Komentarz przed sesją 08.03.2018

Podczas wczorajszej sesji a dokładniej w jej ostatniej godzinie, indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.86% i zakończył dzień na poziomie 2360. Za sprawą niskiego otwarcia byki od samego rana niwelowały lukę cenową aby w ostatniej części sesji doprowadzić do wybicia istotnego poziomu i uzyskania końcowego wyniku „na plusie”.

W efekcie całych notowań, na wykresie dziennym powstała wyraźna biła świeca, która równocześnie stała się potwierdzeniem dla wcześniej utworzonej formacji Objęcia hossy. Zakres wczorajszych wzrostów doprowadził indeks w najbliższe sąsiedztwo bardzo wyraźnej i zarazem ważnej strefy oporu. W obecnej sytuacji niedźwiedzie będą miały trudne zadanie aby zniwelować i przekreślić tak poważną i potwierdzona formację świecową. Jeśli taka próba miałaby nastąpić to najprawdopodobniej właśnie po odbiciu od wspominanej strefy oporu. Pamiętamy oczywiście że w ujęciu dziennym znajdujemy się w trendzie wzrostowym i do jego ewentualnej zmiany potrzeba jeszcze dalszego wysiłku byków ale biorąc pod uwagę większy zakres czasowy mamy w dobrym miejscu, na ciekawym poziomie formację zmiany trendu i jej potwierdzenie co daje duże szanse na to, iż czasy niedźwiedzia dobiegły końca i pora wracać do tego co dominuje od 2016 r. Jedno co możemy powiedzieć z całą pewnością to mamy próbę właśnie tego co napisałem. Czy okaże się ona skuteczna? Już niebawem powinniśmy mieć odpowiedź.

Na wykresie intra widzimy, iż został realizowany scenariusz , który dla mnie osobiście był w dniu wczorajszym mniej prawdopodobny. Otwarcie luką cenową nastąpiło na poziomie, który wskazywałem jako jeden z dwóch mogących powstrzymać spadek i tym samym dający szanse na nowy szczyt. Wybicie poziomu ok. 2348 dało siłę bykom, które z dość dużym zaangażowaniem dokonywały zakupów. Tym samym możemy uznać, iż na wykresie intra powstał ORGR a jego potencjalny zasięg to okolice 2400. Oczywiście przed nami silna strefa oporu i linia trendu, która może zniweczyć realizację zasięgu , jednak teraz to linia szyi formacji cenowej stanowi silne wsparcie dla ewentualnej zniżki. Wczorajsze wybicie oporu w ujęciu PA otwarło drogę tak naprawdę do zniwelowania spadku od 2434 ale jeśli ruch wzrostowy będzie kontynuowany i byki zdołają pokonać 2390 to zostanie otwarta przestrzeń do znacznie dalszych zasięgów cenowych. Ewentualny powrót pod linię szyi będzie natomiast oznaczał realizację scenariusza , którego wczoraj stawiałem na pierwszym miejscu , czyli zejścia do minimów i ich wybicia w kierunku 2250.

Na DAX mamy podobną sytuację tzn. silne potwierdzenie Objęcia hossy z równoczesnym, ponownym wejściem ponad wybitą wcześniej linię trendu. Teraz na przeszkodzie do dalszych wzrostów stoi wyraźna strefa oporu na ok. 12300. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego że znajdujemy się w trendzie spadkowym i sama potwierdzona formacja, choć jest oczywistym sygnałem kupna to jednak zbyt mało aby uznać z większym prawdopodobieństwem, iż rynek zmienił kierunek. Tu potrzeba wyjścia nad poziom 12450 a jeszcze lepiej nad 12600. W zależności od naszych roboczych interwałów czasowych musimy podejmować odpowiednie decyzje.

Kontrakty na DAX po zatrzymaniu się na strefie, którą wskazywałem w dniu wczorajszym, zrobiły silny ruch do góry w postaci przypominającej impuls który swoim szczytem wyszedł mimo wszystko kilka pkt. nad poprzedni szczyt. Zatem tera powinniśmy oczekiwać co najwyżej na korektę wczorajszego ruchu a dalej na kontynuację wzrostu do okolic 12450. W przypadku cofnięcia ceny ważne wsparcia to poziomy ok. 12150 i 12080.

