Dlaczego większość inwestorów przegrywa już na starcie?

Dzisiaj chciałbym Ci przekazać coś z tzw. Psychologii Inwestowania. Rzecz bardzo ważną a jednak całkowicie pomijaną przez tych którzy chcą inwestować na giełdzie i zarabiać pieniądze. To co dzisiaj napiszę, nie jest żadnym wielkim odkryciem ale najprawdopodobniej brak świadomości tego wśród inwestorów skłonił mnie do wyjawienia tej prawdy.

Na wstępie chciałbym abyś naprawdę nie lekceważył tego co tu przeczytasz i nawet jeśli z pełnym przekonaniem nie będziesz chciał tego zaakceptować to zrób coś, co nic Cię nie będzie kosztowało a może zmienić wiele. Po prostu zrób postanowienie, że mimo nie uznania tego za fakt, zrobisz to a za jakiś okres sprawdzisz rezultaty i definitywnie zadecydujesz. Trochę tajemniczo co? Już przechodzę do konkretów.
Czy zgodzisz się ze mną, że ludzie którzy jadą na wakacje, w zdecydowanej większości najpierw podejmują decyzję gdzie pojadą? Oczywiście są tacy, którzy wsiadają w pociąg czy samochód i jadą przed siebie aby przeżyć przygodę. Jednak ta grupa ludzi jest w zdecydowanej mniejszości. Zgadzasz się z tym?
Czy zgodzisz się z tym, że jadąc na wakacje planujemy wyjazd w najdrobniejszych szczegółach? Decydujemy co weźmiemy z sobą, jakie ubrania, jakie środki higieny, jakie gadżety no po prostu wszystko planujemy aby na miejscu naszych wakacji nie okazało się, że coś nam zabrakło. Np ładowarki do telefonu.
W życiu, wszystkie osoby, które osiągają sukces (nie jest tu ważny jaki to jest sukces, finansowy czy inny) też określają co chcą osiągnąć i w następstwie planują jak to osiągną a po tym wszystkim działają. Innymi słowy do wszystkiego co dotyczy człowieka potrzebny jest cel. Nie ma celu , nie ma wyniku jest bałagan, chaos i zniechęcenie.
Na giełdzie tak samo każdy musi mieć cel aby móc zarabiać. Oczywiście ten cel może być zupełnie inny dla poszczególnych osób. Jeden inwestor może chcieć uzbierać na samochód, inny na emeryturę a jeszcze inny uzyskać źródło systematycznego dochodu jako zarobek miesięczny. Tych powodów może być znacznie więcej ale nie to jest tu istotne. Istotne jest to, że bez celu trudno jest dobrze wyznaczyć swoją metodę inwestycyjną. Niemożliwym jest uniknięcie wpływu emocji takich jak chciwość i strach na nasze decyzje inwestycyjne. Pytasz dlaczego? Przykładowo chcesz z giełdy osiągać tzw. wypłatę co miesiąc. W takim wypadku , pomijając kwestię dotycząca wielkości Twojego kapitału, istotnym jest to, że nie możesz inwestować długoterminowo bo w taki sposób nie będziesz w stanie księgować na swoim koncie zysków w każdym miesiącu. Transakcja może trwać kilka miesięcy a Ty chcesz „wypłatę” co miesiąc. Jeśli jednak nie masz jasno sprecyzowanego swojego celu zarabiania miesięcznego to wówczas w momencie kiedy cena akcji idzie w Twoim kierunku , rozpędza się Ty poddajesz się chciwości i myślisz sobie „skoro cena tak rośnie to poczekam nie zrealizuje zysku na zaplanowanym poziomie i zarobię więcej”, niestety rynek po Twojej decyzji zawraca ale Ty w głowie masz już nowe zapatrywania. Teraz mówisz sobie „to zapewne krótka korekta i za dzień , dwa wróci do wzrostu”. Jednak tak się nie dzieje, cena dalej spada a z Twojego zysku jaki miałeś jeszcze kilka dni wcześniej nie zostało już prawie nic. Ty jednak wpadasz w tzw. strach przed tym że okazja ucieknie i dalej trwasz przy trzymaniu pozycji bo liczysz, ze trend jest dalej wzrostowy i za chwilę rynek ruszy w Twoją stronę i jak tylko dojdzie tam gdzie miałem zamykać na początku to teraz już zamknę.
Teraz zobaczmy, bez względu jak ta sytuacja się zakończy, brak jasno sprecyzowanego celu sprawił, że albo zamkniesz z malutkim zyskiem, albo zamkniesz ze stratą (a co gorsza może z nią zostaniesz na dłużej) albo zdołasz zamknąć tam gdzie na początku chciałeś ale niepotrzebnie przebywałeś ileś tam dni w wielkim stresie, który pozostawia trwały ślad w Twojej psychice.

Oczywiście to jest tylko jakiś przykład ale chyba dość wyraźnie pokazujący jak istotny jest jasno sprecyzowany cel naszych inwestycji. Wyznaczony ( w sposób zgodny z prawidłami które możesz poznać z wielu książek itp) cel na początku wskazuje nam jaki sposób inwestowania będzie dla Ciebie najlepszy (krótkoterminowy, swing trading, day trading itd). Następnie inwestując zgodnie z swoim systemem dajesz sobie ogromne szanse na to aby nie dawać się emocjom i w konsekwencji działać obiektywnie. Jasno sprecyzowany cel pozwala na dokładną kontrolę wyników i ewentualne poprawki w swoim sposobie inwestowania.
Wiem, że jest wielu którzy w to nie wierzą i mówią, że to bzdura tylko dlaczego na świecie jest tyle biedy, tyle ludzi chodzi smutnych niezadowolonych z życia od pierwszego do pierwszego. Nie realizuje swoich marzeń, które w żaden sposób nie są celami.? Zastanów się proszę nad tym. Tak jak pisałem na początku, jeśli nie wierzysz w to, nie odrzucaj mimo wszystko. Spróbuj jednak wyznaczyć sobie cel (taki z głębi serca) zrób plan działania i działaj. Zobaczysz efekty Cię zaskoczą i zmienisz zdanie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o