Komentarz poranny przed sesją 08.06.2018

Za nami kolejna sesja tygodnia , która również przyniosła dalszy wzrost indeksu WIG 20. Tym razem było to 0.62% i zaowocowało zamknięciem na poziomie 2271. Zatem dobra passa byków trwa ale widać wyraźnie, ze zaczynają się coraz większe schody. Innymi słowy, walka o dalsze losy naszego parkietu nie jest rozstrzygnięta a dzisiejszy dzień może mieć w tej walce dość duże znaczenie.

Pin bar na strefie wsparcia , którego maksimum cenowe zahaczyło niemal o zasięg OB. To najgorsze co może spotkać inwestora posługującego się AT. Z jednej strony wyraźny sygnał dający zielone światło do powrotu niedźwiedzi , jakby nie patrzeć trend jest cały czas spadkowy w ujęciu dziennym zbliżonym do tygodniowego. Z drugiej strony wybita linia trendu i normalna reakcja na podwójny opór. Zwolennicy bessy , których nadal jest więcej niż 50% , zapewne uznają to jako koniec korekty i szansę na nowe spadki w kierunku nowych dołków, czego tak naprawdę wykluczyć nie można mimo ogromnego zebrania akcji na ostatnim dołku odzwierciedlonym ogromnym obrotem. Zwolennicy wzrostów zaczekają ze swoja opinią na potwierdzenie bądź zanegowanie wczorajszej świecy , zwłaszcza że tak jak już wspomniałem pesymizm na rynku jest zbyt duży. My natomiast podejdziemy obiektywnie i stwierdzimy, że rynek doszedł do oporu, mimo wszystko wyraźnie naruszył ostatni potwierdzony szczyt w spadku od ok. 2340 i dlatego mamy wstępna informacje o możliwości zmiany trendu spadkowego na wzrostowy jednak wyjaśnić to musi ewentualna korekta. Obecne miejsca nie są sprzymierzeńcem do zakupów , łatwo można byłoby wsiąść do pociągu na pętli zwrotnej, i dlatego byki staną teraz z boku i zaczekają na dalsze podpowiedzi jakie napłyną z wykresu.

Wykres intra kontraktów na WIG 20 w dalszym ciągu jest w trendzie wzrostowym a wczorajszy spadek z drugiej części sesji wykonał ruch równy OB i zrobił re-test wybitej wcześniej strefy oporu , która zamieniła się w strefę wsparcia. Od strony fal nie jest łatwym rozstrzygnięcie co właściwie mamy. Z jednej strony może to być już pełen impuls ale chyba nie przesadzę jak napiszę, iż równie dobrze możemy mieć za sobą np. fale 3 i 4 w klinie końcowym rozpoczynającym się od poziomu 2197. Jednak co by nie uznać to i tak ryzyko zakończenia wzrostu i wejścia w fazę korekty , bo tak na tę chwilę odbieram wykres całościowo, jest już chyba bliskie. Pierwszym wskazaniem na zmianę trendu w tym interwale czasowym będzie zejście poniżej 2242. Jeśli własnie tak się stanie to ciekawe poziomy dla byków będą znajdować się w rejonach : 2215, 2197 i 2160. Oczywiście te same rejony powinny wzbudzać większe zainteresowanie tych , którzy wsiądą do pociągu , jeśli ten przyjedzie, o nazwie S.

Na DAX 3 nie udana próba wybicia strefy oporu na ok. 12800-12850 i chyba kolej na kontynuację wczorajszej czarnej świecy. Dostrzegam jeszcze mimo wszystko możliwość ruchu wzrostowego w kierunku 13000 jednak tu byki nie mogłyby pozwolić na spadek poniżej poziomu 12547. Jeśli to uda się niedźwiedzią to już raczej bez poziomu 13000 będziemy kontynuowali korektę całego wzrostu w kierunku 12300 lub nawet 11900. Myślę, że  w swoim arsenale ewentualnych scenariuszy warto jeszcze mieć korektę ostatniego swingu wzrostowego czyli korektę ruchu od 12312 do ostatniego szczytu co oznaczałoby , iż okolice 12400-12500 mogą okazać się poziomami zakończenia takiej korekty. Wykorzystanie tych scenariuszy zależy tylko i wyłącznie od podejścia czasowego w swoich inwestycjach. Innymi słowy wybicie 12547 to spadek co najmniej o 50-150 pkt niżej , brak reakcji i zmiany na tych poziomach to wskazanie za dalszym spadkiem w rejon 12300 a dalej już 12100 i 11900. Zatrzymanie zapędów niedźwiedzi na poziomach w okolicy 12600 to szansa na ukształtowanie nieco większego ruchu wzrostowego do okolic 13000.

Na wykresie intra kontraktów na DAX o nie udanej próbie wybicia szczytu na 12925, rynek wszedł w fazę wyprzedaży, która już teraz sprowadziła cenę poniżej strefy na ok. 12740. Ruch jaki powstał wskazuje wyraźnie na charakter impulsu a co za tym idzie wydaje się, że dołek jeszcze przed nami. Tu , patrząc od strony byków ciekawym rejonem dla zatrzymania spadku jest poziom ok. 12600. Powinniśmy mimo wszystko, brać pod uwagę to że wzrosty zdołały wybić ostatni potwierdzony szczyt w ruchu spadkowym od 13200 i choć wzrost miał charakter korekty a nie impulsu to i tak może to być tzw. „a” w większej korekcie „abc”. Dopiero wybicie dołka na ok. 12540 wskaże nam że rozpoczęła się kolejna fala spadkowa i wówczas po korekcie będzie można „śmiało wchodzić” w pozycje S. I na koniec chciałbym zauważyć , iż okolice 12600 mają więcej wagi niż tylko sama strefa na Koronę. Mamy tu również możliwość układu harmonicznego 50/78.6 oraz zewnętrzne zniesienie 161.8% ruchu wzrostowego, który nie zdołał pokonać 12925 czyli tego który zakończył się wczoraj w godzinach porannych.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PawełDariusz BartłomiejczakBartłomiejTom'as Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
No widzę tego Leo ale nie widzi Pan że na wykresie intra zmienili trend ?
https://invst.ly/7ofxd

Bartłomiej
Gość
Bartłomiej

Od kilku tygodni toczy się walka o wyłamanie w dół na rynkach wschodzących,
uważam że ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny z ruchem analogicznym z dwóch tygodniami od szczytu z
ze stycznia 2018r

Paweł
Gość
Paweł

Panie Darku – proszę spojrzeć na Pański pierwszy wykres, lewa strona a dokładnie trzy szczyty z okresu październik – listopad – grudzień. Jakaś analogia wzrokowa do tego co się obecnie rysuje czyli trzeci szczyt po którym powinien być kolejny nieznacznie niższy dołek z domknięciem luki, o której była mowa na ostatniej weekendowej i dopiero marsz na północ. Wiem że to może trochę naiwne ale co Pan o tym myśli ?