 

 

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

31 Replies to “Komentarz przed sesją 08.03.2018

 1. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż testujemy połowę świecy wybijającej w interwale tygodniowym i wręcz aż się prosi o zajmowanie pozycji krótkich, rynek najwyraźniej daje wejść w pozycje na ładnych poziomach w S

 2. Wita, odpowiedź na pytanie Tomasa zadane wczoraj wieczorem.
  Tomek nadal mam L, wszystko opisane jest we wpisach. Wystawiłem L do zamknięcia na 3 poziomach, zlecenie było ważne do 16.15, a gruby nie wyrobił się czasowo :), więc zlecenia zniknęły z poczekalni. Następnie pisałem, że jak osiągną czy z gry czy na fixie poziom 2370 to zamienię na S. Poziomu nie było, więc wszystko po staremu.
  Założenie dla fw, dax, sp wpisałem wczoraj, a obecnie w strategii mam zamknięcie L na 75-77 i szukam S do poziomu wejścia w znaczoną falę 1, jej szczyt. W miarę możliwości wpisze na bieżąco, ważne zachowanie w przedziale cenowym 70-80, udanych zagrań.

  Pzdr

 3. Sytuacja na fw.
  Mamy najście fali 4 na 1. Jeśli to ta figura dołek za nami, a cel w górę to w 5 falach poziom 2380 z fałszywym wybiciem na 2386 – 2390. Wpis z terenu, udanych.
  Pzdr

  1. No nie wiem cherry, czy aby nie zejdą w okolice 2310 pkt. Troszkę duże to przetasowanie, ale ogólnie także jestem za ruchem nawet na 2450, pod warunkiem, że dno z 5 marca się obroni.
   pozdr i dzięki za wpisy.

 4. Fw, sytuacja na godzinę 12.35.

  Obecnie jesteśmy pod poziomem sygnalnym 2327 (szczyt zakładanej fali 1). Zmiana sekwencji może być realna, ponieważ dopóki nie zapalą 28 i nie podejdą na obrocie pod 2335, możliwe pogłębienie spadków. Struktura zejścia w dół miała być w 3 falach, one już są wyrysowane, grają w zakresie znaczonej falki 1 2290-2327, tylko chęci byka potrzeba na odrobienie ruchu dt. Wkrótce kontynuacja wpisu. Popilnujmy

 5. Cherry ,a co powiesz na taka rozpiskę ,abc/W-2289, X2316, abc/Y-2366 i starczy ,.jeżeli jeszcze miałyby być wzrosty to spadek dzisiejszy to XX ,potem w góre abc/Z

 6. Andy, obecnie nie mogę ponieważ:
  wykres z M5-M15 żyje jedną sesję, wszystko się zamazuje,
  wykresy mam robocze, do pokazania należy go obrobić (czas)
  wykres ma zawierać założenie, mieć wyliczenia, potwierdzenia negacje, fale – nie jestem w stanie robić tego na bieżąco
  wykres typu linia trendu, wsparcie, opór można zrobić od ręki, ale zakładam, że każdy widzi te linie, które mu mają zagrać
  wykresu na bankfotek nie wrzucę z pracy, admin Firmy poblokował co trzeba.

  Dzisiaj nie dam rady po południu cokolwiek wyrysować, muszę kupić goździka:). W weekend z H1 lub wyżej owszem. A jak będę rysował to dwie spółki z Wigu2o także mogę wymalować, Po jutrzejszej sesji wybierz jakie.

  Pzdr

 7. Administracja Trumpa ma podać dzisiaj wieczorem nowe taryfy celne na stal i aluminium i daty ich wprowadzenia.

 8. Z cyklu podziel się swoim doświadczeniem.
  W tym wpisie, podzielę się metodą, którą stosuję i podam Wam prostą metodę gry dt wg średnich sma20 i sma200 na wykresie M15.
  Dołóżcie na wykres te dwie średnie wg podanych parametrów i obserwujcie zachowanie rynku, jak będzie ich cięcie, średnia 20 tnie 200 od dołu = wzrosty, odwrotne cięcie to spadki.

  Obecnie na fw średnia 20, kolor żółty chce ciąć średnią 200, popatrzcie jaka będzie reakcja, jak to zrobią. Dodatkowo na wykresie poziomy Murraya, będzie zainteresowanie opiszę metodę działania.

  http://bankfotek.pl/view/2112753

  Pzdr

 9. Tom’as napisał(a):
  7 marca 2018 o 12:41
  dax może jeszcze testować 12 300 – 400

  można powiedzieć że zaliczone a teraz pytanie co dalej ? jak myślisz Seweryn?
  https://invst.ly/6vaq6

  a nasz rynek jakby zamarzł – niesamowite

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *