Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 05.03.2019

Nowy tydzień rozpoczął się od niewielkich spadków zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX. ten pierwszy stracił -0.22% a ten drugi zaledwie -0.08%.  Oczywiście oba indeksy znajdują się jakby w innych fazach i dla każdego z nich ma on nieco inne znaczenie.

Indeks WIG 20

Na naszym podwórku, wczorajszy spadek indeksu WIG 20 ustanowił „nowe minimum” i tym samym zbliżył indeks do okolic 2300. Na tę chwilę zejście do tego poziomu zdaje się być najbardziej prawdopodobne choć oczywiście są jeszcze jakieś mini szanse na to aby utrzymać w grze dołek z 19.02 . Wszystko co dzieje się obecnie na naszym rynku jest korektą w trendzie wzrostowym i tak jak już niejednokrotnie pisałem poziomy 2300 następnie ok. 2250 i wreszcie okolice 2220 to rejony , które indeks może przetestować nie zmieniając głównego kierunku w tym interwale.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 cały czas utrzymany jest jeszcze „czerwony OB” co wyraźnie pokazuje powyższy wykres 4H. Jeśli podaż zepchnie cenę pokonując strefę 2318-2321 to wówczas właśnie okolice 2300 staną się tymi na których popyt będzie miał okazję zawalczyć mocniej.

Na powyższym wykresie 1H widać wyraźnie strefę wsparcia do której zeszliśmy. Trzy dotychczasowe dołki na niemal takim samym poziomie wskazują , ze najprawdopodobniej kolejne uderzenie w tę strefę będzie wybijającym. Zatem byki mają o co walczyć. Gdyby popyt nie dopuścił do wybicia strefy a sam wczorajszy fixing zdaje się dał taka okazję, to wówczas najważniejszym byłoby wybicie poziomu 2343 po którym moglibyśmy nawet zacząć myśleć o zakończeniu trendu spadkowego i powrocie do wzrostów wiodących nawet na nowe szczyty. Zatem zgodnie z obecnym trendem zejście do 2318 to najprawdopodobniej wybicie tego poziomu i spadek do ok. 2300 jeśli jednak odbicie z fixingu byłoby kontynuowane to wówczas wybicie 2343 otwarłoby drogę do 2380 z zapora do pokonania w okolicy 2354.

Indeks DAX

Na indeksie DAX mamy mała czarną świeczkę która nawet nie wybiła minimum poprzedzającego ja małego Pin bara nie wspominając o luce cenowej. Zatem w dalszym ciągu , trend wzrostowy na tym wykresie dziennym daje wskazówki na możliwość kontynuacji jego i ataku na okolice 11800-11850.

Na powyższym wykresie intra kontraktów na DAX w ujęciu 4H widać , iż popołudniowe tąpnięcie w dół , wywołane spadkiem za oceanem, doszło tylko do strefy wsparcia wynikającej z szczytu 3.12.2018 i tam pojawił się silny popyt, który spowodował że na wykresie powstała świeca z wyraźnym dolnym cieniem. Samo jej minimum ma dużą szansę być jeszcze zaatakowane przez podaż w dniu dzisiejszym . Widać to wyraźnie na wykresie intra 1h.

Tu zwróciłbym uwagę na OB – czerwone. Gdyby jednak podaż ponownie mocniej przycisnęła czego wykluczyć, w obliczu braku sygnału kupna, nie można to wówczas spodziewałbym się zejścia nawet do okolic 11430. W tych rejonach, zgodnie z trendem i tym jak porusza się cena w trendzie można byłoby się spodziewać sygnałów zakupowych. Sama podaż może zwlekać z uaktywnieniem się do momentu dojścia ceny w okolice strefy 11590-11600.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Murgrabia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Murgrabia
Gość
Murgrabia

Witam. Mój wykres dzienny USDPLN sprzed dwóch tygodni. https://bankfotek.pl/view/2132988 Po zakończonej dystrybucji nastąpił spadek, a teraz IMO trwa redystrybucja. https://bankfotek.pl/view/2133606 Długo nie mogłem znaleźć „pułapki” na użytkowników AT w miejscu gdzie ta redystrybucja się zaczęła, tzn. gdzie zatrzymał się spadek i zaczął wzrost pozorując koniec korekty. Z pomocą kontrariańsko przyszła „weekendowa” Gospodarza. Jak wiadomo para USDPLN to taki prawie instrument pochodny do Indeksu Dollara. A ten właśnie indeks zatrzymał się dokładnie na OB i 61.8% Fibo czyli jak w książce. Do tego przebicie lini trendu spadkowego i arkusz zleceń po lewej stronie od razu się napełnia 🙂 USDPLN poszedł troche… Czytaj więcej »