Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 07.11.2019

Środa przyniosła nam nieco odmienne wyniki na omawianych indeksach. WIG 20 stracił na wartości -0.75% a indeks DAX nieco wzrósł bo o 0.24%. Zmiany te nie mają większego wpływu na sytuację techniczną indeksów ale może warto coś nie coś powiedzieć na ten temat.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 po szpulce z wtorku, powstała wczoraj spadkowa świeca. Jej rozmiar , zwłaszcza w stosunku do Marubozu z poniedziałku jest bardzo skromny i dlatego warto chyba jednak założyć, iż ma ona charakter korekcyjny. Piszę „założyć” jednak nie stawiałbym na to wielkich pieniędzy. Dlaczego? Po pierwsze, nawet jeśli jest to korekta to potencjał do wzrostu jest moim zdaniem mocno ograniczony ważnymi oporami jakie znajdują się tuz nad szczytem, po drugie szpulka po Marubozu może być równie dobrze całkowitym zakończeniem efektów popytowych.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 sytuacja nie jest w jakiś sposób klarowna.Szczyt zakończony Pin barem jest moim zdaniem szczytem swingu po korekcie pędzącej 1:1 i to wskazywałoby na możliwość całkowitego zakończenia wzrostu. Jednak wczorajszy spadek doprowadził zaledwie do naruszenia „małego” OB i wyrysowani układu korekty prostej choć fixing z poziomem 2261 był tym co wybiło ostatni potwierdzony dołek w ruchu wzrostowym. Tym samym dzisiaj to co przypomina korektę może przerodzić się w impuls spadkowy a dotychczasowy spadek w niższych interwałach może się okazać układem gdzie po pierwszym swingu spadkowym niższego stopnia mamy korektę pędzącą 1:1 co zapowiadałoby znacznie większe przyspieszenie akcji niedźwiedzi w kierunku 2240.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym kolejna biała świeczka „dopychająca” szczyt do strefy oporu. Tu można powiedzieć żadnych zmian a jedynie coraz bliższe łupnięcie w dół.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX trend wzrostowy jest utrzymany , jednak zwrócę uwagę na świeczkę szczytową jej charakter i umiejscowienie w swingu wskazuje na duże prawdopodobieństwo, iż był to szczyt. Pierwsze potwierdzenie to jej wybicie w dół a kolejne to zejście poniżej 13103. Urzeczywistnienie tych wybić będzie wskazaniem na ruch w kierunku 12970 a patrząc na cały wzrost w ujęciu dziennym może to być początek znacznie większych spadków. Wybicie świecy szczytowej będące zanegowaniem jej znaczenia raczej nie da okazałych wzrostów i nawet jeśli będzie miało miejsce to i tak niedźwiedzie raczej nie pozwolą na kontynuację takiej negacji. Mimo wszystko ten ostatni scenariusz wydaje mi się mało prawdopodobny a ewentualne podejście w okolice 13180-13190 może być dobrym miejscem dla chcących szukać ryzykowniejszych okazji na S.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
17 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakKrzysztofŁiktorTom'as Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Tak się zastanawiam co jest podstawą do tego „łupnięcia” na dax ?
bo chyba nie świeczki … swoją drogą niech Pan spojrzy na to co kiedyś pisałem
https://dariuszbartlomiejczak.pl/2019/10/11/analiza-indeksu-wig-20-i-indeksu-dax-przed-sesja-11-10-2019/#comment-68868
i jaki to ma dziś obraz comment image
pozdrawiam

Łiktor
Gość
Łiktor

S NA Dax 13225 Sl13270

Łiktor
Gość
Łiktor

Ponawiam S 13275 sl13280

Łiktor
Gość
Łiktor

Musiało pójść jakieś info innej opcji nie ma .
Teraz trzeba znaleźć co to było.

Łiktor
Gość
Łiktor

Cały czas ponawiam S aż do wybicia 13300

Łiktor
Gość
Łiktor

W końcu mam te S 13300. Co prawda liczyłem na korektę zanim tu dojdą, ale to może nawet lepiej , bo będą mieli coraz mniej siły na trwałe wyjście z kanału. Chyba , że pójdzie znów info o definitywnym rozwiązaniu kwestii handlowej i znów cała matematyka AT i Elioty pójdą do kosza.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Nikt o tym nie mówi to ja napiszę , FED drukuje 60 mld miesięcznie , jak liczycie na spadki to powodzenia , przy żadnym QE nie spadało ,

Łiktor
Gość
Łiktor

Nie liczymy na spadki tylko na głęboką korektę abc. Pieniądze o których piszesz to kropla w morzu wartosci akcji i mają tylko charakter psychologiczny , ktory jak do tej pory dziala i tego trzeba się trzymać.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

powodzenia , Dax od początku roku ma prawie 30% zysku , S&P prawie 20% a ty liczysz , że na koniec roku zarządzający spuszczą rynek, żeby nie wziąść rocznych PREMII , zobaczymy , dla mnie dłuższa hossa znó się szykuje za pieniądze banków centralnych ,

Łiktor
Gość
Łiktor

Nie , na koniec roku zdążą podnieść , bo jak nie to przedłużamy urlop.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

https://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results jedyne co przemawia za korektą w USA w następnym tygodniu to 40% Byków