Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 07.03.2019

Za nami druga sesja tygodnia, która nie wprowadziła jakiś znaczących zmian. Indeks WIG 20 zyskał 0.25% a indeks DAX stracił -0.28%. Tak niewielkie zmiany wartości indeksów mogłyby zostać zupełnie pominięte i dzisiejszy komentarz mógłby spokojnie nie mieć miejsca. Jednak postanowiłem napisać parę słów bo są pewne szczegóły, które nawet jeśli nie dają jakiś konkretnych wskazań to pozostawiają dla nas drogocenne wskazówki.

Na dziennym wykresie indeksu WIG 20 mała biała świeczka z delikatnym dolnym cieniem nie zmienia sytuacji ani trochę ale… . No właśnie, jakimś „cudem” byki nie dopuszczają do spadku poniżej 2313 a podaż jakby tez nie miała siły to uczynić. Zatem kumulacja świec z ostatnich kilku sesji daje podstawy do tego aby sądzić że ruch , konkretniejszy ruch jest już tuż , tuż i że będzie on raczej dość spory. Dlatego warto śledzić to co dzieje się w niższym interwale.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mieliśmy kolejną próbę i dużą możliwość wybicia strefy wsparcia a jednak do tego nie doszło. Kolejne uderzenie w strefę 2318-2323 nie przyniosło oczekiwanego skutku. Jeszcze przedostatnia godzina wczorajszej sesji wyrysowała idealnego czarnego Pin bara a i tak ten „sygnał” nie został wykorzystany tylko niemal w całym stopniu zniwelowany. Mamy tu układ wyraźnie niższych szczytów i dołków na niemal identycznym poziomie. Taki opadający trójkąt powinien statystycznie doprowadzić do silniejszego wybicia dołem co powinno doprowadzić do silniejszego ruchu spadkowego.Jednak kiedy spojrzymy na wykres intra znacznie szerzej czasowo to zawężająca się konsolidacja jaka ma miejsce od 4.03 dobrze wpisuje się również w układ klina kończącego. I dlatego nie lekceważyłbym możliwości wybicia linii ograniczającej od góry wspomniana figurę. Takie wybicie byłoby dla mnie zaczątkiem ruchu który z pełnym powodzeniem mógłby rozpocząć realizację DB z ujęcia dziennego a to dawałoby realne możliwości wzrostu do 2351 a następnie do okolic 2380 Powiem szczerze , że po wczorajszym dniu ten ostatni scenariusz zdaje się wychodzić u mnie na prowadzenie.

Indeks DAX.

Nad wykresem dziennym nie ma się co rozczulać. Tu dalej zachowany trend wzrostowy a wczorajszy dzień był 4 podczas którego mamy dość wąską konsolidację.

Patrząc natomiast na wykres intra kontraktów na DAX mamy korektę do poziomu OB , wyjście w trzech impulsach nad poziom 11638 i obecny spadek , który zbliża się do minim z 4.03. Podstawowym założeniem jest obrona tego minimum i kolejne wzrosty , którym w osiągnięciu nowych szczytów nad poziomem 11676 może przeszkodzić chyba tylko strefa na ok. 11630. Inaczej oczywiście będzie trzeba spojrzeć jeśli dojdzie do wybicia dołem 11522. Wówczas kolejnym poziomem docelowym będą okolice 11400. Jednak to dopiero wówczas kiedy niedźwiedzie mimo wszystko zdołałyby wybić poziom 11522.

Uwaga! Już niebawem , tzn w ciągu 1-3 dni zamieszczę kolejne analizy ciekawych spółek dla subskrybentów. Po ostatniej dotyczącej Budimex dostałem trochę maili z pytaniem o hasło do wpisu . Niestety nie przewiduję dosyłania hasła bo to jest dla mnie zbyt uciążliwe dlatego jeśli interesują Cie takie analizy to skorzystaj z opcji zapisu na listę w wyskakującym okienku.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 07.03.2019

 1. Jest kosolidacja i tyle, zgadywanie czy wybije górą czy dołem to wróżbiarstwo. Analiza powinna zakończyć się po drugim zdaniu. No chyba, że chodziło o napędzeniu subskrynentów.

  1. masz prawo mieć takie zdanie ale pozwolisz, że ja sam będę decydował kiedy powinna się skończyć analiza. Jak powinieneś zauważyć „dziennej” nie ma prawie wcale a tylko co nieco jest odnośnie intra. I tu chyba nie powiesz że jest totalna konsolidacja nie dająca jakiś okazji dla graczy Dt. Dlatego jest te pare zdań więcej. Czy to źle? Według mnie nie 🙂 Pozdrawiam @rubik bo już Cie trochę czasu nie słyszałem.

   1. Nie udzielam się nigdzie bo od dłuższego czasu na rynku totalnie nic się nie dzieje (o DAX mówię). Średnioterminowe pozycje pozamykałem na początku stycznia i tak sie niemal w miejscu buja. Fakt, że od dołka urosło ponad 1000pkt ale kto gra na tym rynku to wie, że to mały pikuś dla nich. Niemniej uważam, że cały ten wzrost zakończy się niebawem, może jeszcze z tydzień (do rozliczenia opcji) a potem rynek powróci do spadków.
    Obecnie więcej emocji na boiskach ekstraklasy jest niż na giełdzie 😉
    A co do naszego rynku to zastanawia mnie jak i kiedy odbiją się czkawką nowe pomysły obecnej partii rządzącej (pięciopak MM). Chyba jedyne co będzie mogło uratować od gwałtownej przeceny to nieświadomość społeczeństwa, że z PPK będzie można zrezygnować. Jeśli jednak społeczeństwo świadomie i masowo będzie z tego rezygnować to dziura budżetowa urośnie do takich rozmiarów, że kilka pokoleń będzie ją łatać.

    1. To nie jest tak do końca jak piszesz , według mnie oczywiście ale nie miejsce i nie czas na takie dywagacje.

 2. NIE,tak nie może być ,
  Mianowicie 2 zygzak (w ujęciu tygodniowym),więc nie ma prawa być 4 zygzakiem.
  Opcje do wyboru tr., lub złożona podwójna lub potrójna,ALBO PROSTA 3,3,5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *