już wybicie w dół poziomu ok. 4100. I tutaj kolejny raz zwrócę uwagę na to gdzie jest DAX a gdzie S&P bo to w dłuższym czasie może mieć ogromne konsekwencje dla wszystkich rynków.

Na wykresie intra jesteśmy w dynamicznej tendencji spadkowej, która zatrzymała się na linii trendu i zniesieniu 61.8%. Zatem powody do zatrzymania są jak najbardziej ok. jedynie pamiętać należy, że samo zatrzymanie nie oznacza faktycznego końca. Tu również mam ten sam dylemat co na DAX dotyczący Diamentu. Dlatego mocno biorę pod uwagę możliwość że wyjście z niego i dotarcie na ostatni szczyt było pełnym impulsem którego mamy dość czytelną strukturę. Mocniejszych wyjaśnień możemy oczekiwać po dzisiejszym dniu. Obecnie jesteśmy w fali 4 w C lub 4 w 3. Zatem jeśli będziemy mieli jeszcze tylko jeden dołek to powrót do wzrostów będzie mocno prawdopodobny. Jeśli jednak przed nami są „dwa dołki ” przedzielone korektą wzrostową to ostatni szczyt będzie faktycznie „ostatnim”.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

35
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
cherryandyTsGKiSTommy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piot
Gość
piot

Najpierw 7:15 „Jedziemy” na dzień dobry a na deser 21:50 „W tyle wizji”………..dla POLAKÓW

Tommy
Gość
Tommy

No to mamy już 70tys LOP 😉 + 2tys w godzinę , ale dalej trzyma wysoko,

Marcin
Gość
Marcin

Dziękuję za analizę Panie Dariuszu

Adrian
Gość
Adrian

LOP dalej bardzo wysoki , bez mocnego spadku rządzi BYK

Domino
Gość
Domino

No nie wiem, 2041 jak pisałem wczoraj to był szczyt. Zeszli już ponad 50 pkt. w dół. Niedźwiedź przejmuje kontrolę

Adrian
Gość
Adrian

Ale mówisz o wykresie 5 minutowym czy dziennym bo to różnica ?

cherry
Gość

Adrian LOP wysoki, bo tak w swojej strategii miał założone Rozgrywający. Wysoki LOP to efekt poziomu zmiany serii, seria M zrolowana została w zakresie cenowym, + – 20 pkt od poziomu 1780, Tu znaczę start serii. Mamy handel 200 pkt wyżej, mieliśmy handel 260 pkt wyżej, Po sprawdzeniu na jakich poziomach LOP był dodawany, możesz dużo ciekawych rzeczy wyliczyć. A wzrost lopu, dam przykład kupujesz L, sprzedajesz S, obie transakcje nowe L i S, LOP do góry, załóżmy, że obie pozycje wziąłeś sam. Nic nie tracisz, bo tu zarabiasz a tam tracisz, jesteś zerowy. Wnioski można wysnuć samemu, że Rozdający… Czytaj więcej »

piot
Gość
piot

A cy te „wyliczenia” można uzasadnić AT ………to proszę czy są jakieś inne metody oceny „ROZGRYWAJĄCEGO” ………….pasjonujące …spekulacje dzisiaj już piątka strzelona czas na korektę ??? to jest pytanie ?

Adrian
Gość
Adrian

Ty zbytnio wszystko komplikujesz i WYDAJE ci się że wiesz co robi DUŻY a tego nikt nie wie , są poziomy jak pokazuje Darek i tyle , a ty masz teorie od teorii , dla mnie na razie DUŻY sprawdza wybicie , nic kompletnie się nie dzieje z dużego interwału według mnie żeby zarabiający byk miał problem , zobacz wykres od marca jak zaczęła się seria kto ma problem , DUŻY nie przekręci się w 4 godziny ,

piot
Gość
piot

To graj z DUŻYM jak chcesz masz swoje teorie ja mam swoje …pisanina w imię czego ? no czego ? masz swoją wiedzę jedż po swoim ja pojadę po swoim i nie muszę tu udowadniać czy wiem czy umiem….. a pamiętasz CO pisałem pod koniec marca ??? no nie i te polemiki są w związku z tym NIEWIELE !!! WARTE … tak jak wiadomości , problemy, rozterki tu zawarte ..tak sobie pogryzmoliłem i tyle …….żeby zachachmęcić i zrobić szum MEDIALNY …………..POZDRO… UDANYCH …..zarabiaj na MAXa i tyle jest to warte ……….nie będę się przycinał na cokolwiek i kopał o cokolwiek… Czytaj więcej »

piot
Gość
piot

a ŻE DUŻY ma w nosie ten spadek jego problem ja gram ten spadek i już bo ten spadek jest i daje pieniądze a o to tu chodzi a nie zastanawianie się CO zrobi DUŻY ja jestem mały i gram wykresy a nie flirty z DUŻYM ….FLIRTY Z DUŻYM flirty z dużym to nie jest ANALIZA TECHNICZNA jak duży jest taki mocny że kupuje na pięć lat do przodu to jego sprawa …pisali na STOOQ że fundusze są niedowartościowane akcjami …………to sobie DOWAŻAJ !!! wystarczy za analizę tylko nie pisz że to ANALIZA TECHNICZNA !!!

piot
Gość
piot

Na koniec podaj telefon do dużego i się zapytamy po co będziemy OGLĄDAĆ ŚWIECZKI ………………….lub inne dyrdymały ……ja lubię dyrdymały jest jakiś problem z dyrdymałami ???

piot
Gość
piot

Sprzedają płotki ..i co z tego rynek spada a ja razem z nim …wybił falę pokazał apetyt … mobilizacja do L trend wzrostowy trzeba „wywołać” wyższy szczyt niższy dołek najprościej jak można …teoria Dowa ..prawda jednak zgodnie z tą teorią Duży był na 4000 był na 2480 ..był a gdzie jest ..rękę miał w nocniku przy 1350 ..graj z dużym a może lepiej z małym

Tommy
Gość
Tommy

Blisko poziomy z którymi walczyli przez długi czas, teraz zobaczymy reakcje z drugiej strony;)

Konrad
Gość
Konrad

System wskoczy na S jeżeli kurs spadnie 17 pkt. od poziomu otwarcia.
U mnie też możliwy koniec wzrostów, ale to tylko możliwość.

piot
Gość
piot

I JAK SIĘ ……NIC NIE DZIEJE ……….TO ZNACZY ŻE SIĘ DZIEJE !!! …………..KRÓTKA PO 1936 …podpowiem linia po zamknięciach dwóch świec to takie triki plus wskażnik „tajna broń” a można było po 1927 z prawego ramienia ….klasyka giełdowa RGR !

piot
Gość
piot

I byczkowi „pióra” opadły nie „brał” po 10 tej …podpowiem

cherry
Gość

Piot dzisiaj brałeś te S po 2036, jak pod świecę z H4 to mogłeś wpisać 2 dni temu te zagranie.

Udanych

piot
Gość
piot

Chyba jasne że wczoraj ?!?!? świeca czerwona była po 1926 potwierdzona przez 2H mam też taki wykres nie tylko 15 min i dzienny : RGR był wczoraj na 15 powinieneś widzieć prawda ? zgoda ?

piot
Gość
piot

Co tam jakieś 50 pkt w plecy jak perspektywa jest ? jeszcze 400 ! jak patrzę na tygodniowy widzę piątkę i rzeczywiście zniesienie piątej czyli zgoda 1900…..ale gramy „po kolei” bez wróżenia tylko z wykresów OKI ?

cherry
Gość

Piot Ty coś grasz? Każdy na giełdzie widzi co chce, aż się prosi zebyś podał bez wrózenia zagranie z wykresu. 50 pkt jakoś odrobisz.

Ja podam Ci propozycję na 40 pkt zysku i na max 10 pkt straty.

L1988, SL 1982 (minus 6 pkt), TP2002 (zysk 14 pkt)
S2003, SL 2012, (minus 9 pkt), TP1986 (zysk 26 pkt)

Udanych

KiS
Gość
KiS

cherry ja bardzo długo walczyłem ze sobą aby nie brać pozycji wbrew tendencji czy też trendowi, dlatego propozycja Twoja na wzięcie L dziś po 1988 i SL 1982 spowodowała że przyniosła stratę w poztaci SL bo bylo to wejście przeciw tendencji spadkowej …zdecydowanie lepsze wejście będzie to drugie jak oczywiście wejdzie , bo bedzie zgodne z tendencją lub trendem zależy kto sobie tak nazywa ruch ceny, nie jest to z mojej strony przywalanie ale jedynie moje własne doświadczenia ze spekulowania w podobny sposób, bo juz niejeden raz doświadczałem podobnych sytuacji że prowadzący ma swój cel gdzie chce dociągnąć cenę …zdecydowanie… Czytaj więcej »

cherry
Gość

KiS dyskusja mile widziana. Ja nie pisałem, że to gram, bo tu nie pisze, była to tylko propozycja pod moje założenie. Jednocześnie prośba do Piot, żeby coś zaproponował od siebie. Podająć wejście w pozycję zakładałem, że nie odpisze mi „amTbkp”, skrót do własnej interpretacji. Żadna gra pod prąd tylko przemyślane zagranie. Wejście 1 L1988, potencjalny koniec fali spadkowej 3wAw4, idealne miejsce na L, dopuszczałem 1986, stanęli trochę pomyśleli i SL 82 by strzelił. Koniec spadkowej jako narzędzie zmiany systemowego wskazania czyli S1984, także był argumentem na wskazanie pod L. Wejście 2 Jak miało być 2003, a dali 2001, to nie… Czytaj więcej »

KiS
Gość
KiS

cherry imo dziś nie powinno się grać na L przy tych poziomach co piszesz z prostego powodu bo to nie jest zgodne z trendem jest godz, 15 i widać że była korekta na cenie 1986-7 wiez wejscie w S było lepsz niż trzymanie L i SL odległy ….być może wyjdziesz na plus z tego wejścia bo niewykluczone że mamy impuls spadkowy dokończony na poziomie 1976 lub jest w trakcie wypełnienia, nie rozumiem po co taki pośpiech w podejmowaniu decyzji no ale może masz w tej materii swoje schematy, powodzenia

TsG
Gość
TsG

Cherry nic mi do tego co i jak grasz ale dzięki za wpisy bo przynajmniej utwierdza mnie to w daytrading że nie należy zbytnio ryzykować, bierzesz L po 1983 SL na 13 punktów a TP masz na 5-9punktow to imo złe proporcje zysku do ryzyka szkoda kasy bo jak widać TP nie dali SL strzelił

cherry
Gość

TsG mi także nic do tego, tylko pomyliłeś się w liczeniu, wejście 1983, a TP 2010 nie da 9 pkt.

Do wszystkich nauczycieli, którzy nie wiem czemu nie napiszą co robią tylko się mądrzą. Jak chcecie to mogę Wam wyjaśnić po sesji co dzisiaj można było grać, nie widzieliście tego.

Mimo to udanych zagrań. Dużego depozytu, zysków większych niż strat.

Pzdr

TsG
Gość
TsG

KiS fajnie pisać po czasie gdy nic się nie ryzykuje ale masz rację co do zasady.czekac na korektę, liczyć fale mimo że o pomyłkę jest łatwo a resztę nie słuchać jedynie swoje metody sprawdzone w praktyce i przetestowane

Adrian
Gość
Adrian

Najlepsza pozycja nie łapiąca szczytu i dołka bo tego nikt nie umie to zajęcie L na reteście wbicia , u mnie 1981 pkt , więc ryzyko postawienia SL na takiej pozycji z trendem małe – drugie podejści poczekanie na pierwszy spadek i korektę i wtedy ewentualnie S jak korekta nie wybije szczytu , ale tutaj jak zwykle większość idealnie łapie szczyty dołki , według mnie dalej przewagę trendu ma BYK , dopóki LOP wysoki i nie zacznie mocno spadać , wtedy MIŚ się podda i zacznie zamykać S -ki kupując L tak to się robi na FW20 ( -co innego… Czytaj więcej »

piot
Gość
piot

za propozycję dziękuję ! jednak gram sam ! i żadnych SL nie używam ! pod 1988 na takich wykresach to sobie kup sam…. jak się ułożą wykresy na kupi to biorę ; brałem po 1978 ( poziom i różne rzeczy mówiły że można na trochę , nie gardzę takim zagraniem ) i zamknąłem bo tak mi „mówi” wykres ; może i powinno być zejście do 1978 przynajmniej na takich „smarach” z zasad AT ………………….i już schodzą… pozdro ..udanych

piot
Gość
piot

Każdy na giełdzie patrzy na to samo ! a widzi ci innego a nie co chce gra się z rynkiem a nie swoje wyobrażenia podzielam zastrzeżenia KiS a

MS2
Gość
MS2

Piot, widzę, że masz wiedzę ale proszę pisz logiczniej dla mniej mądrych. Bo naprawdę muszę to czytać z 10 razy żeby chociaż trochę zrozumieć, a i tak mi się nie udaje.

piot
Gość
piot

Bo chyba ogólnie jest trudno pisać „o rynku” ze względu na odbiorcę ..tu bym się zbliżył do KiS a

Domino
Gość
Domino

1990 pęka na fw20 – dziś pewnie oddam swoje S brane wczoraj po 2032. Ustawiam tp 1982. Do dzieła miśki.

andy
Gość
andy

wychodził mi poziom 1958, ale nie kuszę losu zamknąłem po 1975 ,jutro też jest dzień.

andy
Gość
andy

jako niedżwiedż to oczyma wyobrażni marzy mi się formacja bullish shark trzy elementy wykonane ,teraz przydałby się ten czwarty najważniejszy. 🙂