Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 04.03.2020

Wczorajsza sesja przyniosła nam małe szaleństwo na indeksie WIG 20 w postaci wzrostu jego wartości o 4.53%. Objaw emocjonalnego podejścia do rynku w całej okazałości. Indeks DAX nie był taki skory do wzrostu a jego wynik na poziomie 1.08% nie jest wcale takim pozytywnym wydarzeniem.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała duża wzrostowa świeca , która osiągnęła trzeci z zakładanych poziomów docelowych korekty. Jej kształt nie wskazuje na wyczerpanie potencjału wzrostowego ale na tak rozemocjonowanym rynku trzeba brać duże poprawki. Szał zakupów spowodowany mocna przeceną akcji wraz z zapowiedzią obniżki stóp procentowych w USA o 0.5, może mieć przykre konsekwencje. Obniżka stóp i to bez posiedzenia FED stała się faktem a stare przysłowie giełdowe mówi „kupuj plotki sprzedawaj fakty”. Nie wiem jak zachowa się dokładnie dzisiaj nasz indeks ale myślę że jego słabsze otwarcie da nam już jakąś podpowiedź. Czy rozpoczniemy kolejny swing spadkowy , który tym razem , po osiągnięciu nowych minimów może być już tym ostatnim na jakiś dłuższy czas? Czy będzie to tylko korekta odbicia a rynek w końcowym rozrachunku da nam jeszcze jakiś ruch w górę po jej zakończeniu. Dla mnie podstawowe założenie brzmi, bez jeszcze jednego dołka trudno myśleć o lepszych czasach dla byków.

Na wykresie intra 1H widzimy wyraźnie dwie kwestie. Pierwsza to dojście do zakresu OB a druga to sposób w jaki to uczynił indeks czyli na tę chwilę korekta abc gdzie „a” jest trójką „b” również natomiast „c” pełnym impulsem zakończonym świecą z długim górnym cieniem. Można chyba zakładać że spadek z obecnego poziomu do okolic 1835 jest niemal przesadzony. Tam , jeśli byki zdołają powstrzymać podaż to będzie szansa na kolejny swing wzrostowy i budowanie większej korekty do okolic 1950. Jeśli jednak nie uda się powstrzymać podaży, co wydaje mi się bardziej prawdopodobne, to kontrakty będą kierować się w stronę poziomu 1650.

Indeks DAX

Tak jak zaznaczyłem na wstępie, wzrost wartości indeksu DAX nie był wczoraj czymś pozytywnym. Ciężka świeca „spadkowa” po reteście wybitej linii trendu daje znacznie większe szanse na nowy dołek niż na coś w jakikolwiek sposób byczego. Tak jak już wspominałem w poprzednich analizach , okolice 11300 są chyba zbyt mocno pociągające aby rynek nie zechciał się z nimi spotkać a i to nie musi być koniec „małej Niagary”.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mieliśmy ruch w górę który pokonał ostatni potwierdzony szczyt. To pierwsza oznaka możliwości zmiany trendu. Warunkiem do takiej zmiany jest utrzymanie ostatniego dołka. Obecnie cena spadła do strefy na Koronę i odbiła ale odbicie mieści się w zakresie OB. Aby móc myśleć o wzrostach i wejściu w trend wzrostowy, cena musi wybić strefę na ok. 12070. Zważywszy jednak na fakt, iż wyjście w górę na bazie zapowiedzi obniżki stóp w USA miało charakter „trójkowy” wydaje się , że kontynuacja trendu spadkowego czyli odpowiednia reakcja na OB i kolejny swing spadkowy to najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe godziny. Pamiętajmy o wskazaniach z wykresu dziennego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

14
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŁiktorMariuszwwlcherryDariusz Bartłomiejczakrubik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lingwista
Gość
Lingwista

O żądnym nowym dołku przynajmniej w perspektywie kilkunastu a może nawet większej liczby sesji nie ma mowy. Tak wielki wzrost obrotów na dołkowej sesji w ubiegłym tygodniu na wyprzedanym rynku skutecznie zawsze powstrzymywał przed ponownym testem dołka zanim rynek znowu nie stał się wykupiony.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

coś może w tym być bo usd/pln pokazuje jakby zagranica weszła , tym bardziej ze podali że w lutym 4 największe instytucje na GPP to morgany i goldmany ,dla mnie na H1 najważniejsze są te 2 knoty 1857-1908 , a jak zrobimy jeszcze jeden szczycik to by była 5 tka na H1 w górę a wtedy korekta i kolejna 5 tka w górę , powinniśmy sprawdzić wybicie 2050

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Jeżeli DAX nie wejdzie do tego kanału to spadek powinien być o wysokość kanału , a jak będzie fałszywe wybicie z kanału i wrócimy to powinniśmy zrobić nowy szczyt

Krzysztof
Gość
Krzysztof

swoją drogą w 2018-19 było podobnie jak S&P walnął 600 pkt to FED zaczął drukować i 3 razy ściiął stopy , teraz nawet szybciej reaguje , dlaczego oni się tak boją bessy ?

rubik
Gość
rubik

próbujesz zaklinać rzeczywistość Krzysztof tłumacząc wszem i wobec, że hossa tuż tuż
to tak nie działa niestety

Krzysztof
Gość
Krzysztof

O czym ty do mnie mówisz, to w USA nie ma hossy bo są 2 tygodnie korekty ? Ostatnia korekta nawet nie została osiągnięta zasięg to 2750 a ty mi tu wyjeżdżasz ,że hossy nie ma , FED 18 zetnie jeszcze raz o 50 pkt bazowych i się zacznie kupowanie akcji a wywalanie obligacji , zobacz hiperbole na obligacjach USA to może coś ci do głowy zaświta gdzie kapitał będzie szukał zyskó.

rubik
Gość
rubik

nie zrozumieliśmy się, w długim terminie oczywiście, że jest hossa (od dołka w 2008/9) natomiast w krótkim terminie mamy ewidentną bessą (trend spadkowy), który może przerodzić się w coś głębszego, oczywiście nie musi ale jest na spora szansa

cherry
Gość
cherry

Witam.

DAX dt, popatrzmy jak indeks dzisiaj czyści świeże S i kieruje się na poziom 12380-12440. Powtórzę się z poziomem 12030-40, który był kluczem na wczorajsze dołki (dzisiaj to wstępne potwierdzenie, chyba że dynamicznie nakręcą w górę do 12100), dzisiaj klucz na sprawdzenia założenia wychodzi mi na wspomnianym poziomie 12100. Poziom gdy wpis idzie do kosza to 11870. Udanych zagrań.

cherry
Gość
cherry

Wpis dt w zakresie fw20.

Handel na godzinę 13.30 to poziom 1885.
Założenie to spadek na poziom 1870-75 i tutaj L do zagrania na 50 pkt w górę, wychodzimy na poziomie 1924-30.

Udanych zagrań.

cherry
Gość
cherry

Załączam założenie na dwa dni, będe w piątek. O FW20 już pisałem 1925 cel, 1884 do testu, close nad pozytywnie dla byka, a jak pojawi się dynamika na 1895, to pewność założenia i test górnego ograniczenia kanału wzrostowego w grze. Uwaga kanał wzrostowy ma 80 pkt, czyli jego wybicie w cenie zamknięcia może dać ruch do 2000 pkt. Dopuszczam ruch na test 1845 dt. Dax Cel to 12530 z przystankiem na 12280 i 12390. Już nie powinni testować 11900, gdy ma zapis zagrać SP Cel to 3200. Dzisiaj close nad 3100 to cel dla byka, później 3140, W piątek uzupełnię… Czytaj więcej »

Mariuszwwl
Gość
Mariuszwwl

Witam Panie Darku, jeśli chodzi o nowy dołek to również sceptyczny byłem. Ale jeśli wybiją 1857 na kontraktach to chyba innej opcji nie ma

Łiktor
Gość
Łiktor

Narazie doszli do poziomu gdzie zamknąłem pierwszy raz L brane na dołku tyle , że tym razem zamykają nad 50% fibo. Jak wybija ostatni szczyt w cenie zamknięcia to zmieniam nastawienie na bycze po abc w dół rzecz jasna.