Komentarz po sesji 06.07.2015

Po kilkudniowym urlopie, wracamy do codziennych komentarzy. Dzisiaj spojrzenie „ogólne” na omawiane indeksy.
Za sprawą „Grecji” rynek polskich akcji, cały czas znajduje się w trendzie spadkowym. Wczoraj mieliśmy do czynienia z kolejną luką, wywołaną referendum w tym „wakacyjnym kraju” jednak wyraźnie widoczny brak większej podaży doprowadził do jej zamknięcia i w efekcie indeks WIG20 zakończył dzień na niewielkim „minusie” tj. -0.27%. Zamknięcie na poziomie 2272 doprowadziło do powstania ……

białej szpulki na wykresie dziennym.

wig20

Minimum tej szpulki nie wybiło minimum z poprzedniego poniedziałku i tym samym w dalszym ciągu pozostaje możliwość utworzenia korekty wzrostowej o nieco większym zasięgu niż wszystkie dotychczasowe od kwietnia. Jeśli taki scenariusz będzie w grze to po początkowym wyjściu nad 2330 i wybiciu zasięgu dotychczasowej największej korekty moglibyśmy oczekiwać ruchu w kierunku 2390. Moim zdaniem dopiero pokonanie tego poziomu da prawo myśleć o wzroście korekcyjnym całego impulsu spadkowego od wspominanego wcześniej kwietnia 2015. Brak wybicia okolic 2320 to kolejna okazja do kontynuacji spadku dla którego z oczywistych względów poziomy 2246 i dalej ok. 2230 są wsparciami w walce o przetrwanie dla byków.

fw20intra

Na wykresie intra widać wyraźnie, że wczorajsze odbicie trwające przez całą sesję doszło do pierwszego oporu w ujęciu intra. Jego pokonanie powinno zaowocować dojściem do rejonów 2310 gdzie powinna rozegrać się batalia o dalsza przyszłość. Wybicie również tego poziomu i równoczesne wybicie „klina” to zapowiedź możliwej znacznie większej korekty niż wszystkie dotychczasowe czyli ruchu wybijającego 2350. Jednak zatrzymanie na którymś z wspomnianych poziomów to dobra okazja do kolejnego S i spadku w rejony 2240.

dax

Jeśli chodzi o indeks DAX to przez ostatni tydzień poszukiwał on dna, najprawdopodobniej korekty w wieloletnim trendzie wzrostowym a wczorajszy wynik referendum nie przekreślił możliwości, iż to dno jest już wyznaczone. Oczywiście byki musza mocno się napracować i zdobyć ponad 800 pkt na indeksie aby powstały pierwsze istotne sygnały tworzącej się ewentualnie nowej fali wzrostowej.

daxintra

Obronę dołka i ewentualny ruch w kierunku północnym możemy podzielić na nieco mniejsze etapy wskazywane przez wykres intra. Tu pierwszym oporem jest strefa 10950- 10980 po przebiciu której można spodziewać się dalszego wzrostu do kolejnej strefy oporu 11100 – 11150 a następnie o kolejne ok. 100 pkt.
Cały plan „weźmie w łeb” jeśli podaż sprowadzi indeks poniżej 10820, wówczas powinniśmy oczekiwać na dojście w okolice 10700 a więc poziomu na którym mamy równość korekt w stosunku do korekty z drugiej połowy 2014 r.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
RafałgibonSewerynadammarcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marcin
Gość
marcin

duża szansa na podwójne dno na WIG20 – 3 m-ce korekty to aż nadto

Seweryn
Gość
Seweryn

niekoniecznie

adam
Gość
adam

podwójne dno ? być może. teoretycznie miejsce ciekawe, ale jak dla mnie to jeszcze czegoś brakuje.
KGH- na mój gust powinien zejść pod 100
PZU-myślę, że powinni jeszcze testować 425-427
PKO-po mojemu 27 jeszcze powinniśmy zobaczyć
PEO-na obecną chwilę nic ciekawego jeszcze, bo tak samo jak w przypadku pko wdyaje mi się, ze powinni spadać
PKN, PGN myślę, że się konsolidują zanim wszystko ruszy
No i OPL w okolicach 7 powinien się pojawić popyt z jakimś potężnym obrotem

Rafał
Gość
Rafał

czy czasem któreś z wymienionych państwowych spółek nie idą pod młotek?

adam
Gość
adam

Oczekuję zejścia na wig 20 w okolice 2200

adam
Gość
adam

nie wspominając o walutach- euro jeszcze trochę za dużo kosztuje i w związku z tym nie widać zainteresowania kapitału zagranicznego z Euro…

gibon
Gość
gibon

jakby nie patrzeć Adam jest coraz bliżej prawdy

adam
Gość
adam

właśnie tego mi brakowało do wykończenia

adam
Gość
adam

i to sie teraz zaczyna składać w całość.
PEO zaliczy 160, Kgh 95-96, Pzu test wspomnianego poziomu a na PKO jeszcze deko brakuje——–>tak to widzę

marcin
Gość
marcin

no i podwójne dno poszło… 🙂