Dlaczego tracisz pieniądze na rynku giełdowym?

Każdy kto tu zagląda jest osobą, która inwestuje albo osobą, która zamierza inwestować. Niestety statystyki są  nieubłagane i wskazują wyraźnie, ze większość inwestorów traci na rynkach giełdowych. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi ale najważniejsza z nich to ta dotycząca trendu. Każdy inwestor wie że należy inwestować zgodnie z kierunkiem trendu. Niestety to określenie nie jest precyzyjne i każdy gracz giełdowy powinien sobie z tego zdawać sprawę.

Badania statystyczne jak i same wpisy na blogach, wskazują że inwestorzy popełniają ogromny błąd. Mianowicie, zyski rozpatrują w największych interwałach a straty próbują zamknąć (tylko teoretycznie) w najmniejszych interwałach. Co to oznacza i jak należy to odczytywać?

Każdy kto chce inwestować na giełdzie, a właściwie każdy kto inwestuje na rynku, chce osiągnąć jak największe zyski. Niestety większość inwestorów robi to totalnie amatorsko i nigdy nie osiągnie zysków dopóki nie zmieni swojego spojrzenia na giełdę i na sposób inwestycji. Ja dzisiaj postaramy się wskazać to co w inwestowaniu jest najważniejsze. A CO JEST TYM NAJWAŻNIEJSZYM ASPEKTEM? Ano to że trzeba inwestować zgodnie z trendem! Dlaczego? Ruchy zgodne z kierunkiem trendu są zazwyczaj silne i zdecydowane a korekty jakie po drodze maja miejsce są męczące i brakuje w nich dynamiki. Innymi słowy ktoś kto „kupi trend” zarabia dużo i szybko, ktoś kto „kupi korektę” zarabia wolno i dodatkowo często jest narażony na to że w efekcie końcowym straci.

Niby takie proste a jednak mało kto daje sobie z tym radę. Dlaczego tak się dzieje? Tu przemawiają największe przeciwniczki naszego zysku czyli emocje. Do nich należy strach i chciwość. Każdy inwestor dąży do tego aby swoją transakcję zawiązać z jak najmniejszym SL i jak największym TP. (mam nadzieję że wszyscy wiedzą co to za skróty. Jeśli jest ktoś kto nie wie to zapraszam do napisania w tej sprawie maila do mnie).

Moje doświadczenie (ponad 20 lat) na rynkach finansowych, wskazuje że zyski może osiągać tylko ta osoba, która dokonuje transakcji zgodnie z kierunkiem trendu jaki ją obowiązuje. Co to znaczy? Różni ludzie , różne inwestycje. Jedni chcą dokonywać transakcji w ujęciu dziennych wykresów a inni w ujęciu wykresów godzinowych. Nie wspomnę o tych co inwestują dłużej i korzystają z wykresów tygodniowych. Rzeczywistość jest taka, inwestujemy np. zgodnie z wykresem dziennym ale stratę trzymamy co najmniej do wskazań wykresu tygodniowego. Nie tak to powinno wyglądać. Zyski oceniajmy dziennie ale straty liczmy tez dziennie a nawet godzinowo. Dlaczego? Taka jest giełda, że nie ma na nią złotego środka. My jako drobni inwestorzy możemy co najwyżej udanie podłączyć się pod ruch dużego kapitału i dzięki temu zarobić co nieco na giełdzie.

Pamiętajmy, jako mniejsi inwestorzy, którzy nie mają żadnych szans z dużym kapitałem, musimy naśladować ich ruchy a nie wskakiwać na przeciw nim i walczyć z nimi. To się nigdy nie uda. A najgorsze jest to, iż właśnie oni robią wszystko aby wykres na pierwszy rzut oka wyglądał tak jak sytuacja którą chcą wykorzystać zupełnie w odwrotny sposób. Innymi słowy, duży kapitał chce zawsze aby drobny inwestor myślał totalnie odwrotnie niż on.

Powiem szczerze jest tylko jeden aspekt, który w mniejszym lub większym stopniu pozwala zarabiać na rynkach finansowych.  Na pewno nie jest nim sygnał kupna czy sprzedaży! Co nim jest???? Może sami spróbujecie odpowiedzieć???

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11 Replies to “Dlaczego tracisz pieniądze na rynku giełdowym?

  1. Witam.
    Nie wiem czy to zaproszenie do dyskusji ale odpowiedź wydaje się dość prosta:
    trzeba znaleźć bądź wypracować model/schemat wchodzenia i wychodzenia z pozycji który da nam przewagę zyskownych pips nad stratnymi – późnej pozostaje działać według tego schematu 😉

  2. Na gieldach/forex wygrywają nieliczni można powiedzieć -wyjątkowi , reszta przegrywa i tak będzie zawsze. …nic i nikt tego nie zmieni. ..ignoranci, pewni siebie biznesmeni ostatecznie przegrają

    1. Gra z „trendem”. Tylko problem w tym że z trendem na swoim interwale z uwaga na trend z wyższego interwału.

  3. Nie jest łatwo wyciągać sumy bez odpowiedniego przygotowania i systematyczności. Zbyt wczesne lub zbyt ryzykowne inwestycje niestety będą przynosić straty. Można się szkolić i pracować nad sobą aby wypracować schemat i wyznaczyć cele!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *