Komentarz przed sesją 19.11.2015

Środa okazała się dniem dobrym dla byków. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.81% i tym samym zakończył dzień na poziomie 2024. Można powiedzieć, że nie było reakcji takiej jakiej spodziewało się dość szerokie grono komentatorów. Bez problemów można było w trakcie dnia przeczytać wiele komentarzy o negatywnej reakcji na Expose nowej Pani Premier. Na dużych portalach pojawiły się artykuły o tym jak to KGHM dołuje bo nie było mowy o wycofaniu podatku jaki właściwie tylko ta firma płaci. Jednak rzeczywistość była zgoła inna.

Wzrost indeksu spowodował powstanie białej świecy potwierdzającej silną formację odwracającą trend czyli Gwiazdę Poranną.

wig20

Mamy zatem układ który jest sprzymierzeńcem dla dalszego wzrostu. W tym miejscu chciałbym jednak dość wyraźnie podkreślić, że formacja, potwierdzenie to na tę chwilę tylko ewentualny zalążek możliwej zmiany sytuacji. Nadal znajdujemy się pod strefami oporu bez wybicia których nie może być mowy o jakimś większym ruchu wzrostowym czyli chociażby o korekcie całego kilku miesięcznego spadku.
Taka sytuacja będzie mogła mieć miejsce dopiero gdy indeks zdoła wybić poziom 2100 a tak na dobrą sprawę dopiero gdy padnie poziom 2150.
Na wykresie oznaczyłem kilka możliwych układów fal. Czerwone oznaczenia wskazują na możliwość tworzenia klina końcowego bądź dużej korekty nieregularnej. Kontynuacja obecnego odbicia powinna dać nam większe możliwości aby rozstrzygnąć to z jakim wariantem mamy do czynienia. Ostatni spadek tez dla mnie nie jest jednoznaczny i tu biorę pod uwagę aż 3 warianty. Dwa pierwsze częściowo oznaczone na wykresie cyframi koloru niebieskiego to możliwości powstawania impulsu z 5 fal . Jeden z nich mógłby oznaczać zakończenie impulsu (z fala drugą jako korekta pędząca) a drugi wariant wskazywałby że po wydłużonej fali 3 teraz mamy fale 4 a po niej powinna nastąpić fala 5. Trzeci wariant zakłada że cały spadek był układem 3 fal w ramach klina kończącego.
Bez względu na to jaki układ występuje tu faktycznie, powinniśmy mieć jeszcze jakiś wzrost a tylko od tego gdzie on się zakończy albo inaczej co zdoła wybić będzie zależało który wariant pozostanie w grze.

fw20intra

Wykres intra, który stał się trochę mało czytelny ze względu na nałożone różne zniesienia, pokazuje, że ostatni ruch wzrostowy powinien dojść chociażby do 2040 a w przypadku jego pokonania powinniśmy znaleźć się na ok. 2065. Pierwsza strefa wsparcia po której wybiciu niedźwiedzie odzyskają władzę to rejony 2010.

dax

Po wczorajszej sesji również bardzo ciekawie wygląda wykres indeksu DAX. Mniejsza biała świeca w obszarze poprzedniej białej o znacznie większym rozmiarze to dobry sygnał dla byków. Powstała bowiem formacja kontynuacji trendu czyli Biała Dwójka Hossy. Możemy zatem spodziewać się tego o czym pisałem już wczoraj czyli wybijania ostatniego szczytu. O istotnym wsparciu nie piszę bo ono się nie zmieniło w stosunku do poprzednich dni.

daxfutureintra

Zapewne można się cieszyć kiedy rynek robi dokładnie to co przewidujemy, łatwiej jest zarobić wówczas podejmując dobre decyzje. Właśnie tak mamy na wykresie dotyczącym kontraktów na DAX. Widać tu wyraźną reakcję na 88.6% zniesienia fali spadkowej a następnie zdecydowane wybicie tego poziomu i dojście do wyznaczonych poziomów na 11050. Patrząc teraz na to jak wygląda wykres możemy założyć, że przed nami kolejne wzrosty, na początek 11100 a dalej kolejne 50 pkt. W okolicach 11100 można oczekiwać powstania korekty w ramach mini fali „iv”. Zmiana scenariusza nastąpi po wykonaniu korekty spadkowej wyraźnie wybijającej „niebieski overbalance”.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

46 Replies to “Komentarz przed sesją 19.11.2015

 1. Wczorajsze założenie o kolejnej Shooting Star na wykresie S&P okazało się błędne… ustawiony SL 2073 wybił pozycje na zysku 35pkt ( kolejny Stop Profit ).

  DAX wybiciem maxa z wtorku w zasadzie równie przekreślil niedźwiedzia prognozę, o 11055 nie wspominając.

  Pozycja E/D wciąż się broni a SL czeka na ewentualne wybicie na b/e konsekwentnie… Niestety wczorajszy ruch sięgnął jedynie zasięgu diamentu w interwale 1H – 1,0620 i nastąpił zwrot. Możliwe że będziemy mieli i na tym rynku jakąś większą korektę, zobaczymy. W takim wariancie wzrosty powinny również wystąpić na rynku surowców – korelacja.

  Rynek w PL wykazał się również siła i kontynuował wzrost ponad zakładane poziomy powrotu do wcześniej wybitych 5letnich wsparc, w tej sytuacji również tu pozycje krótkie chwilowo nie mają racji bytu.

  W związku dwudniowym wyjazdem służbowym pozostanie poza rynkiem (oprócz pozycji E/D) wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji.

  Wszystkim oredownikom gry na wzrosty z ostatnich minimow ( tym zatwardzialym również ) życzę udanej końcówki tygodnia i spokojnego weekendu.

  1. O jejku WIG wykazał się niespodziewanie siłą eski są nie na miejscu? A co z twoimi codziennymi wpisami pod moimi komentarzami? Byłeś chyba niewarygodny ze swoimi zjazdami do 1930 i 1800, co? 🙂

   1. chyba quźwa mnie z kimś pomyliłeś , ale ty jesteś taki …… zafiksowany na WIG 20 dolarowy że się nie dziwię , to pisał BACk the Futures nie ja , ja pisałem o 1600 zasięgu trójkąta w tej bessie

   1. Mrtinex Twoje komentarze i analizy są świetne,dlatego się nie przejmuj i pisz dalej.
    pozdrawiam wszystkich piszących i czytających

 2. na Fdax to jesteśmy pod linią trendu i 200 dzienną , ale chyba poszła cała 5tka w górę i korekta by się przydała , ciekawe co zrobią

  dolar jakoś na podwyżki w grudniu stóp przez FED się nie umacniał jak wszyscy pisali , , zobaczymy bo wszędzie dywergencje na RSI się rysują ,

  RAJD Mikołaja trwa na zachodzie w najlepsze bo na koniec listopada wyceny funduszy i premie muszą być

  Darek ale faktycznie ja widziałem -4% na KGHM po expose szydło = kaczyński , ale coś widać że ropa wystrzeliła chyba koniec siły dolara na jakiś czas

  u nas już OPÓR blisko 2044-2050 i tam zobaczymy dopiero jak zareaguje miś , na razie i Borawski i Danielewicz idealnie przed czasem dołek na WIG 20 na 1960 znaleźli z tym że oni po korekcie widzą nowe dołki , ciekawe

  1. Bo był tak nisko ale chodzi mi o gorące głowy, które i tu wypisują takie sensacje. Sesja trwa i jak pójdzie cena np. w górę to cisza ale jak tąpnie w dół to już taki pisze głupoty bo to pasuje do jego koncepcji. Moim zdaniem trzeba zawsze czekać do końca dnia z takimi rewelacjami. A co do Borawskiego czy Danielewicza to nie wskazali nic innego jak to co i ja wskazywałem bo na tym polega geometria.

 3. Pytanie do QBY: w którym miejscu przestałeś pisać że ED idzie na 1,18? Bo moze przeoczyliśmy to? Chcę poznać ten moment – to ważne. I w którym miejscu przestałeś pisać o wodospadzie w usa bo też mamy 2080 i urosło juz o 200 pkt i nie wyłapałem w którym momencie przestałeś pisać o poziomach 1500 tam? Bo wiesz chcemy mieć ciagłość bo co to tak nagle o L na 1,0620 piszesz i nikt nic z tego nie rozumie?

  1. Dopisz jeszcze z łaski swojej dlaczego złoty sie od tygodni nie osłabia o czym non stop trąbisz, podczas, gdy ja pisałem na 4,28 że to są maxy i wyżej niż 4,33 nie ma szans, jesli w ogóle. Wszystko ci powklejam na koniec roku bo bhuraczysz a jestes ciągle dymany przez rynek.

   1. FUnt 6,08 zł

    dolar 3,99 zł

    euro 4,25

    faktycznie złoty się nie osłabia , na tym skończę bo nie chce mi się z Tobą gadać , WIG 20 RULEZ

    1. Qba ale wydaje mi się że sprawa dotyczyła EURPLN i tu nie masz racji bo od 28.10 jesteśmy tam w mini trendzie spadkowym i dzisiejsza wartość która wynosi 4.246 jest wyraźnie niższa od tej która była na szczycie czyli 4.291. Jak spojrzysz na wykres dzienny to zobaczysz że w grę wchodzi nawet RGR z zasięgiem do 4.117 oczywiście po wybiciu ostatniego dołka. Jednak patrząc na wczorajszą świecę to jeśli dzisiaj będzie czarna to dołek padnie z dużym prawdopodobieństwem.

     1. Ale on nie czyta co sie do niego pisze. Niekoniecznie. Za tydzień mozliwy jest jeszcze jeden podjazd na 4,29 ale niekoniecznie. Potem faktycznie 4,10 lub niżej ale to moze byc dopiero w nowym roku.

     2. Darek po pierwsze KJ zawsze mówił o WIG 20 dolarowy , więc głównie chodziło mu o dolara według mnie , zresztą ja na PLNie nie gram bo spred jest kosmiczny , poza tym pary złotowe to tylko pochodne eur/usd więc wiadomo że chodzą jak waluty bazowe ,ale PLN jest najsłabszy z walut bo poprzednio przy eur/usd 1,06 to euro było coś koło 4 zł chyba

   1. Frank był po 5 zeta i byłem jedynym w Polsce który o tym napisał w grudniu 2014. Wszyscy znani z tv analitycy byli tym zaskoczeni – jak sami mówili (Kuczyński) „nikt sie tego nie spodziewał” (wypowiedz z dnia 16 stycznia).

     1. UU chłopie to przegapiłeś.. juz daaawno tu pisałem że frank sie skończył na lata i wysprzedałem sie po 4 zeta. Juz niedlugo zobaczymy poziomy 3,67 i dawno pisałem ze to moze byc odbicie pod banki – pko widze na 34 zeta – jakis powód musi być.

 4. qba pisze:
  Listopad 18, 2015 o 8:56 pm

  tutaj to są takie cyrki że można boki zrywać ,
  Seweryn który łapie dołki od 7 miesięcy i jak S maja 600 pkt to on załapał się dzisiaj na 14 pkt na L a na stopach ostatnio stracił 50 pkt , takie to są jaja.

  Qba 7 miesięcy powiadasz, to masz tutaj pierwsze lepsze komentarze sprzed 7 miesięcy poziom WIG20 2528, piszesz Qba , że będzie mocno w górę. Poczytaj sobie to będziesz boki zrywać .

  https://dariuszbartlomiejczak.pl/komentarz-po-sesji-20-04-2015/

  A te kłamstwa o tych punktach zupełnie zbędne. Myślę że giełda Ci nie służy i powinieneś dać sobie z nią spokój.

  1. musi gonić S&P bo tam 2 % do szczytu a DAX 12 % a EBC już niedługo i wcale nie musi zrobić tego co większosc oczekuje albo już będzie w cenach

  1. Zależy zapewne od metody wyznaczania oporów. Jeśli weźmiemy samą cenę to masz zupełną rację, jeśli już opory wyznaczamy jako strefy działania ceny to mamy tu ok. 11400 i następnie 11800 a dalej 12000. Jeśli dołożymy do tego „szeroką geometrię” to 11800 traci mocno na wartości a do głosu po 11400 dochodzi 12000. Ja podałem najbliższą wartość.

 5. Doładowaniem trzecią krótką pozycję na Gbppln po 6,08 stóp do wszystkich pozycji 6,10 . nawet jak wywali mała stratą . wioze L na wig20 brane po1965 przynajmniej do 2040.

 6. witam,robimy ruch powrotny do dolnej linii TR, jeśli wejdziemy do środka to dalszy ruch w górę , z harmonicznych pasowałoby mi 2100=1959+141 ,ale najpierw trzeba sie przebić przez 2040-4419.11.2015 11:48

   1. Darek nie wiem czy Ciebie w ogóle takie ruchy po kilkadziesiąt – 100 pkt w trakcie sesji interesują więc nie ma sensu wklejać bo zanim nawet puścisz wpis to już może być po ruchu ,

  1. w trendzie spadkowym gra się S , a dlaczego , bo wiadomo gdzie jest opór i gdzie bliski STOP , ale są tacy co szukają dołka na chybił trafił i zawsze konczy się tak samo

   łatwiej jest kontynuować trend niż go zmienić , niedługo się przekonasz

 7. na S&P po 2091 też było super miejsce do zajęcia S z kierunkiem 2066 ale tutaj jeszcze muszą 2080 przejśc w dół bo jak nie to dobre miejsce na L

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *