Komentarz przed sesją 15.12.2016

Po środowej sesji, indeks WIG 20 znalazł się na nowym szczycie – poziomie nie widzianym od końca kwietnia 2015. Po wzroście indeksu o 0.8% zamknięcie dnia wypadło na poziomie 1935. Tym samym zmniejszyła się odległość do tak gorącego poziomu jak 2000, którego okolice wyznaczają pierwszy ważny, długoterminowy opór.

wig20

Biała świeca z zamknięciem w rejonie górnego ograniczenia kanału cenowego. Taki obraz może uwalniać w inwestorach wizje spadku. Jednak jest to zła wizja dopóki indeks nie wybije w dół strefy na poziomie ok. 1870. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy wczorajsze wyjście na nowy szczyt będzie dalej kontynuowane bez żadnej zwłoki czy może jednak indeks WIG 20 jeszcze raz zejdzie w okolice wspomnianej strefy i utworzy jakąś korektę nieregularną. Jednak jest jednak pewne (aż dziwi że jest aspekt giełdowy do którego można zastosować słowo „pewne”) jesteśmy w tendencji wzrostowej na wykresie dziennym i nie mamy na tę chwilę nic, zupełnie nic co mogłoby zagrażać kontynuacji tego kierunku. Zatem w dalszym ciągu nie ma miejsca na żadne S. Jedyne co może w jakiś sposób niepokoić stronę popytową to fakt, iż wzrost od dołka z 18.11 wykonał już ruch który można zakwalifikować jako pełen impuls ale tak jak wspomniałem nieco wyżej, nawet i w tej kwestii nie musi to wcale tak być.

fw20intra

Na wykresie kontraktów również kolejny nowy szczyt i pełen sukces dla L branych zgodnie z trendem i schematami w jakich zawsze porusza się cena właśnie w trendzie. Niebieskie strefy zaznaczone na wykresie stanowią poziomy w odniesieniu do DayTr. w czymś dłuższym niż kilka godzin strefa zielona na poziomie ok. 1860-1870 to strefa, której wybicie wskazywałoby na wejście w jakąś większą korektę. Samo zejście do tej strefy i sygnały wzrostowe w tych okolicach będą dobrym momentem do zajmowania kolejnych L i tylko L.

dax

Na DAX powstała wczoraj mała Doji umiejscowiona pośrodku poprzedzającego ją białego korpusu. Innymi słowy na wykresie dziennym powstała formacja Harami. Trzeba jednak być świadomym, że tak naprawdę powstała ona w próżni i raczej nawet jeśli zostanie potwierdzona to będzie jedynie początkiem jakieś korekty po której indeks powinien osiągnąć nowe wyższe poziomy. Oczywiście jest jeszcze pytanie czy aby w ogóle nastąpi teraz jakaś korekta? Jedno jest jasne, mamy trend wzrostowy i zero oznak jego zakończenia.

daxfutureintra

Na rynku kontraktów na DAX w ujęciu intra 1H, w ostatnich dwóch godzinach nastąpiło agresywniejsze zaangażowanie krótkiej strony rynku. Jednak cena nie zdołała wybić nawet najbliższego wsparcia a cały zasięg spadku do tej pory nie pokonał nawet zasięgu korekty jaka prowadzi ten trend od samego jego początku. Trudno zatem na podstawie tych dwóch ostatnich świec zmienić zdanie i chociażby w ujęciu DayTr. myśleć o S. Oczywiście jesteśmy świadomi, ze w którymś momencie będzie musiało dojść do większej zmiany ale z rynkiem jest tak, że to co wydaje nam się już się zaczyna jeszcze tak naprawdę jest daleko. Tak jak o S trudno jest w ogóle myśleć tak o L raczej tylko w wydaniu DayTr. bo bez większej korekty na tym rynku wchodzenie w „dłuższe L” jest już chyba obarczone dość znacznym ryzykiem, zwłaszcza, że 10400 jest już tuż tuż.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

8 Replies to “Komentarz przed sesją 15.12.2016

  1. witam ..ja z innej beczki…po FED-ie usd rosnie…i zamierzone trzy podwyżki w 2017 chyba mu pomogą …czyli ciąg dalszy hossy a co na to złoty…proszę o krótki komentarz Panie Darku..

  2. dzięki DARKU korona na m5 broni dzielnie dalszych spadków ,oraz na fw 20 też na m5 widać skuteczność WIELKIE DZIĘKI

  3. Coś wygląda jednak na podwójny szczyt. Może by ktoś wrzucił porównawczo długoterminowe wykresy polskiego PKB i WIGu-20. Tak od 2001 r. Byłoby to chyba dość pouczające.

      1. Teraz po sesji do jutra bez, być może będę chciał raz dobrać . Jutro zadecyduje co dalej robić. Dzisiaj dam sobie spokój bo tam już nic się pewnie nie wydarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *