Komentarz poranny przed sesją 20.06.2018

Kolejny dzień i kolejna zniżka indeksu WIG 20. Tym razem zaliczyliśmy spadek o -1.41% do poziomu 2121. Minimum sesji wypadło na 2108. Za sprawą niskiego otwarcia na wykresie powstała luka cenowa, która ma swoje znaczenie.

Otwarcie , tak jak już wspomniałem, sprawiło że na wykresie dziennym powstała luka cenowa która „zjadła” wcześniej nie domkniętą lukę z 10.02.2017. Zatem dokonało się to co jakieś dwa tygodnie wcześniej niepokoiło mnie. Wczorajsza luka ma moim zdaniem dość duże znaczenie a w każdym bądź razie powinna mieć. Dlaczego? Była to 3 luka cenowa od szczytu na 2650 , trzecia „otwarta”. To jak wiemy najczęściej sugeruje zbliżający się koniec długiego ruchu. Oczywiście to jest małe preludium do takiej ewentualności a sam fakt, że minimum wypadło na poziomie 2108 a nie chociażby na 2101 pozwala sądzić, że niedźwiedzie jeszcze nie odpuszczą i pokuszą się o nowy dołek. Zatem na tę chwilę ewentualne próby wzrostu, które jakby nie było już wczoraj miały zakusy, będą najprawdopodobniej korektą w tzw. fali 4 impulsu od poziomu 2287.

Patrząc na wykres intra , pierwszym poważnym poziomem oporu jest strefa na ok. 2101-2106 choć wiadomym jest, że okolice połowy luki cenowej a więc poziom ok. 2093 również stanowi opór co można było już odczuć w dniu wczorajszym. Wydaje się jednak, że odbicie od tego poziomu nie oznacza raczej końca korekty a w dniu dzisiejszym rynek pokusi się o kolejne pkt. w górę. Tak na dobra sprawę to droga dla korekty jest otwarta do okolic 2150.

Kolejna , tym razem jeszcze większa luka cenowa na DAX , wybicie linii trendu i dojście do strefy wsparcia na ok. 12600 to obraz po wczorajszej sesji na tamtejszym rynku. Reakcja na strefę wsparcia, zwłaszcza o tak dużym znaczeniu jest czymś bardzo naturalnym jednak sytuacja jaka panuje na wykresie DAX wskazuje, iż to odbicie ma szanse być zaledwie korektą. Oczywiście brak wybicia dołka na poziomie 12547 daje jeszcze jakieś szanse bykom na utrzymanie trendu wzrostowego ale chyba są one dość marne. Po wczorajszym spadku strefa 12800-12850 jest najcięższym rejonem oporu z jakim popyt musiałby sobie poradzić aby faktycznie te małe nadzieje przeobrazić w coś większego. Tu w dalszym ciągu na pozycji lidera jest scenariusz z spadkami do poziomów ok. 12300 a nawet 11900.

Jak widać na wykresie intra kontraktów na DAX , zejście do strefy na poziomie ok. 12600 ma charakter pełnego impulsu co daje możliwość wykreowania korekty wzrostowej w kierunku 12950. Cały spadek jaki miał miejsce w trakcie ostatnich kilku sesji zatrzymał się na tzw. strefie na Koronę jednak minimum tego spadku wybiło ostatni potwierdzony dołek w ujęciu swingowym i to właśnie jest podstawowy powód do założenia, iż ewentualne wzrosty będą tylko korektą. Jest jeszcze jedna kwestia o której chciałbym wspomnieć choć zdaje sobie sprawę , że może ona tylko namieszać w głowach. Jednak uważam, że warto mieć gdzieś ją zakodowaną aby być przygotowanym na wszystko. Mianowicie chodzi o to co wyrysował wykres od momentu osiągnięcia pierwszego istotnego szczytu jaki powstał po ruchu wzrostowym od dołka na 12540 a więc od poziomu 12924. Tu wyraźnie widać że po „trójce korekcyjnej w dół mieliśmy silny wzrost, który mimo wszystko bardziej jest również „trójką” niż impulsem. Idąc dalej tym tropem cały impuls spadkowy jaki dobiegł najprawdopodobniej wczoraj do końca mógłby być falą „c” dużej korekty nieregularnej a to oznaczałoby, że wczorajsze odbicie stałoby się początkiem nowego impulsu wzrostowego z celem powyżej podwójnego szczytu jaki ma miejsce na poziomie ok. 13185-13205. Osobiście trudno jest mi to uznać za coś mocno prawdopodobnego ale uważam, że warto mieć to gdzieś w pamięci bo rynki potrafią zakręcić jak mało co innego. Na obecną chwilę rynek kontraktów powinien dążyć do domknięcia luki czyli do ok. 12763. Zejście poniżej 12660 będzie wskazaniem na ruch w kierunku ponownego dojścia do 12600 i jeśli tam się spadek zakończy to wówczas będzie pora na kolejny ruch wzrostowy w kierunku wcześniej wspomnianego poziomu ok. 12950.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 20.06.2018

      1. ano w tym, że naganiałeś na 14k, uwierzyłem, zakupiłem i pewnie nie tylko ja, obecnie mam strate 200pkt a ty nagle mówisz o 12300 co oznacza kolejne 400pkt straty

        1. Po pierwsze nikt nikogo nie naganiał, po drugie wyraźnie mówiłem o tym że muszą wybić ostatni szczyt aby teraz iść tam gdzie podajesz, po trzecie tu nie jest miejsce gdzie ktoś Ci mówi teraz kup a teraz sprzedaj a po czwarte piszesz tylko dlatego aby wykazać , że niby coś poszło nie tak jak mówiłem w czym jesteś dobry od dawna. Twoje IP i jeszcze inne kwestie wskazują, że odzywasz się tylko wówczas jak w danej chwili coś jest niby inaczej ale już nie masz najmniejszej odwagi tego sprostować gdy dzieje się jednak tak jak mówiłem. Zapewne wiesz jak to co robisz się nazywa. Miłego dnia Ci życzę i zachęcam do nauki bo jak widać co najmniej z opisu jeszcze musisz popracować nad zarządzaniem ryzykiem.

    1. Rafał Hubstyle doszło do oporu i jest to na tę chwilę jeden z wyskoków jakie raz na jakiś czas tu się pojawiają. Apator obronił ważne wsparcie w dniu wczorajszym i nadal jest w zgodzie z tym co pisałem kilka tygodni temu w raporcie. Co do GPW to istotnym będzie czy dołek jaki miał miejsce 8 sesji prędzej. Bo jeśli tak to mają otwarte wrota w kierunku 41 a docelowo może to być zakończenie całej korekty od ok. 50 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *