Komentarz po sesji 29.04.2015

Przedostatnia sesja skróconego tygodnia zakończyła się spadkiem indeksów. WIG20 stracił na wartości -1.08% co spowodowało, iz zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2522. Tym samym otrzymaliśmy ….

[fumpBegin]

…. pierwszy sygnał mogący świadczyć o zmianie kierunku na co najmniej najbliższych kilka dni sesyjnych.

wig20

Jak zapewne większość się domyśla, chodzi mi o formację, silną formację świecową odwracającą trend jaką jest Gwiazda Wieczorna powstała na oporze czyli strefie szczytu z 2014 r. Wczorajsza czarna świeca wypełniła zakres pomniejszych korekt w ruchu wzrostowym jaki towarzyszy nam od 13.03.2015.
Każda formacja wymaga potwierdzenie a zatem aby móc już trwale myśleć o ruchu spadkowym wartość indeksu WIG20 na jednej z kolejnych sesji powinna zamknąć się na koniec dnia na poziomie poniżej 2518. W przypadku realizacji takiego ruchu pierwszym istotnym poziomem jest moim zdaniem ok. 2508 gdzie znajduje się przecięcie dolnego ograniczenia „niebieskiego” kanału wzrostowego i spadkowej „czerwonej” linii trendu prowadzonej po szczytach z 2013 i 2014. W przypadku zejścia poniżej tego poziomu ważną strefą jest ok. 2460 – 2480. Po pierwsze mamy tam istotną geometrię połączoną z wyraźną strefą cenową a po drugie w górnej granicy tej strefy wypada równość z największą korektą całego ruchu wzrostowego od stycznia 2015. Jeśli żadne z wymienionych wsparć nie powstrzyma niedźwiedzi to z dużym prawdopodobieństwem możemy „liczyć” na zejście do poziomu ok. 2400.
Zanegowanie formacji Gwiazdy wieczornej byłoby natomiast silnym sygnałem świadczącym na korzyść kontynuacji trendu wzrostowego. Wiązałoby się również z wybiciem szczytu z 2014. Oczywiście warunkiem byłoby to aby ewentualne takie wybicie nie skończyło się utworzeniem pułapki na byki czyli szybkim powrotem pod poziom tamtego szczytu.
Możemy chyba również powiedzieć, iż byki są mimo wszystko w dość komfortowej sytuacji bo tak naprawdę „falowe” zanegowanie możliwości powstania dużego impulsu wzrostowego nastąpiłoby po zejściu wartości indeksu poniżej 2370 a to oznacza, że strona popytowa ma sporo miejsca do bronienia swojego założenia trwania i kontynuowania hossy.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów, myślę że można założyć, iż mamy znamiona wykończenia impulsu wzrostowego a spadek z dnia wczorajszego zdołał już wybić zakres największej dotychczasowej korekty w tym impulsie.
Oczywiście na obecną chwilę nie możemy stwierdzić czy spadek ten będzie impulsem czy może tylko korektą ale możemy spróbować określić konkretniejsze poziomy docelowe dla fali „3 lub c”. Te poziomy kształtują się na ok. 2485 następnie 2475 i 2465. Pierwsze dwa poziomy mają dodatkowe „wspomaganie”. I tak 2385 czyli 1:1 to poziom na którym dodatkowo wypada dolne ograniczenie „zielonego” kanału cenowego i wewnętrzna przerywana linia trendu. Drugi poziom to oczywiście wydłużenie do 1.272 które wspomagane będzie strefą cenową i dolnym ograniczeniem dużego kanału cenowego w jakim poruszamy się już od marca 2015. Zatem przedział cenowy 2485 – 2475 jest chyba tym najistotniejszym przedziałem patrząc z perspektywy nie kilku czy kilkunastu godzin ale co najmniej kilku dni.
Ostatni poziom z wymienionych to wydłużenie do 1.618 jednak bezpośrednie zejście na ten poziom oznaczałoby wybicie z kanału i znaczące zwiększenie prawdopodobieństwa kształtowania się impulsu spadkowego co w dalszej perspektywie powinno przełożyć się na znacznie większy spadek.
Tak na marginesie dodam, że indeks WIG utworzył również taką samą pro spadkową formację na górnym ograniczeniu kanału o którym dokładniej mówiłem w „weekendowej”. Wydaje się zatem, że wchodzimy w bardzo ważny okres mogący mieć znaczący wpływ na losy naszego „parkietu” w perspektywie nie tylko dni ale i tygodni.
Z racji skróconego tygodnia dzisiaj nie będzie już komentarza a w normalnym terminie zamieszczę weekendową. Chociaż zostawiam sobie prawo zamieszczenia jej w okresie całego weekendu bo jak zapewne dużo osób wie w sobotę dość wczesnym popołudniem w stolicy odbędzie się finał PP który z wiadomych względów jest dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych tego roku i nie wiem jaka będzie kondycja (nie piłkarzy tylko moja 🙂 ).

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

41 Replies to “Komentarz po sesji 29.04.2015

 1. ciekawy jestem jutrzejszej sesji, na świeczkach dziennych FW i W20 piękne formacje, do tego gartley na tygodniach na WIG i nadchodzący maj… przeciwko misiom mamy mocny ADX na tygodniowym, a w krótszym terminie jutro zamykamy świeczkę miesięczną, którą aż przykro byłoby psuć.. no i te nie wybite stop lossy nad szczytem z września ubiegłego roku
  mieszane uczucia mam

   1. no napisałem wyżej: z powodu gartleya na WIG i powstałej formacji na świeczkach dziennych na FW i W20, które to przemawiają za spadkami, natomiast za wzrostem mamy dziś koniec miesiąca i ADX na tygodniowym

  1. czy ty wiesz na jakiej zasadzie działają kontrakty , wygasają co kwartał więc chyba TY trzymasz rok STOP LOSA żeby ci wybili

 2. „Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  Kwiecień 29, 2015 o 5:48 pm
  Tylko zagranie było tak dziecinne jakby to totalny amator hazardzista grał. I to jest najważniejsze. Oczywiście kwestia zarządzania ok. jak najbardziej tylko powód transakcji???? ”

  Darek nie wiem co masz przeciwko amatorom na swoim blogu i prawdę mówiąc nie chcę wiedzieć ale dlaczego uważasz, że nie ma powodu transakcji?

  1. Nie rozumiem dlaczego sądzisz że mam coś przeciw amatorom? Podaj powód dla którego ta transakcja miała sens oprócz łapania spadającego noża i to po przełamaniu największej dotychczasowej korekty.

    1. Dla mnie nie byłby to żaden powód a już na pewno nie byłby to powód do wejścia na pierwsze uderzenie w ta równoległą bo chyba o nią Ci chodzi. Tak na marginesie to ta linia schodząca w dół od lewej do prawej, gdyby była narysowana prawidłowo a nie wisiała w powietrzu to byłaby znacznie lepsza. Wystarczy posprawdzać na wykresach jak fajnie działają linie prowadzone od przedostatniego szczytu ale podkreślam musza być dobrze czyli dokładnie narysowane.

    1. chłopczyku moja pozycja była zarobiona w godzinę , a ja nigdy nie zostaję z pozycja na noc, więc obejrzyj wykres kiedy napisałem i gdzie poszło a nie na drugi dzień , ale pewnie bedziesz miał z ty progblem , bo myslałeś że ja jak DAREk na 3 LOTACH 180 pkt wezmę ,

     każdy kto obejrzał rysunek wiedział co znaczy wybicie STOPa i kierunek w górę , podałem że będzie na drugi dzien FED ale ty znów nie skojarzyłeś , STOP był na ile PIPSÓW ? przypomnij jaka była strata , a ja miałem zysk

    2. http://bankfotek.pl/image/1889101

     PROSZĘ BARDZO , ZOBACZ GODZINĘ , I JA ZAROBIŁEM NA TEJ POZYCJI , WSZYSTKO BYŁO PODANE A STOP BYŁ 7 PIPSÓW PODANY PRZED CZASEM , WIESZ JAKIE TO RYZYKO 7 PIPSÓW CZY WOISZ JAK DAREK 50 PISÓW RYZYKA NA 3 LOTACH , mnie 50 pipsów zysku mega zadowala i wolę wziaśc 10 razy po 50 pipsów niż czekać raz na 500 pisów bo to raczej ciężkie do wytrzymania ,

     zapomniałem ty jesteś ten co czeka na franka po 6 zł , czy cos pomyliłem , na DAXie tez przed czasem coś źle narysowałem ,czy miałem jeszcze za ciebie zająć pozycje na wybicie trójkąta

