Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 06.09.2018

Za nami sesja , która zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX przyniosła srogie lanie dla byków. Indeks DAX stracił w ciągu dnia -1.39% a indeks WIG 20 -1.11%. Indeks największych 20 spółek zamknął sesje na poziomie 2295 przy dość sporych, jak na nasz rynek, obrotach.

Indeks WIG 20

Najważniejszym „efektem” wczorajszej sesji było jednoznaczne wybicie strefy będącej linią szyi ewentualnej formacji cenowej ORGR. Można było to przewidzieć bo już wczoraj zwracałem uwagę na to , ze takie samo wybicie miało miejsce na indeksie WIG. Wyraźna czarna świeca bez najmniejszego cienia od dołu , jaka powstała na wykresie dziennym, nie jest wskazówką na koniec spadku. Biorąc pod uwagę również analogie z indeksem WIG  można zakładać, że OB również nie wytrzyma. Jednak tu warto wspomnieć, iż silna strefa wsparcia jaka znajduje się w okolicy 2270-2280 może wyłuskać z byków na tyle siły i zaangażowania, że indeks będzie miał próbę wejścia w jakąś korektę obecnego spadku. Na obecną chwilę , zakładam jednak, że cel całego spadku to co najmniej poziom ok. 2220 czyli poziom, którego wybicie dałoby pierwsze oznaki możliwości zmiany trendu. Jeśli ten poziom padnie to dość szybko powinniśmy znaleźć się w rejonie 2170-2180. Tak na marginesie to własnie ten niższy rejon wydaje mi się najbardziej prawdopodobnym do osiągnięcia.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy wyraźny trend spadkowy bez najmniejszych oznak jego zakończenia. To wskazuje na rejon ok, 2270 jako ten który w najbliższym czasie powinien zostać osiągnięty. Jeśli rynek tam zejdzie to można przyjąć , iż te rejony wywołają reakcję byków na nieco większą skalę. Gdyby tak się nie stało to oznaczałoby to, że jesteśmy w bardzo mizernym stanie i …..

Indeks DAX

Na indeksie DAX w ujęciu dziennym powstała czarna świeca, która zgodnie z naszym głównym założeniem wybiła poziom dwóch poprzednich dołków usytuowanych na niemal identycznym poziomie. Najczęściej jest to sygnał do dalszej silnej jazdy w dół choć nie przekreśla to szansy na tzw. szybki re-test wybitej strefy. I tak naprawdę nic większego bym się nie spodziewał w trakcie reakcji popytu. Tu wydaje się , że cel jest jasno określony i jest nim co najmniej rejon ok. 11800. Gdyby jednak stał się cud i popyt zdołałby wyraźnie wybić strefę oporu to byłby to wstępny sygnał do możliwości rozpoczęcia marszu w górę , teoretycznie nawet na szczyt. Powiem jednak, że w świetle wykresu z wyższego interwału wydaje się to tylko mrzonką a sytuacja jaka się rysuje na koniec tygodnia może oznaczać naprawdę groźne skutki la inwestorów o czym wspominałem w weekendowej.

Patrząc na wykres nie potrzeba żadnych słów. Trend spadkowy w jak najlepszym wydaniu wybicie strefy dwóch ostatnich dołków z wyższego interwału. Każda strefa oporu powinna służyć do poszukiwania ewentualnych sygnałów do zajmowania pozycji S. Wydaje się, że ten trend nie powinien zakończyć się przed osiągnięciem strefy w okolicach 11850.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

One Reply to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 06.09.2018”

 1. Witam!
  Wielkie liczby Fibonacciego na giełdzie w latach:
  Krach 1873 – 1929 = 55
  Krach 1929 – 2018 = 89
  Krach 1873 – 2018 = 144
  Zwracam uwagę na b. duże spadki na rynkach azjatyckich (już drugi dzień).
  Na S&P kontrolowany kolejny spadek przy dużym volumenie.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *