Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 31.01.2019

Czwartek był dniem, w którym indeks WIG 20 straciła na wartości -0.87% a indeks DAX spadł o -1.41%. Jakie znaczenie mają te wyniki dla obrazu sytuacji technicznej indeksów?

Indeks WIG 20

Doji na nowym dołku swingu spadkowego, to obraz na wykresie dziennym po czwartkowej sesji. Zatem mamy obecnie chyba ostatni przyczółek do powstrzymania spadku przed wybiciem dołka na 2034. Świeca sporego niezdecydowania z przewagą po stronie niedźwiedzi. Aby to zatrzymanie mogło być skuteczne , cena indeksu musi znaleźć się nad 2115. Nie chcę powiedzieć, że jest to niemożliwe ale wydaje mi się że mało prawdopodobne.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, cały czas jesteśmy w trendzie spadkowym. Tak na dobrą sprawę gdyby nie wieczorne działania na parkiecie w USA i odpowiednie zachowanie kontraktów na DAX to dzisiaj moglibyśmy oczekiwać spadku od samego początku sesji. Jednak wydaje się, iż sytuacja może być nieco inna i zwłaszcza pierwsze godziny mogą upłynąć w kierunku zrealizowania większego OB. Dojście do strefy oporu (żółta) i powstanie sygnałów odwracających będzie dobrą okazją do zajęcia pozycji S.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy zanegowanie formacji Harami a wczorajsza świeca, mimo obrony zakresu OB nie daje dobrych wskazań na taki scenariusz. Innymi słowy indeks DAX ma większe szanse na dalszy ruch w dół. Trzeba jednak sobie powiedzieć jasno , ze gdyby indeks był notowany tak długo jak kontrakty to świeca ta wyglądałaby zupełnie inaczej. Jednak musimy się trzymać tego co widać a jedynie brać poprawkę na efekty posesyjnego notowania kontraktów.

A tu po wybiciu nowego dołka mamy silne odreagowanie, które na obecną chwile jest co prawda tylko korektą znoszącą 61.8%. Co prawda brak dojścia do widocznej strefy oporu wydaje się trochę dziwny ale może to oznaczać , że zejście do strefy na Koronę (żółta strefa wsparcia) wywoła kolejny ruch wzrostowy do wspomnianej strefy oporu. Jednak na obecną chwilę trzymam się tego , ze mamy trend spadkowy i kierunek poranny tez taki będzie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LingwistaKrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

5 fal w doł na Dax to teraz korketa abc powinna być ?

Lingwista
Gość

Owszem. Pod warunkiem, że fale nie przybiorą kształtu tsunami. Kto zarobił na Mercatorze w kilka dni tyle samo przez rok szarpania się na fiutach ? Ręka do góry. Bo ja nie.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

ja też NIE , u nas niby spadki ale LOP nie rośnie , boją się pewnie znów obrony 2030 pkt ,

Krzysztof
Gość
Krzysztof

źle się wyraziłem bo spadki są to żadne niby .

Krzysztof
Gość
Krzysztof

U nas 1,3 mld obrotu dzisiaj czyli bardzo duży przed wsparciem i odwrót na PLNie , coś mi się wydaję ze na razie nie wybijemy tego 2030 na WIG 20