Dlaczego tracisz pieniądze na rynku giełdowym?

Każdy kto tu zagląda jest osobą, która inwestuje albo osobą, która zamierza inwestować. Niestety statystyki są  nieubłagane i wskazują wyraźnie, ze większość inwestorów traci na rynkach giełdowych. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi ale najważniejsza z nich to ta dotycząca trendu. Każdy inwestor wie że należy inwestować zgodnie z kierunkiem trendu. Niestety to określenie nie jest precyzyjne i każdy gracz giełdowy powinien sobie z tego zdawać sprawę.

Badania statystyczne jak i same wpisy na blogach, wskazują że inwestorzy popełniają ogromny błąd. Mianowicie, zyski rozpatrują w największych interwałach a straty próbują zamknąć (tylko teoretycznie) w najmniejszych interwałach. Co to oznacza i jak należy to odczytywać?

Każdy kto chce inwestować na giełdzie, a właściwie każdy kto inwestuje na rynku, chce osiągnąć jak największe zyski. Niestety większość inwestorów robi to totalnie amatorsko i nigdy nie osiągnie zysków dopóki nie zmieni swojego spojrzenia na giełdę i na sposób inwestycji. Ja dzisiaj postaramy się wskazać to co w inwestowaniu jest najważniejsze. A CO JEST TYM NAJWAŻNIEJSZYM ASPEKTEM? Ano to że trzeba inwestować zgodnie z trendem! Dlaczego? Ruchy zgodne z kierunkiem trendu są zazwyczaj silne i zdecydowane a korekty jakie po drodze maja miejsce są męczące i brakuje w nich dynamiki. Innymi słowy ktoś kto „kupi trend” zarabia dużo i szybko, ktoś kto „kupi korektę” zarabia wolno i dodatkowo często jest narażony na to że w efekcie końcowym straci.

Niby takie proste a jednak mało kto daje sobie z tym radę. Dlaczego tak się dzieje? Tu przemawiają największe przeciwniczki naszego zysku czyli emocje. Do nich należy strach i chciwość. Każdy inwestor dąży do tego aby swoją transakcję zawiązać z jak najmniejszym SL i jak największym TP. (mam nadzieję że wszyscy wiedzą co to za skróty. Jeśli jest ktoś kto nie wie to zapraszam do napisania w tej sprawie maila do mnie).

Moje doświadczenie (ponad 20 lat) na rynkach finansowych, wskazuje że zyski może osiągać tylko ta osoba, która dokonuje transakcji zgodnie z kierunkiem trendu jaki ją obowiązuje. Co to znaczy? Różni ludzie , różne inwestycje. Jedni chcą dokonywać transakcji w ujęciu dziennych wykresów a inni w ujęciu wykresów godzinowych. Nie wspomnę o tych co inwestują dłużej i korzystają z wykresów tygodniowych. Rzeczywistość jest taka, inwestujemy np. zgodnie z wykresem dziennym ale stratę trzymamy co najmniej do wskazań wykresu tygodniowego. Nie tak to powinno wyglądać. Zyski oceniajmy dziennie ale straty liczmy tez dziennie a nawet godzinowo. Dlaczego? Taka jest giełda, że nie ma na nią złotego środka. My jako drobni inwestorzy możemy co najwyżej udanie podłączyć się pod ruch dużego kapitału i dzięki temu zarobić co nieco na giełdzie.

Pamiętajmy, jako mniejsi inwestorzy, którzy nie mają żadnych szans z dużym kapitałem, musimy naśladować ich ruchy a nie wskakiwać na przeciw nim i walczyć z nimi. To się nigdy nie uda. A najgorsze jest to, iż właśnie oni robią wszystko aby wykres na pierwszy rzut oka wyglądał tak jak sytuacja którą chcą wykorzystać zupełnie w odwrotny sposób. Innymi słowy, duży kapitał chce zawsze aby drobny inwestor myślał totalnie odwrotnie niż on.

Powiem szczerze jest tylko jeden aspekt, który w mniejszym lub większym stopniu pozwala zarabiać na rynkach finansowych.  Na pewno nie jest nim sygnał kupna czy sprzedaży! Co nim jest???? Może sami spróbujecie odpowiedzieć???

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
MarianDariusz Bartłomiejczakmonikarubiksackoo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
Nie wiem czy to zaproszenie do dyskusji ale odpowiedź wydaje się dość prosta:
trzeba znaleźć bądź wypracować model/schemat wchodzenia i wychodzenia z pozycji który da nam przewagę zyskownych pips nad stratnymi – późnej pozostaje działać według tego schematu 😉

monika
Gość
monika

spokój, pokora, umiejętność przewidywania?

coin
Gość
coin

konsekwencja

ewa
Gość
ewa

Na gieldach/forex wygrywają nieliczni można powiedzieć -wyjątkowi , reszta przegrywa i tak będzie zawsze. …nic i nikt tego nie zmieni. ..ignoranci, pewni siebie biznesmeni ostatecznie przegrają

sd
Gość
sd

ewcia ty to już tyle straciłaś, że tylko smażenie schabowych zostało

ewa
Gość
ewa

Sd/w. ..alfabetu zabraknie. …no ty zarobiony pachy. .rozumie osoba?

sackoo
Gość
sackoo

konsekwencja, ochrona kapitału

rubik
Gość
rubik

MM

monika
Gość
monika

Panie Darku kiedy rozstrzygnie Pan zadane pytanie ? 🙂

Marian
Gość

Nie jest łatwo wyciągać sumy bez odpowiedniego przygotowania i systematyczności. Zbyt wczesne lub zbyt ryzykowne inwestycje niestety będą przynosić straty. Można się szkolić i pracować nad sobą aby wypracować schemat i wyznaczyć cele!