     1. Qba a mógłyś pokazać tę transakcję w ten sposób jak to uczynił Darek ,zapewne wiesz jak to sie robi ,a przy tej okazji wszystkim niedowiarkom odebrałbyś argument do negowania swoich zagrań…

 3. http://www.stockwatch.pl/analiza-techniczna/encyklopedia/Gwiazda-Wieczorna.aspx

  Tutaj piszą, że po dlugiej białej świecy kolejna otwiera się luką w gorę, a świeca czarna otwiera się luką w dół. Na innej stronie jest napisane: „W gwiazdach ważna jest luka cenowa między świecą pierwszą, a drugą. Luka cenowa między środkową a ostatnią świecą wzmacnia formację, ale nie jest niezbędna.” W tej formacji co teraz mamy na wig20 brakuje nam tej luki między pierwszą, a drugą świecą. Wymowa podobna, ale jak to jest z tymi lukami? Jej brak jakoś osłabia formcja?

  1. Gdy występują luki to jest powiedziałbym najmocniejszy wariant. Jednak taka jak jest teraz u nas ma również swoje znaczenie. Wystarczy „połączyć” te trzy świece w jedną i zobaczyć co wyjdzie. A wyjdzie silny wyraźny pin bar (spadająca gwiazda). O łączeniu świec bardzo rzadko się mówi a to wielki błąd bo chodzi o to jaką wymowę ma świeca (świece) i co przedstawiają w układzie sił. Dodatkowo warto zwracać uwagę na obrót. Te poprawne formacje, które najrzadziej się mylą to takie gdzie na pierwszej świecy jest obrót wyraźnie większy od tego na ostatniej czyli trzeciej. Innymi słowy tak jak u nas na WIG20.

 4. Pamietajmy, że nawet w okresie silnych wzrostów (np. tych od dołka w 2009 r.) były korekty rzędu 100-300 pkt, a obecnie nawet mamy dopiero 50, więc miejsca do korekty jest jeszcze sporo. Aczkolwiek pierwsze L można brać z krótkim stopem na ograniczeniu kanału W20, choć jak się patrzy na DAX-a to wydaje się, że korekta może się rozwinąć, wciąż jest miejsce i na W20 i na WIG.

  1. marcin to jest moje motto które mam nad monitorem i czytam je każdego dnia tak aby nie dać się zwariować na tym rynku polecam
   ALL MARKETS ARE DOMINATED BY PROFESSIONAL OPERATORS
   ALL MARKETS ARE MANIPULATED EVERY DAY
   IF YOU WANT TO WIN YOU HAVE TO BE SMARTER THAN OTHERS
   GOOD LUCK

 5. jak to mówił DAREK w weekendowej na DAXie i WIG 20 absolutnie S to głupota , znów jak spadnie z 200 pkt to wtedy otwieranie będzie mądre , a na oporze na poprzednim szczycie z MEGA BLISKIM STOPEM to głupota na wygrzanych RSI nawet na tygodniach

 6. KJ napisze ci dlaczego NIKT poza mną nie poda tutaj przed czasem poziomu wejścia i STOP , bo potem taki imbecyl który nic nie rozumie będzie dworował , ja na forexie nie zostaję z pozycja na noc , nie będę ci pisał dlaczego bo nie zrozumiesz , a jak mam zysk to go biorę jak wiedzę że nie ma dynamiki ruchu tam gdzie zakłądałem , a strat jest wręcz pewna przy każdym zajęciu pozycji , ty chcesz od razu wejśc i wziaśc 1000pipsów bez stopa i bez straty to pochwal się przynajmniej jednym zagraniem

  ale jak chcesz to ja ci mogę wkleić z mojej historii transakcji po ile zająłem DAXa a ty mi wkleisz swoje , co ty na to

  7 pipsów STOP a ten robi tragedię , znów mu źle bo podałem STOP losa i każdy może podac , sęk w TYM że KAŻDY akurat nie podaje gdzie wejście i STOP bo to najtrudniejsze , możesz spróbowac,

  latem poprosze syna zrobi mi bloga i będzie prowadził i moze cię tam zaprosze i zobaczysz jak zawodoweic podaje pozycje , a na razie czytaj Darka elaboraty o niczym , w każdy biurze maklerskim technicy by go wyśmiali że pod coś takiego mozna grac , teraz zamykamy luki na WIG 20 ale dopóki są dywidendy to rynek będzie byczy

 7. jak eur/usd zawróci a już coś zaczyna się dziać to DAX też zawróci ,

  korekta do 11 000 nie więcej pewnie , właściwie już teraz korekta na daxie a=c ale zasięg z RGRa koło 10 900 jest

  1. Qba zrób sobie bloga czy tam poproś syna czy kogo tylko chcesz ale daje Ci ostatnie ostrzeżenie. Jak dalej będziesz tak wszystkich ostro atakował słownie to po prostu nie będę Twoich komentarzy puszczał. Na marginesie ja Ci pokazałem bezpośredni wykres z mt 4 z oznaczeniem wejścia wyjścia i SL to go wyśmiałeś Ty pokazałeś nam jakieś bazgroły z swoimi oznaczeniami wartości i my mamy powiedzieć no faktycznie Qba to jest gość. Ośmieszasz się i to coraz częściej a Twoja mądrość jest dokładnie widoczna na historii Twoich komentarzy, jeszcze nigdy nie utrafiłeś ze zwrotami na rynku, jak nawet gdy dobrze przewidujesz to potem zmieniasz zdanie i własnie wówczas zachodzi ta zmiana ale z Tobą po drugiej stronie, więc proszę Cię jeszcze raz przestań się wymądrzać i obrażać innych.

  1. Na obecną chwilę traktuję to tylko jako korekta 1:1 (idealnie). W tej chwili mamy tam 3-ke w dół jak to się zmieni to …

  1. Spokojnie Darek hossa jest od stycznia i każdy kto był w tym czasie niedźwiedziem dostawał po tyłku. Byki zarabiały więc chcą zarabiać dalej i ja im się nie dziwię. W końcu grają z trendem i nie zaklinają spadków.

   1. Moim zdaniem to jest naginanie , mam na myśli określenie „hossa”. Tak jak bessa to co najmniej 20% ruch a o takim chyba nie ma na tę chwile mowy w żadnym kierunku. Mamy dzienny trend wzrostowy (do tygodniowego potrzebujemy jeszcze jednej korekty ale tylko korekty) i nic ponad to. W szerokim interwale cały czas boczniak. Co do gry z trendem to jak najbardziej ale wczoraj to chyba tylko średnio terminowi grający na tygodnie mogli myśleć o L. Po wczorajszej sesji mieliśmy pierwszy sygnał na S.

    1. Powiem Ci szczerze że dla mnie te formacje świecowe nie mają większego znaczenia. Ze świec preferuję tylko dwie wisielec i młot, reszta ma trafność rzutu monetą. Sygnał na S będzie jak powstanie jakaś formacja techniczna z wybiciem , na razie mamy kilka świec i nic poza tym .

     1. Oczywiście każdy ma prawo sądzić jak chce na temat formacji ale zapewniam Cię, że gwiazdy poranne i wieczorne z odpowiednim układem obrotu to naprawdę statystycznie dobre, ba bardzo dobre sygnały. Statystyka 2 lat na 15 instrumentach finansowych to potężny materiał dający wiedzę. Ot chociażby weźmy marzec 2015 i jaka formacja kończy korektę i zaczyna rajd który trwa do „dzisiaj”? Oczywiście z odpowiednim układem obrotów.

    2. Wnioskuje o szczególne zarchiwizowanie wpisów z KWIETNIA za rok. Zeby kazdy sobie mógł przeczytać wtedy co tu wpisywał: „to nie jest hossa bo..” , ” jestesmy w trendzie spadkowym”, „stosunek bykow/niedzwiedzi swiadczy o”. Ja na pewno zapamietam kwiecien i bede tu powracał.

     1. Tu nie trzeba wchodzić za rok, ale prześledzić wpisy w trakcie ostatnich kilku lat megahossy na Zachodzie. Większość z nich to obraz usilnego zaklinania spadków, które jakoś nadejść nie mogły. Czekanie na WIELKĄ ZWAŁĘ, która kończyła się wybiciem nowych szczytów:) W Polsce hossa dopiero się rozkręca, co innego w USA czy Niemczech, gdzie mieliśmy ostatnio do czynienia z jednym z najsilniejszych rynków byka w historii.

 8. dokładnie do końca roku mamy stabilne wzrosty i tam kosimy zyski z L. Było słuchać Koali a nie pajaców spadkowych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *