Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 23.10.2019

Wtorek był dniem, w którym omawiane tutaj indeksy, świeciły na zielono. Co prawda indeks DAX zakończył wynikiem tylko 0.05% ale indeks WIG 20 dał bykom całe 1.32% pokonując przy tym istotny opór.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20, po wczorajszej sesji przybyła nam wyraźna świeca wzrostowa, która przy większym obrocie pokonała opór w postaci strefy na ok. 2190. Utrzymanie się nad tą strefą to zapewne ruch w kierunku 2250 a może nawet i 2300 bo to teraz są dwa podstawowe poziomy do osiągnięcia przez byki. Pierwszy test siły byków będziemy mogli poznać chyba już na początku dzisiejszej sesji a to za sprawą spadków takich indeksów jak DAX i S&P w czasie kiedy nasz rynek już nie działał. Jak widać samo zejście do strefy , które byłoby normalnym re-testem mieściłoby się również w przedziale obowiązującego OB. Zejście poniżej w cenach zamknięcia nie byłoby dobre. Sam wykres daje podstawy do dalszych wzrostów (tak jak już pisałem poziomy 2250 a nawet 2300) , jednak musimy pamiętać i brać już mocno pod uwagę , że listopad to miesiąc kolejnej , trzeciej już akcji z zmianą MSCIEM. Przed dwoma poprzednimi, spadki na naszym rynku rozpoczynały się na ok. miesiąc wcześniej. Jak to odnieść do tego najbliższego? No właśnie, ta sytuacja mocno stawia pod znakiem zapytania wyższy poziom docelowy czyli 2300. Zobaczmy może jak wygląda sam indeks MSCIEM.

Słowa opisu są tu zbyteczne, wszystko widać jak na dłoni.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym. Faza boczna z ostatnich godzin sesji to efekt szczytu z 16.09. Patrząc na cały ruch od podstawy ostatniego OB chciałoby się powiedzieć , że do wykończenia impulsu brakuje jeszcze jednego szczytu. Zatem istotnym będzie to jak dzisiaj otworzy się ten rynek i jak zareaguje na wczorajszą przecenę za oceanem. Najbliższe ważne wsparcia to ok. 2200 i następnie 2193 oczywiście wcześniej jeszcze 2210 gdzie wczoraj popyt wyraźnie odbił w górę.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj mała Doji poniżej maksimum Pin bara. Zatem cały czas brak negacji tej formacji świecowej a to zostawia w polu walki możliwość jej potwierdzenia w postaci wybicia poziomu 12600. Na tę chwilę od poziomu 11787 mamy swing , który z powodzeniem jest już pełnym impulsem a zatem wybicie 12600 oznaczałoby co najmniej wejście w większą korektę a czymś możliwym byłoby rozpoczęcie silniejszej przeceny kończącej całe duże ABC.

Wykres intra kontraktów na DAX ma nieco inną historię ponieważ tu w godzinach wieczornych doszło do przeceny i tym samym przy braku nowego szczytu musimy oczekiwać na wybicie poziomu 12584. Pytanie czy będzie to wybicie z przytupem i pozostawienie już na stałe „żółtej strefy wsparcia” za sobą czy tylko naruszenie w ramach korekty prostej. Jest jeszcze trzeci wariant, w którym nie ma już miejsca na żaden spadek a cały wczorajszy zjazd byłby korektą po której kontrakty powinny wybić nie tylko wczorajszy szczyt ale ten ostatni najwyższy. Tu jednak potrzebne byłoby zdecydowane wyjście nad poziom strefy oporu na ok. 12690.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KrzysztofDariusz BartłomiejczakMAXKrzystofrubik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rubik
Gość
rubik

formacja działa dopóki nie zostanie zanegowana – to odnośnie pinbara na dax

Krzystof
Gość
Krzystof

spadający LOP na wzroście i podwójny szczyt ,

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Nasdaq – klin w 5 tej fali , S&P problemy z robieniem nowych szczytów, powiedziałbym ,że w listopadzie dostaniemy w Papę , i powrót pieniędzy do obligacji USA

MAX
Gość
MAX

A gdzie tu podwójny szczyt no chyba że na h1 bez znaczenia, a co sugeruje spadających Lop w tym przypadku

Krzysztof
Gość
Krzysztof

jeżeli LOP spada na wzroście znaczy że ruch jest wywołany zamykaniem pozycji a nie wejściem nowego kapitału ,poprzedni szczyt był na początku wrzesnia na 2220 więc nie wiem o jakim H1 piszesz , oczywiście na razie jeszcze nie ma pod co grać tego podwójnego sczytu , nawet bardziej bym się skłaniał pod kanał spadkowy na FW 20 około 2260 pkt ale kanał opada to poziom będzie się przemieszczał

Krzysztof
Gość
Krzysztof

jeżeli LOP spada na wzroście znaczy że ruch jest wywołany zamykaniem pozycji a nie wejściem nowego kapitału ,poprzedni szczyt był na początku wrzesnia na 2220 więc nie wiem o jakim H1 piszesz , oczywiście na razie jeszcze nie ma pod co grać tego podwójnego sczytu , nawet bardziej bym się skłaniał pod kanał spadkowy na FW 20 około 2260 pkt ale kanał opada to poziom będzie się przemieszczał